Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 954.406
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

brisi

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2019 14:09 (marsovac zemaljski).
 
6 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
marsovac zemaljski kaže...

Moji prvi dojmovi o engleskoj su vecinom negativni, pa cu ih samo ukratko navesti:

- javni prijevoz je visestruko skuplji, pogotovo vlak, mjesecna karta (100km udaljenosti) do londona je 500 funti

- ako potpisete ugovor o stanu na godinu dana i hocete izaci ranije morate platiti sve rente do kraja ugovora, ni notice period ne vrijedi, svi okolo kazu da je to ovdje normalno

- beskucnika i junkie-a je puno vise nego u Irskoj, cak su napadniji i agresivniji od Irskih

- cijene istog artikla u Irskom i UK tescu u lokalnoj trgovini u UK placam vise

- place su u prosjeku manje

- porezi su u prosjeku veci

 

Mozda se varam, ali u Irskoj je nekako sve bolje osim stanbenog pitanja u Dublinu. Ispravite me ako se varam

 

Hm, dosta neugodno iznenadjenje...

 

Iako, sto se tice prijevoza to me bas i ne cudi. Jesenas sam sa starim isao na tekmu engleska-hrvatska. Avionske karte (4 komada - za njega iz budimpeste do stansteda, mene iz dublina do stansteda i onda za obojicu od stansteda do dublina) sam platio manje nego sto sam za nas dvojicu platio vlak od wembley-a do stansteda. To je bilo bas iznenadjujuce skupo.

Ali ovo sto kazes za beskucnike i junkie... Ajme meni

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
marsovac zemaljski kaže...

Moji prvi dojmovi o engleskoj su vecinom negativni, pa cu ih samo ukratko navesti:

- javni prijevoz je visestruko skuplji, pogotovo vlak, mjesecna karta (100km udaljenosti) do londona je 500 funti

- ako potpisete ugovor o stanu na godinu dana i hocete izaci ranije morate platiti sve rente do kraja ugovora, ni notice period ne vrijedi, svi okolo kazu da je to ovdje normalno

- beskucnika i junkie-a je puno vise nego u Irskoj, cak su napadniji i agresivniji od Irskih

- cijene istog artikla u Irskom i UK tescu u lokalnoj trgovini u UK placam vise

- place su u prosjeku manje

- porezi su u prosjeku veci

 

Mozda se varam, ali u Irskoj je nekako sve bolje osim stanbenog pitanja u Dublinu. Ispravite me ako se varam

I država s najviše napada hladnim oružjem, kada su u pitanju razvijene zemlje. Tako da se pripazi dodatno. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
marsovac zemaljski kaže...

I država s najviše napada hladnim oružjem, kada su u pitanju razvijene zemlje. Tako da se pripazi dodatno. 

U HR se u većini slučaja umire brzo i od metka dok se u Irskoj umire sporo i u mukama jer su dosta zastupljeni napadi nožem. Eto barem neke prednosti života u HR.

 

10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

 

@Tomdev

 

Zna da ovo kaj pišeš za noževe da vrijedi za UK, ali nisam znao da to vrijedi i za IRE. 

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tomdev kaže...
marsovac zemaljski kaže...

I država s najviše napada hladnim oružjem, kada su u pitanju razvijene zemlje. Tako da se pripazi dodatno. 

U HR se u većini slučaja umire brzo i od metka dok se u Irskoj umire sporo i u mukama jer su dosta zastupljeni napadi nožem. Eto barem neke prednosti života u HR.

 

 

Ne sjecam se bas nekog napada da nije vezan za obracune medju mafijasima (koji su ovdje izuzetno cesti). A dosta pratim vijesti ovdje...

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Tomdev kaže...
marsovac zemaljski kaže...

I država s najviše napada hladnim oružjem, kada su u pitanju razvijene zemlje. Tako da se pripazi dodatno. 

U HR se u većini slučaja umire brzo i od metka dok se u Irskoj umire sporo i u mukama jer su dosta zastupljeni napadi nožem. Eto barem neke prednosti života u HR.

 

 

Ne sjecam se bas nekog napada da nije vezan za obracune medju mafijasima (koji su ovdje izuzetno cesti). A dosta pratim vijesti ovdje...

Otvori neki irski portal, upiši "stabbing" u search - u to su uključeni klinci, pijanci, drogeraši, "mirni susjedi".

Kad se mafija obračunava, njih slijedeći dan vade iz kanala.

14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

a i bolje se krade u UK nego kod nas

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Tomdev kaže...
marsovac zemaljski kaže...

I država s najviše napada hladnim oružjem, kada su u pitanju razvijene zemlje. Tako da se pripazi dodatno. 

U HR se u većini slučaja umire brzo i od metka dok se u Irskoj umire sporo i u mukama jer su dosta zastupljeni napadi nožem. Eto barem neke prednosti života u HR.

 

 

Ne sjecam se bas nekog napada da nije vezan za obracune medju mafijasima (koji su ovdje izuzetno cesti). A dosta pratim vijesti ovdje...

 

Nedavno su se klinci iščakijali u parku kod Dundruma. Limerick više nije "stab capital".

14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

A ipak su Irci i Šćipetari rod...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
marsovac zemaljski kaže...

Moji prvi dojmovi o engleskoj su vecinom negativni, pa cu ih samo ukratko navesti:

- javni prijevoz je visestruko skuplji, pogotovo vlak, mjesecna karta (100km udaljenosti) do londona je 500 funti

- ako potpisete ugovor o stanu na godinu dana i hocete izaci ranije morate platiti sve rente do kraja ugovora, ni notice period ne vrijedi, svi okolo kazu da je to ovdje normalno

- beskucnika i junkie-a je puno vise nego u Irskoj, cak su napadniji i agresivniji od Irskih

- cijene istog artikla u Irskom i UK tescu u lokalnoj trgovini u UK placam vise

- place su u prosjeku manje

- porezi su u prosjeku veci

 

Mozda se varam, ali u Irskoj je nekako sve bolje osim stanbenog pitanja u Dublinu. Ispravite me ako se varam

 Ja mogu usporedjivat cijene samo iz HR vs UK pa necu komentirat, samo ako si otisao 100km od centra Londona a planiras raditi u istom, onda nisi bas to promislio dobro. Spusti se u moj grad ili Milton Keynes, HighWycombe, Reading ako oces biti na dobrom commute-u za center grada a zadrzat troskove na istoj razini.

Mi potpisali ugovor na godinu dana, notice je bio 1 mjesec za nas, 2 mjeseca za landlorda, nikakvo placanje ostalih stanarina. Ugovor je istekao sad, sve je ostalo isto, landord nam je jedino rekao da on sad ima pravo bilokad dignut rentu ako to zeli...

 

Junkija i gamadi ima svugdje, izbjegavaj uze cetre gradova ak ih ne zelis vidjat....ja nemam tih problema jer me ljudi generalno izbjegavaju kad me vide na ulici! XD

 

Place i troskove nebi usporedjivao, sve je to individualno na kraju krajeva. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2019 10:09 (ZokyCRO).
9 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
ZokyCRO kaže...
marsovac zemaljski kaže...

Moji prvi dojmovi o engleskoj su vecinom negativni, pa cu ih samo ukratko navesti:

- javni prijevoz je visestruko skuplji, pogotovo vlak, mjesecna karta (100km udaljenosti) do londona je 500 funti

- ako potpisete ugovor o stanu na godinu dana i hocete izaci ranije morate platiti sve rente do kraja ugovora, ni notice period ne vrijedi, svi okolo kazu da je to ovdje normalno

- beskucnika i junkie-a je puno vise nego u Irskoj, cak su napadniji i agresivniji od Irskih

- cijene istog artikla u Irskom i UK tescu u lokalnoj trgovini u UK placam vise

- place su u prosjeku manje

- porezi su u prosjeku veci

 

Mozda se varam, ali u Irskoj je nekako sve bolje osim stanbenog pitanja u Dublinu. Ispravite me ako se varam

 Ja mogu usporedjivat cijene samo iz HR vs UK pa necu komentirat, samo ako si otisao 100km od centra Londona a planiras raditi u istom, onda nisi bas to promislio dobro. Spusti se u moj grad ili Milton Keynes, HighWycombe, Reading ako oces biti na dobrom commute-u za center grada a zadrzat troskove na istoj razini.

Mi potpisali ugovor na godinu dana, notice je bio 1 mjesec za nas, 2 mjeseca za landlorda, nikakvo placanje ostalih stanarina. Ugovor je istekao sad, sve je ostalo isto, landord nam je jedino rekao da on sad ima pravo bilokad dignut rentu ako to zeli...

 

Junkija i gamadi ima svugdje, izbjegavaj uze cetre gradova ak ih ne zelis vidjat....ja nemam tih problema jer me ljudi generalno izbjegavaju kad me vide na ulici! XD

 

Place i troskove nebi usporedjivao, sve je to individualno na kraju krajeva. 

 

Ne radim u Londonu ali sam htio pomoci djevojci naci posao, a ovako je London otpisan.

Za moj stan nema notice period, sto znaci mozes se slikat.

13 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Da pitam, kakvo je stanje s elektro branšom u Irskoj?

SSS elektrotehničar, trenutno radim u industriji kao elektro održavatelj. Irska ili je bolje gledati Dojcland? 

Ništa ne ostavljam nezavrš
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Friday

 

Petko, kada ćeš nam dati jednu sočnu priču za uz večernju kavicu (može i pivica) 

Trust nobody, become the best !
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
dv14 kaže...

Da pitam, kakvo je stanje s elektro branšom u Irskoj?

SSS elektrotehničar, trenutno radim u industriji kao elektro održavatelj. Irska ili je bolje gledati Dojcland? 

 

https://www.irishjobs.ie/

 

Prosnjuskaj malo tu pa ces, nadam se, dobiti odgovor na svoje pitanje

 

Mr.ddevil kaže...

Friday

 

Petko, kada ćeš nam dati jednu sočnu priču za uz večernju kavicu (može i pivica) 

 

Bas sam mislio ovih dana napisati ovdje nesto. Idem sljedeci tjedan u HR pa cu svakako prije toga staviti neki update situacije...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ima tko volje opisati koji je postupak preseljenja u London i traženja posla?

Tražio bih rad u skladištu ili sevisiranje smarphoneva, imam i certifikat za rad u teretani kao trener ali ne znam bi li vrijedilo tamo.

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-N7-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Dell Venue 8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-Nokia 6120-Nokia 5310-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5-Mix2
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
EZY-E kaže...

Ima tko volje opisati koji je postupak preseljenja u London i traženja posla?

Tražio bih rad u skladištu ili sevisiranje smarphoneva, imam i certifikat za rad u teretani kao trener ali ne znam bi li vrijedilo tamo.

 

Mozda bi ti bilo zgodno pricekati koji mjesec da vidis kako ce se ova lobotomija oko brexita odvijati?

Freak Show Inc.
9 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
EZY-E kaže...

Ima tko volje opisati koji je postupak preseljenja u London i traženja posla?

Tražio bih rad u skladištu ili sevisiranje smarphoneva, imam i certifikat za rad u teretani kao trener ali ne znam bi li vrijedilo tamo.

 

 Bilo Irska ili Engleska, izbjegavaj London i Dublin ako ces zapoceti raditi u skladistu, a takav posao ces naci ispod tjedan dana. Oba grada su preskupa ne samo za stan, vec i za sobu.

Sto se tice servisera smartphonea, probaj se javiti Carphone Warehouse, CEX ili slicna firma koja se bavi elektronikom kao mobiteli.

Za teretanu pojma nemam, ali probaj upisati Gym Instructor na stranicama kao indeed.ie ili indeed.co.uk (ovisi o drzavi).

 

 

Ja sam u Engleskoj nasao posao preko Indeed.co.uk i obavio Skype intervjue, a u Irskoj prije toga sam morao cekati par mjeseci prije prvog posla u struci (SEO)

16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Misija Irska zavrsena, nova epizoda Njemacka.

4 godine i 11 mjeseci provedenih gore..

Prije dva tjedna preselio, ostao u istoj firmi, uz otprilike ista primanja.

Cak i u Minhenu koji je najskuplji grad u DE, stvari se cine jeftinije (od rente pa nadalje) nego u Dublinu, no trebat ce 2-3 mjeseca za neki presjek jer sad imam dosta neizbjeznih inicijalnih troskova..

 

Imam i prvi 1st world problem.. Svi el. uredjaji koje sam preselio imaju UK trozubi steker za struju, nema smisla kupovati tolko adaptera.

Zasad se krpam sa 4 letve koje sam ponio sa sobom i koristim 4 adaptera otprije, pa onda uredjaje stekam na to (tv, komp, brijac, sisac, router, htpc, soundbar, coffe machine...).

Sve skupa 15ak uredjaja.. vjerojatno cu pokupovat klasicne schuko glave, odrezat UK trozupce, i prisarafit schuko gore.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2019 12:04 (nixass).
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
nixass kaže...

Misija Irska zavrsena, nova epizoda Njemacka.

4 godine i 11 mjeseci provedenih gore..

Prije dva tjedna preselio, ostao u istoj firmi, uz otprilike ista primanja.

Cak i u Minhenu koji je najskuplji grad u DE, stvari se cine jeftinije (od rente pa nadalje) nego u Dublinu, no trebat ce 2-3 mjeseca za neki presjek jer sad imam dosta neizbjeznih inicijalnih troskova..

 

Pa jbt, sta nisi ostao jos koji mjesec da uzmes drzavljanstvo?

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

 

Pa jbt, sta nisi ostao jos koji mjesec da uzmes drzavljanstvo?

puno toga je odvagnulo.

gadost koju osjecam zadnje dvije godine prema irskoj (dublinu zapravo) je jaca od ikakve zelje za njihovim drzavljanstvom (znam, nema veze jedno s drugim, iracionalan sam, ubij me, mozda me zivot nauci lekciju).

bit ce dobro i njemacko drzavljanstvo eventualno :)

doslovno mi je sve (od smjestaja pa nadalje) bilo rjeseno u jednom danu, bojim se kak bi to kasnije izgledalo, jer minhen je otprilike ko i dublin po pitanju smjestaja.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2019 12:10 (nixass).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Koliko je trazen powder coating u Irskoj? Vidio sam da ima firmi ali nigdje nisam nasao placu,pa ako je netko tamo ko zna neka napise.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
nixass kaže...

bit ce dobro i njemacko drzavljanstvo eventualno :)

 

 Nisi ti ni lud

16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Evo gotov jos jedan godisnji...

 

Prije tjedan dana smo se vratili svi skupa iz HR. Zena je sa klinkama letjela za Budimpestu 24.06. a ja sam 31.07. navecer letio za Bratislavu. Svake godine "vazemo" gdje je najjeftinije letjeti uzevsi u obzir rentacar cijene i karte za nas 5 za nazad. Ove godine je odluka pala na Bratislavu, to je bilo najjeftinije. Letjeli smo nazad iz Bratislave sa Bruxelles pa onda za Dublin. Vec smo skoro uzeli karte Bratislava-Dublin kad je moja zena skontala da presjedanjem mozemo proci jeftinije za 250 eura.

Cure su mi vec bile na moru kad sam ja kretao pa sam autom odmah isao na Krk. Bili smo tamo i prosle godine pa me opet iz takta izbacila cinjenica da parking mozes placati iskljucom kovanicama. A skupiti 30 kn kovanica za dnevnu kartu nije bas trivijalan zadatak. Naravno, bankomati i mjenjacnice sa tecajem 6.7 su samo pojacali taj osjecaj frustracije. Nevjerojatno da ni jedan jedini ugostiteljski objekt ne prima kartice. Kao da nije dovoljno sto su cijene sulude pa onda jos strane turiste tjeraju da eure mjenjaju po takvom moronskom tecaju. I nije samo tecaj u pitanju nego i cinjenica da za bilo sta moras imati gotovinu. A ja sam od onih koji bas nikada kod sebe nemaju gotovine. Bas mi to ide na zivce. Ali turista ima primjetno manje nego prosle godine i nisam jedini koji je to primjetio. Izgleda da neprekidno dizanje cijena bez ikakve promjene u usluzi i/ili infrastrukturi dolazi na naplatu?

 

Ova godina u Irskoj je sto se vremena tice bas zivi uzas. Hladno i kisovito vrijeme traje od prosle jeseni. Ne znam jel se skupilo sve skupa mozda tjedan dana suncanog vremena od pocetka godine. I onda odes u HR na 35+ stupnjeva i osjecas se kao da ces se srusiti svakog trena. Da stvar bude gora - istu vecer kad smo se vratili za Irsku smo upalili grijanje. U kuci je bilo hladno za poluditi. Ovaj vikend su najavili "toplinski udar" od 25 stupnjeva. Evo sad je vani magla i 16 stupnjeva. Ne znam tko je tu lud?

 

Inace, u 6. mjesecu su mi iz vedra neba produzili ugovor u pola postojeceg. Jedan dan mi u prolazu manager kaze "e, dobio sam feedback za tebe od ostalih ljudi". Ja pitam "i, sta kazu?". Kaze on "rekli su da su odusevljeni i da si pun pogodak za kompaniju". Ja mu se nasmijem i kazem "ajde ti lijepo zadrzi misao pa se toga sjeti kad mi bude ugovor isticao". On se odmah uozbilji i pita "pa kad ti ugovor istice?". Ja mu kazem "ma u 9. mjesecu tek, imamo vremena". Odgovori on "OK, to cu ja rijesiti ne brini". Ja mu kazem "ne brinem ja nista ali ako ne dobijem novi ugovor na vrijeme ja cu poceti traziti nesto drugo". Sutra ujutro mi na mail stigao novi ugovor

Najavio mi je recruiter da postoji mogucnost da mi ponude permanent ugovor. Firma u pravilu ne zaposljava contractore, ima nas svega 2 ili 3 (od 460 ljudi u Dublinskom uredu). Jos uvijek vazem za i protiv i pokusavam skontati na koliko novaca bih pristao. 7. mjesec je imao 23 radna dana, placa koja mi je sjela je bila suluda. Ali isto tako ovaj mjesec imam samo 10 radnih dana (zbog GO) pa ce i to na svoj nacin biti suludo. Dobra stvar sa permanent pozicijom je to da imam placen godisnji (i to dosta dana bude), neko zdravstveno (sto i ne znam koliko koristi od toga imam), uplacuju mi oni mirovinsko, bonus (u vidu 13. place), cak i placeno bolovanje. Opet, kao contractor imam dosta dobar daily rate, mogu kupovati odredjeni hardware i software kao "trosak" firme sto me u konacnici izadje da placam otprilike trecinu cijene, dio kucnog interneta i mobitela mi je isto pokriven i tako... Ne opterecujem se za sada previse sa time ali ako ponuda sleti - morat cu dobro izvagati. Ne znam ni otprilike kolike su place stalno zaposlenih tamo pa ne znam ni sta ocekivati. Ali znam da ih kao contractor kostam grozno puno (jer na moj izdasan daily rate placaju jos i PDV plus fee za recruitera svaki mjesec) pa bi im se valjda isplatilo dati mi neku dobru ponudu jer bi u konacnici svakako prosli jeftinije nego sada.

Kad smo kod posla - putovanje tamo i nazad je i dalje izuzetno bolno. Na posao jos i stignem dosta brzo ali nazad je nocna mora. Kad je skola zavrsila svi u firmi koji putujemo na ovu stranu smo ocekivali da ce se promet osjetno smanjiti (jer tako bude uvijek kad su praznici). Ne znamo zasto ali to se nije dogodilo. 2 ili 3 dana prosli tjedan mi je kuci trebalo oko 1:20. A isprobavao sam i ranije i kasnije odlaske. Nema pomoci. Infrastruktura je na koljenima, grad puca po savovima. A irska vlada je dosla na ideju da znacajno poveca trosarine za gorivo kako bi primorala ljude da vise koriste gradski prijevoz. Ja da idem busom ujutro trebalo bi mi vise od 2 sata do posla sa ne znam koliko presjedanja. A s obzirom na opterecenost sustava javnog prijevoza - ne znam gdje oni planiraju ugurati te sve ljude. Pricam s kolegom na poslu (iz HR je isto), on putuje tramvajem do posla - kaze da su ujutro nagurani kao sardine unutra i da ne mozes disati. I onda ti se dogodi da nekoga ubiju u centru ili da je neka prometna - bude opci kolaps. Tramvaji kasne po 2 sata. Sreca da se ne ubijaju u centru cesto - zna proci i po par tjedana da nitko nije ubijen .

 

BTW, prekjucer sam isao na NCT (tehnicki pregled) sa svojim autom iz HR. Vecer prije mi crkne akumulator. Odem bas prije samog tehnickog kupiti akumulator i da mi ga tamo namontiraju. Platim montazu 18 eura i odem na tehnicki. Na tehnickom sve OK osim dvije stvari - sirena ne radi (ok, to sam znao) i AKUMULATOR NIJE DOBRO NAMONTIRAN

Klasika sa Ircima - povrsno, lose i nezainteresirano. Nasim ljudima ovdje (i ostalim imigratnima) koji rade "obicne" poslove (tipa skladistara i to) nema gore nego kad rade sa ircima jer znaju da su ljencine i nista ne naprave dobro. To sam cuo vec bezbroj puta a i sam sam se uvjerio u to n puta kad su mi nesto radili (imao dvije poplave u kuci nakon sto su mi "popravili" slavinu koja curi).

Krajem 6. mjeseca sam si kupio drugi auto - passat iz 2015. Uzeo sam preko nekog dealera i imam 12 mjeseci garancije. Sad samo osluskujem jel nesto ne valja da mogu otici da mi poprave jer je s tim autima uvijek potencijalan "macak u vreci". Htio sam kupti auto u njemackoj pa ga dofurati ovdje. Grozno je komplicirano i naporno ali svejedno sam htio tako dok nisam popricao sa jednim svojim klijentom iz svicarske. Tip se bavi bas autima (limarija, mehanika, preprodaja) i pitao sam ga jel ima muljanja sa kilometrima i svime ostalim u njemackoj. Kaze da je doslo do toga da ni on vise ne kupuje aute tamo koliko muljaju i lazu. Tako da mi je onda taj veliki argument (auti su tamo bolji) za kupnju auta u njemackoj pao u vodu. Uzeo sam ga ovdje i sad Boze pomozi...

Gledao sam jedan krasan passat ovdje, isto 2015 ali automatic (htio sam automatic zbog guzve kad idem sa/na posao). Auto iznutra super, izvana farban cijeli prednji dio (blatobrani i hauba). Stari mi je autolakirer i vrlo lako prepoznajem kad je nesto farbano. Ne samo to - ostatak auta nije bio uopce ispoliran pa pod prstima osjetis kako je prednji dio fin i gladak pod prstima dok je ostatak pun mikro-brazdi koje se jasno osjete (sto je normalno). Ja ga pitam kakva je steta bila na autu napravljena s obzirom da je farban. Lik sav van sebe "pa nije auto farban". Nakon malo natezanja s njim i inzistiranja da auto nije farban odustao sam. Daj me nemoj jebat covjece, pa vidi se iz aviona da je farban. Cak nije ni ofarban dobro jer se pod svjetlom moze uociti da temeljna bolja nije dobro popunila brazde od brusnog papira a baza je dosta tanko nanesena. Mislio sam da je mozda na auto pala grana i li nesto sto realno nije "big deal". Al ne - lik inzistira na tome da auto uopce nije ofarban. E pa jebem ti ja malo mater...

Tako da sad evo osluskujem ovaj svoj pa da u jamstvenom roku mogu popraviti eventualne probleme.

 

Bas prije godisnjeg sam saznao jos jednu veliku stvar - HR porezna je pocela slati uplatnice za porez na placu. Jedan nas lik ovdje (isto developer) je dobio da mora platiti nekih 7 tisuca eura razlike. Ne znam da li ce i meni nesto slicno stici. Ali ako stigne - radije bih otpisao hrvatsku do kraja zivota nego da im platim ista. Odes u drugu drzavu i u njoj posteno placas porez i sve drugo, nemas nikakve veze sa HR i onda ti oni nesto naracunaju i kazu "e sad si nam duzan". Procedure za odjavu sa zdravstvenog i poreznog su takve da ti treba godisnji samo za to. Birokracija koja je sama sebi svrha i gdje ce ti 5 ljudi na salterima reci 5 razlicitih stvari koje trebas napraviti. Ja sam pogubio sve zivce dok sam samo auto isao odjaviti u osjecku policiju. Dodjem sa HR plocicama i nosim irsku prometnu dozvolu na kojoj je jasno vidljiv VIN (broj sasije). Zenska mi kaze kako to nije dovoljan dokaz da je auto registriran u Irskoj. I onda se ti odjavi sa svega i sredi sve papire...

Freak Show Inc.
 
24 0 hvala 8
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Bas prije godisnjeg sam saznao jos jednu veliku stvar - HR porezna je pocela slati uplatnice za porez na placu. Jedan nas lik ovdje (isto developer) je dobio da mora platiti nekih 7 tisuca eura razlike. Ne znam da li ce i meni nesto slicno stici. Ali ako stigne - radije bih otpisao hrvatsku do kraja zivota nego da im platim ista. Odes u drugu drzavu i u njoj posteno placas porez i sve drugo, nemas nikakve veze sa HR i onda ti oni nesto naracunaju i kazu "e sad si nam duzan". Procedure za odjavu sa zdravstvenog i poreznog su takve da ti treba godisnji samo za to. Birokracija koja je sama sebi svrha i gdje ce ti 5 ljudi na salterima reci 5 razlicitih stvari koje trebas napraviti. Ja sam pogubio sve zivce dok sam samo auto isao odjaviti u osjecku policiju. Dodjem sa HR plocicama i nosim irsku prometnu dozvolu na kojoj je jasno vidljiv VIN (broj sasije). Zenska mi kaze kako to nije dovoljan dokaz da je auto registriran u Irskoj. I onda se ti odjavi sa svega i sredi sve papire...

 Pa koliku on ima plaću da ima takvu razliku? Ja sam gledao za sebe i svoju placu i razlika u porezu je cca 40 eura svaki mjesec. Da mi je plaća još veća porez u HR bi bio manji nego u Irskoj. Da li je samac ili ima ženu koja ne radi pa zato plaća manji porez?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Noctifer kaže...

 Pa koliku on ima plaću da ima takvu razliku? Ja sam gledao za sebe i svoju placu i razlika u porezu je cca 40 eura svaki mjesec. Da mi je plaća još veća porez u HR bi bio manji nego u Irskoj. Da li je samac ili ima ženu koja ne radi pa zato plaća manji porez?

 

Koliko znam - samac je.

A gle - na godisnju placu od 80 i vise tisuca eura naracunat ce oni neke pizdarije da si duzan. Kroz par godina skupi se.

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Bas prije godisnjeg sam saznao jos jednu veliku stvar - HR porezna je pocela slati uplatnice za porez na placu. Jedan nas lik ovdje (isto developer) je dobio da mora platiti nekih 7 tisuca eura razlike. Ne znam da li ce i meni nesto slicno stici. Ali ako stigne - radije bih otpisao hrvatsku do kraja zivota nego da im platim ista. Odes u drugu drzavu i u njoj posteno placas porez i sve drugo, nemas nikakve veze sa HR i onda ti oni nesto naracunaju i kazu "e sad si nam duzan". Procedure za odjavu sa zdravstvenog i poreznog su takve da ti treba godisnji samo za to. Birokracija koja je sama sebi svrha i gdje ce ti 5 ljudi na salterima reci 5 razlicitih stvari koje trebas napraviti. Ja sam pogubio sve zivce dok sam samo auto isao odjaviti u osjecku policiju. Dodjem sa HR plocicama i nosim irsku prometnu dozvolu na kojoj je jasno vidljiv VIN (broj sasije). Zenska mi kaze kako to nije dovoljan dokaz da je auto registriran u Irskoj. I onda se ti odjavi sa svega i sredi sve papire...

 Jel to mora platiti za jednu godinu ili za više godina unatrag?

Nabolje se je odmah odjaviti iz hrvatske i pri tome ne zaboraviti da se plaća razlika poreza prve godine tko je proveo u HR pola godine + 1 dan.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Noctifer kaže...
 Pa koliku on ima plaću da ima takvu razliku? Ja sam gledao za sebe i svoju placu i razlika u porezu je cca 40 eura svaki mjesec. Da mi je plaća još veća porez u HR bi bio manji nego u Irskoj. Da li je samac ili ima ženu koja ne radi pa zato plaća manji porez?

 Porez bi ti bio manji po novom ili po starom izačunu? Znam da su se nedavno pomicale te granice za porezne razrede baš zbog izjednačavanja s drugim zemljama.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tomdev kaže...

Nabolje se je odmah odjaviti iz hrvatske i pri tome ne zaboraviti da se plaća razlika poreza prve godine tko je proveo u HR pola godine + 1 dan.

 

Jel vrijedi za kalendarsku godinu ili kako? Ja sam otisao u Irsku 09.10. pa me zanima jel bi me onda teretili samo za period do kraja godine ili?

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Tomdev kaže...

Nabolje se je odmah odjaviti iz hrvatske i pri tome ne zaboraviti da se plaća razlika poreza prve godine tko je proveo u HR pola godine + 1 dan.

 

Jel vrijedi za kalendarsku godinu ili kako? Ja sam otisao u Irsku 09.10. pa me zanima jel bi me onda teretili samo za period do kraja godine ili?

Da, kalendarska godina. Ako si se iste godine odjavio sa hrvatske porezne onda si bio hrvatski porezni rezident čitave godine i hrvatskoj si trebao prijaviti dohodak za 10-12 mjesec i platiti razliku poreza.

Ako se nisi uopće odjavio iz hrvatske onda bi mogao dobiti uplatnicu. U tom slučaju ne znam jel se može retrogradno odjaviti i dokazati da nisi imao veze sa hr, to bi trebao pitati poreznog savjetnika.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.8.2019 12:56 (Tomdev).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice