IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 613.523
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

to pricas o ljudima koji dolaze sa faxa ili i onima koji imaju neki IT background? 

znaci li ista iskustvo ili papir ipak prevagne na kraju? (u irskoj je recimo potpuno drukcije, papir jedva da se sjete pitati i to kad si vec debelo u radnom odnosu)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 13:06 (nixass).
6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...

Koliko sam vidio, diploma sa faksa je kao ulaznica, otvara ti vrata.


 

 
Diploma otvara vrata, ma da u nekim slučajevima pokazuje false positives ili false negatives.
Sa ljudima bez faksa zna biti problem jer kad se firma opeće na jednom takvom radniku, zauvijek će zatvoriti vrata za sve ostale bez faksa.

 

Jedino mi iz tvog posta nije jasno zašto firma ne može otpustiti radnika koji više ne zadovoljava?
Uvijek ga firma može poslati na neki stručni tečaj, productivity tečaj ili sl. Ako ni nakog toga ne pokaže bolje razultate, firma tada ima dokaze da su sve pokušali ali nisu uspjeli, ne?

7 godina
protjeran
offline
IT posao Njemačka

ima li itko u Austriji, da živi i radi? nije birno branša, samo par nekih općenitih pitanja me zanima budući da sam s njemačkim na ich bin, du bist i to bilo otprilike to od mog znanja njemačkog 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Steve79 kaže...
MMX kaže...

Koliko sam vidio, diploma sa faksa je kao ulaznica, otvara ti vrata.


 

 
Diploma otvara vrata, ma da u nekim slučajevima pokazuje false positives ili false negatives.
Sa ljudima bez faksa zna biti problem jer kad se firma opeće na jednom takvom radniku, zauvijek će zatvoriti vrata za sve ostale bez faksa.

 

Jedino mi iz tvog posta nije jasno zašto firma ne može otpustiti radnika koji više ne zadovoljava?
Uvijek ga firma može poslati na neki stručni tečaj, productivity tečaj ili sl. Ako ni nakog toga ne pokaže bolje razultate, firma tada ima dokaze da su sve pokušali ali nisu uspjeli, ne?

 

Firma u kojoj sad radim ima kategorizirana radna mjesta.

 

Sad, ako je radno mjesto Techn. Mitarbeiter onda u opisu kvalifikacija pise nesto poput "Ausbildung der Fachrichtung Elektrotechnik" (srednja skola).

 

Za  radno mjesto "Softwareingenieur" trazi se "Abgeschlossenes technisches Studium der Informatik oder eine vergleichbare Ausbildung".

 

Kod velikih firmi, vrlo vjerojatno neces proci screening u HR Abteilungu ukoliko traze studium, a ti ga nemas.

Ukoliko imas studij strojarstva, hmm. mozda prodjes.. ovisi o osobi u HR-u.

 

Kod manjih firmi, vise su fleksibilniji, ako nemas studium, ali znas raditi.. postoje dobre sanse.

 

Nije nemoguce, ali je komplicirano.

U velikim firmama imas jos i Beirat koji su se trebali dati pristanak da me se moze zaposliti i onda probaj zamisliti koja bi njihova reakcija bila da se nekog ide otpustiti.

Oni su tu da se brinu za nasa (radnicka) prava.

 

 

 

 

 

10 godina
offline
IT posao Njemačka

E, ljudovi...

Ak' imate diplomu bilo kojeg fakulteta/više super. Ne može smetati.

Ak' nema, pa kaj onda. To vas nšta ne sprečava.

 

Uglavnom, kao i kod nas. U većim firmama traže više škole po statutu. Al' u mojoj firmi gdje trebaš imati faks, radio je čovjek koji ga nikada nije završio. Zakaj? Zato kaj se jako dobro kužio u prograiranje. Programer od formata.

Sada je u Oraclu. Nema faks. Ima znanje.

 

Eh, da ja imam prometni, pa sam ipak dobio posao tamo gdje su ferovci i ostala ekipa sa prestižnijm diplomama. Čovjek čini razliku. Vi se ti koji određujete kakvi ćete workeri biti. 

Ako mene kao prosječnog tipa ne sprečavaju papiri da budem uspješan u odnosu na samoga sebe prije godinu dana...Ne vidim zašto vi iz Irske ili sa godinama isksutva sa ili bez papireka , ne bi bili dobri za DE ili pak AT.

Za sada radim nešto kao sistem inženjer, da ne ulazim u detalje...

...te, pomalo istražujem opcije za van...prije ili kasnije ...

 

Imam vremana, nigdje ne žurim...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
6 1 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

možda nije prava tema, 

zanima me ima li tko iskustva kakvo je stanje u grafičkom sektoru u njemačkoj, od dizajna (novina, plakata..) do dizajna u nekoj velikoj firmi (vag štala, bmw grupa, bosch, siemens...), 

hvala 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Sto te konkretno zanima?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...

Sto te konkretno zanima?

 industrijski dizajn, (namještaj, auti, predmeti...)

ali ako nema tu mogućnsoti onda može i "medijski" dizajn (novine, časopisi, plakati...)

 

dizajn web stranica i dizajn aplikacija me ne zanima, kao ni dizajn igri

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

OK, shvatio sam koje te podrucje zanima, ali nisam shvatio sto te tocno zanima (sto ti znaci "kakvo je stanje").

 

Ubacio sam u trazilicu industrijski / produkt design (link na rezultate)

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2018 14:07 (MMX).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
IT posao Njemačka

https://jobs.check24.de/jobs/it/

 

non-stop traze php programere

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Mislio sam da li su traženi, kako do posla,

Da li se lako dolazi, da li recimo na 10 mjesta ima 100-1000 prijava

Kolika je plaća u odnosu na Hrvatsku
*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
miller1985 kaže...
Mislio sam da li su traženi, kako do posla,

Da li se lako dolazi, da li recimo na 10 mjesta ima 100-1000 prijava

Kolika je plaća u odnosu na Hrvatsku

 

mislim da ćeš do odgovora na ova pitanja lakše doći googlanjem, s obzirom da u ovoj temi vjerojatno nitko ne radi u toj branši.

kao i u svakom poslu koji uključuje dizajn bilo kakve vrste, dobre reference su ti vrata prema užim krugovima izbora, nebito o kojem broju prijava se radi.

 

na pitanje plaće je isto teško dati čak i okvirni odgovor, jer kao što sam već spomenuo, sumnjam da tu itko radi nešto slično, a vjerujem da plaće u toj branši jako variraju ovisno o opsegu posla i rangu odgovornosti.

ono što je sigurno je da je plaća veća nego u hr. 

 

inače mislim da veliki dio nas nije otišao iz hr. samo zbog plaće. meni plaća tu nije veća ni za faktor 2x, ali je dovoljna za sve troškove i potrepštine.

bitniji dio priče je sigurnija mirovina, zdravija okolina za odgajanje djece, održavanje vlastitog mentalnog zdravlja (manje stresa na poslu i hr. politika mi je sada doslovno smiješna), čak i to što ne moram više živjeti u velikom gradu da bi se bavio svojim zanimanjem.

eto nisam još ni 6 mjeseci tu, a cura mi stalno govori da kao da sam se resetirao 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...

eto nisam još ni 6 mjeseci tu, a cura mi stalno govori da kao da sam se resetirao 

 Postao si pravi Švabo, čak i golfa voziš :D

 

 

16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Upravo tako, resetirao si zivot kao i vecina ljudi koja ode iz balkanske vukojebine :) Moj zivot se poceo pretvarati u pakao tri godine pred odlazak u Njemacku. Prezivio sam enormnu kolicinu stresa, mjesecima nisam mogao spavati bez tableta. Kada sam zavrsio sa svim obvezama, spakirao sam torbu i tutanj za njemacku.

Prvo sto sam ucinio, nasao sam posao na bausteli. Znao sam od ranije da cu na taj nacin rijesiti se nesanice i nagomilanog stresa. Kroz mjesec dana na mom licu je ponovo bio osmijeh. Od tada i evo godinu u 3 mjeseca mirno spavam, zadovoljan, samopouzdanje raste iz dana u dan. Taj reset zivota otvorio mi je vrata u IT bransi, tako da sada u miru mogu razvijati i svoje vlastite it projekte. Ali i u privatnom zivotu, u tom stresnom periodu bio sam muskarac od kojeg je i voljena osoba okrenula glavu, sada u mene zure djevojke i 20 godina mladje :)

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 8:10 (Nix).
16 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...
miller1985 kaže...
Mislio sam da li su traženi, kako do posla,

Da li se lako dolazi, da li recimo na 10 mjesta ima 100-1000 prijava

Kolika je plaća u odnosu na Hrvatsku

 

mislim da ćeš do odgovora na ova pitanja lakše doći googlanjem, s obzirom da u ovoj temi vjerojatno nitko ne radi u toj branši.

... 

 

inače mislim da veliki dio nas nije otišao iz hr. samo zbog plaće. ....

 Danke :D

 

nije ni da ja bježim zbog plaće, nego zato jer nemam posla, u Rijeci i okolo (+ ZG), obišao sam preko 100-tinjak ureda i nitko me neće,  

nisam u stranci, nisam u partiji, nemam nikoga poznatog za prijatelja, kuma,... 

jesam bolestan (bolest bubrega i transplantacij), ali me bolest ne sprječava u radu (naravno ne mogu na baušteli dizati cement), ali mogu raditi u uredu, 

 

i da završio sam grafičku srednju i informatiku faks 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...
nine kaže...

eto nisam još ni 6 mjeseci tu, a cura mi stalno govori da kao da sam se resetirao 

 Postao si pravi Švabo, čak i golfa voziš :D

 

 

 Pa ti prica da je dosao k sebi :D

Truth in engineering.
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Batista kaže... 

 Pa ti prica da je dosao k sebi :D

 

ouch 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
13 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
miller1985 kaže...

 Danke :D

 

nije ni da ja bježim zbog plaće, nego zato jer nemam posla, u Rijeci i okolo (+ ZG), obišao sam preko 100-tinjak ureda i nitko me neće,  

nisam u stranci, nisam u partiji, nemam nikoga poznatog za prijatelja, kuma,... 

jesam bolestan (bolest bubrega i transplantacij), ali me bolest ne sprječava u radu (naravno ne mogu na baušteli dizati cement), ali mogu raditi u uredu, 

 

i da završio sam grafičku srednju i informatiku faks 

Ovo sto je prije vec spomenuto, vecina nas je u IT bransi.

Najbolji nacin da saznas koliko "vrijedis" na trzistu je doista da posaljes upite u razne firme (mislim ovdje u DE).

 

Sto se tice bolesti, to ne trebas spominjati niti te to buduci poslodavac smije pitati o bolesti (postoje pitanja koja nisu dozvoljena, npr. pripadnost strankama ili politicki stavovi, spolna preferencija, a za zenski spol da li namjeravaju uskoro imati djecu... ).

 

S obzirom da si zavrsio informatiku, zasto bi uopce trazio posao kao graficar? Imas li neki posebni razlog?

Mislim, placa graficara ti nije veca od 3K eura (2-3K EUR su prosjecno place sa srednjom skolom, ovisno o bransi), sa informaitkom bi mogao imati duplo.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...
miller1985 kaže...

 ...

....

 

S obzirom da si zavrsio informatiku, zasto bi uopce trazio posao kao graficar? Imas li neki posebni razlog?

Mislim, placa graficara ti nije veca od 3K eura (2-3K EUR su prosjecno place sa srednjom skolom, ovisno o bransi), sa informaitkom bi mogao imati duplo.

 

 zato jer u programiranju nisam dobar (a svi traže programere), nije moje područje, kako bi rekli, jedino mogu u područje razvoja aplikacija (npr pomoću microsoft visio i sličnih), 

ostalo područje mog interesa je sigurnost i zaštita sustava

 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Onda ti je definitivno bolje ici u cyber security nego u graficare... moje skromno misljenje.

 

Ovdje se za junior pozicije ne ocekuje da odmah doneses neko znanje nego da si spreman i sposoban uciti.

 

Ima jako puno firmi koje traze inzenjere razlicitih profila, bitno je da imas neki zavrseni fax (to je kao uzalnica) pa si onda i javljas na takve poslove prema podrucju tvog interesa.

 

 

 
2 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Je li traze master ili moze i bacc.?

13 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Bilo koja diploma je OK.

8 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Čitatelj da li mi mozes reci okvirno kakvi su troskovi za automobil u au (netko drugi moze za njemacku ), znaci registracija, tehnicki, prijepis, osiguranje i nekakvi skriveni troskovi. Tipa za ovakav nekakav auto. Hvala lipa :)

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
IT posao Njemačka

u njem. ti se priznaju godine auto osiguranja bez štete za koje moraš imati potvrde koje izvadiš od osiguravajućih kuća u hr.. samo osiguranje je nešto skuplje nego u hr. (odokativna procjena oko 50%, ali lako moguće da sam u krivu).

prijepis kao u hr. ne postoji, znači ne ide se kod javnog bilježnika. ako imaš prometnu, auto je tvoj 

tehnički tu vrijedi 2 godine. cijenu ne znam jer još nisam bio  zanimljivo je takođe da tehnički ne mora padati u isto vrijeme kad i osiguranje/rega.. meni npr. ističe sad u 7. mj., a auto sam osigurao u 11. mjesecu skroz do kraja 2018. godine.

 

inače auto sam dobio od sestre (golf IV 1.4 benz.), sve papire sam riješio isti dan. rega + izrada pločica su me izašli oko 50-ak €..

porez je došao za tj.-2 poštom oko 100€.

osiguranje 500€.

 

možda sam nekaj i zaboravio jer sam u to doba puno toga obavljao/kupovao pa nisam baš 100% pratio sve troškove, tako da me možda netko može nadopuniti.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
MMX kaže...

Bilo koja diploma je OK.

 A ako nemaš diplomu? Imam samo svjedodžbu elektroinstalatera a htio bih sklapati računala. Ništa iz IT struke nemam završeno i možda ovo zvuči neambiciozno ali to je baš posao koji bih mogao sa guštom cijeli život raditi. Volim hardver, volim kad su kablovi uredno složeni i dosta brzo to radim. Servis i popravci su mi isto dragi i zanimljivi, ali slaganje novih komponenti je baš onako sexy

Već neko vrijeme razmišljam da počnem raditi ono što volim (radim to i sada u fušu), a pošto su šanse ne samo za dream job nego za bilo kakav posao puno bolje u Njemačkoj nego tu, pitam vas koji poznajete situaciju u Njemačkoj za savjet.

7 godina
protjeran
offline
IT posao Njemačka

Ista stvar kao i u njemackoj, osim sto tehnicki vrijedi godinu dana,

osim za nove automobile, gdje vrije 3 godine, pa 2 godine, a onda nakon tog perioda, po jednu.

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
summus kaže...

..a htio bih sklapati računala...

 

teško da buš takav posao našao.. tvornice "žutih piceka" su rijetke.

m-san ima traku za sklapanje pc-eva, ali biznis i nije baš posebno profitabilan (osim kada hr. vladi utrape tisuće PC-eva) pa se zadnjih godina sklapaju i televizori i koješta.

radio sam tamo davno kao studoš i vjeruj mi, radije bih uzeo metlu u ruke i čistio ulicu 

best bet ti je neki servis računala.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
10 godina
offline
IT posao Njemačka

E, dragi moji Nijemci, daj mi komentirajte, ove navode što ću iznijeti u natuknicama za germanski zemlje(DE/AT)...:

 

- za hladni start(početak) u DE/AT potrebno je barem 2000€

- ICT za početak dovoljno je samo poznavanje engleskog jezika. Njemački nije presudan. Pisano u globalu.

- kod rentanih stanova nužno je potpisivati ugovor na duže vrijeme(2-3) godine....

 

I još bi me zanimalo za vas koji ste otišli gore(DE/AT), dal' se požalili zbog toga(sada da vas netko u ovom trenutku pita)...bilo da ste tamo 10 mjeseci ili već 10 godina...

I dal' će te se vraćati prije mirovine i dali tamo planirate kupiti nekretninu...Dakako, ne mislim ulaziti u Vaše privatne živote(kako, što, gdje, itd), nego onako generalno me zanima.

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
PzKpfw kaže...

1) za hladni start(početak) u DE/AT potrebno je barem 2000€

2) ICT za početak dovoljno je samo poznavanje engleskog jezika. Njemački nije presudan. Pisano u globalu.

3) kod rentanih stanova nužno je potpisivati ugovor na duže vrijeme(2-3) godine....

4) I još bi me zanimalo za vas koji ste otišli gore(DE/AT), dal' se požalili zbog toga(sada da vas netko u ovom trenutku pita)...bilo da ste tamo 10 mjeseci ili već 10 godina...

5) I dal' će te se vraćati prije mirovine

6) dali tamo planirate kupiti nekretninu... 

 

1) vjv. više, no ovisi o puno faktora, kao što je npr. mjesto gdje ćeš boraviti (zbog cijene stana), dali ćeš morati platiti polog za stan (3 mjesečne stanarine), dali je stan namješten, dali si iz hr. našao posao ili misliš doći na divljaka pa tražiti.

2) i da i ne.. ovisi što planiraš raditi. mislim da je za development manje bitan jezik, dok je za sys integraciju/inženjering bitniji jer moraš komunicirati sa korisnicima. make no mistake, njemci jako drže do svog jezika. jbt. pa svi winsi, pa čak i serveraj, sve je na njem.. ja pričam jako dobro njem., i dalje povremeno blejim kao tele kada trebam naći neku opciju u winsima, servis na serveru, pa čak je i hebeni powershell djelomično preveden, kao i neki AD atributi.. totalna ludnica.. zapravo sam i u hr. blejao kada bih naletio na hr. windowse, mobitel ili štogod.. navika je zahebana stvar 

3) ne

4) ne

5) malo vjerojatno.. imam puno rodbine po stranim zemljama (njem., kanada, australija), neki već jako dugo. što više vremena prolazi to je manja vjerojatnost da ćeš se vratiti, pogotovo ako dobiš (imaš) djecu koja onda pak započinju svoj život u toj istoj zemlji itd.. recimo dvije tete koje žive u australiji još od kraja 70tih sada već imaju unuke tamo.. iako su davno pričale da će se jednoga dana vratiti, danas je šansa za to 0. slično i ja razmišljam, negdje duboko u pozadini glave mi stoji da bi se možda vratio kada zaradim mirovinu. sa druge strane do tada imam još min. 30 godina šljake. imam 35 godina i razmišljam već o djeci, tko zna, do mirovine možda budem imao i unuke.. koga ću tada imati u hr.? par prijatelja i još nešto bratića i sestrični koje već sada vidim svakih par mj...

6) možda

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
7 godina
protjeran
offline
IT posao Njemačka
PzKpfw kaže...

1) za hladni start(početak) u DE/AT potrebno je barem 2000€

2) ICT za početak dovoljno je samo poznavanje engleskog jezika. Njemački nije presudan. Pisano u globalu.

3) kod rentanih stanova nužno je potpisivati ugovor na duže vrijeme(2-3) godine....

4) I još bi me zanimalo za vas koji ste otišli gore(DE/AT), dal' se požalili zbog toga(sada da vas netko u ovom trenutku pita)...bilo da ste tamo 10 mjeseci ili već 10 godina...

5) I dal' će te se vraćati prije mirovine

6) dali tamo planirate kupiti nekretninu... 

1. Sve ovisi dali ti poslodavac pruza smjestaj u startu ili ne. Unaprijed moras plaititi polog od 3 mjesecne rate stanarine + troskovi ugovora rentanja stana (minimalno 12 mj. ugovor)

Dakle za stan od 900€ moras imati minimum 900 x 3, + 200€ papira i ostalih davanja. Ne zaboravi osiguranje i sve sto s tim dolazi. A imas i troskove energenata. Dakle bez 5000€ nema smisla dolaziti.

2. Vecina IT-a - da, a za ostale poslove je preporucen njemacki. Neki poslodavci ce ti ponuditi tecajeve, neki ne, ali svakako ako ne znas njemacki - tecaj moras upisati i ne samo proci, nego to i savladati.

3. Najcesce 12/24/36 mjeseci. Osim u iznimnim uvjetima, al takvi stanovi nisu nesto posebno, te nisu trajna rijesenja.

4. Odem jednom godisnje u posjet u HR, ali nikad vise nebi radio u HR, nit se mucio sa HR birokracijom.

5. Samo kao turista. I to tri tjedna u komadu, nikako vise. Zafali mi organiziranosti.

6. U Aut ne, ali mozda nesto u HR na moru, da mogu stalkat dalmosice dok moce guzicu u more.

 

Moj PC  
1 0 hvala 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice