IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 613.369
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Je, sve je to lepo, samo kaj s ovom lijepom razlikom u HR gaze ljude sa sluzbenim autima, a dok trebas k doktoru, sve extra platis, i fino odes privatniku.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...

To bi trebalo gurnuti pod nos svima koji zaradjuju dobre novce u HR i zale se kako im drzava uzima puno. Pa od koga da uzme - od tete sto radi u konzumu na blagajni? Svuda se velike place jako oporezuju, to tako mora biti.

BS, flat tax rate pa fino uzmi svima jednako. Progresivno oporezivanje kažnjava uspješne i one koji ulažu u sebe i svoje znanje. Ta teta s konzumove blagajne uopće ne plaća porez na dohodak jer joj je cijela plaća ispod iznosa neoporezive osnovice.

16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...
Friday kaže...

To bi trebalo gurnuti pod nos svima koji zaradjuju dobre novce u HR i zale se kako im drzava uzima puno. Pa od koga da uzme - od tete sto radi u konzumu na blagajni? Svuda se velike place jako oporezuju, to tako mora biti.

BS, flat tax rate pa fino uzmi svima jednako. Progresivno oporezivanje kažnjava uspješne i one koji ulažu u sebe i svoje znanje. Ta teta s konzumove blagajne uopće ne plaća porez na dohodak jer joj je cijela plaća ispod iznosa neoporezive osnovice.

 

Ti mislis da jednako znaci 15% od place nekome tko ima 4.000 kn bruto i nekome tko ima 40.000?

Ali ajmo tu tvoju ideju jos malo unaprijediti. Zasto bismo se ravnali postocima? To nije fer jer oni koji imaju vecu placu ce placati vise. Idemo svima uzeti 3.000 kn sa bruto place. Ko ga jebe, ko ne moze izdrzati nek uci za programera ili nek crkne...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Eto samo pokazuješ koliko znaš o poreznom sustavu, onaj tko ima 4000kn bruto neće platit ni lipu poreza. Onaj tko ima 40 000kn platit će 8000kn porez na dohodak.

I postoji puno poslova sa dobrim plaća i van IT sektora, ali lakše je ići linijom manjeg otpora i završit kao blagajnica u Konzumu, nego uložit puno više truda da stekneš znanje/zvanje i dobre uvjete na poslu

15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...
F.R.C. kaže...

U DE je 4 k netto ca. 7.5 k brutto ili sa aspekta poslodavca (t.z. brutto brutto) na grubo nekih 9k. Za laksu orientaciju.

 

To bi trebalo gurnuti pod nos svima koji zaradjuju dobre novce u HR i zale se kako im drzava uzima puno. Pa od koga da uzme - od tete sto radi u konzumu na blagajni? Svuda se velike place jako oporezuju, to tako mora biti.

Velike plače da ali u HR najveća stopa oporezivanja (40%) donedavno (do 2017g.) je vrijedila za sve plače od 13.000kn pa nadalje što doista nije velika plača u EU okvirima (mislim da je sada prag dignut na 15k ili 17k kuna).

Evo na googleu mi veli da u Irskoj na 2.000€ plaču ostane ti 1.744€ (netto) dok u HR na 2.000€ je ostajalo 1.200€ (netto).

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...

 

 ali lakše je ići linijom manjeg otpora i završit kao blagajnica u Konzumu

 

Ti mislis da su sve te blagajnice svojom voljom zavrsile tamo gdje jesu? Premlad si da bi bio tako bezobziran i neposten...

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
JackIsBack kaže...

Evo na googleu mi veli da u Irskoj na 2.000€ plaču ostane ti 1.744€ (netto) dok u HR na 2.000€ je ostajalo 1.200€ (netto).

 

 

Daleko od toga da je to OK, ali flat rate bi bio cirkus po mom misljenju

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Ti znaš koliko ja imam godina da bi mi moga tako popovat?

 

Mislim da su završile tamo gdje su trebale, budeš ispodprosječan učenik u osnovnoj, upišeš trgovačku i miran. Lakše je nego učit da se upiše neka bolja srednja pa kasnije faks, jel tako?

Znaš kakav stav imaju takvi prema meni i kolegama koji žive pristojno? "Lako je tebi, ti imaš dobru plaću", možda bi trebalo parafrazirat onog starca sa Cvijetnog: Uči pizda ti materina

16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...

Ti znaš koliko ja imam godina da bi mi moga tako popovat?

 

Mislim da su završile tamo gdje su trebale, budeš ispodprosječan učenik u osnovnoj, upišeš trgovačku i miran. Lakše je nego učit da se upiše neka bolja srednja pa kasnije faks, jel tako?

Znaš kakav stav imaju takvi prema meni i kolegama koji žive pristojno? "Lako je tebi, ti imaš dobru plaću", možda bi trebalo parafrazirat onog starca sa Cvijetnog: Uči pizda ti materina

 

Pa lako je shvatiti koliko imas godina s obzirom na tvoje ostale postove ovdje na forumu. Stvar je u tome da neki ispastaju zbog krivih odluka i sad su u pat poziciji. Tako nekome reci "pa ko te jebe" nije bas lijepo...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...

Eto samo pokazuješ koliko znaš o poreznom sustavu, onaj tko ima 4000kn bruto neće platit ni lipu poreza. Onaj tko ima 40 000kn platit će 8000kn porez na dohodak.

I postoji puno poslova sa dobrim plaća i van IT sektora, ali lakše je ići linijom manjeg otpora i završit kao blagajnica u Konzumu, nego uložit puno više truda da stekneš znanje/zvanje i dobre uvjete na poslu

 Ne laži. Radio sam za brutto 3184 kn, neto je iznosio 2547 kn. Imam isplatne lsite stare do 7 godina.

14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...

Pa lako je shvatiti koliko imas godina s obzirom na tvoje ostale postove ovdje na forumu. Stvar je u tome da neki ispastaju zbog krivih odluka i sad su u pat poziciji. Tako nekome reci "pa ko te jebe" nije bas lijepo...

 prekvalifikacija? Upisat faks izvanredno?  Kad sam ja studirao bilo je i par ljudi od 40-ak godina. Mogućnosti ima, samo treba volje.

mac92 kaže...

 Ne laži. Radio sam za brutto 3184 kn, neto je iznosio 2547 kn. Imam isplatne lsite stare do 7 godina.

 Eto još jedan financijski nepismen Hrvat. Ta razlika odlazi za zdravstveno i mirovinsko osiguranje,a ne na porez na dohodak o kojem ja pišem.

16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...
Friday kaže...

Pa lako je shvatiti koliko imas godina s obzirom na tvoje ostale postove ovdje na forumu. Stvar je u tome da neki ispastaju zbog krivih odluka i sad su u pat poziciji. Tako nekome reci "pa ko te jebe" nije bas lijepo...

 prekvalifikacija? Upisat faks izvanredno?  Kad sam ja studirao bilo je i par ljudi od 40-ak godina. Mogućnosti ima, samo treba volje.

 

Ti zivis u nekom balonu. 

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...
Friday kaže...

Pa lako je shvatiti koliko imas godina s obzirom na tvoje ostale postove ovdje na forumu. Stvar je u tome da neki ispastaju zbog krivih odluka i sad su u pat poziciji. Tako nekome reci "pa ko te jebe" nije bas lijepo...

 prekvalifikacija? Upisat faks izvanredno?  Kad sam ja studirao bilo je i par ljudi od 40-ak godina. Mogućnosti ima, samo treba volje.

mac92 kaže...

 Ne laži. Radio sam za brutto 3184 kn, neto je iznosio 2547 kn. Imam isplatne lsite stare do 7 godina.

 Eto još jedan financijski nepismen Hrvat. Ta razlika odlazi za zdravstveno i mirovinsko osiguranje,a ne na porez na dohodak o kojem ja pišem.

 Moja greška. Nemoj s nosom orati po nebu.

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
JackIsBack kaže...

Evo na googleu mi veli da u Irskoj na 2.000€ plaču ostane ti 1.744€ (netto) dok u HR na 2.000€ je ostajalo 1.200€ (netto).

 

Usporedi Njemačku sa Hrvatskom.. Irska ti je takoreći porezna oaza, tako da nije baš relevantna.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...

 

NEW_MAN kaže...

 

Kolike su place za seniore u IT? Jel ima contractinga? Jel tesko doci do 6 znamenki?

 https://www.karriere.at/blog/it-gehalt-oesterreich-2016.html

Ne znam kak su sa contractingom. Inace je tu kutura zaposljavanja za stalno, ono nema nikoga da nakon tri mjeseca ne dobije fixni job. 6 znamenki nema u Austriji ako nisi fakin uber boss. Ako recimo zaradujete zena i ti 4k neto onda mozes komotno kupit kucu za 400k gdi ti je rata nekih 1,5k mjesecno jer su kamate oko 1,5%. Platis kucu 1500, rezije s mobitelima, internetom, grijanje, voda, netlifx i sve kaj ti padne na pamet 500 eura. 2k dajes za nekretninu a 2k ti ostane za kupit auto, osigurat ga, tankat, hranu odjecu i obucu. Po ljeti dobijete trinaestu placu kaj je 4,5k i isto tak u zimi dobijete opet 4,5k za skijanje, bozicne poklone ili what eva. Na kraju radnog staza odes u penziju koja ti je oko 2k jer ako pocnes s 2k onda nejdes s manje od 3k u penziju. Imas penziju 2k, zena 2k plus trinaesta i cetrnaesta penzija :)

Programer koji zna svoj posel moze bez beda trazit 3k neto na gore.

 

14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

NEW_MAN u kojem si ti gradu? Vjerojatno i u AT postoje razlike u primanjima ovisno o lokaciji. Meni je godišnji bruto 70k, a vjerujem da dobar dio više rangiranih ima i 100-injak. Imamo i korporativni vrtić, iako mi to još nije benefit, povlaštene kamate na kredite i leasing što ću brzo iskoristit za auto.

stan od 50m+garaža mi je 770€, s tim da sam relativno blizu centru Beča, a i da nisam godišnji pokaz za javni prijevoz je 365€, i vrijedi za podzemnu, tramvaje i buseve. Ispadne stvarno super investicija. Moram se još raspitat vezano za osiguranje za auto i još par sitnica, kad ulovim vremena za prošetat po auto salonima. Uglavnom u ovih mjesec dana nijednom nisam požalio odlazak iz HR.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 0:44 (bruno11).
16 godina
offline
IT posao Njemačka
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...
JackIsBack kaže...

Evo na googleu mi veli da u Irskoj na 2.000€ plaču ostane ti 1.744€ (netto) dok u HR na 2.000€ je ostajalo 1.200€ (netto).

 

Usporedi Njemačku sa Hrvatskom.. Irska ti je takoreći porezna oaza, tako da nije baš relevantna.

Moj izračun je bio odgovor na opasku kolege Fridaya "da bi to svima u HR trebalo gurnuti pod nos jer se svuda velike place jako oporezuju" međutim u HR su se i "male plače" (mislim na plače u EU okvirima) oporezivale sa velikom stopom poreza . Plača u iznosu od 2000€ u HR se oporezivala s najvećom stopom poreza (40%) kao i plača od 10.000€.

 

Što se tiće Njemačke po nekim kalkulatorima koje vidim na netu na 2000€ bruta ostane ti oko 1598€ netta pa zaključak izvedi sam (netto je nešto manji kada promijenim Steuerklasse iz kategorije 3 u 1 ili 2 ali obzirom da ne znam što je ta opcija ostavio sam po defaultu na kategoriju 3).

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
JackIsBack kaže...
nine kaže...
JackIsBack kaže...

Evo na googleu mi veli da u Irskoj na 2.000€ plaču ostane ti 1.744€ (netto) dok u HR na 2.000€ je ostajalo 1.200€ (netto).

 

Usporedi Njemačku sa Hrvatskom.. Irska ti je takoreći porezna oaza, tako da nije baš relevantna.

Moj izračun je bio odgovor na opasku kolege Fridaya "da bi to svima u HR trebalo gurnuti pod nos jer se svuda velike place jako oporezuju" međutim u HR su se i "male plače" (mislim na plače u EU okvirima) oporezivale sa velikom stopom poreza . Plača u iznosu od 2000€ u HR se oporezivala s najvećom stopom poreza (40%) kao i plača od 10.000€.

 

Što se tiće Njemačke po nekim kalkulatorima koje vidim na netu na 2000€ bruta ostane ti oko 1598€ netta pa zaključak izvedi sam (netto je nešto manji kada promijenim Steuerklasse iz kategorije 3 u 1 ili 2 ali obzirom da ne znam što je ta opcija ostavio sam po defaultu na kategoriju 3).

 

Porezna klasa je bitan faktor u DE. Na poreznu klasu 3 mozes zaboravit, ako nisi sa familijom gore. Porezna klasa 3/5 se primjenjuje, kad imaju suprug i supruga isti porezni broj i jedno od njih dvoje prima osjetno manju platu (St. Kl. 5) od drugog (St. Kl. 3). Zanimljivo bi bilo usporediti sa apekta tzv. cijene rada i benefita pojedinca na dugi rok.

 

Koliko ja znam (a ne znam mnogo) u Irskoj je udjel poslodavca 8,5% (tzv. PRSI). Ako uzmemo u obzir 50 tisuca brutto, to za poslodavca znaci 54.250. U Njemackoj sa apekt istog troska poslodavca (znaci 54.250) bi bio ponudjeni brutto ca. 44.250. Mjesecni netto bi se tako sveo na nekih 2.400 eura (+/- u ovisnosti od porezne klase).

 

Indirektni benefiti:
Na svaku godinu radnog doba sa takvom platom pojedinac moze u Njemackoj racunati na ca. 37,50 evra rente, znaci (prema trenutnom vrijednotenju) oko 1.500 evra mjesecno sa 40 godina radnog doba. Zdravstvena oskrba je povecini brezplatna (moguce su manje participacije za lezanje u privatnim klinikama, npr. 10 evra na dan kao i u slucaju zubozdravstvene opskrbe, okulitsticnih i drugih reha pripomocki). Zenska ima poslije poroda pravo na do tri godine "materinskog vremena" i to vrijeme se joj broji u rentnu osnovu, a ima pravo i na primanja u visini jedne godisnje place razporedjeno na cijelo doba odsutnosti, te jos nekoliko manjih jednokratnih primanja). Zaposleni imaju povecini 25 do 35 radnih dana 100% placenog godisnjeg odmora. Neradni blagdani su placeni kao radni dani. Prvih 45 dana odsutnosti zbog bolesti je placeno 100%. Skolovanje je u Njemackoj brezplatno i na univerzitetnom nivou.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 11:57 (F.R.C.).
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...

 

Indirektni benefiti:
Na svaku godinu radnog doba sa takvom platom pojedinac moze u Njemackoj racunati na ca. 37,50 evra rente, znaci (prema trenutnom vrijednotenju) oko 1.500 evra mjesecno sa 40 godina radnog doba. Zdravstvena oskrba je povecini brezplatna (moguce su manje participacije za lezanje u privatnim klinikama, npr. 10 evra na dan kao i u slucaju zubozdravstvene opskrbe, okulitsticnih i drugih reha pripomocki). Zenska ima poslije poroda pravo na do tri godine "materinskog vremena" i to vrijeme se joj broji u rentnu osnovu, a ima pravo i na primanja u visini jedne godisnje place razporedjeno na cijelo doba odsutnosti, te jos nekoliko manjih jednokratnih primanja). Zaposleni imaju povecini 25 do 35 radnih dana 100% placenog godisnjeg odmora. Neradni blagdani su placeni kao radni dani. Prvih 45 dana odsutnosti zbog bolesti je placeno 100%. Skolovanje je u Njemackoj brezplatno i na univerzitetnom nivou.

 

Ovo spram irske izgleda kao znanstvena fantastika

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...
Ovo spram irske izgleda kao znanstvena fantastika

 Pa to je i bio razlog jednog nesporazuma izmedju nas dvoje, ako se dobro sjecam. Sasvim razlicita izhodista...  

May the source be with you.
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

FRC, vidim ti si se udomacio gore i kuzis stvari..

Koja porezna klasa bi bio bracni par od kojih samo jedan radi?

Jel to isto 3? Posto tehnicki jedan partner zaradjuje puno vise od drugoga..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...

FRC, vidim ti si se udomacio gore i kuzis stvari..

Koja porezna klasa bi bio bracni par od kojih samo jedan radi?

Jel to isto 3? Posto tehnicki jedan partner zaradjuje puno vise od drugoga..

 Kalkulator njemackih placa.

 

The different Tax Categories of the German Wage Tax system

The German Wage Tax System is differentiating between 6 Tax Categories, depending to the linving-circumstances of the employees.

Tax Category I: Single, separated or married not living together who don’t fall into the category II or III.

Tax Category II: Single or separated people living with their child, who are entitled to a child's allowance.

Tax Category III : For people who are married, husband and wife are living together. Very interesting for people who are married and one of them has a high income while the other one has no income or a low income. Ideally the person with the low income will have Tax Category V and the other Tax Category III.

Tax Category IV : For people who are married, husband and wife are living together. Ideally for married employees while both of them receive similar wages. Both will then have Tax Category IV.

Tax Category V : For people who are married, husband and wife are living together. One of them has a Tax Card of Category III (form more information refer to Tax Category III).

Tax Category VI : For employees who have more than one employer, receiving wages from different employments will need a second or third, or… tax card of Tax Category VI. Ideally the employment with the lower income will get Tax Category VI.

 

 

Red tuge, red bijesa
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...

FRC, vidim ti si se udomacio gore i kuzis stvari..

Koja porezna klasa bi bio bracni par od kojih samo jedan radi?

Jel to isto 3? Posto tehnicki jedan partner zaradjuje puno vise od drugoga..

 

Ne postoji 3, nego samo opcija 3/5. 

 

Da, u pravu si. Stvar je u tome, da 3 od vece place placa manji procent poreza, a od manje veci procent. Tako su na kraju godine (tacnije iduce godine) manje razlike u doplati/povratu poreza. Stvar je vrlo jednostavna u Njemackoj. Suprug i supruga vrijede kao "jedna familija" i tako se prihodci od oboje zbrajaju i zbrojeni sluze za (udvostrucenu) poresku osnovu. To uvecava netto prihode (i vrlo je socialno).

 

Bitno je znati i: u Njemackoj mozes imat ili djeciji dodatak ili poreznu olaksicu na djecu. Oboje zajedno ne ide. Ako obadvoje zajedno zaradjuju vise od 72 tisuce bruto (2018), vec se vise izplati porezna olaksica nego djeciji dodatak.

May the source be with you.
13 godina
offline
IT posao Njemačka

Oženjen si, supruga je s tobom, dakle imaš 3.

U principu je priča sa klasama dosta jednostavna, dovoljno je jednom pročitati o čemu se radi..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Ferritin kaže...

Tax Category III : For people who are married, husband and wife are living together. Very interesting for people who are married and one of them has a high income while the other one has no income or a low income. Ideally the person with the low income will have Tax Category V and the other Tax Category III.

 

 

ovo sam procitao nebrojeno puta i "no income" nikad vidio nisam  shame on me

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...

NEW_MAN u kojem si ti gradu? Vjerojatno i u AT postoje razlike u primanjima ovisno o lokaciji. Meni je godišnji bruto 70k, a vjerujem da dobar dio više rangiranih ima i 100-injak. Imamo i korporativni vrtić, iako mi to još nije benefit, povlaštene kamate na kredite i leasing što ću brzo iskoristit za auto.

stan od 50m+garaža mi je 770€, s tim da sam relativno blizu centru Beča, a i da nisam godišnji pokaz za javni prijevoz je 365€, i vrijedi za podzemnu, tramvaje i buseve. Ispadne stvarno super investicija. Moram se još raspitat vezano za osiguranje za auto i još par sitnica, kad ulovim vremena za prošetat po auto salonima. Uglavnom u ovih mjesec dana nijednom nisam požalio odlazak iz HR.

 Mi smo u Grazi i ja sam blize 50k ali to sam si sam kriv, trebal sam traziti barem 60k. 100k ispada 4k neto mjesecno. Skok sa mojih 2300 na tvojih 3k je 50 na 70k a onda za 4k neto placa je 100k. Veliki su skokovi na vecim placama jer ih vise oporezuju i zato nekih top 3% ljudi ima te place, vecinom sefovske pozicije. Pretpostavljam da si u bankovnom sektoru gdi su place iznad prosjecno visoke. Ja radim u manjoj firmi.

Stan 74 kvadrata, novi novcati stan gdi sam prvi stanar skupa sa garazom i svim ali svim rezijama me kosta 1050€. Btw tebi bude trinaesta placa u sestom mjesecu oko 4k i jos jednom 4k u 12 mjesecu ili kak je moja zena u banci dobivala bude kvartalno pa ti svaka treca placa bude 5,5k.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 15:56 (NEW_MAN).
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
NEW_MAN kaže...

 100k ispada 4k neto mjesecno.

 

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Ispadne zapravo oko 61k neto godišnje, bruto se dijeli na 14 plaća, a 13. i 14. su oslobođene dobrog dijela poreza. redovno dobiješ oko 4100 mjesečno, a 13. i 14. plaća su oko 5600 i 6200.

 

P.S. možda se iz Irske perspektive čini malo,ali samo na cijeni stanu uštediš razliku u plaći.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 16:11 (bruno11).
14 godina
online
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...
NEW_MAN kaže...

 100k ispada 4k neto mjesecno.

 

 To je cca 56k take home dok u Irskoj ti je za isti bruto 61.5k. 10% razlike.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice