Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

poruka: 39
|
čitano: 33.685
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
pitanje

Zapošljavaju li tvrtke samouke računalne znalce koji nemaju završenu školu za računalstvo ni tečajeve? Podučavaju li ih tako da mogu ostati raditi u toj tvrtki?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Kako se misliš iskazati, tj. s kojom pričom bi ti došao u tu tvrtku?!

Nemoguće je čovjeka naučiti onome što misli da već zna.
 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Napiši malo detaljnije o kojem se točno poslu radi, mislim da bi mogao dobiti puno kvalitetnije informacije.

 

Ja sam radila u dvije firme do sada kao programer i mogu ti kazati da je situacija između njih poprilično suprotna.

Ipak, mislim da je realno znanje i sposobnost snalaženja na prvom mjestu, a onda tek neka diploma i sl.

Smatram da su u manjim firmama ljudi skloniji prepoznati stvaran potencijal nekoga, dok u većim firmama više gledaju formalne stvari.

 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
ovojemojnadimak kaže...

Zapošljavaju li tvrtke samouke računalne znalce koji nemaju završenu školu za računalstvo ni tečajeve?

 Da, ali kao skladištare, dostavljače, fizičke radnike itd.
- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
15 godina
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Pretpostavljam da mislis netko tko ima jako dobra znanja u kompjuterima ili nekom IT podrucju, ali nema nikakvu formalnu naobrazbu.

 

E sad, to ti ovisi od slucaja do slucaja. U danasnje doba znanje i iskustvo se puno vise traze od formalne naobrazbe.

Ono sto je najveci problem ukoliko nemas formalnu naobrazbu je proci prvi krug kada se u pravilu vrsi selekcija na temelju zivotopisa. Tada tu cesto nikakva znanja nece pomoci bez formalne naobrazbe jer to najcesce rade ljudi u ljudskim resursima. Tada ako nemas formalne naobrazbe koja je trazena u natjecaju ili ako nemas formalno radno iskustvo u tom podrucju postoje jako velike sanse da te izbace iz daljnjih krugova samo temeljem zivotopisa.

 

Ukoliko dodjes do razgovora stvar je puno drugacija. Tada ovisno u sugovorniku (koliko moze prepoznati da li je netko odgovarajuci kandidat za mjestu ili ne) mozes pokazati/dokazati da unatoc tome sto nemas formalno obrazovanje mozes trazeni posao kvalitetno obavljati.

Takodjer, ako firma trazi IT strucnjaka i netko te preporuci kao netkoga tko je dobar postoji dobra sansa da dodjes do razgovora.

 

Dakle, ovisi od firme do firme, ali bez formalne naobrazbe (ili barem dobrog radnog iskustva) najveci problem ce ti biti proci onu prvu eliminaciju koja se radi temeljem zivotopisa, tj. najveci problem ce biti doci do razgovora gdje ti onda mozes dobiti sansu da dokazes da si kvalificiran za taj posao bez obzira sto nemas formalnu naobrazbu.

Najcesce poslodavci rade prvu eliminaciju temeljem zadovoljavanja formalnih uvjeta iz natjecaja.

 

Ovo je za velike firme dok bi kod manjih trebala biti veca sanse jer one ipak imaju manje birokratiziran proces zaposljavanja (lakse se dodje do razgovora).

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2009 12:28 (Mauro).
14 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
autorov komentar

Hvala manic i Mauro na iskrenom dobronamjernom savjetu.

 

Interesira me veći raspon računalnih poslova. Zanimalo me koja se najviše traže, da se u njima usavršim?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Formalna naobrazba ti treba, tj. diploma ti treba. Ne zato što ista garantira (tebi ili poslodavcu) znanje ili sposobnosti, već da ti da priliku i usmjeri tvoje "divlje" znanje.

Samouk ćeš rijetko naučiti stvari na najbolji način. Ponekad da, ponekad ne, ali formalno školovanje je tu i da te usmjeri i da ti podlogu za nešto konkretnije.

Ja radim već cirka sedam godina u industriji, od manjih bezimenih firmi, do velikih i poznatih imena i nisam nikada imao problem s dobivanjem posla jer sve nekako krene po reputaciji i izvršenom poslu, a još nisam diplomirao. Krajem godine ipak hoću, ali ne zato jer će mi to odjednom dati znanje (jer neće i ne može) nego zato što ti diploma otvara vrata na mnogim mjestima.

Uvijek možeš raditi nešto, raditi to dobro i biti odlično plaćen, pogotovo kada radiš za strance (kao outsource) gdje je prosjek koji npr. programer mjesečno može dobiti otprilike 20-40k, ako znaš posao. Ali taj novac ti ne znači previše ako ne možeš zbog nedostatka formalnog priznanja dobiti neko više i stalnije mjesto. Bez diplome uvijek si limitiran za neke ozbiljnije pozicije poput menadžera, arhitekta, direktora razvoja itd., a valjda ti nije cilj 40 godina raditi na istom radnom mjestu i npr. kuckati kod za mail formu?

 

Svakako se samouko znanje cijeni, dapače, u IT industriji bez samoukog znanja ne znaš baš ništa korisno, ali formalna naobrazna odnosno diploma su kritični ako si iole ambiciozniji u kontekstu karijere.

Možeš na crno i od stranaca i na ugovore imati desetke tisuća kuna mjesećno, ali ti to baš ne vrijedi puno jer nisi nikada siguran i nemaš nikakvu garanciju za ništa.

 

Kod velikih firmi, kako je bilo maloprije rečeno, uglavnom se gleda samo diploma, a poslovna pozicija je uvijek prašinarska i rijetko ćeš dobiti priliku za nešto bolje prvih nekoliko godina; iako nije to svima zanimljivo i za napredovanje jer u takvim firmama gotovo uvijek moraš nekoga zgaziti da se popneš.

Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2009 12:56 (naxeem).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Sve firme u kojima sam se natjecao za radno mjesto informaticara (programer) nisu gledale fakultet i formalnu naobrazbu. 

Ja kao apsolvent hoteljerskog faxa sam redovito dobivao posao u konkurenciji sa ekipom sa FERa i FOIa. Nije da nesto fali tim fakultetima, ali iz razgovora sa studentima s tih faxeva, dosta njih se nije pomaknula milimetar od onoga sto su ih naucili na faxevima, a tamo ih samo uvedu u problematiku i daju im solidnu podlogu.

 

Iako neke firme zasigurno gledaju zavrseni fakulter kao plus, koji barem garantira da kandidat zavrsi ono sto je zapoceo (poznati "geting things done").

 

U slucaju zaposlenja u nekim vecim firmama (INA npr) ili u gradu/županiji, pravilnikom je regulirano koje radno mjesto zahtjeva koju strucnu spremu ili fakultet.

 

Znaci, znanje i iskustvo su definitivno odlucujuci faktori u vecini privatnih poduzeca.

stop(); // hammertime! | http://twitter.com/hhrvoje
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

znasli ca radi sef odjela npr u koncaru? seta se okolon sa papiron, nesto zapisuje, gleda da neko ne spava, pije kavu i ladi jaja cili dan

znas li ca mu zato triba? diploma, i veza, nista vise

 

daklem, ako oces radi niki glupi posal di nista cili dan ne radis i obivat dobru placu unda lipo diplomirat i trazit veze di god mores

 

sad, ima i ova cudna klasa ca bi bas radila i radi in se, e unda osin diplome moras i znat nesto, al sve ovisi kaki je posal, za ta programiranja ali doslovna dakle izrada doftvera i sl (nikad mi nije jasno kome je ovo gust radit al aj....nije bitno) moras nesta znat ali u pravilu prije dobiju posal sa diplomon jerbo imaju predzanje i dokaz da znaju razmisljat, sta govori da su sposobni ucit i razvijat se

 

ali naprimjer ako ces radit na razvijanjima sustava u nekoj npr telekomunikacijsko firmi moras imat faks jerbo oni tribaju inzinjere koji imaju potribno znanje iz matematike, fizike i struke, a to na nikojen tecaju nemos naucit, djabe ti je bit vrhunski programer kati zada da slozis simulaciju mrize opticki vodova a ti pojma nemas nit visu matematiku nit fiziku da ne govorin o poznavanju telekomunikacijski sustava

 

tesko je generalizirat u ovakin temama

 

 

nu, glamac, djava ga odnija
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Recimo i ovako: cijeni ako imaš par projekata iza sebe s kojima možeš doći na razgovor ,a ti projekti su povezani s područjem
koje znaš .naravno nastali su čisto iz entuzijazma i ako su dokazano na terenu dobri.Kako češ ti napaviti te projekte? E to spada

u tvoju snalažljivost i htijenje za primjenu samoukog znanja.Može nekom i preko oglasa i onda lijepo to staviš u svoj životopis.
Ako ih ima više i dobri su ...imaš što pokazati poslodavcu i onda ovosi o firmi ili poslodavcu.

 

Private
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
ovojemojnadimak kaže...

Hvala manic i Mauro na iskrenom dobronamjernom savjetu.

 

Interesira me veći raspon računalnih poslova. Zanimalo me koja se najviše traže, da se u njima usavršim?

 Sudeći prema oglasima na moj-posao.net najviše se traže programeri u Java/PHP/Cpp/.Net jezicima, a nakon toga sistem administratori. Sudim po praćenju njihovog RSS feeda zadnjih par mjeseci.
14 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Da razbudim temu Osmijeh!

 

Pa ja mislim da je tesko to generalizirati. Ima nas manje ili vise sposobnih i spretnih, tako da nekima nece pomoci diploma ne znam kakva, dok bi neki i sa osnovnom skolom napravili show. Rekao bih da je prosjecnom covjeku bolje imati diplomu. Ipak si tada "in place". Nekima, koji su odlicni u komunikaciji, manipulaciji, podilazenju pod kozu, ostavljanja dojma iskrenosti i pouzdanosti, te naravno poslu za koji se prijavljuje, cak i ne treba diploma - uspijeti ce i bez nje, barem u ovim godinama, a do recimo 27 - 8 ce se valjda opametiti i upisati neki fakultet, i opet sve pet. Zasto opametiti? Pa ako si vec toliko pametan i spretan zavrsi taj fakultet - bez obzira na znanje i iskustvo ipak si sa diplomom kompletniji radnik, veca konkurencija, te imas ipak malo vece osiguranje za buducnost. Hoce li netko zavrsiti fakultet pa skupljati iskustvo i raditi, ili obrnuto, mozda i nije bitno. Bitno je kada zadjes u neke (30+) godine, kada vise nemas vremena govoriti "ima vremena", budes kompletan i konkurentan radnik u svojoj struci.

 

Ili sto bi rekla poslovica, "dok imas ispravan cilj, imas i ispravan put".

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.11.2009 16:00 (!mpact35).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Mozda se ne slazem u svakoj recenici s tobom, ali pogodio si bit stvari i s tim se slazem.

Pa eto da i ja kazem jos nesto kad sam vec tu.

Za dobivanje posla vam treba veza. Trebala je i prije, treba i sada. Veza će vam dati dobar boost iliti na engl. vjetar u ledja :). U najgorem slucaju doci cete do razgovora, a ako imate bar nešto soli u glavi oko posla koji se nudi najvjerojatnije ćete ga i dobiti. Ako nemate soli u glavi, onda se jos uvijek mozete zaposliti ako se radi o javnim/drzavnim poduzecima/upravi, ali opet i to je pitanje, buduci da se trenutno svako takvo zaposljavanje gleda kroz povecalo, a mislim da je cak i neka zabrana na djelu.

Ako nemate vezu, onda se najviše cijeni znanje i iskustvo.Ako imate par projekata, radova stovec, iza sebe i neke reference, dolazite sigurno na razgovor, a najvjerojatnije dobivate i posao. Diploma je bitna jedino kad budete ugovarali plaću ili tražili povišicu nakon nekog vremena i služiti će vam kao jaki argument.

E sad slijedi najgori scenarij. Imate diplomu, al nemate iskustva, a samim time ni prakticnog znanja. Znaci pripravnik ste. E tu kume moj, opet ona veza ili industrijski certifikati ili nekakav drugi oblik samoucenja.

Ja sam nazolost u ovom zadnjem scenariju i prema molbama kojih sam ohoho poslao u zadnjih 3-4 mjeseca mogu sve navedeno sa sigurnoscu potvrditi.

 

E da...zaboravio sam jos napomenuti da mjesto gdje zivite takodjer utjece na dobivanje posla. Sto se tice IT-a ovako stoji ponuda:

 

- 80-90 % otpada na Zagreb

- 10-20% na ostatak Hrvatske

 

Eto da je bar netko meni ovo rekao prije, mozda bih danas i primao neku placicu i radio posao koji volim. Ovako su nas samo na faksu i iz medija pumpali kako fali IT strucnjaka. 

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

moram rec da mi je jedan dan pokucao decko na vrata firme i rekao... "trazite li radnike, ja znam to to to i to" Nakon razgovora s mojim ocem, dobio je priliku probnog roka sa papirom ekonomiste...

Sad taj "ekonomista" drzi 6 ljudi pod sobom tj. sef im je, i stvorio je nevjerojatan profit firmi, i najodgovorniji je radnik kojeg sam ikad imao.

potpis :D
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Odlicno, je'l primate admina(sys ili mreze), po istom receptu i di da se javim?Po nicku vidim da si iz Ri :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

tko zna radit svoj posao taj nece imati problema.

slicna je situacija i kod mene u firmi,mala racunovodstvena firma, 5 zaposlenih a samo jedan ima fax. ali ovi ostali znaju svoj posao i to je ono sto je sefu bitno-da se posao zavrsi u roku!

 

mislim da sam prije par godina gledao na tv-u prilog o tome, bilo je nesto tipa da se izjednaci formalno i neformalno znanje,jer u biti znanje je znanje.

uglavnom fora je u tome da ,ako znas "posao", mozes pristupit (i naravno masno platit pristup) nekom kao "diplomskom" ispitu i ako ga polozis dobijes papir tj diplomu (a ne moras trosit pare na fax)!

ako neko zna vise o tome nek napise 

JESUS SAVES!!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Mislim da se ne gleda samouko znanje pri zaposljavanju, prvo se gleda dali imas kakvu vezu...

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

to šta si napisao je obična glupost. Po toj tvoj teoriji bi mogli komotno ukinuti obrazovanje. Ja npr. ne bi ni u srednju išao, čim napunim 18 godina bi potražio posao i kad se fino zaposlim, brijem da bi se ufurao u posao kroz 1-2-3  godine(govorim o IT-u), zarađivao pare i onda si kupio diplomu da ja znam radit svoj posao :))) mislim koja glupost, ne znam koja bi normalna osoba uopće išla studirat onda, koliko ti godina imaš?

Naime, ljudi studiraju kako bi stekli kvalifikacije za traženi posao, upravo zato jer će osoba koja je završila određeni faks znati puno više nego osoba koja, ma šta ti mislio. A to tvoje u biti i postoji, baviš s npr. mrežama i misliš da znaš .. odi na cisco i položi certifikat i eto ti diplome ali ne sveučilišne, megalolčina.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Nisu gluposti. Itekako je moguce, ali nije to bas obican ispit, vec malo kompleksniji i ozbiljniji.

catrgna kaže...

Naime, ljudi studiraju kako bi stekli kvalifikacije za traženi posao, upravo zato jer će osoba koja je završila određeni faks znati puno više nego osoba koja, ma šta ti mislio.

 

 To apsolutno nije tocno.

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.12.2009 13:46 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Ja npr studiram, i nažalost tragično je koliko loše neki ljudi mogu biti u svojoj struci(govorim o FERu)  a da završe faks.

S druge strane 80% ovih koji nemaju faks (jer im se ne gubi vrijeme, pali su 1 godinu 2x pa su ih izbacili jer su se radila neka sranja na ne ono što se treba(ovo je BTW istina, puno ljudi je izletilo sa FERa jer su pali 3x Fiziku ili Matematiku)....)

su arogantni seronje sa napuhanim egom.  Ali naravno nisu svi.

A o samouko znanje pri zaposljavanju: evo price:

Jedan FERovac je na 1. godini vidio oglas neki za programera i javio se,  i biloje kao morate biti 4. godina... bla bla, lik im je rekao da programira od 1 srednje i primili ga kad su vidili da rastura. Koliko znam i  dan danas bere pare kao programer.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
catrgna kaže...

to šta si napisao je obična glupost. Po toj tvoj teoriji bi mogli komotno ukinuti obrazovanje. Ja npr. ne bi ni u srednju išao, čim napunim 18 godina bi potražio posao i kad se fino zaposlim, brijem da bi se ufurao u posao kroz 1-2-3  godine(govorim o IT-u), zarađivao pare i onda si kupio diplomu da ja znam radit svoj posao :))) mislim koja glupost, ne znam koja bi normalna osoba uopće išla studirat onda, koliko ti godina imaš?

Naime, ljudi studiraju kako bi stekli kvalifikacije za traženi posao, upravo zato jer će osoba koja je završila određeni faks znati puno više nego osoba koja, ma šta ti mislio. A to tvoje u biti i postoji, baviš s npr. mrežama i misliš da znaš .. odi na cisco i položi certifikat i eto ti diplome ali ne sveučilišne, megalolčina.

 

to nije moja teorija nego teorija nasih zaposlenika u ministarstvu obrazovanja,bar je bila jer od tada nisam cuo nista novog. i cilj toga, bar koliko sam ja shvatio, nije da se fakultete stavlja u drugi plan nego da se omoguci ljudima koji imaju znanje a npr isu imali para za fax, da dobiju neko ,ajmo rec, priznanje! 

i ne radi se o kupovanju diplome nego zasluzivanju jer zasto nebi netko tko ima isto znanje kao neko s fakultetom , zasto se njemu nebi onda priznalo to znanje. i dobio neke "zasluge" idu uz to. vidim da si jos mlad ali nemoj misliti da kad zavrsis fax ili visu skolu da odmah znas sto treba radit na nekom radnom mjestu. iskustvo je ono sto vazi!

ja sam zavrsio visu ekonomsku i ono sto sam "naucio" nema nikakve veze s poslom kojim radim danas,a racunovoda sam!

cilj svega je pruzanje prilike. i ja osobno mislim da je to super ideja i nadam se ce zazivjet! 

JESUS SAVES!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Gle, činjenica je da postoje izvjesni diplomirani inženjeri koji blage veze nemaju, a postoje majstori u svom poslu koji nikada faks nisu upisali.

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
14 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Super tema. Osmijeh

Nažalost, ovdje gdje jesmo (Hrvatska, normalno Izlanuo se) većina poslodavaca gleda na fakultetski obrazovane a ima ih mnogo koji nemaju pojma o onome što su polagali na fakultetu a dobiju posao. Ili je drugi problem da poslodavci zaposle nekog "svoga". Za posao u IT djelatnostima bi bilo dobro kad bi se na razgovoru za posao mogao izložiti nekakav osobni projekt ili nekakvo testiranje na temelju kojeg bi se zaključilo koja je osoba najsposobnija za taj posao. Poznajem mnogo samoukih ljudi koji svoj posao obavljaju mnogo bolje od ljudi koji su išli u školu za taj zanat.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Danas je puno važnije biti ponosni vlasnik što je moguće više industrijskih certifikata (najsigurnije ti je u Hrvatskoj ići na npr. Microsoft ili Cisco) nego imati završen 'tehnički' faks. Go figure out why, što bi Ameri rekli. Ako si dobar u onome što radiš, ne moraš se zamarati pohađanjem tečaja nego možeš direktno otići na ispite i dobiti te certifikate. Naravno, pričam o IT sektoru, za ostale tehničke sektore ovo možda i ne vrijedi. Certifikati su prilično dobar pokazatelj da si u toku s aktualnim tehnologijama i da će vrijeme prilagodbe novom radnom okruženju biti puno kraće nego kod nekog tko je došao s faksa i Windows Server 2008 nikad vidio nije. Ne odgovaram vas od faksa, naravno - samo preporučam da položite i te certifikate zajedno s faksom. Da vam se ne dogodi situacija da netko tko nema faks (ali ima certifikate) dobije posao, a vi ne (jer iste nemate). Svjedočio sam mnogim situacijama gdje se dogodilo upravo to. Danas je diploma, ono... Poželjna, ali istovremeno i vjerojatno zadnja stavka koja se gleda (ovu izjavu dajem na temelju vlastitog iskustva - koje je prilično bogato). Nažalost, nadobudnim studentima na egotripu :] nitko ovo ne objasni na vrijeme pa svi misle da će samo sa faksom naći posao 2 dana nakon što dobiju diplomu u ruke... Što u najvećem broju slučajeva nije istina. Oni koji nemaju faks se češto fokusiraju na aktualne tehnologije i 'drlače' po njima dok ih ne 'masteriraju' dok faksovi zbog svoje tromosti ne mogu to pratiti, odnosno najčešće uče studente materiji koja je stara nekoliko (desetaka) godina. Kako se IT razvija puno brže od toga, dolazi do gadnog razilaženja u omjeru naučeno/potrebno znanje kod ljudi koji izađu sa faksa (a da paraleno nisu radili na sebi samostalno = educirali se sami za ono što ih zanima). Opet, ovo vrijedi za faksove u Hrvatskoj. Vani je situacija ipak (malo) bolja. Ali nažalost, daleko smo mi od jedne Finske po pitanju edukacijskog sustava na državnoj razini...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Meh. Ja nemam ni faks ni certove, pa radim ko sys admin u banci...

 

Doduse rokam Linux (RH7 prvi nuxi), Windows (NT 3.5 pa nadalje), Terminal servise + Citrix, SQL Server (2000 pa naovamo), web administracija... prckam pomalo po programiranju (ruby, shell skripte, java ... ). Da hocu raditi ko direktor trebao bi mi faks... No direktori tak i tak nis zabavno ne rade, tak da radje ne :) No nije da ga ne planiram zavrsit, ali cisto iz osobnog gusta, ne zato kaj mi treba...

 

Bitno je znanje i dal se znas prodat, ostalo... manje. Uostalom nebih ni htio raditi kod poslodavca koji gleda formu prije sadrzaja. Zadnji poslodavac s kojim sam se rastao u ne bas dobrim odnosima, umjesto da mi poveca placu, to odbio. Ja sam otisao, sad na mojem radnom mjestu radi troje ljudi. Nuff said. Razlog je bio... Ne ti nemas faks zavrsen, a po tome nemas ni znanje da ti mi povecamo placu... Drugi posao sam nasao kroz 3 dana. (to je trenutno zaposlenje, tu sam vec skoro 3 godine) :)

Question everything.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
ovojemojnadimak kaže...

Zapošljavaju li tvrtke samouke računalne znalce koji nemaju završenu školu za računalstvo ni tečajeve? Podučavaju li ih tako da mogu ostati raditi u toj tvrtki?

imam kolegu koji ima znatno iskustvo u izradi web-a lik bas lomi, kreativni frik je, medjutim samouk je. Nitko ga od studija nije htio kod nas zaposliti jer koliko god su ga zeljeli po zakonu moras imati certifikat i diplomu da se smijes baviti nekim poslom, iz tog razloga nikad nije dobio posao u nas, i dalje nema fakultet ni skolu, a zadnje 4 godine radi za americke dizajn studije preko autorskog ugovora, zaradjuje preko 6000 kn, a radi samo 4 sata dnevno. Ne cijeni se ovdje znanje, tojest cijeni se ali vlada i politika se pobrinula da svi moraju imati skolu i diplomu za ono cime se bave, inace te slijedi kazna ako zaposlis nekoga tko nema struku. znaci po pravilu ako nemas certifikat ili diplomu za web dizajnera ili fakultet dizajna ti ne smijes raditi na tom poslu. kod amera je druga prica. oni su vise slobodniji.

15 godina
protjeran
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
vlad0 kaže...

Danas je puno važnije biti ponosni vlasnik što je moguće više industrijskih certifikata (najsigurnije ti je u Hrvatskoj ići na npr. Microsoft ili Cisco) nego imati završen 'tehnički' faks.

To su najčešće spike onih koji faks nikada nisu ni završili pa misle da je to nadoknadivo certifikatima. Naravno - nije. S faksom imaš VSS i mogućnost napredovanja, dok ćeš s certifikatima u pravilu tek biti šljaker bez gotovo ikakve mogućnosti napredovanja prema managerskom nivou. Jer, ne može se mjeriti faks od 5 godina tj. nekih 40-50 ispita i certifikati na kojima sami predavači pomažu rješavati ispite. Čast iznimkama. S certifikatima ljudi obično brže dobiju posao jer za poslodavce to je jeftina radna snaga. Takvi su u toku s najnovijim tehnologijama, a opet.. u 90% slučajeva neće imati takvu plaću kao npr. ovaj s VSS-om koji radi i upola manje posla.

 

I naravno, sad vi meni možete tu pričati o nekim iznimkama i sl., no nema tog certifikata kojeg bi mijenjao za faks, pa imao ih i punu torbu. Najbolja solucija je, jasno, faks+certifikati. Usudio bih se reći da je to 100% uspjeh kod svakog poslodavca, jer iako ste vi možda stručnjak u jednoj grani IT-a to ne mora značiti da ste uopće upućeni u druge grane s kojima bi se na poslu mogli susresti. Zato ipak dajem prednost faksu jer ljudi na faksu barem čuju puno toga. Ne samo o mrežama, već i bazama podataka, programiranju itd itd.. Spektar znanja im je dosta širi, pa time više i vrijede.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.7.2010 14:30 (Tracer).
11 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Hvala na dobronamjernim komentarima, puno ste mi pomogli da bolje shvatim.
 
Proslo je vise od pet godina otkako sam postavio ovo pitanje, pa sam htio javiti do kojih sam zakljucaka dosao proucavajuci trziste rada, racunalne novotarije, uceci, razgovarajuci s vrsnjacima, mladjima i starijima, razmisljajuci sto bih stvarno volio raditi, itd.
Jako ukratko, dosao sam do zakljucka da se ne cijeni.
To jest, da su premale (u sadasnje vrijeme nikakve) sanse da osoba (sama, bez necijeg guranja) uspije bez papira, bez muljanja i samo sa svojim skromnim samoukim znanjem dobiti normalan (placa dovoljna za skromni zivot, mogucnost ucenja i usavrsavanja) posao.
Sada mi nije zao sto nisam isao dalje na fakultet, tecajeve i sl.
Odustao sam od planiranja zaposljavanja u racunalnoj struci i odlucio da mi racunala i dalje budu samo hobi koji me opusta.

Nije mi namjera da svojim tekstom lose utjecem na druge koji ovo citaju, jer nisu svi isti i svatko treba razmisliti sam za sebe o svojim sposobnostima i buducim planovima.

 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju

Uglavnom ne. Cijeni se uglavnom kod onih koji su već zaposleni. Znam par ljudi koji rade u firmama. Točnije u hrvatskim vodama. Npr čovjek je ekonomist radi u uredu znaci klasika kao činovnik. Ali dosta zna o kompjuterima i zadužen je za it održavanje. Znaci nabavka software-a hardwar-e ako se nešto pokvari popravi ili ako nekome treba pomoć. Instalacija software-a itd. I na to dobiva dodatak na plaću i prekovremeno a nema formalne naobrazbe što se tice it segment.-a.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Cijeni li se samouko znanje pri zapošljavanju
Tracer kaže...
vlad0 kaže...

Danas je puno važnije biti ponosni vlasnik što je moguće više industrijskih certifikata (najsigurnije ti je u Hrvatskoj ići na npr. Microsoft ili Cisco) nego imati završen 'tehnički' faks.

To su najčešće spike onih koji faks nikada nisu ni završili pa misle da je to nadoknadivo certifikatima. Naravno - nije. S faksom imaš VSS i mogućnost napredovanja, dok ćeš s certifikatima u pravilu tek biti šljaker bez gotovo ikakve mogućnosti napredovanja prema managerskom nivou. Jer, ne može se mjeriti faks od 5 godina tj. nekih 40-50 ispita i certifikati na kojima sami predavači pomažu rješavati ispite. Čast iznimkama. S certifikatima ljudi obično brže dobiju posao jer za poslodavce to je jeftina radna snaga. Takvi su u toku s najnovijim tehnologijama, a opet.. u 90% slučajeva neće imati takvu plaću kao npr. ovaj s VSS-om koji radi i upola manje posla.

 

I naravno, sad vi meni možete tu pričati o nekim iznimkama i sl., no nema tog certifikata kojeg bi mijenjao za faks, pa imao ih i punu torbu. Najbolja solucija je, jasno, faks+certifikati. Usudio bih se reći da je to 100% uspjeh kod svakog poslodavca, jer iako ste vi možda stručnjak u jednoj grani IT-a to ne mora značiti da ste uopće upućeni u druge grane s kojima bi se na poslu mogli susresti. Zato ipak dajem prednost faksu jer ljudi na faksu barem čuju puno toga. Ne samo o mrežama, već i bazama podataka, programiranju itd itd.. Spektar znanja im je dosta širi, pa time više i vrijede.

Certifikati su u načelu kao i fakultet. Imaš primjer engleski jezik. Položiš ispit FCE CAE ili proficiency. Certifikat ti izdaje univerzitet iz cambridge u engleskoj. Ako imas položen proficiency razina znanja kao da imas fakultet engleskog jezika i književnosti. Isto ti je u americi nemoraš imat završen pravni fakultet da bi bio odvjetnik. Položiš BAR exam i pravnik si odnosno odvjetnik.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice