Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 954.499
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Svaka čast na postu/threadu i želim ti sve najbolje u "novom" životu :)

ja
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
amd freak kaže...
Ako si već zarađivao preko 10k kuna ovdje, bio si zadovoljan poslom, kolegama i životom ne vidim razloga ići u irsku osim ako ne

maštaš o jahtama. Mada to možeš i ovdje.

1. Plaćaš porez i od tih para se k*rca ne napravi. Obećali su brda i doline a nigdje ničeg. Jedino vidim da mi svako tolko netto plaće sve manji.

2. Vladajuća garnitura. Il su nepismeni krezubi brđani koji viču "Domovinaaaa!" dok kradu sve što nije zabijeno u pod ili nesposobni papci koji se boje prstom mrdnuti jer neće na vlast narednih 65 godina?

3. Zdravstvo. Nedaj bože da moraš obaviti išta više od vađenja zuba.

4. Školstvo. Lol. Lol x2.

5. Birokracija. Sto i jedan papir, potvrda, pečat i biljeg. Još ti i kaznu opandrče jer je usfalilo u državnu kasicu-prasicu.

6. Sudstvo. Sanader i slični su "kažnjeni". Čobanković je gulio krumpire. Kalmeta je di? Kiro je gradonačelnik negdje. Za dva grama zelenog te zatvore godinu dana. Ako zgaziš dijete na cesti a iz "podobne" si obitelji, dobiješ uvjetnu i pec po prstima.

7. Ljudi. Zavidno, pokvareno, lijeno, bezobrazno. Čast iznimkama.

8. Industrija.

 

Dal ti treba još?

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Sum_of_all_fears kaže...
amd freak kaže...
Ako si već zarađivao preko 10k kuna ovdje, bio si zadovoljan poslom, kolegama i životom ne vidim razloga ići u irsku osim ako ne

maštaš o jahtama. Mada to možeš i ovdje.

1. Plaćaš porez i od tih para se k*rca ne napravi. Obećali su brda i doline a nigdje ničeg. Jedino vidim da mi svako tolko netto plaće sve manji.

2. Vladajuća garnitura. Il su nepismeni krezubi brđani koji viču "Domovinaaaa!" dok kradu sve što nije zabijeno u pod ili nesposobni papci koji se boje prstom mrdnuti jer neće na vlast narednih 65 godina?

3. Zdravstvo. Nedaj bože da moraš obaviti išta više od vađenja zuba.

4. Školstvo. Lol. Lol x2.

5. Birokracija. Sto i jedan papir, potvrda, pečat i biljeg. Još ti i kaznu opandrče jer je usfalilo u državnu kasicu-prasicu.

6. Sudstvo. Sanader i slični su "kažnjeni". Čobanković je gulio krumpire. Kalmeta je di? Kiro je gradonačelnik negdje. Za dva grama zelenog te zatvore godinu dana. Ako zgaziš dijete na cesti a iz "podobne" si obitelji, dobiješ uvjetnu i pec po prstima.

7. Ljudi. Zavidno, pokvareno, lijeno, bezobrazno. Čast iznimkama.

8. Industrija.

 

Dal ti treba još?

 

9) Djeci osigurat normalne uvjete u normalnom okruzenju

 

 

@Onjegin

 

Ima i u irskoj svega i svacega, nije ovdje ko u npr njemackoj i UK, koje su totalno industrijalizirane zemlje i gdje je ponuda poslova daleko veca nego ovdje.

cak su i u socijali (pre)velikodusni, centrr grada je krcat sa prosjacima i junkijima. problem je u tome kaj su ti socijalci vec treca generacija socijale i njima je pod normalno da sve dobiju od drzave, indoktrinizirani su u taj svoj svemir i posao/zarada su im skroz nepoznat pojam, nema sanse od njih i njihove djece ikad napraviti - ljude. a kote se ko zecevi..

 

IT je onako, zlatna oaza, van te struke je jako tesko doci na nekakve odlicne pocetne financijske uvjete. nekad se moglo sa gradjevinom, astronomske cifre su se tu vrtile ali gotovo je s tim (zasad).

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2015 14:18 (nixass).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
amd freak kaže...

95% forumaša ovdje nema ni 4 soma kuna prihoda mjesečno a vi ovdje pričate o dnevnicama o 500 eura i razbacujete se kojekavim iznosima.

 

Neznam jel to mind f uck ili samo kurče...

 

Ako si već zarađivao preko 10k kuna ovdje, bio si zadovoljan poslom, kolegama i životom ne vidim razloga ići u irsku osim ako ne

maštaš o jahtama. Mada to možeš i ovdje.

 

 

Najprije, ne znam kako si došao do tih svojih postotaka i brojki, ali... tvoja budućnost je u tvojim rukama. Knjigu u ruke, nauči neke vještine koje netko želi platiti. Budi liječnik, informatičar, ako se želiš nakesati reketarenjem ili dobro uhljebiti budi javni bilježnik, političar... Sa znanjem "solidnim" programiranja ne možeš imati ispod 5-6 tisuća da se na glavu postaviš. Zapravo i uz mnoge druge vještine koje nisu ekstra popularne, ako si dobar, možeš zaraditi.

Hrpa znanja je besplatna i čeka da, umjesto grintanja na forumu, učiš.

8 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Hvala na ovom postu, dodatno me motivirao a također i promjenio neke prvotne ideje, vjerujem da ću na isti način, makar sam prvotno htio sjest na avion i pravac tamo, nisam znao da recuiteri imaju takvu ulogu i da bez njih nemože bilo odavde ili direkt tamo, nadam se da sam sve dobro razumio, e sad jedno pitanje ekipi ako tko zna, jel se može praktički potpisati ugovor s ircima pa tek onda ovdje dati otkaz jer glupo mi dati otkaz a još ne potpisati i ne znati hoću li s ircima uspjeti, a s dr strane možda nije zakonito potpisati pa onda otkaz hmm, možda kompromis ipak jer što ti tko može ako želiš dat otkaz osim otkaznog roka ništa, pa...eto vaša iskustva saznanja ako tko ima volje o tome...

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2015 12:42 (bejzik).
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bejzik kaže...

 jel se može praktički potpisati ugovor s ircima pa tek onda ovdje dati otkaz

 

 

Da, tako sam i ja napravio!

Freak Show Inc.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
bejzik kaže...

 jel se može praktički potpisati ugovor s ircima pa tek onda ovdje dati otkaz

 

 

Da, tako sam i ja napravio!

 Hehe hej tu si? Jesi stigo u Irsku već? Kako je? Ajd neću te gnjavit previše al drago mi da je to tako...

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bejzik kaže...

 Hehe hej tu si? Jesi stigo u Irsku već? Kako je? Ajd neću te gnjavit previše al drago mi da je to tako...

 

Kako to misliš "tu si?". Pa ja ovdje živim...

Da, stigao sam - sve je OK. Kiša ne pada, a kako sam čuo nije ni padala u zadnja 2 tjedna. Toliko o stereotipima i plašenjem strašnim dublinskim vremenom.

Malo dok dođem sebi napisat ću ono što sam do sada vidio!

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

 

Kako to misliš "tu si?". Pa ja ovdje živim...

Da, stigao sam - sve je OK. Kiša ne pada, a kako sam čuo nije ni padala u zadnja 2 tjedna. Toliko o stereotipima i plašenjem strašnim dublinskim vremenom.

Malo dok dođem sebi napisat ću ono što sam do sada vidio!

Nabaci i koju fotku (svakodnevnica, stan, dućani, birtije i ostalo) jer mudri kažu da slika govori više od 1000 riječi.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

a kakvo je sunce tuđeg neba? grije li ono k'o što ovo grije?

ima l' tamo kore suha hljeba i jebu li te k'o što ovdje nitko nije? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
12 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Onjegin kaže...
 Želiš da ti djeca odrastaju u Hrvatskoj? Možeš ih komotno i ne imati.

 

 

Meni je dobro a vjerujem i mom djetetu. Vidio sam ponešto europskog svijeta i ne mijenjam svoj Zagreb za ništa na duže od par tjedana.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ajar kaže...

a kakvo je sunce tuđeg neba? grije li ono k'o što ovo grije?

 

Vrijeme puno bolje nego u HR, grad mi se sviđa untoč upozorenjima da i nije baš nešto. Nema visokih zgrada, sve je nekako šarmantno.

 

 

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Ajar kaže...

a kakvo je sunce tuđeg neba? grije li ono k'o što ovo grije?

 

Vrijeme puno bolje nego u HR, grad mi se sviđa untoč upozorenjima da i nije baš nešto. Nema visokih zgrada, sve je nekako šarmantno.

 

 

 Ha, ha podsjetio si me na zločest djecu :D

 

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
mario.L_hr kaže...

Nabaci i koju fotku (svakodnevnica, stan, dućani, birtije i ostalo) jer mudri kažu da slika govori više od 1000 riječi.

 Bujni dekolte neke crvenokose Irkinje s pjegicama... 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Bukva kaže...

 Bujni dekolte neke crvenokose Irkinje s pjegicama... 

Ne navlači ga na tanak led i žena mu čita BOL Forum.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Jedna mala obavijest za potencijalne gastarbajtere. Prije nego odete registrirajte se na mywelfare.ie ili barem pukušajte tempirati odlazak sa ugovorom za PPS broj. Obično se čeka 10 dana. Zbog velikih gužvi više se ne možete samo doći u centar i tražiti broj, nego se odnedavno morate naručiti. Naručivanje se radi preko stranice koju sam stavio. Sretno od još jednog gastarbajtera.

arguing over the internet is like competing in the special olympics..even if you win you're still retarded.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2015 20:40 (MegaMass 2000).
 
3 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže... 

Vrijeme puno bolje nego u HR, grad mi se sviđa untoč upozorenjima da i nije baš nešto. Nema visokih zgrada, sve je nekako šarmantno.

 

 Koji grad je u pitanju? A za kišu će biti vremena 

'Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran' - Einstein ----- www.cigoff.eu -----
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...
Friday kaže... 

Vrijeme puno bolje nego u HR, grad mi se sviđa untoč upozorenjima da i nije baš nešto. Nema visokih zgrada, sve je nekako šarmantno.

 

 Koji grad je u pitanju? A za kišu će biti vremena 

 

Dublin! Evo opet je lijepo vrijeme. Malo je zahladilo, doduše...

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Bravo za tebe . Nemam sta dodati nego da ti zelim dobar vjetar u ledja i samo naprijed.  Ali uskoro cemo postati '' zemljaci '' u oba smisla jer vec u srijedu 14.10. slijecem u Dublin i produzujem prema sjeveru . 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2015 10:11 (unimatrix001).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
unimatrix001 kaže...

Bravo za tebe . Nemam sta dodati nego da ti zelim dobar vjetar u ledja i samo naprijed.  Ali uskoro cemo postati '' zemljaci '' u oba smisla jer vec u srijedu 14.10. slijecem u Dublin i produzujem prema sjeveru . 

 Ideš još dalje od Dublina? Na Arktik?

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Sj. Irska možda prije? Ako će biti "zemljaci" logičnije mi je da će ostati na otoku.

 

A što se tiče ljepote, to se tek vidi kada se ode izvan većih mjesta, u neko selo ili manji grad. Dublin sam po sebi mi je ok, lijep mi je stari dio, ali onaj pravi osjećaj ljepote dobiješ tek van Dublina.

'Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran' - Einstein ----- www.cigoff.eu -----
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže...
unimatrix001 kaže...

 

 Ideš još dalje od Dublina? Na Arktik?

 Ne bas . Aj , malo sam se pogresno izrazio . Tocnije bi bilo reci '' sjeverozapad Irske ( Okrug Donegal ) '' ali nebitno . 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Šteta, tvoja opcija mi se (u slučaju Arktika) učinila mnogo atraktivnijom. Dublin je klasično dosadan. :)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

 

 

LOVA/TROŠKOVI

 

Već sam spomenuo da lovu (barem načelno) dogovarate sa recruiterom. Vjerojatno su mogući i nekakvi naknadni pregovori sa poslodavcem. Većina oglasa ima naveden raspon od-do. Uz to je naravno navedeno DOE! Ako imate više iskustva - očekujte više love, nema tu puno mudrolije. Jako dobro si sračunajte sve prije samih pregovora. Dublin je jako skup. Pod jako skup mislim samo na jedno - smještaj. Dvosoban stan je cca 1500€. Sve ostalo je vrlo podnošljivo (neke stvari čak i jeftinije nego kod nas).

Plaće se dogovaraju u brutto iznosu. Koliko je to "na ruke" možete provjeriti ovdje: http://ie.thesalarycalculator.co.uk/ 

Ako ste oženjeni - porezna olakšica je veća i plaća će vam biti veća. Ako vam žena/muž radi onda vam je plaća još veća. Dječji doplatak je 135€ po djetetu bez obzira na primanja. Pogledajte malo i kakva je situacija u zdravstvu da ne bi bilo iznenađenja. Trenutno je sve besplatno samo za djecu do 6 godina starosti.

Velika je drama pronaći stan/kuću za život. Ja sam jedva pronašao sobu za privremeni smještaj.

Poslovi (roles) su ili permanent ili contracting. Prvo je na neodređeno a drugo na određeno ali uglavnom uz znatno bolju lovu. Ti na određeno se uglavnom potpisuju na 6 mjeseci uz mogućnost produživanja. Ja sam dobio za stalno ali bih prihvatio nešto ovog tipa da mi je bilo ponuđeno (lova zna biti stvarno JAKO dobra).

 

 

Post ti je super, em koristan, em konkretan.

 

Nisam iz IT struke, ali mi je dio kolega već neko vrijeme vani u Irskoj i Engleskoj.

 

I mi razmišljamo o preseljenju, ali trenutno je to na stand byju iz razloga što je vrlo skupo imati klince u Irskoj i vrlo komplicirano u smislu da vrtići tj predškolske ustanove rade samo prijepodne (cca do 13h), a dalje je sistem - snađi se, druže. Dadilje su nenormalno skupe, a sad baš da ćeš vući baku ili djeda sa sobom ili nekoga odavde teško. Isto sa školom. Drugi je faktor stan/kuća zbog cijena, no ovo se odnosi u prvom redu na Dublin. Manji gradovi su znatno jeftiniji, no također nude i manje posla. Frendovi koji su solo su lako kupili kartu i otišli, prvo spavali po hostelima, radili po pubovima i dućanima dok nisu dobili konkretan posao. Obitelji su išle prvo jedan (uglavnom muškarac) pa bi došli žena i djeca. Nije lako, puno se radi, ali je izvedivo.

 

Što se CV-ova tiče i Linkdina, tu si apsolutno u pravu. Nevjerojanto je što dobar profil znači, koliko god to glupo zvučalo. Dodatni savjet bi bio, mi smo ga dobili od frendova koji su gore, da CV-ove damo profesionalcima da ih prevedu tj. pregledaju i srede, a isto i profil na Linkedinu. Tu ne treba žaliti para, prvi je dojam jako važan, i često upravo o njemu ovisi da li će te uzeti uopće u obzir ili krenuti tražiti dalje. A to znači da treba biti profesionalno napisan, bez pravopisnih grešaka i krivih 'piđin ingliš' izraza.

 

Konkretno smo dobili preporuku za jednu prevoditeljicu i sudsku tumačicu koja se baš specijalizirala za ovakve stvari, i ona nam je sve prevela i popeglala što je trebalo. Sad dalje istražujemo vrtiće i škole, pa ćemo dalje.

 

 

 

 

 

MM
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Evo mali update od mene...

 

Prošao je cijeli tjedan otkako sam ovdje. Za sada je sve super. Čak i vrijeme koje je pretežito sunčano. Još nije pala ni kap kiše

Skontao sam si buseve koji mi trebaju pa je odlazak na posao i povratak natrag bez ikakvih problema. Busevi su nevjerojatno točni, linija ima stvarno puno. Imam odličan WLAN ovdje gdje sam (35/20). Uzeo sam si sim karticu i imam 4g flat za 20 eura mjesečno. Milina!

Na poslu me dočekao dell ultrabook sa touchscreen-om i 2x27 monitori. Bolesno...

Svi su vrlo susretljivi i ljubazni. Pazi, ljudi pri izlaska iz autobusa bez iznimke vozaču kažu "thank you". Nevjerojatno! Prije koji dan ispred mene golem lik, ošišan na irokezu, tetovaže po vratu - pri izlasku iz busa se uredno zahvalio! Lidl je dosta povoljan, ostale trgovine u kojima sam bio tako-tako. Tehnika nije baš nešto jeftina. Uzeo sam si vulgaris USB kabel samo da mogu napuniti mobitel (moj je ostao na poslu). Platio sam ga nevjerojatnih 12 eura (isti takav u OS je 11 kn). Ali OK, neke stvari su jeftinije! Iako, ovo sam uzimao u velikom shoping centru pa je vjerojatno zato cijena takva.

Kupio sam si i nekakavbezvezni bicikl pa se vozikam okolo. Gotovo uz sve ceste je i biciklistička staza pa nema brige.

Za prijevoz busom definitivno preporučam uzeti "leap card". To je kartica na kojoj imate kredite (eure, zapravo - kupite ih u trgovini kao da kupujete bon za mobitel) pa ih u busu onda trošite. Izađe oko 30% jeftinije nego kad plaćate novcima. Osim toga, kad uđete u bus - morate vozaču reći kuda idete ili koliko da vam naplati i morate ubaciti tu svotu KOVANICA u aparat pored. Kusura nema. Zato je leap card puno zgodniji. U utorak idem po PPS, pa onda kad stigne idem u banku otvoriti račun. S time onda završavam papirologiju.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2015 12:49 (Friday).
 
36 0 hvala 21
8 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Divno i hvala na svim info, ako ti nije problem kaži kako je na poslu?

Ja planiram isto u Dublin i to vrlo uskoro, još ove godine, nezn možda se jednom i vidimo na pivi to ovisi kako ćeš imat volje / vremena, nebitno sad, ali ono što me zanima prvenstveno je da ja budem u stanju tamo obavljati svoj posal, ono što će od mene tražiti.

Zato me zanima kako to tamo ide, kako funkcionira i koji je izbor raspon posla s obzirom da su velike kompanije, kako s jezikom, ja npr odlično s čitanjem ali s konverzacijom uhh :-P

Eto ako nije problem ak imaš cajta što natipkat al nebi gnjavio, ako ti je frka s vremenom zanemari ovo moje blebetanje :D

Također sam VB.NEt heh :P

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2015 13:49 (bejzik).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Pažljivo sam pročitao sve ove nadasve korisne savjete naših "Iraca" i zanima me samo jedno : mogućnost slanja osobnih stvari tehničke prirode

(kompjuter i tv ukupno cca 1000 E vrijednosti ) u Irsku. Kako je to najjednostavnije i valjda najjeftinije riješiti i plaća li se kakva pristojba na uvoz osobnih rabljenih stvari tog tipa 

u Irsku. Kako mi sin uskoro odlazi, vaš savjet bio bi mi vrlo koristan. Hvala.

battlelog pukycro
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pošto smo u EU onda se ništa ne plaća,jedino dostava
robimarko@gmail.com
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Pitanje:

 

za odlazak i posao, jesi li trebao putovnicu ili je bila dosta osobna iskaznica (važeća, ček ne niti nova s dig. certifikatima)?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Osobna je dovoljna za EU, to i vrapci na grani već valjda znaju. 

'Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran' - Einstein ----- www.cigoff.eu -----
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice