Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 956.104
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Woohoo, selim se u novi stan, 1700e, woohoo

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Ja planiram sutra poslati u rh TI obrazac da se odjavim s porezne. Ovdje radim vec skoro 7mj. 

I koliko kuzim nebi me trebali nista RH porezna zajebavati jer vise od pola godine radim drugdje.

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Hahaha, jel jednosoban ili dvosoban, i gdje?

Evo frend se vraca u RH za blagdane i poslije ce vrlo vjerojatno u Kanadu.

Mora izaci iz stana a nemoze nista drugo naci a da nije jako skupo.

Isao je gledat sobu, dijeljena s jos 3 lika, 450€ po osobi... hahahaha

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
agent_00klc kaže...

Hahaha, jel jednosoban ili dvosoban, i gdje?

Evo frend se vraca u RH za blagdane i poslije ce vrlo vjerojatno u Kanadu.

Mora izaci iz stana a nemoze nista drugo naci a da nije jako skupo.

Isao je gledat sobu, dijeljena s jos 3 lika, 450€ po osobi... hahahaha

Dobro je dok ne dijeli krevet, kakvih g*vana od LL-ova ima.

“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Cijene smjestaja su blago receno katastrofa. Jedina stvar koja je gora od toga su irski vozaci...

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
agent_00klc kaže...

Hahaha, jel jednosoban ili dvosoban, i gdje?

Evo frend se vraca u RH za blagdane i poslije ce vrlo vjerojatno u Kanadu.

Mora izaci iz stana a nemoze nista drugo naci a da nije jako skupo.

Isao je gledat sobu, dijeljena s jos 3 lika, 450€ po osobi... hahahaha

 

Balgriffin, čak je i ok kvart. Kompletno novo izgrađen, do mora ima 5min, malahide i ostala mjesta su blizu..

Dobio sam rok 15.2. za iseliti se, neću čekati zadnji tren pa grabim prvo kaj sam našao. 

Dovosban stan, poprilično dobar za irske pojmove gradnje. 

Cijene neću komentirat ali ne ide na dobro.. bez obzira kaj sve to staje u budžet jednostavno postaje besmisleno, a nekretnine tu ne želim kupovat.

 

Friday kaže...

Cijene smjestaja su blago receno katastrofa. Jedina stvar koja je gora od toga su irski vozaci...

 

 
gle kotac gle kotac
 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 0:19 (nixass).
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Netko u Seattleu, San Franciscu, Palo Altu ovih dana?

 

Bas danas upoznao sefove Amazona, super likovi. Jedina bigname firma koju bi preporucio za radit.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Kaj ti radiš tamo? Radiš radiš ili studiraš?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Mitch kaže...

Netko u Seattleu, San Franciscu, Palo Altu ovih dana?

 

Bas danas upoznao sefove Amazona, super likovi. Jedina bigname firma koju bi preporucio za radit.

 

 

 

 Koji šefovi? Neki su bili nedavno kod nas u Dublinu, ne i Jeff, sumnjam da će on ikada u data centre :D

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Postati ce i još besmislenije. Neki dan procitao u irskim novinama da ce cijene kuca i stanova ici 20% gore u sljedećih 3 godine. A samim time i najma, kao da vec nije dovoljno visok.

Slabi se gradi, sta se izgradi privatno je jako skupo. 

Ostalo se gradi social housing, upravo u firmi projektiramo u mojoj grupi 500 kuca i stanova, a druga grupa isto tako nešto.

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Ponuda i potraznja diktiraju cijene tak da nema pomoci. Zenina sestricna je prije par godina kupila parcelu i novu kucu u paketu za 350k eura. Svi smo se smijali kak je glupa. Sad sam tu u Austriji koja je "100 metara" zracne linije od RH, nije IT Meka i ako kupim stan za 350k budem jebeno sretan! ispod 400k kucu mogu sanjat ili visoki rohbau gdi budem seljedecih pet godina radil po kuci da zasparam 100k eura.

Cijene nekretnina na zapadu su debelo prenapuhane. Ono parcela je 100k za 500m2 i oce 300k za kucu gdi je materijal mozda 50 sa instalacijama, bojlerom, podnim grijanjem i svim skupa mozda 100k. Izvodac radova treba mjesec dana da sve napravi od nule i po kuci ima ciste zarade minimalno 150k eura.

 

EDIT:

Osim toga kuce i stanovi se ne grade za samce sa 2k neto nego za parove sa 6k neto. Znaci ako ti imas 3k neto i zena 3k neto onda je dati 2k za kredu EZ. Kamate na stambene kredite se vrte oko 1,5%.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 10:47 (NEW_MAN).
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Cijene smjestaja su blago receno katastrofa. Jedina stvar koja je gora od toga su irski vozaci...

 A cujem da ni zdravstvo nije baš neka sreća.

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
NEW_MAN kaže...

Ponuda i potraznja diktiraju cijene tak da nema pomoci. Zenina sestricna je prije par godina kupila parcelu i novu kucu u paketu za 350k eura. Svi smo se smijali kak je glupa. Sad sam tu u Austriji koja je "100 metara" zracne linije od RH, nije IT Meka i ako kupim stan za 350k budem jebeno sretan! ispod 400k kucu mogu sanjat ili visoki rohbau gdi budem seljedecih pet godina radil po kuci da zasparam 100k eura.

Cijene nekretnina na zapadu su debelo prenapuhane. Ono parcela je 100k za 500m2 i oce 300k za kucu gdi je materijal mozda 50 sa instalacijama, bojlerom, podnim grijanjem i svim skupa mozda 100k. Izvodac radova treba mjesec dana da sve napravi od nule i po kuci ima ciste zarade minimalno 150k eura.

 

EDIT:

Osim toga kuce i stanovi se ne grade za samce sa 2k neto nego za parove sa 6k neto. Znaci ako ti imas 3k neto i zena 3k neto onda je dati 2k za kredu EZ. Kamate na stambene kredite se vrte oko 1,5%.

 irska, uz HR, ima najgore kamate u EU, idu od 2.9 -> 3.5 na 20 godina sa 10% ucesca. (bez ucesca zaboravi na kupnju icega)

kaj se tice ponude i potraznje.. potraznje ima - ponude nema, tu je caka.

moj trenutni kvart ima oko 2000 stanova a njih je najmanje 10% prazno i nema ih na trzistu, niti za iznajmiti niti za prodati, trenutno ih ima 4-5 u oglasu. trziste je u nevidjenoj banani i nikog nije briga za to, jako bih se veselio (vatromet i petarde) kad bi ih opet roknuo neki RE crash.

gle ovo, komedija: http://www.daft.ie/dublin-city/residential-property-for-rent/santry/?ad_type=rental&advanced=1&s%5Badvanced%5D=1&searchSource=rental - opcina od cca 100k stanovnika ima ovo u ponudi, jebote :D

o cijenama prosjecnih kuca u juznom dublinu da ne pricam, 450k eura i zivis u kozari boku, bez garaze i dvorista (dvorista su u otockim zemljama posebna komedija).

350k+eura+kredit+sa+10%+ucesca 350k+eura+kredit+sa+10%+ucesca
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 12:54 (nixass).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bruno11 kaže...
Friday kaže...

Cijene smjestaja su blago receno katastrofa. Jedina stvar koja je gora od toga su irski vozaci...

 A cujem da ni zdravstvo nije baš neka sreća.

 

Iskreno, ne znam kako je kad se tesko razbolis. Postoje police osiguranja koje ti mogu pokriti sve i svasta ali su dosta skupe. Za 50-ak eura mjesecno (po osobi) jedva da ista dobijes. Frend je htio uzeti policu osiguranja za sebe i familiju ali mu je susjeda koja je medicinska sestra rekla da ne uzima jer to nema smisla. Lovu koju godisnje potrosis na neki vulgaris paket tesko da ces priblizno potrositi na zdravstvene usluge kad sam placas sve. Ja imam troje djece i u ove dvije godine (prekosutra ce biti 2 godine kako su mi stigli zena i djeca) potrosili smo mozda 300-tinjak eura na par pregleda, sirupe i tablete. Da placam osiguranje toliko bih potrosio za 2 mjeseca.

Iskreno, ja ne vidim razloga za placati osiguranje. Ako imas 10.000 eura sa strane - onda ti nije problem ni ako se tesko razbolis. Mozda grijesim ali moje misljenje je potvrdila i ta medicinska sestra.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Vidim da se i u grupi Idemo u Irsku razvila rasprava sa jako puno nezadovoljnih prije svega stručnošću doktora, GP-a.

Meni je situacija malo drugačija radi kronične bolesti koja ima potencijla za veće erupcije i hospitalizaciju, a po iskustvima sličnih bolesnika liječenje je jako loše. Ne što se tiče financija, nego znanja/terapije i samim time oporavka. 

Naravno može biti da su pogodili loše bolnice i da nije svugdje tako, ali bolje ne riskirati.

12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Moje osobno misljenje:

 

Ja da imam kronicnu bolest ne bih se micao iz Hrvatske. Hrvatska kojesta radi lose, ali zdravstvo nam je odlicno.

 

Zivim u Irskoj, imam bubrezne kamence, bolest za koju nikad ne znas kad ce boljet. Sjebano je, jer ak tableta ne pomogne jedino kaj ti moze pomoc je inekcija. A to ti moze dati samo GP (50-60 eura) ili hitna (100 eura). Pa ti vidi...

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
kameni_zg kaže...

Moje osobno misljenje:

 

Ja da imam kronicnu bolest ne bih se micao iz Hrvatske. Hrvatska kojesta radi lose, ali zdravstvo nam je odlicno.

 

Zivim u Irskoj, imam bubrezne kamence, bolest za koju nikad ne znas kad ce boljet. Sjebano je, jer ak tableta ne pomogne jedino kaj ti moze pomoc je inekcija. A to ti moze dati samo GP (50-60 eura) ili hitna (100 eura). Pa ti vidi...

 A jbg, tih 100 eura zaradis za dan-dan i pol, ne?

Freak Show Inc.
6 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Nakon sto sam pratio temu odredjeno vrijeme, rekoh si da je korektno pozdraviti sve novopecene i uigrane irske lege, kao i one koji to planiraju postati u buducnosti. 

 

Snazno grabim vec sesti mjesec u IE, trenutno kao L3 Infrastructure Engineer [Enterprise Service]. Pa, ukoliko netko ima pitanja i trazi neki savjet, rado cu se odazvati [iako nisam veliki strucnjak za IE nakon tek pola godine :-) ].

 

Uglavnom, zasad IE za svaku preporuku, posebice za IT ekipu!

Have you tried turning it off and on again?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...

Kaj ti radiš tamo? Radiš radiš ili studiraš?

 Oboje

nixass kaže...
Mitch kaže...

Netko u Seattleu, San Franciscu, Palo Altu ovih dana?

 

Bas danas upoznao sefove Amazona, super likovi. Jedina bigname firma koju bi preporucio za radit.

 

 

 

 Koji šefovi? Neki su bili nedavno kod nas u Dublinu, ne i Jeff, sumnjam da će on ikada u data centre :D

 Bezos, Blackburn, Wilke

 

 

Svi se zovu Jeff btw.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
The_IT_Guy kaže...

Nakon sto sam pratio temu odredjeno vrijeme, rekoh si da je korektno pozdraviti sve novopecene i uigrane irske lege, kao i one koji to planiraju postati u buducnosti. 

 

Snazno grabim vec sesti mjesec u IE, trenutno kao L3 Infrastructure Engineer [Enterprise Service]. Pa, ukoliko netko ima pitanja i trazi neki savjet, rado cu se odazvati [iako nisam veliki strucnjak za IE nakon tek pola godine :-) ].

 

Uglavnom, zasad IE za svaku preporuku, posebice za IT ekipu!

 

Gdje si smjesten?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kakva su vasa iskustva sa odjavom iz porezne? Koje papire bi trebao priloziti uz obrazac TI? Da li ste morali platiti porez RH i koliko je to bilo?

 

Zanimaju me generalna iskustva. Ja sam samac i jedino sto imam u RH je auto prijavljen na mene tamo. Ostalo od imovine nemam nista. Planiram ici do ambasade za putovnicu jer to ce mi trebati posto osobna nece nakon odjave biti valjana.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ako sigurno ostajes duze odjavi prebivaliste.

Inace ide u nekim zemljama dodatni porez na inozemni dohodak.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ja sam kod isteka osobne napravil novu na shemu privremena promjena prebivalista i to ide na par godina, nakon toga moras napravit stalnu promjenu. Nisam napravil stalnu jer mislim uzet drugo drzavljanstvo i odreci se hrvatskog jer mi se neda zajebavat sa dokumentima u hr. Ono ako ocu osobnu ili pass moram uzet godisnji da zatrazim i onda opet da si podignem na policiji, vani cekas u redu 10 minuta, zatrazis pass i za tri dana ti dojde postom. LOL U hrvatskoj izgubis pol dana radi kojeg si uzel godisnji i onda jos jednom kad ides po novi pass.
Drzavljanstvo u doba globalizacije nicemu ne sluzi i sad kad smo svi dio EU tak je krajnje ne vazno koje drzavljanstvo ili prebivaliste imas.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Ne moras odjaviti prebivaliste (osim ako bas jako zelis) - za pocetak ti je dovoljno prijaviti privremeni boravak u inozemstvu od 5 godina. Ostaje ti osobna, ako se predomislis u blizoj buducnosti i pozelis vratiti - lakse ti je, a odjaviti prebivaliste mozes onda kad god hoces sljedecih godina.

Sto se poreza tice - pricekaj pocetak sljedece godine, dobit ces obrazac P60 (kao IP obrazac u HR). Mozda ti je najbolje otici osobno u poreznu kad budes sljedeci put u HR i pitati sto trebas napraviti tocno.  Vjerojatno ces dobiti nekoliko razlicitih odgovora ovisno o tome kojeg sluzbenika pitas, nemaju pojma. 

10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

E, pošto je ovo najaktivnijia tema na Forumu u vezi emigracije, zanimalo bi me kako ste svoje bližnje(obitelj, dobre frendove..), sebi drage ljude pripremili da će te jednostavno otići....Kako su to oni prihvatili...?

U trenutku odlaska jeste li bi svjesni da ostavljate jedan način života, te odlazite praktički na nepoznato u tuđinu?

 

Ne pitam iz pozicije nacionalističkog provokatora, nego kao netko tko sprema kofere u nekom budućem vremenu za odlazak u jednom smjeru?

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

stari je popizdio, stara poticala, sestri je bilo cool i zao, sira familija skepticna.

nakon kaj sam se smjestio, dobio pristojan posao u roku 2-3 tjedna (vec preko 3 godine delam..), starom se odjednom "omililo" i proslo ga.

niti godinu dana nakon dosao mi je bratic, pa godinu kasnije njegov buraz, tu mi je frend iz srednje, drugi frend iz osnovne, par ljudi kojih se sjecam sa faxa.. svi se snasli i vise nego dobro, nemjerljivo bolje od onoga kaj su imali u HR (pricam o poslu, uspjehu, financijskoj bezbriznosti i mogucnostima),

 

kaj se tice nacina zivota.. bio sam svjestan kaj ostavljam al ni priblizno svjestan kaj me ceka.

sve sfere zivota su se okrenule drasticno, od privatnih do poslovnih, u pozitivnom smislu.

nakon nekog vremena te pocnu zivcirati neke stvari jer vidis da ni druga drzava nije savrsena (nespobni vozaci, depresivna situacija sa smjestajnim kapacitetima, vremenski uvjeti, auto osiguranja, losa infrastruktura u glavnom gradu i skoro nepostojeca van njega, itd..)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 13:11 (nixass).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Iskreno, ja ne vidim razloga za placati osiguranje. Ako imas 10.000 eura sa strane - onda ti nije problem ni ako se tesko razbolis. Mozda grijesim ali moje misljenje je potvrdila i ta medicinska sestra.

 

!0.000 E ti je cifra otprilike za liječenje teže akutne bolesti u bolnici sa desetak dana ležanja. Za ostalo se uvijek možeš prebacit u HR na besplatno liječenje. Filozofija većine modernih gastića. Oni koji imaju plaćenu dobru  policu osiguranja od tvrtke su rijetki

12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
kameni_zg kaže...

Moje osobno misljenje:

 

Ja da imam kronicnu bolest ne bih se micao iz Hrvatske. Hrvatska kojesta radi lose, ali zdravstvo nam je odlicno.

 

Zivim u Irskoj, imam bubrezne kamence, bolest za koju nikad ne znas kad ce boljet. Sjebano je, jer ak tableta ne pomogne jedino kaj ti moze pomoc je inekcija. A to ti moze dati samo GP (50-60 eura) ili hitna (100 eura). Pa ti vidi...

 A jbg, tih 100 eura zaradis za dan-dan i pol, ne?

 Tako je. Ne osoporavam to. No iz nekog razloga sporo izbacijem kamence, ni doktori mi to nemogu objasnit. Dakle, bol koja inace, u 90% slucajeva bude max tjedan dana (dok ne izpisas kamenac) kod mene traje 2-3 mjeseca. Dakle 2-3 mjeseca barem jednom tjedno mi ne pomogne tableta. Izadje to dosta skupo, no opet, imam dobar posao nije mi problem, na poslu me podrzavaju i sve mi je to nekak lakse i bez stresa, jedino kaj boli. No kronicne bolesti su po meni druga prica. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 15:35 (kameni_zg).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
The_IT_Guy kaže...

Nakon sto sam pratio temu odredjeno vrijeme, rekoh si da je korektno pozdraviti sve novopecene i uigrane irske lege, kao i one koji to planiraju postati u buducnosti. 

 

Snazno grabim vec sesti mjesec u IE, trenutno kao L3 Infrastructure Engineer [Enterprise Service]. Pa, ukoliko netko ima pitanja i trazi neki savjet, rado cu se odazvati [iako nisam veliki strucnjak za IE nakon tek pola godine :-) ].

 

Uglavnom, zasad IE za svaku preporuku, posebice za IT ekipu!

 

 

Gdje si smjesten?

 

 

Firma u EastPoint Business Park Dublin, a ja u D4 [Ringsend].

Have you tried turning it off and on again?
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 22:42 (The_IT_Guy).
16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

posto je frka i panika da bi mogao pasti snijeg (wow, snijeg) jucer smo u firmi svi dobili mail s uputama "kako hodati po snijegu".

JEDNA PUNA STRANICA SA "TIPS&TRICKS" HODANJA PO SNIJEGU!! ALO! JEDNA STRANICA! HODANJA!

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
14 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice