ATI Radeon HD 4890 85 °C

poruka: 140
|
čitano: 22.422
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

Imam tek kupljeni ATI Radeon HD 4890, i kada igram neku grafički zahtjevniju igru, zagrijava se do 90-95 °C.

Je li to u redu, jer imam osjećaj da baš i ne bi trebalo biti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

Da li ventilator na grafičkoj radi na 100%?

alrighty then
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

imam 4890 1Gb vtx i u idleu mi je sada na 44'C

u igricama je nisam ulovio da ide preko 80'C

kako znaš troši ona podosta 120W joj je za dobro jutro, a u radu potegne skoro pa i 280W i dio toga se pretvara u toplinu.

koje kućište i napajanje imaš kao prvo pitanje?

za ovu grafičku trebaš imati velik protok zraka kroz kućište, jel koliko sam zapazio sapphire ima najgore hladnjake i ventilatore na njima po pitanju ove serije grafičkih  (vapore-x izuzete, iako je inače jako dobra marka)

Sve je prolazno, samo se ja mijenjam...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

mene zanima npr. jel dobro na hd5870 stalno drzati vent na 40% (jel on je automatski uvijek na 20-30% i nikad ne ide vise .. a grafa leti do 70C)

Prodao sam danas nekih memorija ram i zato imam keša da varim ceo dan ^^
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C

Pa, na prvi pogled mi se činilo da neće stati u kućište, ali istina, malo joj je tijesno iako ima nešto mjesta... ne previše nažalost. Ventilator ne radi na 100%, trebam li ga u ATI Overdrive-u povećati na 80-100%? (mislim, meni je čak i u idleu 60-70 °C. Ne znam napajanje, ali konfiguracija mi je stara kojih 1,5 godinu, i imao sam nVidia GeForce 8500 GT koji mi je dosadio :) jer sam bio željan gledanja prekrasne grafike u igrama pa sam kupio 4890. Inače su mi nudili i 4850, ali što ću kad sam pohlepan.

 

Zapravo, evo malo detaljnije po primjerima, pisat ću okruglo brojeve:

 

idle - 70 °C - rezolucija desktopa: 1.280x1.024

cod: mw2 - 80 °C - rezolucija: 1.280x1.024, AA max, sve je maksimalno i na yes.

metro 2033 - 90 °C - rezolucija: 1.280x1.024, setting: Very High, AF max.

 

Vrijednosti za igre vrijede i dok su pauzirane (!).

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:20 (roko121roko).
15 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

Eto ti mojih postavki pa si tako naštimaj i vidi (imam isto 4890):

 

World championships: 7, GP started: 252, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,378
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
F1-IVO kaže...

Eto ti mojih postavki pa si tako naštimaj i vidi (imam isto 4890):

 

Ivo znaci tebi je ventilator uvijek na 40% (mislim to si sam namjestio tako?) ... 

Meni je cudno npr. vrtim bench i grafa je na 70C a ventilator stoji na 20-30% (po njihovom defaultu) .. malo nelogicno ...

Prodao sam danas nekih memorija ram i zato imam keša da varim ceo dan ^^
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:22 (rebelsy).
14 godina
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

otvori kućište i pogledaj koja ti je marka i snaga toga napajanja, da li si uštekao napajanje u oba spojna konektora na grafičkoj ? Namigiva

ovo mi sve nekako izgleda da se grafička jako muči jel nije ispravno "nahranjena" naponom, da li se u igricama povremeno pojavljuju neki problemi sa texturama ili zatrza ?

 

edit: slika dodana za usporedbu 4890VTX 3d

Sve je prolazno, samo se ja mijenjam...
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:26 (scaramush).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C

Pa meni je overdrive disabled, znači valjda da su postavke uobičajene, a ventilator je, čini mi se, i aktivniji od 40%.

Uključena su oba konektora na grafičkoj, grafičkih anomalija nema, prošlu poruku sam updateao sa informacijama o temperaturi u 2 igre.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:24 (roko121roko).
15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
rebelsy kaže...

Ivo znaci tebi je ventilator uvijek na 40% (mislim to si sam namjestio tako?) ... 

Da i nije uopće glasan. Može se napravit i jedan profil sa clockovima na minimum kad ništa ne radi pa eto da bude hladnija i tiha.

World championships: 7, GP started: 252, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,378
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
roko121roko kaže...

Pa, na prvi pogled mi se činilo da neće stati u kućište, ali istina, malo joj je tijesno iako ima nešto mjesta... ne previše nažalost. Ventilator ne radi na 100%, trebam li ga u ATI Overdrive-u povećati na 80-100%? (mislim, meni je čak i u idleu 60-70 °C. Ne znam napajanje, ali konfiguracija mi je stara kojih 1,5 godinu, i imao sam nVidia GeForce 8500 GT koji mi je dosadio :) jer sam bio željan gledanja prekrasne grafike u igrama pa sam kupio 4890. Inače su mi nudili i 4850, ali što ću kad sam pohlepan.

 

Zapravo, evo malo detaljnije po primjerima, pisat ću okruglo brojeve:

 

idle - 70 °C - rezolucija desktopa: 1.280x1.024

cod: mw2 - 80 °C - rezolucija: 1.280x1.024, AA max, sve je maksimalno i na yes.

metro 2033 - 90 °C - rezolucija: 1.280x1.024, setting: Very High, AF max.

 

Vrijednosti za igre vrijede i dok su pauzirane (!).

tebi su temperature daleko previsoke

meni je u idleu temperatura oko 50C,nekad malo manje nekad malo više

u loadu se ne penje iznad 75C (vrtio furmark bench i temperatura bila oko 72C)

 

evo i mojih postavki

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:26 (patch123).
14 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

Ah, da. Ja sam napravio profil u Catalystu i sve grafičke postavke stavio na maksimum (ne overdrive, nego "ono drugo")! Onda bih mogao ručno namjestit ventilator na 60-80%, ili da vratim postavke na "klasične"?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
roko121roko kaže...
Pa meni je overdrive disabled, znači valjda da su postavke uobičajene, a ventilator je, čini mi se, i aktivniji od 40%.

nikad nije aktivniji od 40% ... jer kad ga sam prebacis npr. na 50% cuje se dosta vise nego kad je na 20% ...

 

hvala Ivo ! sad sam i ja stavio na 40% nije bas nesto glasno ...a temp dok igra bc2 je 45C ...

 

brat igra bc2 i vent je na 27% brat igra bc2 i vent je na 27%
Prodao sam danas nekih memorija ram i zato imam keša da varim ceo dan ^^
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:34 (rebelsy).
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
U redu onda, ne znam, nisam proučavao, iskreno, govorim napamet. Znam da mi i ventilator u napajanju a i samo napajanje idu puno bučnije i vruće nego sa NV 8500ticom, ali se meni ne vraća na staro... :(
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
roko121roko kaže...

Ah, da. Ja sam napravio profil u Catalystu i sve grafičke postavke stavio na maksimum (ne overdrive, nego "ono drugo")! Onda bih mogao ručno namjestit ventilator na 60-80%, ili da vratim postavke na "klasične"?

ja ti savjetujem da ne povećavaš brzinu ventilatora jer to nije rješenje

očisto je da se grafa zagrijava zbog nečeg drugog,i taj se problem treba rješiti tako da otkriješ zbog čega se tako zagrijava i popraviš to a ne povećati brzinu ventilatora na 70 % i tako mu duplo smanjiti trajanje.....

 

ako ne smiješ otvarati kućište zbog naljepnice odnesi komp u servis i reci da se zagrijava previše i da nađu zbog čega

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:30 (patch123).
14 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

nevirujen da ti je procesor može do kraja iskoristit OC-aj ga

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:30 (dr. zlo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
dr. zlo kaže...

nevirujen da ti je procesor može do kraja iskoristit OC-aj ga

i kakve to veze ima sa ovom temom ???

14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
patch123 kaže...
dr. zlo kaže...

nevirujen da ti je procesor može do kraja iskoristit OC-aj ga

i kakve to veze ima sa ovom temom ???

pa eto da čovik zna

14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C

Iskreno, da... kakve to veze ima s ovime? No offense, ali pokušavam ohladiti računalo, a ne ga još više zagrijati. Instalirao sam i EasyTune 6 za OC, ali ga nisam mijenjao nego stavio Smart CPU na brzinu 'Cruise', bih li ga trebao uninstalirati i staviti na 'Default? Ili da vratim Graphic postavke na Catalystu na default?

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 15:38 (roko121roko).
14 godina
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

za početak samo isključi sve svoje profile i postavi ati overdrive da radi automatski i taktovina defoltu i brzina ventilatora.

ako to ne pomogne ubaci kao najjeftinije riješenje neki ventilator za ispuh toploga zraka na zadnju stranicu kućišta.

završno i jedino nažalost ispravno po meni ( jel ovako ima šanse grafulja da se izdimi uskoro) je nabava kvalitetnoga i dosta jakog napajanja za tvoju konfu jel mi se to čini kao najveći problem koji vuče sve ostalo za sobom.

Sve je prolazno, samo se ja mijenjam...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
"ako to ne pomogne ubaci kao najjeftinije riješenje neki ventilator za ispuh toploga zraka na zadnju stranicu kućišta."

Kako to točno treba učiniti, i je li zadnja stranica ona gdje je ventilator od napajanja? I gdje ga treba staviti, točno?
14 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

na sta da stavim da ovaj vent puse ?

Prodao sam danas nekih memorija ram i zato imam keša da varim ceo dan ^^
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
Ahm, ahm...
"ako to ne pomogne ubaci kao najjeftinije riješenje neki ventilator za ispuh toploga zraka na zadnju stranicu kućišta."

Kako to točno treba učiniti, i je li zadnja stranica ona gdje je ventilator od napajanja? I gdje ga treba staviti, točno?
14 godina
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

da to je sa zadnje strane kompjuter.

obično se ispod napajanja nalaze nekakve rešetke kroz koje izlazi topli zrak sam.

na te rešetke ili perforiranu ploču se postavi neki ventilator koji se spaja na mbo koje imaju reguaciju brzine vrtnje ili direktno na molex konektor.

poželjno je što veći ventilator ( 120mm ako je razmak rupa na kućištu po dijagonali oko 150mm ) jel se oni puno sporije okreću i time su tiši za isti protok zraka.

cijena ti je od 20kn na više, samo gledaj da je što tiši i kvalitetniji ( oni su skuplji od 50kn )

 

Sve je prolazno, samo se ja mijenjam...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
OK, pokušat ću prvo vraćanjem na default, trenutno nisam na svome komp.-u, pa ne mogu pokušat. Ako ima itko druge ideje, slobodno...
14 godina
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

@ rebelsy

ne da puše po nečemu, treba ti za izbacivanje zraka izvan kućišta znači na zadnjoj stranici kućišta.

a sve ono što on izbaca će ti fino preko prednje rešetke i proreza radi podtlaka ulaziti u komp i fino hladiti HDD i dijelom ostale komponente na svom putu do ventilatora.

tako fino imaš dodatno pojačani protok zraka kroz kućište.

veći protok znači manje topla zraka u kućištu i hladnije i trajnije komponente Namigiva

Sve je prolazno, samo se ja mijenjam...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C

Moglo bi mi i radi više zraka trebati i veće kućište, zna li itko neko jeftinije malo veće kućište, taman da se ova 4890tka osjeća "ugodno"?

I nisam ni siguran da mi napajanje ima još slobodnih kabela ako idem spojiti na ventilator... hmm to zvuči kao manji problem.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2010 16:03 (roko121roko).
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
rebelsy kaže...

na sta da stavim da ovaj vent puse ?

Tehnički, idem citirati sliku a ne tekst, ali da se zna na koju se poruku odnosi. Moj Radeon ima otprilike isto ovoliko mjesta u mom kućištu, ako ne i mrvicu manje, jel' to dovoljno, bez dodatnih ventilatora?

14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Radeon HD 4890 85 °C
roko121roko kaže...
rebelsy kaže...

na sta da stavim da ovaj vent puse ?

Tehnički, idem citirati sliku a ne tekst, ali da se zna na koju se poruku odnosi. Moj Radeon ima otprilike isto ovoliko mjesta u mom kućištu, ako ne i mrvicu manje, jel' to dovoljno, bez dodatnih ventilatora?

rebelsy je rekao da je svog jedva "utrao" u kućište

 

evo kako je u mene

14 godina
neaktivan
offline
ATI Radeon HD 4890 85 °C

pa de pogledaj malo bolje gdje je meni kraj graficke .. tamo medju hardom ;)

Prodao sam danas nekih memorija ram i zato imam keša da varim ceo dan ^^
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice