2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

poruka: 23
|
čitano: 2.408
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

Dakle kako i naslov teme kaze, 2 nova HDD-a su mi krepala u razmaku niti godinu dana.

Prvi HDD kupljen je preko njuskala i trajao je 6 mjeseci (WD10 EZER - 1TB),

a ovaj koji sam do sad koristio kupljen je u Linksa i trajao je jedna 3 mjeseca (WD10 EZEX - 1TB).

 

Inace ono sto je dosta zanimljivo je da koristim 2 HDD-a u kompu, jedan za OS a drugi za datoteke,

te oba HDD-a koja su krepala su bila ona na kojima je bio instaliran OS, dok je ovaj drugi HDD na kojem su pohranjene datoteke jos uvijek u funkciji kao od prvog dana

(a on je star skoro vise od 3 godine).

Sve ostale komponente koje pisu pod "Moj PC" su stare oko nekih godinu ipo, dakle relativno nove.

 

Prvi HDD je krepo nekoliko sati nakon updatea windowsa 10 na Anniversary update.

Nakon updatea, komp je stavljen na sleep mode te nakon paljenja, odmah nakon dizanja BIOS-a baca "Recovery" poruku.

Tocnije ovo: https://s28.postimg.org/596wyeqil/Recovery.jpg

Prije toga HDD je sasvim normalno radio, nikakvih problema nisam imao ni nista, znaci iz vedra neba se dogodilo.

Dijagnoza je krepan HDD. Sa drugog kompa sam ga testiro pomocu HDD-Tunea, WD Data Life Diagnostic Tool-a, Crystal Disk Info-a ... itd i svugdi je pisalo da ima hrpu bad sectora...

U Disk managementu ga prepozna kao unallocated space i pise bad disk...

 

Taj HDD je zamjenjen novim WD10 EZEX - 1TB. 

Taj novi je radio sasvim normalno i bez ikakvih problema do prije nekih 2 miseca kad su pocele prve naznake da bi moglo bit problema i sa njim.

Naime usred gejmanja PC se zamrzne i baci mi blue screen, restarta se i opet nakon ucitavanja BIOS-a baci istu poruku i isti error kao i sa onim prvim HDD-om...

Dakle onaj Recovery, identicna situacija, sve isto..

Vec sam se bia pomiria da je i on krepo pa sam isa cisto iz ocaja probat zadnju slamku spasa a to je otvorit kuciste i provjerit SATA kabele HDD-a

i prespojit drugi kabel (konektor) od napajanja i gle cuda nakon toga je proradio i nije vise baca taj error.

To blagostanje bez errora je trajalo sve do prije nekih 2 tjedna kad sam primjetia da mi performanse PC-a znaju dosta cesto usporit ili se zamrznut na sekund usred rada.

HDD usage je nakon svakog paljenja kompa bio nekoliko minuta na 100% a nakon nekog vremena i tokom standardnog rada na kompu bi svako malo skocia na 100% i tako staja po par min, iako u task manageru nista nije trosilo resurse HDD-a. HDD je testiran sa istim programima te je takoder nadeno dosta bad sectora. Ovo su rezultati: WD Data Lifeguard , HD Tune test , Crystal Disk Info .

U svakom slucaju jucer vise nisam moga niti uci u windowse, samo bi ucitavalo loading od windowsa do beskonacno..

Probo sam i instalirat windows 10, 4 puta (2 puta bi tjekom instalacije bacia error, a 2 puta bi instaliralo na pola te odmah nakon prvog restarta kompa bacilo neki random error da nisu windowsi dobro instalirani) i windows 7 jedanput no ista stvar.

 

Sutra nosim taj HDD u linksa na reklamaciju jer je pod garancijom, no ono sto mene muci je sto uzrokuje crkavanje tih HDD-ova?

 

moje su 4 pretpostavke: 

 

1) Nemem hebene srice i samo je pitanje kolko ce mi trajat i ovaj treci HDD koji dobijem.

 

2) Windows 10. Znam da je mozda glupa pretpostavka i da je tesko povirovat da bi OS unistia HDD ali na Windowsu 7 nisam nikad ima slican problem i HDD-ovi bi mi na njemu trajali i po 7-8 godina bez problema. Cim sam se prebacia na Windows 10 eto i problema u vidu HDD-a. A dodatna tvrdnja i sumnja u windows 10 mi donekle opravdava i takav problem na ova 2 foruma: Windows 10 is killing my WD Hard drives , Hard drive destroyed after Windows 10

3) Napajanje je skurilo oba HDD tijekom vremena (moguce no napajanje je relativno novo i kvalitetno, i ovaj drugi HDD na kojem su smjesteni podaci je i dalje ko nov. Valjda bi onda napajanje i njega shebalo ako je vec do napajanja, al opet, ko zna)

 

4) Maticna ploca ili chipset nije kompatibilan sa windows 10-kom ili jednostavno nesto u maticnoj uzrokuje te kvarove...

 

Ako iko ima slicno iskustvo ili nesto, bilo sto, jer nemam stvarno pojma sto se dogada i zasto :/

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 0:39 (nemesis777).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

Ja ti imam sumnju da sam OS stvara bad sektore ili to netko radi kroz OS, da bi povećao prodaju. Isto mi se na par diskova pojavili bad sektori "iz čista mira", pa sam ih onda stavio kao "second", s tim da sam prije odradio "repair" kroz HDD regenerator.

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
ivo454 kaže...

Ja ti imam sumnju da sam OS stvara bad sektore ili to netko radi kroz OS, da bi povećao prodaju. Isto mi se na par diskova pojavili bad sektori "iz čista mira", pa sam ih onda stavio kao "second", s tim da sam prije odradio "repair" kroz HDD regenerator.

 Napravio sam i ja bio repair sa HDD regeneratorom sad prije 2 dana na ovom zadnjem HDD-u di mi je od ovih 14 bad sectora popravio njih 8 ... no to nazalost nije kratko trajalo, jer odma nakon neuspjesnog pokusaja instalacije windowsa sam ga opet skeniro s HD Tuneom i opet je imo 14 bad sectora...:(

14 godina
offline
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

Da nebih ulazio u neke teorije zavjere, po svemu sudeći, "loša" serija diskova. Sada, postoji li tu sve skupa neka koincidencija tj. jeli to sve skupa namjerno ili ne, ostaje za vidjeti. U biti, uopće me nebi iznenadilo da su to neki "refurbished" diskovi, samo lijepo prepakirani te "osvježeni" sa novim BIOS-om tj. elektronikom (što je jeftinije, jel'). Čista logika! Ako nam to rade na čokoladama, detergentima, TV-ima, mirisima, auto gumama, hrani, lijekovima, uslugama, ...., a koji je onda razlog da se to isto ne događa i ovdje?! MTBF tj. Gauss je zgodna stvar, samo eto, naše tržište nekako uvijek u onom "nezgodnom" dijelu . Opet, sve je to po onoj, koliko sam sebe cijeniš, toliko te i drugi cijene, zar ne?! Savjet je, što prije odnijeti nazad u trgovinu i to je to. Osim toga, možda se odlučiti za drugoga proizvođača ili od istog proizvođača uzeti drugu seriju.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

na jednom od ovih linkova na forume koje si dao,jedan tip je uspio riješiti svoj problem updateom drivera za southbridge...jesi provjerio da su ti svi driveri najnoviji?

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
Wolverine kaže...

na jednom od ovih linkova na forume koje si dao,jedan tip je uspio riješiti svoj problem updateom drivera za southbridge...jesi provjerio da su ti svi driveri najnoviji?

 Znam, taj odgovor od tog lika mi je u upao u oci, no jedini driver za chipset moje maticne koji sam naso je upravo taj link koji je on stavio..

No kad pokusam instalirati mi baci ovaj error :/

8 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr

možda je na mjestu bez protoka zraka

pa se pregrijava,probaj koristiti wd green ili wd red

15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
martinocko9 kaže...

možda je na mjestu bez protoka zraka

pa se pregrijava,probaj koristiti wd green ili wd red

 Nije bez protoka zraka s obzirom da je kuciste uvijek otvoreno tako da nebi trebalo to biti problem...

A nemam namjeru kupovat novi HDD s obzirom da mi je ovaj pod garancijom, a sumnjam da ce mi htjet zamjenit taj za neki od green ili red serije..

Iako iskreno mislim da je svejedno koji HDD cu dobit, nekako sumnjam sve vise u to da je Windows 10 uzrok...
Bilo to da napajanje ne radi dobro pod njim, ili je neki drugi hardware nekompatibilan s njim ili sto vec..

Mislim da cu stavit opet windows 7 pa vidit kako ce se situacija razvijat 

15 godina
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr

sumnjičiti win za takav RND kvar je kao greška kemijske kad ne dobiješ loto-jackpot.

npr, da nije drugog kvara, bi li postojala tema?

koliko računala ima win, koliko (takvih-sličnih) kvarova diska?

itd.. ono, logika iz teorija zavjera, greška u startu. Naše tržište je za škart (serije).. vrlo jednostavno.

+daleko veća mogućnost je tvoje napajanje, kontakt na kablu.. (nešto sa strujom-žicom).

 

neovisno, .. što oko toga hoće li oni zamijeniti? Zašto misliš da ne bi..? Garancija, kvar, novi ili novac.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
ihush kaže...

sumnjičiti win za takav RND kvar je kao greška kemijske kad ne dobiješ loto-jackpot.

npr, da nije drugog kvara, bi li postojala tema?

koliko računala ima win, koliko (takvih-sličnih) kvarova diska?

itd.. ono, logika iz teorija zavjera, greška u startu. Naše tržište je za škart (serije).. vrlo jednostavno.

+daleko veća mogućnost je tvoje napajanje, kontakt na kablu.. (nešto sa strujom-žicom).

 

neovisno, .. što oko toga hoće li oni zamijeniti? Zašto misliš da ne bi..? Garancija, kvar, novi ili novac.

 Jasno je meni da je apsurdno misliti da je OS krivac za pokvareni HDD ali kad vidim kolko ljudi ima isti problem nemogu a da ne postanem sumnjicav.

Evo HDD je upravo odnesen na reklamaciju u linksa tako da bi trebo dobit novi kroz nekoliko dana.

Sto se tice svih ostalih komponenata (maticna, napajanje, procesor, RAM) svi su jos pod garancijom tako da ja mogu poslat i napajanje ukoliko utvrdim da je do njega na reklamaciju.

No ako ga sad posaljem neznam so bi im uopce stavio pod opis kvara osim sumnju da mi je sprzio 2 HDD-a, a neznam bas kolko ce to proci na reklamaciji.

Inace kako rekoh ja sam sve konektore od napajanja probao ustekati u ovaj HDD koji je crko i u onaj drugi koji sluzi za data storage, i samo su ovi HDD-i na kojima je bio instaliran OS krepali. 

Tako da racunam da bi valjda ako je do napajanja i ovaj drugi HDD bar neki znak odumiranja pokazo... neznam

16 godina
moderator
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
nemesis777 kaže...
Jasno je meni da je apsurdno misliti da je OS krivac za pokvareni HDD ali kad vidim kolko ljudi ima isti problem nemogu a da ne postanem sumnjicav.

Možda da proučiš kako su diskovi konstruirani, da proučiš koliko se gustoća zapisa povećala u zadnjih dvadesetak godina i kako sve proizvođači moraju kemijati da bi je postigli, da uvažiš broj proizvedenih diskova - možda bi onda prestao biti sumnjičav.  Čudo je kak današnji diskovi još i rade toliko koliko rade. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr

probaj skenirati s Macrorit Disk Scanner isto tako s antivirusom https://www.malwarebytes.com/

15 godina
neaktivan
offline
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

Sto se tice HDD usage-a (na ovom zadnjem HDD-u koji je crko zbog bad sectora) kako sam na prvom postu bia napisa zadnja 2 tjedna mi je svako malo bio na 100% i tako na tih 100% znao biti i po uru vrimena dok se nije vratio u normalu.

Pogotovo nakon paljenja kompa. Dakle nakon svakog paljenja, restartanja ili budenja iz sleep moda komp bi nekih 10,15 min bia usporen ko govno, a vecinu puta i usred random rada ili prckanja po exploreru tako zna skocit iz cista mira, ili kad se pokrene neka aplikacija ili bilo koji task.

HDD na 100%, lampica na kucistu konstantno gorila bez ikakvog blinkanja itd...

Napravia sam sve moguce prijedlge koji se pojavljuju na netu od iskljucivanja servisa supertfetcha i windows searcha, do povecanja VRAMA, iskljucivanja notifikacija u opcijama, (Iskljucivanje Windows Telemetry-a kad se pojavi u procesima zna smanjiti disk usage na normalu, no vrlo brzo se on opet pojavi u procesu i disk opet skoci na full, a iskljuciti ga skroz ne mogu na pro i home verziji windowsa), updatea sve na najnovije drivere itd... no nikakva pomoc od svega toga...

Posli kad sam skuzija da mi disk ima bad sectore mi je vec bilo lakse jer sam bia 100% uvjeren da je to do samog diska koji polako otkazuje...

 

No sad dok cekam da mi dode novi disk sa reklamacije trenutno koristim ovaj neki rezervni komp na kojem su identicni gore navedeni problemi sa disk usageom na 100%., No ovaj disk nema nikakvih bad sectora ni nicega.

U Task manageru takoder nista ne koristi resurse no on je svejedno na 100%... Na curinom laptopu sam primjetia u zadnje vrieme identicnu stvar, a prije nikad s time nije imala problema. Jucer joj je disk nakon bootanja bia na 100% dobrih uru vrimena..

I naravno svi kompovi na kojima je uocen isti problem koriste Windows 10.

Koja je prica s time, na Windows 7 nikad nisam ima slicno iskustvo, a vidim da dosta ljudi ima problema s tim na win 10?

Nije slucajnost da na 3 razlicita kompa bude isti problem, sa istim OS-om.. stvarno neznam u cemu je stvar....

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2017 16:14 (nemesis777).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr

Ja sam imao isto problem sa 100% diskom na win10, na svu sriću nije "riknuo". Fix koji je meni pomogao je otići u Postavke - Sustav - Obavijesti i aplikacije - isključiti Prikaži savjete i prijedloge tijekom korištenja Windowsa.. Evo tu sam to našao

15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
MacTheBig kaže...

Ja sam imao isto problem sa 100% diskom na win10, na svu sriću nije "riknuo". Fix koji je meni pomogao je otići u Postavke - Sustav - Obavijesti i aplikacije - isključiti Prikaži savjete i prijedloge tijekom korištenja Windowsa.. Evo tu sam to našao

 Probao sam i to... Probao sam skoro svaki savjet koji sam nasa na google-u ali neuspjesno...

Jedino sto sam otkrija da funkcionira i da najvise utjece na HDD usage je proces koji se pojavi na random a zove se "Microsoft compatibility telemetry", kad god bi disk bio na 100% velika vjerovatnost je da bi i on bio medu procesima (iako nije koristio uopce puno resursa diska), i svaki put kad bi ugasia taj proces disk bi se spustio na 0% ili na neku normalnu granicu.

No problem je bia sto iako bi ja njega ugasia i iako bi ga u servisima podesija da se ne pojavljuje i iskljucija ga kroz razno razne nacine koje sam nasa na googlu on bi se opet svejedno na random pojavljiva i samim time bi i disk skaka na 100%.

Jedino kolko sam cito taj proces je moguce kompletno ugasiti samo na Windows Enterprise verziji, na Home ili Professional to nije moguce, jedino smanjiti njegovu aktivnost no to meni nebi pomoglo jer bi se on opet svejedno pojavljivo...

Tako da to je trenutno jedino rjesenje da funkcionira kolko sam uspio skuzit, a zahebavam se sa tim disk useage-om vec skoro misec dana, i ocito nema kraja 

 

Stavicu ovih dana Enterprise verziju i ugasit kompletno taj proces i vidit jeli pomoglo, ukoliko ne ne vidim drugog rjesenja nego se vratit na Win 7....

14 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr

Hmm, možda da probaš sa programom ShutUp10 pogasiti što ti ne triba, pogotovo to vezano uz telemetriju. Obavezno napravi system restore "točku za vraćanje" prije, ukoliko budeš probao s tim.

15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
MacTheBig kaže...

Hmm, možda da probaš sa programom ShutUp10 pogasiti što ti ne triba, pogotovo to vezano uz telemetriju. Obavezno napravi system restore "točku za vraćanje" prije, ukoliko budeš probao s tim.

 Probao sam i to :D

11 godina
neaktivan
offline
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

Napajanje 90%

brix mo
 
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
Koje filozofiranje i teorije zavjere se ovdje prave radi 2 crknuta diska, lol, kao da ih je crklo 22.
Ljudi su po 3 puta dobivali DOA mobitele u roku par dana, i šta sad?
To je elektronika, naletio si na 2 škart primjerka, ne znam čemu daljnje analize i lupetanje kako je nešto drugo krivac.
Hard može raditi 10 godina bez greške, a može i 2 dana, i to je sva filozofija.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzrok?

Moze biti svasta... Da tebi MBO ne pise oprostajno pismo ?!?! To sto ledica svjetli je od MBO, 100% zauzetosti isto MBO radi.

Mozda je kontroler na njoj rikavela. Moze biti svasta. Ako nista stavi win 7icu i vidi, pa barem da maknes krivicu sa desetke

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
Mrgud Veliki kaže...

Da tebi MBO ne pise oprostajno pismo ?!?!

Mozda je kontroler na njoj rikavela. 

 A moguce je da, a kako bi to moga provjerit jel do MBO? :/
Mislim ja jos uvik imam garanciju i od napajanja i od MBO-a al nemogu poslat to na garanciju uz samo pretpostavku da je do jedne od tih komponenata.

11 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr

Da li si imao prednaponsku zaštitu PC-a , nije možda ni do napajanja ni do matične nego do struje u kučnoj instalaciji . Poznato je da u ova zimska vremena zbog pojačane potrošnje , strujni napon izrazito varira , a najviše naj..bu oni kojima su kuće/stanovi zadnji na liniji.

Imao sam takav slučaj , i jedino što ti onda mogu preporučiti da ne kupuješ najeftiniju prednaponsku zaštitu jer ti je to kao i da je nemaš , nego da kupiš kvalitetnu zaštitu u ovlaštenog prodavača.

brix mo
15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 nova HDD-a crkla u razmaku od 9 mjeseci. Uzr
brixmo kaže...

Da li si imao prednaponsku zaštitu PC-a , nije možda ni do napajanja ni do matične nego do struje u kučnoj instalaciji . Poznato je da u ova zimska vremena zbog pojačane potrošnje , strujni napon izrazito varira , a najviše naj..bu oni kojima su kuće/stanovi zadnji na liniji.

Imao sam takav slučaj , i jedino što ti onda mogu preporučiti da ne kupuješ najeftiniju prednaponsku zaštitu jer ti je to kao i da je nemaš , nego da kupiš kvalitetnu zaštitu u ovlaštenog prodavača.

 Nisam imao prednaponsku zastitu ali mislim da stvarno nije do toga jer za vrijeme kad mi je krepo prvi HDD sam bio u jednom stanu a za vrijeme rikavanja drugog u drugom stanu.

A sto se tice HDD usage-a na 100% se dogada na 2 razlicita kompa i 1 laptop (koji nema veze sa strujom u kucnoj instalaciji)... 

Al kao sto rekoh javit cu update kad dobijem HDD sa servisa i kad probam drugi OS instalirat.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice