Bad sectori-disk

poruka: 20
|
čitano: 2.203
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Bad sectori-disk

Pozdrav ekipa. Dobio sam laptop, Lenovo G550. Bio je sve super radio, ali ne da meni vrag mira, idem pustit neke testove, npr.Hdtune i slično. Kad, HD tune mi javlja 3 greške, trenutno vrtim HDAT2, i on je već našao 2 bad sectora.. Trebam li mijenjati disk ili može ovako još neko vrijeme? Zahvaljujem na savjetima, na mobu sam pa ću kasnije postavit slike..

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Bad sectori-disk

Skini "Hard disk sentinel", pa će ti on sve reći.  http://www.hdsentinel.com/

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk
ivo454 kaže...

Skini "Hard disk sentinel", pa će ti on sve reći.  http://www.hdsentinel.com/

Hvala, pogledat ću i to..

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk

Sad mi pak uopće ne prepoznaje disk. Probao sam ga iz biosa učitati, uopće mi ne nudi HDD. Probao sam ga učitati u drugom kompu, uopće ga ne prepoznaje.. Neke preporuke, savjeti?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
14 godina
offline
Bad sectori-disk

Izvadi disk iz laptopa pa ga spoji na kućni komp ako imaš i onda s hdd regeneratorom sredi bad sektore.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk

Da, ali ga on u BIOS-u od kućnog kompa uopće ne prepoznaje, ne mogu mu nikako pristupiti..

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk

Bilo tko? Savjeti? Trebam li mijenjati disk?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
9 godina
offline
Bad sectori-disk

Pusti testiranje još jednom. Ako se rezultati ponove disk je gotov. Ako imaš što važno na njemu prebaci negdje drugdje i trk po novi disk.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bad sectori-disk
alen4430 kaže...

Bilo tko? Savjeti? Trebam li mijenjati disk?

Digni Linux Ubuntu live. Ubuntu ima veoma moćan disk manager. Znači, spoji napajanje za disk ali ga nemoj spajati na matičnu ploču. Nakon što digneš Linux spoji i disk na ploču. Ako ga linux prepozna, u disk manageru izaberi NTFS i formatiraj ga.  

13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk
phoenix2003 kaže...
alen4430 kaže...

Bilo tko? Savjeti? Trebam li mijenjati disk?

Digni Linux Ubuntu live. Ubuntu ima veoma moćan disk manager. Znači, spoji napajanje za disk ali ga nemoj spajati na matičnu ploču. Nakon što digneš Linux spoji i disk na ploču. Ako ga linux prepozna, u disk manageru izaberi NTFS i formatiraj ga.  

Nažalost, prepoznaje mi samo moj disk od kućnog računala. Otišao sam u Computer, i ništa dalje ne mogu. Nemam ga navedenog uopće..

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk
Igzy20 kaže...

Pusti testiranje još jednom. Ako se rezultati ponove disk je gotov. Ako imaš što važno na njemu prebaci negdje drugdje i trk po novi disk.

Ne mogu pustiti ponovo, ne prepoznaje mi disk uopće. Baš mi je čudno, malo ga prepoznaje, malo ne..

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
10 godina
offline
Re: Bad sectori-disk

Pokušaj još koji put da ga prepozna bios dok je priključen na neki drugi PC...pa kad uspiješ  ( ako uspiješ ikako) prebaci sve što se može od svojih podataka...disk ima oštećen dio sa MBR pa ćeš morat kupit novi...to nisu psihički bad sektori već fizički...i svaki put kad glava pređe preko oštećenog djela zaguli još više taj metalni mikronski sloj. Podatke si trebao odmah spašavati ćim si vidio sa HDtune da  imaš bad sektore.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.11.2014 16:44 (AF139).
16 godina
moderator
offline
Re: Bad sectori-disk
AF139 kaže...

to nisu psihički bad sektori već fizički...

ROTFL

 

Logički, čovječe, logički bad sektori.

13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk

Zabunio se čovjek, nema šta..:) Ništa, vidio sam da je disk za smeće, maknuo sam onu zaštitu i svijetli crvena lampica.. Otišao je.. Hvala svima na savjetima :)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
10 godina
offline
Re: Bad sectori-disk
mbaksa kaže...
AF139 kaže...

to nisu psihički bad sektori već fizički...

ROTFL

 

Logički, čovječe, logički bad sektori.

{#}....često znam to tako reći ... jer mi ostalo od jednog srednjoškolca prije 7-8 godina koji mi je bio donio disk ...ipak sam ga razumio, a vidim i vi {#}

15 godina
neaktivan
offline
Bad sectori-disk

Jednom mi je proradio takav disk nakon ispuštanja sa visine od 50-ak cm, disk je proradio dovoljno dugo da sa njega skinem podatke (ne znam koji problem je bio sa diskom jer sam ga ja dobio kad on više nije davao znakove života).

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Bad sectori-disk

Ma kakvo spašavanje, kakvo popravljanje??

 

Kada disk ima i jedan bad sector, pitanje je vremena kada će se to širiti dalje i disk biti mrtav.

 

Normalno da je to problem, i umjesto da si išao odmah backupirat podatke ti si išao radit testove s xy programa da se uvjeriš u problem.

 

To i jest greška mnogih ljudi. Kada vidiš da postoji barem i jedan bad sector odmah radiš backup, nakon toga reklamacija nema tu puno mudrosti.

 

Naravno da se takav disk može "popraviti" no to je čista lutrija, i ja osobno se nebi igrao s takvim diskom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bad sectori-disk

Ekipa, uspio sam nekako napraviti particiju na disku preko Linuxa. Otvorio sam i napravio NTFS particiju, od 450 GB. Kasnije mi je i u Linuxu govorio da je disk pri kraju. Probao sam pokrenuti Windows instalaciju, ali mi uopće nije davalo da instaliram Windowse na taj disk uz poruku: The disk may fail soon (ili tako nešto). Sad sam pokrenuo HDD Regenerator, i već u prvih 100-tinjak MB mi je pronašao kašnjenja na disku. Postoji li mogućnost da se nešto zenzulo kod "popravljanja" bad sectora? Može li to biti uzrok? Također, vidio sam da mi na disku od 2.5 inča koji je bio u laptopu, počeo svjetliti crveni indikator, koji vjerojatno kaže da nije u redu. Baš me čudi, Windowsi ga prepoznaju i kaže da je čista particija, Defraggler kaže da je "disk lošeg zdravlja", HD Tune isto, Linux isto. Probao sam popravljati te bad sectore s programima, pa me brine da nije to možda dokrajčilo disk? Hvala na pomoći još jednom..

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.11.2014 13:27 (alen4430).
16 godina
offline
Bad sectori-disk

Ti programi ne popravljaju bad sektore, nego kažu disku da kod zapisivanja podataka izbjegava područja gdje su bad sektori.

 

No ako se oni šire možeš ti to popravljati svaki dan, ali to je sve badava.

 

 

Kupi novi disk i amen.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bad sectori-disk
amd freak kaže...

..

 

Normalno da je to problem, i umjesto da si išao odmah backupirat podatke ti si išao radit testove s xy programa da se uvjeriš u problem.

 

To i jest greška mnogih ljudi. ..

.. -nikad kraja...

alen4430 kaže...

...Baš me čudi, Windowsi ga prepoznaju i kaže da je čista particija, Defraggler kaže da je "disk lošeg zdravlja", HD Tune isto, Linux isto. Probao sam popravljati te bad sectore s programima, pa me brine da nije to možda dokrajčilo disk? Hvala na pomoći još jednom..

Tek da se više ne čudiš: -OS ne provjerava stanje filesystema-diska, to rade alati za tu namjenu, tako da Win vidi disk, njemu je OK .. dok radi (čita-piše). Problem nastane kad stane.

-pročitaj gornji post. Počni primjenjivati savjete (ili ignoriraj, ali koji je tad smisao pitanja u temi?).

-kvar/greška može biti fizički ili logički. Ako je fizički, popravka nema, tj fix se svodi na označavanje, nekorištenje oštećenog dijela. Ponekad može rediti godinama ako imaš sreće... ako su podaci važni tad sreću treba eliminirati.

-regenerator, pokušava izvući par dobrih byteova iz clustera.. to je nepotrebno, rizik. Bolje je 'baciti' par MB više, nego spasiti par KB i rizikovati (ali rizik je i s ispravnim diskom, jer sve se kvari..). Važno, disk (kao poseban dio na nivou kontrolera-HW) služi kao 'rezervna guma' određena količina clustera.. kad to ponestane, tad više nema rezervne gume.

-logička greška = soft, može se popraviti softwareom, jer je u radu došlo do .. (pa i kod npr izrade imagea). Najjednostavniji način, ne dirati alatima, nego običan format, suprotno od regenratora. Oštećeni dijelovi se 'lako' prepoznaju, npr format ili chkdiskom, uspori na nekom postotku...

-jedna od bitnih sitnica, takve stvari nebi trebalo raditi iz OSa s takvog diska, još manje instalirati razne alate.. jer je to samo dodavanje/rizik na kritičnom disku. To se radi s live medija, dosovskim alatima/diag i sl ili neki guievski može.. (sami diag alati koji služe provjeri su 99% dosovski, besmisleno je to raditi iz OSa osim kao kontrola ili lakše klikanje početnicima..). HDtune, Sentinel i sl. su samo za provjeru stanja ili benchanje... primarno za ISPRAVNE diskove i kao upozorenje (kad se forsira, lako postanu sredstvo ubijanja svake šanse u preživljavanje diska).

-ako mortor automobila cvili (recimo nema ulja, nešto je puko...) tad je logično ne paliti, ne stiskati gas dok se problem ne otkloni. OK, zvuči logično? .. zašto je tad ok npr. hdtuneom forsirati, on ne popravlja, samo 'opterećuje' disk koji bi možda bez takvog testa izdržao ...(nedefinirano vrijeme, sekunda-stoljeće) možda do backupa? Takvim testom natjeramo glavu diska na OŠTEĆENI dio, time se rizik povećava do 100% kao u minskom polju, da će 'nagaziti posljednji put'.. Upravo rezervni clusteri i označavanje badclustera služe tomu da bi izbjegli 'minsko polje', ne da bi glavu natjerali u tu poziciju. Jasnije? 

 

@ zerocool, ne tvoja greška i popravak nemaju baš nikakve veze s ovom greškom, pa tako ni popravkom. Oštećenje ploče diska se ne popravlja lupanjem. Lupanje može npr pokrenuti zaglavlejn motor-glavu... shvaćaš li razliku? Nauči pomagati prije nego ubiješ pacijenta 'lijekom koji je tebi pomogao'... prvi korak je prepoznati uzrok, posljedice/simptome, doktor, serviser.. ista pravila.

 

- Lijepo je pomagati, ali alati su samo alati. Znanje je uvjek potrebno, razumijevanje.. pa i čitanje s razumijevanjem pomaže. Ako netko nema alate za konkretan posao/popravak/diag... tad ne može ništa napraviti. Ako alate ima, tad može popraviti/pokvariti. Ćorava koka je loš način učenja, postoji google, postoji forum, postoji help/man.. pa i YT. Sve što korisnik treba je 'profiltrirati' (dez)informacije a to zna bili teže nego kliknuti u aplikaciji-alatu. Zato to ugl nebi treblao raditi bez iskustva, tj ako se ne zna rezultat takvog klik-nextanja...

- (u ovom slučaju podaci izgleda nisu prevažni, pa je recimo OK 'isprobavanje'. Inače je vrlo loše kad se nekome pomaže i kad je rezultat gubljenje svega... to treba izbjeći ako se može).

- Preporuka svima koji imaju problem s diskom, podacima.. prvo stati. (treba znati stati na vrijeme).

 

edit:

regenerator, od označenih clustera pokušava izvući 'ispravne', to je besmisleno, jer su u pitanju KB... ako je u GB disk je 'mrtav'.
-disk-ploča u HDDu je kao gramofonska-CD.. ako se ošteti, oštećen je. Jedino rješenje je zaobilaženje, ne korištenje oštećnog dijela. To radi sam FS npr formatiranjem. U težim slučajevima, može se napraviti particija koja pokriva određeni dio, takvu particiju ostaviti kao raw može se i sakriti (hide) odgovarajućim alatima, jer OS može biti osjetljiv kod detektiranja..

-to nije popravak, tj takav disk i dalje ima problem samo se MOŽDA može iskoritstiti, koliko dugo ili pouzdano.. ne zna se.

 

sama logika kaže, soft greške može riješiti soft, hard (ware) samo zamjena komponente (ili ograničeno (ne)korištenje ako ne radi smetnje ostatku).

-popravka nema, kao ni za ostale komponente, zamijena..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.11.2014 15:34 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice