Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

poruka: 21
|
čitano: 7.481
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Pozdrav ljudi!

 

Razmišljam o otvaranju vlastitog posla preprodaje rabljenih desktop računala pa bih trebao par savjeta.
Nisam baš upoznat s tržištem pa ukoliko netko ima nekakvo iskustvo, bilo bi super kada bi podijelio sa mnom.

 

Uglavnom, relativno povoljno (cca 1000kn) mogu dobiti rabljena računala (cca 150 komada za početak), starih oko 2-3 godine.

Konfiguracija je sljedeća:

Dell Optiplex 9010 SFF (small form factor):

  • CPU - Intel i7-3770@3.4Ghz
  • RAM - 16GB
  • HDD - 1TB 
  • Graphics - nVidia Quadro 600 
  • DVD - 8X Max Slimline DVD+/-RW
  • Windows 7/10 Professional (original licenca)

Garanciju bih mogao dati 1,2 ili 3 mj.


Kada bih računalo prodavao po cca 2000kn po komadu i platio sve namete, zarada bi bila cca 450kn po računalu.
Zanima me da li je možda 150 komada previše za Hr tržište? I svaki drugi savjet je dobrodošao :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 18:40 (hrvojehk).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
Nema savjet što se tiče otvaranja firme, ali javi ako budeš prodavao ta racunala, bilo preko firme ili privatno ;-)
Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

JA cu uzeti odma barem 10 komada...to se moze utrapiti nekoj skoli i sl. u suprotnom 150kom starih i7 neces kod nas prodati za 10g...

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 19:26 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
Stjepanj kaže...

JA cu uzeti odma barem 10 komada...to se moze utrapiti nekoj skoli i sl. u suprotnom 150kom starih i7 neces kod nas prodati za 10g...

 

Danas "star i7" je jako relativan pojam. Razlika u procesorskoj snazi 3. generacije u odnosu na 6. (trenutnu) je cca 10-15% što se performansi tiče. Trenutno ne uzimam potrošnju u obzir.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 19:36 (hrvojehk).
14 godina
online
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

bilježim se za jedan primjerak:)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Vjerovatno je matična neki žnj :D.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

evo malo porazbacanih informacija na jednom mjestu.
Kada razmisljas o otvaranju firme moras razmisljati o svim tekucim troskovima dakle:porezi, prirezi, mirovinsko, zdravstveno, prostor, rezije, marketing..itd...
Postoje razlike ako zelis otvoriti ducan gdje bi ti ljudi dolazili ili samo online prodaju(velike razlike).
Ako u svemu tome mislis da postoji mogucnost zarade preprodavanjem racunala moras takodjer razmisljati o tome sto poslje?!?
Kada prodas prvih 150 racunala, gdje ces sigurno nabavljati ostatak koji ces takodjer moci prodati istom lakocom kao prvih 150? dal ce biti ista zarada?
Ako ti posao propadne takodjer moras razmisljati o tom sto ti sve treba za zatvoriti firmu? Tu se znaju potkrati cifre preko 15000 kn i vise mjeseci tlacenja...

moguce rjesenje:
obrst sa pausalnim placanjem poreza...fiskna cijena poreza, najmanji nameti.
Razliciti obracuni poreza ovisno o velicini dohotka ali ukoliko posao krene mozes se prebaciti na doo.
Kako bi se reklo..idi, vidi, pitaj..naravno u nadlezne institucije.

Edit:
Ideju podrzavam i ukoliko pametno sve izvedes moglo bi ti dobro krenuti.
Vidis da ima vec zainteresiranih ljudi pa se tako mozes dogovoriti za predbiljezbe po forumima...svasta nesto se moze iskemijat ;)

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 20:58 (leo_91).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Ukoliko se odlučim za taj pothvat, računala bi moga biti dostupna tek sredinom godine, tako da je još malo rano za predbilježbe :)

 

Prvo bih htio proučiti tržište da vidim kakva je potražnja i koje su mi opcije.

Ne bih htio da mi u garaži ne ostane 130 neprodanih računala koja će s vremenom sve više i više gubiti na vrijednosti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Ako ti se to dogodi, otvori igraonu :D

Sad nanovo na firmu.
Sigurnost ne postoji..ali mozes tome doskociti na drugi nacin.
Dobar marketing, solidan proizvod..cijena u pristupacnom rangu vecine stanovnistva RH....zasto se nebi prodalo?
Moras vjerovati u sebe i to sto radis..inace bude propalo jako brzo :)

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
hrvojehk kaže...

-..

Ne bih htio da mi u garaži ne ostane 130 neprodanih računala koja će s vremenom sve više i više gubiti na vrijednosti.

- to je najvjerojatniji scenarij..

jer:

ne možeš prodavati software/licence firmi, dok kućni juzer nema neku posebnu želju platiti win (ako ga recimo računaš kao vrijednost PCja), dok polovni PC za 2000kn... nije povoljan. Odnosno povoljna je tvoja nabavna cijena (i razmisli zašto možeš nabaviti po toj cijeni.. ne npr za 2000kn). Vrijednost, cijena, zarada, porezi.. različite stvari.

opet sad netko može reći i7 .. tad ćeš imati hrpu dijelova i prodane CPUe ako će oni biti povoljni. CPU nije PC, + garancija/račun + porezi/troškovi.. sve ostale komponente su nezanimljive.

pravi job je ako tih 150 kom uzmeš i prodaš u roku mjesec nekoj firmi (sve), zaradiš... jednokratno. Ne po komad jer tad ti neće ostati ni tih planiranih 450kn.. bliže 50kn.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Razvaliti ce te ova kurvinjska država,ako otvoriš firmu!

Ove konfiguracije,po toj cjeni,na Njuški bi mogao prodati i okrenuti lipu lovu.

Opet...150 komada je puno,ali brzo to ode.

Isto tako ako bude šta,pribilježi i mene za 2 konfiguracije!

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 21:22 (Milka30).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
leo_91 kaže...

evo malo porazbacanih informacija na jednom mjestu.
Kada razmisljas o otvaranju firme moras razmisljati o svim tekucim troskovima dakle:porezi, prirezi, mirovinsko, zdravstveno, prostor, rezije, marketing..itd...
Postoje razlike ako zelis otvoriti ducan gdje bi ti ljudi dolazili ili samo online prodaju(velike razlike).
Ako u svemu tome mislis da postoji mogucnost zarade preprodavanjem racunala moras takodjer razmisljati o tome sto poslje?!?
Kada prodas prvih 150 racunala, gdje ces sigurno nabavljati ostatak koji ces takodjer moci prodati istom lakocom kao prvih 150? dal ce biti ista zarada?
Ako ti posao propadne takodjer moras razmisljati o tom sto ti sve treba za zatvoriti firmu? Tu se znaju potkrati cifre preko 15000 kn i vise mjeseci tlacenja...

moguce rjesenje:
obrst sa pausalnim placanjem poreza...fiskna cijena poreza, najmanji nameti.
Razliciti obracuni poreza ovisno o velicini dohotka ali ukoliko posao krene mozes se prebaciti na doo.
Kako bi se reklo..idi, vidi, pitaj..naravno u nadlezne institucije.

Edit:
Ideju podrzavam i ukoliko pametno sve izvedes moglo bi ti dobro krenuti.
Vidis da ima vec zainteresiranih ljudi pa se tako mozes dogovoriti za predbiljezbe po forumima...svasta nesto se moze iskemijat ;)

 

Sva ta pitanja i meni prolaze kroz glavu. Olakšavajuća okolnost što u familiji imam ekonomiste koji bi mi znatno mogli pomoći u vezi birokracije.

Mislio sam otvoriti j.d.o.o bez zaposlenika. Mislim da promet i dobit prelazi dopušteni limit za obrt sa paušalnim plaćanjem poreza.

 

A za zatvaraje sam isto malo istraživao te sam vidio da je cijena zatvaranja znatno snižena tako da to ne bi bio problem.

12 godina
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
hrvojehk kaže...

 

Sva ta pitanja i meni prolaze kroz glavu. Olakšavajuća okolnost što u familiji imam ekonomiste koji bi mi znatno mogli pomoći u vezi birokracije.

Mislio sam otvoriti j.d.o.o bez zaposlenika. Mislim da promet i dobit prelazi dopušteni limit za obrt sa paušalnim plaćanjem poreza.

 

A za zatvaraje sam isto malo istraživao te sam vidio da je cijena zatvaranja znatno snižena tako da to ne bi bio problem.

 Ako se ipak odlucis za otvaranje firme,nemoj zaboraviti da mozes dobiti 25 000 KN bespovratnih sredstava uz uvjet da moras barem godinu dana raditi!

Moja je kuma je uzela ta sredstva i otvorila starinarnicu!

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 21:30 (Milka30).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
ihush kaže...
hrvojehk kaže...

-..

Ne bih htio da mi u garaži ne ostane 130 neprodanih računala koja će s vremenom sve više i više gubiti na vrijednosti.

- to je najvjerojatniji scenarij..

jer:

ne možeš prodavati software/licence firmi, dok kućni juzer nema neku posebnu želju platiti win (ako ga recimo računaš kao vrijednost PCja), dok polovni PC za 2000kn... nije povoljan. Odnosno povoljna je tvoja nabavna cijena (i razmisli zašto možeš nabaviti po toj cijeni.. ne npr za 2000kn). Vrijednost, cijena, zarada, porezi.. različite stvari.

opet sad netko može reći i7 .. tad ćeš imati hrpu dijelova i prodane CPUe ako će oni biti povoljni. CPU nije PC, + garancija/račun + porezi/troškovi.. sve ostale komponente su nezanimljive.

pravi job je ako tih 150 kom uzmeš i prodaš u roku mjesec nekoj firmi (sve), zaradiš... jednokratno. Ne po komad jer tad ti neće ostati ni tih planiranih 450kn.. bliže 50kn.

 

Možeš li objasniti što si mislio pod "ne mogu prodavati software/licence firmi"? Šta nije ako firma kupi računalo s licenciranim sw da je to u redu za korištenje unutar firme? Ili sam te nešto krivo razumio?

 

Pa idealno bi bilo kada bih uspio naći tako neku firmu ili slično. To mi je i ciljana skupina. Naravno, ako netko uleti sa strane isto super.

 

Po toj cijeni ga mogu dobiti jer računala dolaze sa inozemnog IT sveučilišta koji svake 2-3 godine mijenjaju računalnu opremu.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
Milka30 kaže...

Razvaliti ce te ova kurvinjska država,ako otvoriš firmu!

Ove konfiguracije,po toj cjeni,na Njuški bi mogao prodati i okrenuti lipu lovu.

Opet...150 komada je puno,ali brzo to ode.

Isto tako ako bude šta,pribilježi i mene za 2 konfiguracije!

 

Nažalost moram otvoriti firmu jer inače ne bih mogao uvesti 150 računala u zemlju kao privatna osoba. A računala dolaze preko bare pa sigurno moraju proći carinu i slično.

A i nije mi se za igrati da me netko prijavi poreznoj ili slično, ipak je to veća količina. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 21:34 (hrvojehk).
15 godina
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

MS ti brani prijenos licence (soft se uopće ne kupuje.. nego pravo na korištenje, kao što ne kupuješ vozačku i godišnje plaćaš tehnički..), firma isključivo R1, račun, isključivo kod ovlaštenog dilera ili direktno od MSa.

btw, ne znaš kako idu 'prave' cijene.. npr OEM cijena ili direktno od MSa... win je beskoristan kao stavka u tvom planu (bolje tako računaj), leglanost-originalsnost s tim nemaju nikakve veze. To je zanimljivo samo kućnom juzeru (jer njemu ne dođe inspektor/BSA i ne traži račun)

 

drugi (trgovački) dio priče, matematika, polovno = 50% novog. (točka), dodaj tome kupnju na kartice-kredit.. i tad imaš situaciju da nitko ne kupi za 2000kn. Dok kako si ti našao izvor povoljno, jednako može i neki privatnik za svoju firmu.. zaobiđe posrednika i nema problem sa prodajom. Dakle u toj priči, ti si višak, skup... sorry its RL.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Onda neka jednostavno prodaje računala bez OS-a ili s nekom distrom Linuxa pa će si ljudi sami instalirati Windowse.

 

Btw hrvojehk podržavam tvoju ideju i mislim da ćeš računala uspjeti prodati bez problema.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 21:45 (Marko :D).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Ovo ti je oficijalna konkurencija za koju ja znam.

 

http://www.gigabit.hr/

 

http://com2000.hr/shop/kategorija/rabljena-racunala/

 

Mozda neke informacije nekako *nesluzbeno* uspijes izvuc od njih ako te zanima nešto konkretno imaju oba kontakt info.

 

Pogledaj i cijene kako im se kreću. Ovako na prvi pogled ovi strojevi koje si gore opisao jedu sve što npr ovaj Gigabit nudi za 2500 kn maloprodajnom cijenom.

 

 

Npr ovaj Gigabit Adria je u Rijeci, i znam da vec sigurno 10 godina netko to drzi i reklamira. Sad da li mu je to ovako zarada sa strane, ili glavni izvor prihoda je pitanje, ako je ovo drugo nevjerujem da bi se odrzao tako dugo a da nema posla baš nikako ili da samo financijski jedva pluta.

 

Možda šta pomogne.

 

Sretno, i javi daljnji slijed događaja :)

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
ihush kaže...

MS ti brani prijenos licence (soft se uopće ne kupuje.. nego pravo na korištenje, kao što ne kupuješ vozačku i godišnje plaćaš tehnički..), firma isključivo R1, račun, isključivo kod ovlaštenog dilera ili direktno od MSa.

btw, ne znaš kako idu 'prave' cijene.. npr OEM cijena ili direktno od MSa... win je beskoristan kao stavka u tvom planu (bolje tako računaj), leglanost-originalsnost s tim nemaju nikakve veze. To je zanimljivo samo kućnom juzeru (jer njemu ne dođe inspektor/BSA i ne traži račun)

 

drugi (trgovački) dio priče, matematika, polovno = 50% novog. (točka), dodaj tome kupnju na kartice-kredit.. i tad imaš situaciju da nitko ne kupi za 2000kn. Dok kako si ti našao izvor povoljno, jednako može i neki privatnik za svoju firmu.. zaobiđe posrednika i nema problem sa prodajom. Dakle u toj priči, ti si višak, skup... sorry its RL.

Moram priznati da nisam bio upoznat s politikom MS i licenca, morat ću se s time malo upoznati, tako da hvala na info!

 

Što se drugog dijela tiče, ne bih se u potpunosti složio. Slažem se da je polovno = 50% novog. Ovo je brendirani PC, a ne neka konfiguracija koju je mali Mate slagao u svojoj garaži.

Iskreno sumnjam da netki privatnik koji otvara svoju firmu ima vremena za traženje povoljnijih računala iz uvoza, pogotovo kada bi bila tako sitna razlika u cijeni od koje ja (hipotetski) prodajem.

Pogotovo što početnu cijenu sigurno ne može dobiti bez raznih poznanstava koje ja imam.

 

Ali iskreno mi je drago čuti i drugu (realniju) stranu priče! 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2016 21:55 (hrvojehk).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala
Colossus7 kaže...

Ovo ti je oficijalna konkurencija za koju ja znam.

 

http://www.gigabit.hr/

 

http://com2000.hr/shop/kategorija/rabljena-racunala/

 

Mozda neke informacije nekako *nesluzbeno* uspijes izvuc od njih ako te zanima nešto konkretno imaju oba kontakt info.

 

Pogledaj i cijene kako im se kreću. Ovako na prvi pogled ovi strojevi koje si gore opisao jedu sve što npr ovaj Gigabit nudi za 2500 kn maloprodajnom cijenom.

 

 

Npr ovaj Gigabit Adria je u Rijeci, i znam da vec sigurno 10 godina netko to drzi i reklamira. Sad da li mu je to ovako zarada sa strane, ili glavni izvor prihoda je pitanje, ako je ovo drugo nevjerujem da bi se odrzao tako dugo a da nema posla baš nikako ili da samo financijski jedva pluta.

 

Možda šta pomogne.

 

Sretno, i javi daljnji slijed događaja :)

 

 

Hvala za info!

 

Čak sam i mislio (u krajnjem slučaju) ponuditi takvoj firmi otkup računala ako baš nikako ne bude išla prodaja.

15 godina
neaktivan
offline
Otvaranje firme: Preprodaja rabljenih računala

Sacuvaj mi koji do 8. Mj dok ne usparam, ovo bi mi bilo idealno.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice