IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 617.636
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
k1klop kaže...

Ja sam ucio redovito u skoli njemacki od prvog razreda osnovne pa ga još uvjek neznam, tako da sretno stim... u godini dana? hahah

 Bude sigurno u godinu dana ako uzme kvalitetni tečaj.

 Puno radi i volje, garantirani uspjeh.

 Ja sam dosta u to uložio novaca i  vremena, isplatila se svaka lipa s obzirom da mi je Njemački usko vezan uz trenutni posao....

Naravno pomoglo je i to što sam učio u osnovnoj i srednjoj školi.

 

Treba uložit u sebe, pa makar i zadnju kunu kad je u pitanju obrazovanje....

 

 

 

Netko bude dao zadnju kunu  npr. za cigarete , a netko za ovo drugo. ;)

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.8.2018 7:47 (kostolomac).
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
k1klop kaže...

Ja sam ucio redovito u skoli njemacki od prvog razreda osnovne pa ga još uvjek neznam, tako da sretno stim... u godini dana? hahah

 Da, bez problema, i manje od godine dana.

Nećeš sad tekstove u novinama posati ali ćeš moć normalan razgovor voditi.

Jedno je trekeljanje na njemačkom na silu u školi a drugo okolina koja priča njemački 24/7

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
k1klop kaže...

Ja sam ucio redovito u skoli njemacki od prvog razreda osnovne pa ga još uvjek neznam, tako da sretno stim... u godini dana? hahah

 

jedno je kada klinac u školi uči jezik koji mu se ne sviđa i za koji smatra da ga nikada u životu neće trebati, a drugo je kada ga formirana osoba pokušava naučiti kada to želi i kada mu je potreban.

uostalom, ni sam ne bi vjerovao koliko ti se toga iz škole zakačilo, samo toga nisi svjestan.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
offline
IT posao Njemačka

Ja ucio u srednoj skoli 4 godine, ono 2 casa sedmicno, nisam naucio gotov nista (recimo tako), sto zbog profesora koji je bio tolerantan, sto zbog samog sebe i stava na pocetku: Ma kakav Njemacki, ne treba mi sad da ga ucim...

U Njemacoj sam nesto vise od godine i pol i isao sam na intezivni kurs do nivoa B1, tj. zavrsio B1 i onda sam se sam usavrsavao, kako citanjem, tako i slusanjem, i naravno svakodnevna komunikacija. Na poslu sam takodjer mnogo naucio, jer su mi kolege vecinom Njemci pravi. 

 

Zadovoljan sam koliko znam jezik za ovo vrijeme, mada mislim da sam mogao bolje da sam obracao vise paznje na to kako govorim, sto radim danas. Pokuavam se sto pravilnije izrazavat. Samo razumjevanje nije problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
IT posao Njemačka

Mene zanima da li osoba sa zavrsenom srednjom skolom za cnc obradjivaca (u hrvatskoj) moze dobiti posao u njemackoj ali npr. za crtanje u autocadu u tako nekim firmama koje rade sa cnc-om, bez ausbildunga..

Ne znam tocno kako bi se to zanimanje sluzbeno zvalo, ali mislim na izradjivanje i crtanje u autocadu, catii itd..

6god. radnog iskustva na cnc strojevima i odlicno poznavanje njemackog i engleskog jezika. 

 

Ili bi se za to moralo ic na ausbildung.

 

Eto ako netko zna neku informaciju o tome..

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Ne znam zaCAD, ali frend sa srednjom gimnazijom u nas završio tečaj za cnc operatera, tu radio jedno vrijeme i na kraju otišao u njemačku firmu raditi na cnc-u.

Njemački prije toga 0 bodova, engleski ne baš bajno rekao bi.

Kaže da mu sad nakon godinu dana ide puno bolje i da se dobro sporazumijeva. On je prije odlaska imao oko 1god iskustva na cnc-u, prije toga radio nešto totalno nevezano uz to.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 9:47 (Pero Dinamit).
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
0mnia_x kaže...

Mene zanima da li osoba sa zavrsenom srednjom skolom za cnc obradjivaca (u hrvatskoj) moze dobiti posao u njemackoj ali npr. za crtanje u autocadu u tako nekim firmama koje rade sa cnc-om, bez ausbildunga..

Ne znam tocno kako bi se to zanimanje sluzbeno zvalo, ali mislim na izradjivanje i crtanje u autocadu, catii itd..

6god. radnog iskustva na cnc strojevima i odlicno poznavanje njemackog i engleskog jezika. 

 

Ili bi se za to moralo ic na ausbildung.

 

Eto ako netko zna neku informaciju o tome..

 

Hvala

 Mislim da bi ta na ovo pitanje najbolji odgovor dala odgovorna komora. To ti je IHK (Industrie- und Handelskammer) ili Handwerkskammer. Ti si 99% u ovoj prvoj (IHK). Znaci posalji im lijepo srocen mail, a bolje bi bilo, ako mozes, da nazoves telefonom.

14 godina
offline
IT posao Njemačka

Dobio sam ponudu kao student za posao u jednoj firmi u Minhenu kao Account Manager u marketinškoj agenciji za 2300€ bruto (možda bih mogao navući do 2500€ ...). Znanje njemačkog mi je možda A1 razina jer ga nikada nisam službeno učio.

 

Za početak bih imao plaćen hotel/airbnb od poslodavca do kad ne pronađem stan + plaćen polog za stan kada ga pronađem.

 

Moje pitanje je koje stranice/grupe/agencije/whatever koristite za pronalaženje stanova i smještaja? Htio bih pronaći nekakvu garsonjeru ili maksimalno 1 soban stan jer ne želim dijeliti stan sa nepoznatim ljudima.

Red tuge, red bijesa
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.9.2018 21:26 (Ferritin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Najvise oglasa imas na https://www.immobilienscout24.de/  
Trebaju ti 3 platne liste i jako puno srece. Ako zelis brzo do smjestaja tu je agencija za najam namjestenih stanova https://www.mrlodge.de/ koji su dosta skuplji ali netraze platne liste.
Sve u svemu to ti je jako mala placa za Minhen (neto u 1 klasi oko 1500 eura) a ljudi su ovdje spremni dati za sobu 800 eura. 

9 godina
offline
IT posao Njemačka

Može li mali info, znam da nije IT, lai kakve su šanse naći posao sa završenim fakultetom koji je kombinacija građevine i zaštite okoliša/voda?

 

Njemački C1 (potvrda, pričam ko Hr), engleski (B2, potvrda), iskustvo 4 godine asistent na istom fakultetu. Upisan doktorat, ali iskreno ne vidim se baš u znanosti (bila jedina opcija koju sam imao ).

 

Pretpostavljam da gledam oglase tipa "Umwelt inženjer" ili "Wasserschutz"? Što se prijave tiče, šaljem samo "Lebenslauf" ili treba i kakvu prijavu/molbu kao ovdje pisati? hvala

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.9.2018 5:45 (Karlek_19).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
zoran_2790 kaže...

Sve u svemu to ti je jako mala placa za Minhen (neto u 1 klasi oko 1500 eura) a ljudi su ovdje spremni dati za sobu 800 eura. 

 

Ako ima tocno 0 radnog iskustva i hotel mu je placen van tog iznosa, onda je to jako dobra placa.

 

Ja bi nekom sa 0 radnog iskustva preporucio da prvih 6/12 mj. radi za bilo koju placu sa kojom moze prezivjeti - ako se nakon tih 6/12 mj sposoban izboriti za sebe a ne ostati u istoj poziciji za vjeke vjekova. Nema tih para koliko vrijedi to iskustvo u prvih 6/12 mj. karijere + plus daje ti vremena i platne liste da si rijesis stanbeno pitanje.

 

A nakon tog perioda ides se izboriti za samog sebe, kaj najcesce znaci natezanje sa trenutnom firmom, cesto je jednostavnije jednostavno otici u drugu firmu.

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Karlek_19 kaže...

Može li mali info, znam da nije IT, lai kakve su šanse naći posao sa završenim fakultetom koji je kombinacija građevine i zaštite okoliša/voda?...

 

što se tiče jezika vidim nebu problema.. odi si jednostavno na ovu stranicu i pod suchbegriffe ukucaj umwelt ili wasser i ponudit će ti zanimanja koja bi ti mogla odgovarati..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
DanijelX kaže...
zoran_2790 kaže...

Sve u svemu to ti je jako mala placa za Minhen (neto u 1 klasi oko 1500 eura) a ljudi su ovdje spremni dati za sobu 800 eura. 

 

Ako ima tocno 0 radnog iskustva i hotel mu je placen van tog iznosa, onda je to jako dobra placa.

 

Ja bi nekom sa 0 radnog iskustva preporucio da prvih 6/12 mj. radi za bilo koju placu sa kojom moze prezivjeti - ako se nakon tih 6/12 mj sposoban izboriti za sebe a ne ostati u istoj poziciji za vjeke vjekova. Nema tih para koliko vrijedi to iskustvo u prvih 6/12 mj. karijere + plus daje ti vremena i platne liste da si rijesis stanbeno pitanje.

 

A nakon tog perioda ides se izboriti za samog sebe, kaj najcesce znaci natezanje sa trenutnom firmom, cesto je jednostavnije jednostavno otici u drugu firmu.

 Radno iskustvo koje imam za sad je studentsko i freelancersko (sve u struci), ovo bi mi bio prvi full time posao. 

 

Također tražio sam bolju ponudu i dobio 30,000€ (2500 mjesečno) te 10% bonusa na godišnju plaću ukoliko i ja i firma zadovoljimo kvotu.

 

Mislim da bi ovo mogla biti dobra odskočna daska za dalje, nakon što skupim nešto iskustva. 

Red tuge, red bijesa
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.9.2018 19:23 (Ferritin).
14 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Kako bih uskoro trebao krenuti za Njemačku imam pitanje u vezi tečaja jezika u DE. Pretpostavljam da je ovdje netko bio polazik tečaja da mi malo pojasni kako to sve funkcionira. Koliko sam gledao i istraživao na internetu tečaj se sastoji od učenja jezika i kulture (politike). Dužina tečaja je 600 nastavnih sati i cijena jednog nastavnog sata je 3,90 eura, ali ukoliko sufinancira država onda ja kao polaznik plaćam 1,95 eura po satu i nakon završetka tečaja mi se vraća 50% uplaćenih novaca.

 

Ono što me zanima jel se takav način nastave nalazi samo u određenim školama jezika ili ja mogu sam pronaći školu jezika u gradu? I koliko je teško ući u to državno sufinanciranje učenja jezika? 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Ferritin kaže...

 

Također tražio sam bolju ponudu i dobio 30,000€ (2500 mjesečno) te 10% bonusa na godišnju plaću ukoliko i ja i firma zadovoljimo kvotu.

 

 

 2500 mjesecno bruto?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
roach kaže...

Kako bih uskoro trebao krenuti za Njemačku imam pitanje u vezi tečaja jezika u DE. Pretpostavljam da je ovdje netko bio polazik tečaja da mi malo pojasni kako to sve funkcionira. Koliko sam gledao i istraživao na internetu tečaj se sastoji od učenja jezika i kulture (politike). Dužina tečaja je 600 nastavnih sati i cijena jednog nastavnog sata je 3,90 eura, ali ukoliko sufinancira država onda ja kao polaznik plaćam 1,95 eura po satu i nakon završetka tečaja mi se vraća 50% uplaćenih novaca.

 

Ono što me zanima jel se takav način nastave nalazi samo u određenim školama jezika ili ja mogu sam pronaći školu jezika u gradu? I koliko je teško ući u to državno sufinanciranje učenja jezika? 

 

meni žena ide na taj "integrationskurs" pa ti ja mogu sve točno reći. zapravo se radi o 600 sati tečaja jezika i 100 sati kulture i sl.. ukupno čitava priča traje oko godinu dana i nakon završenog ispita bi trebao biti stupanj A2-B1.

zahtjev za pristupanje tečaju se šalje u BAMF (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) i pismeni odgovor se čeka mjesec-dva... formular se može skinuti na njihovoj web stranici. koliko sam skužio, sufinanciranje integracijskog tečaja odobravaju svima koji pošalju zahtjev za pristup tečaju.

sa tim odobrenjem onda ideš do najbližeg mjesta di možeš odslušati tečaj (obično VHS - Volkshochschule, isto se može pronaći/pretraživati na njihovom webu) i radiš inicijalni test prema kojem odrede od kojeg modula počinješ, iako ima smisla početi od prvog i ako već nekaj znaš. na stranicama lokalnog VHS-a obično bude i raspored kada počinje koji modul i koliko traje. ovisno o popunjenosti naravno postoje jutarnje i popodnevne "smjene", ali ti se može dogoditi da moraš čekati još koji mjesec na početak npr. prvog modula. žena ide na popodnevni, od 17:30-20:30, pon.-čet.

sve zajedno se sastoji od 6 modula i košta 390€ po modulu, od čega ti ukoliko dobiješ odobrenje 50% sufinancira država, čitaj plaćaš samo 195€. ako si socijalni slučaj, čitaj primaš socijalnu pomoć, država te skroz oslobađa plaćanja. nakon što sve odslušaš i uspiješno položiš ispit, država ti vraća još 50% onoga što si uplatio.

za izostanke sa nastave postoji dobra šansa da ti dodatno naplate te sate, mislim da toleriraju do 30% ali i ne mora biti. izostanci se bilježe i javljaju landratsamtu.

ako sam nekaj izostavio slobodno pitaj, dosta sam se bavio tom temom proteklih mjeseci 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

jel se moze pretpostaviti da ti zena nije znala ni beknuti njemacki prije odlaska u njemacku? upravo to ceka moju...

jel imas kakvo misljenje o goethe institue? to nam je dostupno u dublinu, nije jeftino al bar se istice u moru upitnih skola jezika kojih u dublinu ima ko blata jer je neko vrijeme bio trend dovlaciti brazilce i juznoamerikance preko tih skola na rad u irsku..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

@nixass

 

Ne znam konkrento za Dublin, ali Goethe je ustanova od same njemačke Države. Konkretno, elitno i exluzivno mjesto za učenje njemačkog jezika.

Za Zagreb isto tako ima hrpa škola sa svim i svačim, ali kvaliteta same nastave, ovisi ponajviše o profesoru, politici same škole, itd.

Al' ako tražiš najbolje, to je to. Goethe institut.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

to je i moja misao vodilja, uzeo bih tu osnove skupa sa zenom a onda u njemackoj ici na ozbiljnije levele 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...

jel se moze pretpostaviti da ti zena nije znala ni beknuti njemacki prije odlaska u njemacku? upravo to ceka moju...

jel imas kakvo misljenje o goethe institue? to nam je dostupno u dublinu, nije jeftino al bar se istice u moru upitnih skola jezika kojih u dublinu ima ko blata jer je neko vrijeme bio trend dovlaciti brazilce i juznoamerikance preko tih skola na rad u irsku..

Naslušao sam priča o "školama engleskog" u Dublinu.

Ljudi koji su zaista htjeli naučiti engleski morali su promijeniti par škola da pronađu neku koja nije fušeraj.

 

Goethe ti je priznat svugdje i garantira ti da ćeš dobiti određenu kvalitetu nastave.

Što ne znači da neka druga škola njemačkog, ako ju vodi švabo, nije dovoljno kvalitetna.

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...

jel se moze pretpostaviti da ti zena nije znala ni beknuti njemacki prije odlaska u njemacku? upravo to ceka moju...

 

dobra pretpostavka, u srednjoj je učila eng.  njem. je nekaj malo sama iz raznih izvora kada smo se odlučili napustiti hr., ali unatoč tome što je naučila puno riječi, komunikacija i razumjevanje nisu bili bajni dok nije krenula na tečaj.

 

nixass kaže...

jel imas kakvo misljenje o goethe institue? to nam je dostupno u dublinu, nije jeftino al bar se istice u moru upitnih skola jezika..

 

čuo sam dobre stvari, ali nemam nikakvog iskustva, pa tako ni mišljenje..

IMO sam naziv nosi neku težinu, ako si možete to priuštiti, go 4 it.. teško je tu bez bar osnovnog poznavanja jezika.

contrary to popular belief, mojoj ženi solidno poznavanje eng. nije ni malo pomoglo.. moguće da ima veze sa činjenicom da smo u maloj sredini di ljudi jedva znaju pričati normalan njemački  bavarski je tu službeni jezik 

 

PzKpfw kaže...

Ne znam konkrento za Dublin, ali Goethe je ustanova od same njemačke Države.

 

BAMF-ov Integrationskurs iz onoga što vidim kod žene ima dosta kvalitetan program, a BAMF je isto državna ustanova 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...
Ferritin kaže...

 

Također tražio sam bolju ponudu i dobio 30,000€ (2500 mjesečno) te 10% bonusa na godišnju plaću ukoliko i ja i firma zadovoljimo kvotu.

 

 

 2500 mjesecno bruto?

 Da, na kraju nisam prihvatio. Posao bi mi bio super za steći iskustvo, ali jednostavno mi se nije dalo živjeti na nuli tih prvih godinu dvije. 

 

Zato sam prihvatio 2 part time remote posla i nadam se da će obje firme uskoro tražiti da se radi više sati (za što postoje naznake).

Red tuge, red bijesa
10 godina
offline
IT posao Njemačka

Za vas koji ste u obečanoj zemlji, kolika je neka normalna prosječna plaća za senior sys admina?

 

Namjerno nisam napisao vindoze ili linux jer zapravo tu sad radim oboje.

Znam da je poprilicno glupo pitanje jer ovisi do lokacije i sve taga, al ono okvirno...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Sad ćeš se nasmijati, ali iz mog iskustva u rasponu je od 40-70k.

Ovisno: što i koliko duboko to znaš, koje područje, koja firma i najvažnije koliko se dobro prodaš. :)
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Koje su dobre stranice za trazenje stanova?

Znam za immobilienscout24 i kalaydo.de, jel ima jos koja dobra?

Od 1.12. pocinjem raditi pa sad gledam za stanove. Nece biti lako...

14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Imaš i https://www.immowelt.de/. Nije neka sreća, ali možda nešto naleti. U svakom slučaju, sretno!
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
agent_00klc kaže...

Koje su dobre stranice za trazenje stanova?

Znam za immobilienscout24 i kalaydo.de, jel ima jos koja dobra?

Od 1.12. pocinjem raditi pa sad gledam za stanove. Nece biti lako...

Nije lose po lokalnim kvartovskim novinama gledati i staviti oglas.

Savjet: prijaviti se na Budenschleuder Mailing Listu od Andreas Kräftner

 

Sad, sljedecih dva tjedna pogotovo ti nece biti nimalo lako zbog Oktoberfesta.

Ali nakon sto to zavrsi, onda ce biti drukcije. Ne zelim napisati lakse, jer nece biti lakse. Treba imati srece i trazenje stana je brutalno tesko i sve se svodi na spremnost placanja agenta i odvojiti vecu svotu novca za pocetak. Pretpostavljam da si upoznat sa svime po tom pitanju?

 

Svježe iz njem. medija po pitanju ludila stanova u minhenu:

In München ist die begehrteste Wohnung 45 qm groß, hat nur 2 Zimmer und kostet 645 Euro kalt. Noch dazu kommt der enorm hohe Konkurrenzdruck. Auf eine solche Wohnung bewerben sich im Durchschnitt 2017 Bewerber. 

 

Kakav stan se trazi i u kojem dijelu grada pocinjes raditi? Mozda naletimo na nesto pa mozemo preporuciti.

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.9.2018 15:28 (jollyb).
16 godina
offline
IT posao Njemačka

Gdje tražite poslove, koje stranice? Zanima me Njemačka i Austrija.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Pero Dinamit kaže...

Gdje tražite poslove, koje stranice? Zanima me Njemačka i Austrija.

 

Za njem. je po meni najbolja stranica od burze.. https://jobboerse.arbeitsagentur.de/

Monster.de, jobscout24.de, stepstone.de itd.. su ti alternative.

 

EDIT: BTW mislim da ti ne bi bilo loše imati Profil na XING-u.. Ja imam LinkedIn koji tu i nije nešto popularan, pa stalno dobijam kojekakve ponude za posao.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.9.2018 17:58 (nine).
14 godina
offline
IT posao Njemačka

Vidim kolega gore ponudio se kolegi "pomoci" oko trazenja stana u Minhenu... 

Pa eto ljudi i ja sam u Minhenu, trebat ce mi stan za dvije osobe, nije hitno i ne ove godine jos... Ali treba poceti traziti na vrijeme. Ne uzdam se u oglasnike i slicno, nadam se preko nekih licnih kontakata doci do preporuke. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.9.2018 19:23 (dzelo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice