Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 955.037
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

 

Zanimljiva mi je ljudi ova rasprava DE vs. IRE. 

Velite jezik za DE. Pa, učenje njemačkog jezika može biti izazov, a ionako u germanskim zemljama u ICT svijetu je engleski glavni jezik.

Ako su naši bauštelci mogli sasvim solidno naučiti njemački jezik, ne vidim razloga zašto to ne bi mogao neki kompjuteraš...Vele, da su uz pomoć kolegica mnogo lakše uči strani jezik. Ne mora žena sve znati.

 

BTW, svaka emigracija znači bijeg iz osobne sigurne zone i žrtovanje nečega- dosadašnjeg način života. Kako loše, tako i dobro.

 

Prednost germanskih zemalja8DE/AT, dijelom CH) nasuprot IRE/UK mi mogla biti ta, da su domicilni narodi  puno više naučeni na južne Slavene u svojoj domaji, nego i ovoj novoj zvijezdi na emigraciskom nebu kao što je zeleni otok Irska.

 

U DE se odlazi već prek' pola stoljeća, a u IRE tek desetak godina.

Slažem se sa svim što si rekli i prethodne kolege forumaši.

 

Ak' si remote kao Mr. Devil, eh onda ti je i tak svejedno...ideal bi neki bio raditi odavde za US plaćicu....

 

Da, ne odlaze svi radi uobičajenih razloga, neki odlaze i zbog izazova, te avanturizma.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
@mr.ddevil
Cime se ti bavis tocno? Remote programiranje? Odakle je firma?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
PzKpfw kaže...

 

Velite jezik za DE. Pa, učenje njemačkog jezika može biti izazov, a ionako u germanskim zemljama u ICT svijetu je engleski glavni jezik.

Ako su naši bauštelci mogli sasvim solidno naučiti njemački jezik, ne vidim razloga zašto to ne bi mogao neki kompjuteraš...Vele, da su uz pomoć kolegica mnogo lakše uči strani jezik. Ne mora žena sve znati.

 

BTW, svaka emigracija znači bijeg iz osobne sigurne zone i žrtovanje nečega- dosadašnjeg način života. Kako loše, tako i dobro.

 

Prednost germanskih zemalja8DE/AT, dijelom CH) nasuprot IRE/UK mi mogla biti ta, da su domicilni narodi  puno više naučeni na južne Slavene u svojoj domaji, nego i ovoj novoj zvijezdi na emigraciskom nebu kao što je zeleni otok Irska.

 

U DE se odlazi već prek' pola stoljeća, a u IRE tek desetak godina.

Slažem se sa svim što si rekli i prethodne kolege forumaši.

 

Ak' si remote kao Mr. Devil, eh onda ti je i tak svejedno...ideal bi neki bio raditi odavde za US plaćicu....

 

Da, ne odlaze svi radi uobičajenih razloga, neki odlaze i zbog izazova, te avanturizma.

U ICT svijetu (dev team) je engleski glavni jezik, ali klijenti pričaju njemački.

Bauštelci su naučili njemački jednako koliko su "irci" naučili engleski. Iz primjera u okolini mogu reći da su rijetki oni koji su poboljšali engleski dolaskom u Irsku, većina je i nakon par godina na "uvijek koristi prezent" razini.

RE: domicilni narod - pa iz komentara po fb grupama mogu zaključiti da su Hrvati bolje prihvaćeni u Irskoj nego u DE/AT gdje u zadnje vrijeme postoji negativni stav prema imigrantima a Hrvate čipiraju i "gledaju ih kao ljude drugog reda", po izjavama drugih.

6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...
@mr.ddevil
Cime se ti bavis tocno? Remote programiranje? Odakle je firma?

 Firma iz US-a, bavim se svim doslovce, od pentestinga, pisanja exploita i umjetnosti "hakiranja" do programiranja i administracije web servera, svim što treba

Trust nobody, become the best !
7 godina
protjeran
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ali DE vec dugo nije obecana zemlja - osim sto su za razliku od AT nesto povoljnije cijene, od 3 do 10% max,

sve drugo je u AT bolje - od zdravstvenog osiguranja, socijalne osvjestenosti i kvaliteta ljudi opcenito,

uvjeti rada, te obaveznih 14 placa godisnje, naspram 12 u DE (dakle svake godine izmedju 1.6. i 15.6. dobijate dvije place, jedna je regres,

a drugi put se to desava izmedju 1.12. i 15.12., to je novogodisnja placa, za sretan ulazak u novu godinu).

 

AT je visestruko ugodnija zemlja za zivjeti i raditi, razvijati se, nego DE, no DE ima jos dvije stvari koji nekome mogu biti prelomne:

1. Stanovi su nekad i 50% povoljniji nego u AT, ovisno koje se regije usporedjuju - Tirol je najskuplja regija, Stajerska najpovoljnija u AT

2. Automobili su u 90% slucaja za isti iznos, isti model, nesto opremljeniji, ali postoje i iznimke, primjerice Toyota i Lexus su opremljeniji u AT

3. Vec spomenute cijene hrane, odjece, elektronike, dakle 3-10% u prosjeku. S obzirom da Amazon.De dostavlja i u AT, danas je to zanemarivo

 

Netko ce reci da je prednost sto se ne placa vigneta za autoput - ali dati 87€ za cijelu godinu nije problem, jer sama goriva su u AT povoljnija nego u DE.

 

Pored AT i DE, ne vidim zasto bi netko isao i IRL, osim ako mu je jezik najveca prepreka, ili bas ima odlicnu ponudu za posao u IRL. Stanovi su u IRL jos skuplji

nego u AT, tako da bez place od 2000€ ste u IRL po meni - gladni. Dok u AT sa placom od 1600€ vec mozes normalno zivjeti, a sa 2000€ ili vise se zivi gotovo raskosno.

Moj PC  
8 1 hvala 8
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

a nije ni u japanskoj loše, iako je unešto dalje i puno potresnih iskustava. jebate, svi koji su izgubili ratove žive bitno bolje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ajar kaže...

a nije ni u japanskoj loše, iako je unešto dalje i puno potresnih iskustava. jebate, svi koji su izgubili ratove žive bitno bolje. 

 Ne treba generalizirati, no zanimljiva opservacija...

6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Čitatelj kaže...

Ali DE vec dugo nije obecana zemlja - osim sto su za razliku od AT nesto povoljnije cijene, od 3 do 10% max,

Ako smijem priupitati:

Koliko košta prosječno auto osiguranje u AT?

Režije zimi vs ljeti?

Jel Austrijanci imaju naviku iznajmljivat namještene stanove ili prazne (kao u DE)?

Stanje sa imigrantima - jel bolje nego u DE?

Koliko vidim plaće su dosta niže u AT nego u Irskoj - za poslove za koje se u Irskoj dobiva 45-55k eura u Austriji se nudi 30-40k eura, jel su tamo cijene života stvarno toliko niske?

13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Mr.ddevil kaže...

Koliko ti je trebalo za naučiti jezik, kakav je općenito život u sredinama blizu gradova 50-ak kilometara od grada, kakvi su ljudi, hrana, cijene stanova ? Ako ti nije problem malo opisati sve to 

 

Sorry nisam stigao prije odgovoriti.

Sa jezikom nema problema jer sam kao klinac 5 godina živio u Njemačkoj. Nakon 20 godina ne korištenja sam malo zahrđao, ali svakim danom ide sve bolje.

Van velikih gradova ti je najveći problem u tome što ponuda poslova nije ogromna, ali i dalje je postojana. Plaće u velikim gradovima su naravno isto veće, ali su i stanovi skuplji. Mene konkretno dvosobni stan 50+ m2, + vešeraj u podrumu sa svim režijama košta 565€, što je oko 50% onoga što bi plaćao u Minhenu npr.. Naravno ogromna prednost je i putovanje na posao kada nisi u Metropoli. Meni konkretno je idealno, jer živim 2 kata iznad radnog mjesta, tako da mi treba ravno 10 sec + ne trošim nikakvu lovu na put 

Cijene prehrambenih proizvoda su u glavnom niže. Npr. voće i povrće je tu negdje, meso jeftinije, slatkiši, grickalice, sokovi i piva su drastično jeftiniji.

Ljudi su generalno gledano dosta opušteni tu di sam ja, korisnici više ulažu u IT, odnosno drugačije gledaju na troškove tog tipa što posao čini uvelike lakšim.

 

BTW ima i extra tema vezana za IT poslove u Njem.: https://www.bug.hr/forum/topic/radna-iskustva/it-posao-njemacka/242927.aspx?page=7&jumpto=5697948&sort=asc&view=flat

 

Steve79 kaže...

RE: domicilni narod - pa iz komentara po fb grupama mogu zaključiti da su Hrvati bolje prihvaćeni u Irskoj nego u DE/AT gdje u zadnje vrijeme postoji negativni stav prema imigrantima a Hrvate čipiraju i "gledaju ih kao ljude drugog reda", po izjavama drugih.

 

Vidiš ja nisam stekao taj dojam. Čak nasuprot, Njemci cijene Hrvate kao dobre i sposobne radnike.

Naravno da kao i svugdje i u Njem. ima krkanije, ali generalno smo im mi kao građani EU puno draži od nekih drugih doseljenika 

 

Čitatelj kaže...

jer sama goriva su u AT povoljnija nego u DE.

 

Ja točim u AT, jer mi stari živi odmah uz granicu  ušteda je oko 20c po litri.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Krecem na GO ekipa. Javite se ako je negdje netko za neke kave...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Krecem na GO ekipa. Javite se ako je negdje netko za neke kave...

 ako budeš blizu zadra, samo javi

9 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Jel ima neka stranica u Irskoj kao nabava.net i jeftinije.hr gdje mogu gledati usporedbe cijena tehologije i ostalih sličnih stvari?

Rekli su mi da je donedeal.ie manje više ono što je u hrvatskoj njuškalo, ali hio bi i za ovo pitanje potvrdu.

 

hvala unaprijed na odgovoru

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

donedeal.ie

adverts.ie

>> irska njuskala

 

https://pricespy.ie/

>> irska nabava.net

 

al nemas kaj previse razmisljat, amazon je uglavnom jeftiniji od svih irskih shopova

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Steve79 kaže...
Čitatelj kaže...

Ali DE vec dugo nije obecana zemlja - osim sto su za razliku od AT nesto povoljnije cijene, od 3 do 10% max,

Ako smijem priupitati:

Koliko košta prosječno auto osiguranje u AT?

Režije zimi vs ljeti?

Jel Austrijanci imaju naviku iznajmljivat namještene stanove ili prazne (kao u DE)?

Stanje sa imigrantima - jel bolje nego u DE?

Koliko vidim plaće su dosta niže u AT nego u Irskoj - za poslove za koje se u Irskoj dobiva 45-55k eura u Austriji se nudi 30-40k eura, jel su tamo cijene života stvarno toliko niske?

 Ne znam kolko je prosjecno osiguranje za auto u AT ali znam kolko ja placam za svoj auto. Meni je mjesecna full kasko rata za auto od 160 konja 154,86€. Vise konja vise cijene, osim toga auto nije bil jeftin.

Rezije ovise o tome kakav ugovor imas, ovaj stan iz kojeg selimo me mjesecno kostal oko 750 eura i cijena grijanja je bila uracunata u cijenu najma. Znaci ovaj stan gdi sam sad sam placal oko 750 eura za grijanje, vodu, struju, internet i odvoz smeca.

Novi stan u koji selimo me kosta 790€ bez grijanja koje je 60€, 60€ je struja, 90€ garaza i 60€ internet. Novi stan me kosta 1060€ (stan je 10 kvadrata veci i ima terasu od extra 12 kvadrata plus podrum) ali imam podzemnu garazu ispod stana dok u starom stanu nisam placal garazu i auto je stajal uz cestu.

Austrijanci iznajmljuju u pravilu stanove sa kuhinjom a rest si kupis. Imas willhaben kaj je njihovo njuskalo i ima najmestaja za saku eura.

Stanje sa emigrantima ovisi o adresi stanovanja. Klagenfurt gdi sam sad ima malo migranata dok Graz gdi selimo ili recimo Wien su puni migranata.

Ako radite ti i zena a primanja nek su vam recimo 2k neto onda imate 4k. Uzmes kredu na 25 godina i kupis stan za 300k. Rata ti je nekih 1400 eura i ostaje vam 2600 za auto, rezije, skolovanje djece... Na tih 2k neto dobijete jos nekih 5k godisnje jer dobivate trinaestu i cetrnaestu placu. Zena dobije 5k i ti dobijes 5k. Znaci imate kucu ili stan sa ratom od ako pretjerujete 1500 eura. Od place vam ostaje 2500 eura mjesecno i jos dobijete 10k eura godisnje prek trinaeste i cetrnaeste place. Ako sve zbrojim i oduzmemo na razini godine ispada da raspolazete sa 296000kn godisnje za rezije i zivot ili 24666,66kn mjesecno. Hrana je skuplja nego u HR ali je najmanje duplo kvalitetnija a odjeca, obuca, tehnika, auti, motori i namjestaj su jeftiniji.

 

Meni su djeca rodena u Austriji i lima je imal jednu operaciju radi sluha. Bolnice u Austriji su vrhunske, briga i klopa bolji nego u HR hotelima. Austrija je zemlja s najboljim omjerom kapitalizma i socijalnih prava u EU, a iz Graza do doma imam 90 minuta s autom! Pa ti sad odi u Irsku.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Meh

Kakav Graz, AT, DE...

Ispijati kavu na 20 metara od Liffeya. Uzivati u suncu i malo vjetra koji se jedva osjeti ali donosi svjezi zrak koji ipak nadvlada mirise grada. Pogled na nisku Liffey punu smeca i Irca koji baulja po ulici, skida hlace i gnjavi prolaznike obucen u skladne plavu kosulju i navy blue bokserice. Adenalin skace dok krece kladjenje da li ce obaviti no. 1 ili 2 i na koliko metara od vas. Razocaranje kad svi shvatite da je samo mu vruce i da vjerojatno ne bi mogao niti obaviti nista posto mu mozak trenutno "does not compute" dok ekipa staje i "kori ga".

Neprocjenjivo!!
A za sve ostalo tu je mastercard i departure flight booking.
:D

Nedostajat ce mi dirty ol' town. Ovaj dirty dio bas i ne... ali ostalo mozda. :)
“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
NEW_MAN kaže...

 Ne znam kolko je prosjecno osiguranje za auto u AT ali znam kolko ja placam za svoj auto...

 Hvala na odgovoru!

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Littlemanbeingerased kaže...
Meh

Kakav Graz, AT, DE...

Ispijati kavu na 20 metara od Liffeya. Uzivati u suncu i malo vjetra koji se jedva osjeti ali donosi svjezi zrak koji ipak nadvlada mirise grada. Pogled na nisku Liffey punu smeca i Irca koji baulja po ulici, skida hlace i gnjavi prolaznike obucen u skladne plavu kosulju i navy blue bokserice. Adenalin skace dok krece kladjenje da li ce obaviti no. 1 ili 2 i na koliko metara od vas. Razocaranje kad svi shvatite da je samo mu vruce i da vjerojatno ne bi mogao niti obaviti nista posto mu mozak trenutno "does not compute" dok ekipa staje i "kori ga".

Neprocjenjivo!!
A za sve ostalo tu je mastercard i departure flight booking.
:D

Nedostajat ce mi dirty ol' town. Ovaj dirty dio bas i ne... ali ostalo mozda. :)

 Prosle godine, 9. mjesec ako se dobro sjecam, ispijam kavu 20m od kanala s curom i jednim kolegom. Bila je nedjelja, oko 16h.

10m od nas telefonska govornica. U njoj lik nesto radi. Dugo je bio u govornici i isprva mi nije bilo jasno sta radi. 

Naravno, lik si je kuhao drogu i pikao se u venu. Kad se piknuo, izletio je iz govornice jedva hodajuci u prvu ulicicu iza nas.

Prekrasno...

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2018 18:14 (agent_00klc).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
hahaha
ocigledno im je nedjelja dan za pikanje/hodanje bez odjece/*stavi neki eksces ovdje* jer ovo se dogodilo jucer oko 16.30. pretpostavljam da i junkie ima vikend ... za opustanje? :)
prijasnjih walking dead situacija se ne sjecam/pokusavam zaboraviti.

Koliko cujem od mladjarije, grad je pun studenata *iz drugih dijelova eu* najvise zbog cinjenice da u godinu-dvije mozes konkurirati Jim Morrisonu po broju isprobanih kombinacija i dostupnosti istih.

no dobro... jos tjedan dana notice-a, pa dva tjedna g.o. doma i pravac "vaterland".
“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2018 18:24 (Littlemanbeingerased).
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Neka probaju sto vise, jedan oblik prirodne selekcije...

 

Ja jedva cekam da dam notice, koji ce biti ukupno dva mjeseca. Interview-i idu, al nazalost sporo zbog godisnjih odmora.

 

Gdje odlazis, 'vaterland'?

Jesi se raspitao sto i kako treba odjaviti kad se trajno odlazi, revenue i to?

16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2018 20:44 (nixass).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
NEW_MAN kaže...
 Hrana je skuplja nego u HR ali je najmanje duplo kvalitetnija .

Sve si dobro rekao, osim o hrani. Meni niti jedna hrana nije kvalitetnija od one koju sam proizvedem. A koliko špotate Irsku, da me ovo već pomalo podsjeća na priču o Muji i grtalici. Što je sljedeće, hvalit ćete Hrvatsku :)

 

Neke stvari se ne mogu platiti novcem, a to je da mi djeca poslije škole u koju odu sama biciklom, uzmu loptu i odu sami na igralište preko puta kuće. I da ne gledaju scene koje opisujete. To mi nitko ne može izraziti u apoenima.

 

 

Only real programmers collect their own garbage.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
hrvooje kaže...
NEW_MAN kaže...
 Hrana je skuplja nego u HR ali je najmanje duplo kvalitetnija .

Sve si dobro rekao, osim o hrani. Meni niti jedna hrana nije kvalitetnija od one koju sam proizvedem. A koliko špotate Irsku, da me ovo već pomalo podsjeća na priču o Muji i grtalici. Što je sljedeće, hvalit ćete Hrvatsku :)

 

Neke stvari se ne mogu platiti novcem, a to je da mi djeca poslije škole u koju odu sama biciklom, uzmu loptu i odu sami na igralište preko puta kuće. I da ne gledaju scene koje opisujete. To mi nitko ne može izraziti u apoenima.

 

 

 Austrija ima zabranu gmo ako se ne varam i jako su osjetljivi na kvalitetu hrane. Znaci kod njih u ducanu ako imas krumpir iz Nizozemske po euro i krumpir iz Austrije po tri eura svi ako nisu socijala kupuju austrijski krumpir. Meso je njihovo a ne nekaj iz hladnjace s kraja devetnaestog stoljeca. Povrce i voce je skuplje ali je sve klasa 1. Odi u hr u ducan i pogledaj kolko voca i povrca je prvoklasno, mozemo se kladiti da ne budes nasel prvoklasnu robu. Igralista su puna djece i tu ima jedan park sa ne znam valjda sto ljuljacki, tobogana, zipline, mali trampolini metar sa metar, klackalice, ono to u zivotu nisam videl. Ako si sam radis hranu onda bil ti u HR ili ne nema veze, tvoje je tvoje.

 

Meni u HR nije nist falilo, imal sam siguran job, nije bila neka lova ali se zivjelo i dalo se. Razlog odlaska je bil taj da RH ide u bankrot i kad drzava propadne a to bude taman meni pred penziju onda budu ljudi kruha gladni. Meni se ne dela cjeli zivot kaj budem pod stare dane kopal po kantama. Mirovinski je pred kolapsom i jednostavno mu nema spasa, previse ljudi u penziji a premalo ljudi radi. Da je zaposlenost 100% opet bi mirovinski propal jer je premalo ljudi, simple math. Zdravstvo isto jedva krpa kraj s krajem i duzni su farmaceutima milijarde, a doktori i medicinske sestre bjeze vani jer je dupla ili peterostruka lova. Primjera radi doktor u Austriji kad izade sa faxa, sa tocno nula dana staza ima 3k neto, besplatan vrtic, hranu na poslu, fitness i jos sto beneficija. Ako prihvatis posel tu u malom gradicu Wolfsbergu onda te grad stimulira sa extra soma eura jer im fali doktora.

 

Austrija je uredena drzava sa socijalnom osjetljivoscu, dobrim primanjima i dobrim ljudima. Jako smo slicni austrijancima i imamo 99% istih obicaja a ljudi su jako dobri te jako jako pristojni. To ne mogu dovoljno naglasiti kak su tu ljudi pristojni. Neki dan sam si racunal imate kalkulator penzije. Upises godine staza kad mislis u penziju, trenutna primanja i dobijes izracun penzije. Meni bi trebala biti penzija nekih 2000 do 2100 € ovisno o tome ako budem napredoval ili kopal nos, a moze i vise. Moja buducnost je 15k kn pod stare dane dok me u hr cekalo mozda 5k ili 0k i kopanje po kontejnerima, a da ne pricam kaj sve ceka djecu. Na kraju dana mi je najbitnije da djeci bude dobro a lose im sigurno ne bude.

 

EDIT:

Austrija je neutralna drzava isto kao i Svicarska a ljude boli kurac gdi je ko bil 45 ili 91.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.8.2018 7:53 (NEW_MAN).
6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Svaka ti je na mjestu, al ja razmisljam, dokle god mogu iz rvacke imat 5.5k , ja ne idem nigdje, 'ko ovo može platit, radim kada želim, koliko želim, jedino bitno mi je rješit projekt na vrijeme.

U 11.mjesec krajem sezone sjesti uz more i pustiti misli na pašu i pustit onu Nije u šoldima sve....

Trust nobody, become the best !
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Mr.ddevil kaže...

Svaka ti je na mjestu, al ja razmisljam, dokle god mogu iz rvacke imat 5.5k , ja ne idem nigdje, 'ko ovo može platit, radim kada želim, koliko želim, jedino bitno mi je rješit projekt na vrijeme.

U 11.mjesec krajem sezone sjesti uz more i pustiti misli na pašu i pustit onu Nije u šoldima sve....

 

Ma to je OK dok ne porastu apetiti ili dok se situacija drasticno ne promjeni. Jedno dijete, drugo, trece... Onda tih 5.5k kn vise nije nista. A sto se tice "kad hocu i koliko hocu", to je valjda svuda isto dok god svoje izguras na vrijeme, ne?

Daleko od toga da je u soldima sve, ali ako si mogu priustiti ici 3 puta godisnje u HR i jos na par manjih putovanja izmedju - sta ja to "napaceni gastarbajter" propustam i zasto bi mi bilo bolje u HR? Skroz vlada misljenje da mi koji smo vani potiho patimo i da podnosimo neku golemu zrtvu. To je glupost, barem u vecini slucajeva (pricam o sebi i ljudima koje poznam vani). Ja bas volim doci u Hrvatsku, naravno - ali osjecam veliko olaksanje kad se vratim u Dublin. Vec nakon tjedan dana u HR me hvata nervoza i zelim se vratiti. Nema tu nostalgije, nema "ko to more platit". To kako ti umocis noge u 11. mjesecu u more -  tako mi biramo hocemo jadran, tenerife ili nesto trece. A starce/prijatelje/stagod mozemo vidjeti kad god pozelimo.

Nije u soldima sve ali sa tim soldima su sve udaljenosti puno manje. Zena i ja planiramo 10. mjeseca Barcelona, u 11. mjesecu vodim starog na tekmu u London (to sam vec kupio sve avionske karte), u 12. sa zenom vjerojatno idem na Island a onda oko Bozica/Nove godine vjerojatno u HR. Nema onih arhaicnih problema ili okova na koje se tradicionalno mislilo kad se pricalo o "gastarbajterima". Naprotiv - zivi se 100 na sat, radi se manje nego u HR, zaradjuje se puno vise nego u HR i nismo nikakvi gradjani drugog reda kako nas se voli prikazivati u mahom desnicarskim krugovima. Ne zaradjuju svi masne pare, ali svatko ima dobar razlog zasto je tu (odnosno zasto nije u HR).

Kao sto je vec prije receno - samcima ce zbog skupe stanarine svakako biti problem ovdje funkcionirati ali svi drugi se itekako mogu naci i snaci.

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Ma ne pricam o kunama , da je u kunama, vec bi pio caj s tobom u Irskoj, ja imam finu USA plaćicu, i dobro mi je, sada sam u Španjolskoj jer ne volim turiste kod nas, u deveti letim po auto u Njemačku, i onda se vraćam u Hrvatsku toćat noge u moru, već sam pisao da bi volio malo promijeniti mjesto boravka, iskusiti krajeve Irske, sviđa mi se i Finska ali ne odlučujem sam o tome 

Trust nobody, become the best !
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Mr.ddevil kaže...

Ma ne pricam o kunama , da je u kunama, vec bi pio caj s tobom u Irskoj, ja imam finu USA plaćicu, i dobro mi je, sada sam u Španjolskoj jer ne volim turiste kod nas, u deveti letim po auto u Njemačku, i onda se vraćam u Hrvatsku toćat noge u moru, već sam pisao da bi volio malo promijeniti mjesto boravka, iskusiti krajeve Irske, sviđa mi se i Finska ali ne odlučujem sam o tome 

 

Aha, to je OK onda. Sad sam se tek sjetio da si pisao da radis remotely. Dosta je popularna opcija takvog rada za Irske firme. I ja bih mozda mogao nesto naci. Ali vidim da je situacija u HR na gotovo svim podrucjima iz godine u godinu sve gora. Ja se jos uvijek ne zelim vratiti, novci su najmanje sporni u cijeloj prici.

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Ma da, proračun se puni ali ima previše džepova koje treba napuniti i onda se događa to što se događa. Žao mi je, jer imamo stvarno jako lijepu državu, otoke, gradove, a uprava nije sređena :(

Trust nobody, become the best !
9 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Moram napisati svoje iskustvo u vezi Irske.

 

Kada smo ja i cura odlučili otići iz Hrvatske, opcije su bile englesko ili njemačko govorno područje, s obzirom da engleski znamo oboje vrlo dobro (nije fluent), odlučili smo doći u Irsku, a njemački je na početničkoj razini.

Također čak kada bi i učio njemački i bio u njemačkom govornom području, trebala bi nam koja godina da se maknemo od odnih početničkih fizičkih poslova.

 

Ja sam završio ekonomski fakultet smjera poslovna informatika te sam radio kao web dizajner i kao digital marketing manager (AdWords, Analytics, FB Ads, Social media, SEO itd.), a cura završila pravni fakultet i radila kao tajnica u Hrvatskoj.

 

Poslao sam preko 200-300 prijava za posao a bio na svega 5-6 intervjua, i nakon toga ništa, što se struke tiče.

Do sad sam radio u hladnom skladištu (5'C) i počeo raditi u Aldi-u, iako mi je plaća sada 12€ po satu, cura mi i dalje čisti sobe po hotelu za 9.55€.

 

Poanta priče je da nije baš sve bajno ovdje, i da je do pravog posla teško doći, iako sam ove fizičke poslove mogao odraditi i na njemačkom govornom području.

Da me netko ne bi shvatio krivo, moja znanja su daleko od bilo kojeg forumaša ovdje koji se bavi respektabilnim tehnologijama i programiranjem, ali očekivao sam više od poslova s navedenim znanjima, ovo zasad je baš ono razočarenje.

 

Preostaju mi 2 opcije, učenje novih znanja, ili učenje njemačkog jezika, jer neću vječno čekati u okolici Dublina i dati većinu plaće za običnu sobu.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Kako kao web dizajner ne možeš naći posao? Nema ponuda ili? Neke junior pozicije nisi ni gledao ili jednostavno nemaš sreće?

 

Uzmi si neki tečaj s recimo udemy-a, pluralsight-a (imaš foru za 3mj besplatno, guglaj) i tuci po tome dok ne usavršiš nove vještine (html/css, jQuery, JavaScript recimo...).

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
9 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...

Kako kao web dizajner ne možeš naći posao? Nema ponuda ili? Neke junior pozicije nisi ni gledao ili jednostavno nemaš sreće?

 

Uzmi si neki tečaj s recimo udemy-a, pluralsight-a (imaš foru za 3mj besplatno, guglaj) i tuci po tome dok ne usavršiš nove vještine (html/css, jQuery, JavaScript recimo...).

Prijavljivao sam se i za junior i "prave" poslove, ali kao što možeš vidjeti, nemam baš nešta sreće u tome.

Na Udemy-u imam preko 3000 tečajeva (dobio ih besplatno preko 100% off kupona), ali ću pokušati usavršiti JavaScript, pa možda se tokom vremena i baciti na Angular, Node ili nešto od JS framework-a.

 

Ako kroz još 6 mjeseci ne bude nekog posla u struci, mjenjam grad, a vrlo vjerojatno i državu.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice