Bučni ventilator od napajanja

poruka: 71
|
čitano: 11.721
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja
pitanje

imam chieftec 450w i počeo je dosta bučno radit. neznam šta da napravim. je to možda zbog toga jer po noći puštam komp da radi?

q6600, 8800gt, 2gb ram, 500gb hdd, gigabyte p35 ds3....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja

Čuj stari, prvo utvrdi da li ti stvarno buči ventilator od napajanja, a ako zveči, onda nemaš sreće,jer kad ventilator prozveči znači da su otišli ležajevi istog, a tu samo možeš zamijeniti ventilator, jer će biti sve glasniji i glasniji.

Baotica Baot
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja
autorov komentar

To sigurno buči on jer sam svaki ventilator zaustavio sa prstom. kako da to promijenim? šta da samo kupim jedan drugi i otvorim napajanje i umetnem ga unutra ili?

q6600, 8800gt, 2gb ram, 500gb hdd, gigabyte p35 ds3....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja

Nikakav problem, to se dogodilo i meni na hiper type-S 435W, otvorio sam napajanje i zamijenio ventac s thermaltakeovim 16dB i promjena ko nebo i zemlja, sad mi je napajanje najtisa komponenta na kompuSmijeh

Pretpostavljam da je vent 120mm, znaci sam otidjes do ducana i uzmes si neki tihi ali da opet ima dovoljan "propuh", gledaj da ne bude preko 20dB i da nije 35mm debljine i to je to!

 

gigabyte p35 ds3, e2160 1.8@3.4, asus hd 4850 700/2200 512mb, 4gb @ 900mhz, Wd 640gb
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja
autorov komentar

haha sad se već lakše diše. a dali je štetno kompu ako ako radi skoro svaki dan po noći? ( pitam to jer mi starce prigovaraju da je to štetnoViče), vjerovatno nije štetno ali im želim pokazat šta vi mislite.

q6600, 8800gt, 2gb ram, 500gb hdd, gigabyte p35 ds3....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja

Stetno OsmijehSmijehŠutimPlačBelji se ha ha, ma daj, price za malu djecu, stetnije je da skuplja prasinu jer ce onda nastati problemi, jedanput sam morao komp rastavit radi toga i dobro usisat, jer mi se konstanto rusio heh!

Ista stvar sto kazu za auto, uscuvan, garaziran, malo vozen, pa to je stetno sto je malo vozen, onda pocinje korozija i ostali problemi, a ako se redovito vozi toga  nema je..... sam neg radi, ja sam ga znao imat upaljenog po mjesec dana kad sam skidao masovno torrenteCool

gigabyte p35 ds3, e2160 1.8@3.4, asus hd 4850 @ 700/2200 512mb, 4gb @ 900mhz, Wd 640gb
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja

Nije štetno. TO su gluparije koje izmišljaju ljudi da bi nešta rekli...

"An expert is a person who has made all the mistakes that can be made in a very narrow field." - Niels Bohr
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Bučni ventilator od napajanja
autorov komentar

se to ovako radi: https://www.youtube.com/watch?v=6ddtAZ6AV7A     ??

 

ali u napajanju su dva ventilatora. koji da izvadim i dali je tako zeznuto kao n aovom filmići (treba se kao rezat molex konektor i tako neš)

q6600, 8800gt, 2gb ram, 500gb hdd, gigabyte p35 ds3....
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.11.2008 18:24 (pajic3).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Bučni ventilator od napajanja

Pozdrav!

 

Poslužit ću se postojećom temom da ne pokrećem novu... Također razmišljam o zamjeni ventilatora u napajanju jer mi je bučan i trebam preporuku ventilatora. Napajanje je OCZ StealtxXStream 2 700W

 

http://www.ocztechnology.com/ocz-stealthxstream-2-700w-power-supply-eol.html

 

Znači ide 120mm ventilator, naravno htio bih da je što tiši, ali me zanima koju brzinu i koliki protok zraka treba imati jer ne mogu naći informaciju o tome kakav se trenutno unutra nalazi.

 

Također, moram prelemiti žice, garancija je davno istekla, mislim da mi to nije problem ali me zanimaju i mišljenja o mogućim poteškoćama.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 10:10 (display name ivo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Bučni ventilator od napajanja

Itko?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Bučni ventilator od napajanja

Najbitnija ti je "amperaža" (tj. ako tvoj sadašnji vent ima 0.30A toliko mora imati i novi).

Otvori napajanje i pogledaj koliko 'A' piše na ventu.

 

Netrebaš ništa lemiti, trebaš samo 3 pinski out connector tj. konektor koji ima 3 (ili 4 ako ćeš kupiti PWM vent) "rupe" za pinove i samo odrežeš žicu od sadašnjeg venta i na tu žicu staviš taj "kontektor".

 
0 2 hvala 1
12 godina
offline
Bučni ventilator od napajanja

Da, neda mi se to baš sad raditi jer sam u baš nedavno u  novo kučište sve prebacio i kablove povezao i ne mogu nikako do ventilatora bez da sve opet raspetljam... :( Googlanje mi baš i nije pomoglo u otkrivanju koji se ventilator unutra nalazi. Rastavljao sam ga jednom kad sam ga čistio ali ne sjećam se. Uglavnom, ventilator ima dvije žice koje su zalemljene na napajanje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja
display name ivo kaže...

Da, neda mi se to baš sad raditi jer sam u baš nedavno u  novo kučište sve prebacio i kablove povezao i ne mogu nikako do ventilatora bez da sve opet raspetljam... :( Googlanje mi baš i nije pomoglo u otkrivanju koji se ventilator unutra nalazi. Rastavljao sam ga jednom kad sam ga čistio ali ne sjećam se. Uglavnom, ventilator ima dvije žice koje su zalemljene na napajanje.

 

Napajanje ti je na dnu ili na vrhu kućišta?

12 godina
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja

Ma dolje je... ne mogu nikako otvoriti da dođem do ventilatora, provukao sam kablove iza matične i povezao ih tako da nema šanse.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 12:59 (display name ivo).
12 godina
odjavljen
offline
Bučni ventilator od napajanja

Odšrafaj napajanje i samo ga okreni tako da je vent prema tebi (ako ti je vent okrenut prema dolje, ako je okrenut prema gore onda jednostavno odšarafaj vent bez da odšrafljuješ napajanje) i odšrafaj vent.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 13:39 (Deawood).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja
Deawood kaže...

Odšrafaj napajanje i samo ga okreni tako da je vent prema tebi (ako ti je vent okrenut prema dolje, ako je okrenut prema gore onda ništa) i odšrafaj vent.

Ma to sam maloprije pokušao, moram baš otšarafati vent jer mu je s druge strane taj podatak a ne mogu toliko izvući napajanje. Jel to toliko bitno? Jel se to ne može predpostaviti da je toliko A, mislim, kako je u drugim napajanjima? To ću provjeravat kad se odlučim mjenjati pa ga rastavim. Sad me zanima brzina vrtnje i koliko zraka upuhuje, šta je minimum, koliko je poželjno i koji ventilator da bi dobio na smanjenju buke koju mi ovaj proizvodi?

12 godina
odjavljen
offline
Bučni ventilator od napajanja

Najbitnija ti je amperaža.

Razlog toga je zato što će viša toplina biti to će napajanje davati više struje ventu, a ako je manja amperaža od sadašnjeg venta onda će napajanje davati manje struje ventu i time manje zraka pa će se grijati.

 

Nemoraš uopće povući napajanje, samo ga okreni tako da "leži" na stranici gdje je matična.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 13:42 (Deawood).
 
0 5 hvala 1
14 godina
moderator
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja
Deawood kaže...

Najbitnija ti je amperaža.

Razlog toga je zato što će viša toplina biti to će napajanje davati više struje ventu, a ako je manja amperaža od sadašnjeg venta onda će napajanje davati manje struje ventu i time manje zraka pa će se grijati.

Glupost!

Brzina tih ventilatora se ne kontrolira promjenom struje nego promjenom napona.

 

Vent u tom napajanju ima sljedeće specifikacije: +12Vdc, 0.45A,. 87.85 CFM. 2400rpm, 38.3 dBA

Dakle uzeti neko koji ima protok zraka od 87.85 CFM (ili više) i koji ne troši više od 0.45A (manje može) i bit će sve ok.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 13:49 (XXX-Man).
12 godina
odjavljen
offline
Bučni ventilator od napajanja

Krivo sam se izrazio (tj. krivo sam napisao i mislio).

 

Ako će kupiti vent sa npr. 0.30A onda će morati imati veći protok zraka od ovog sadašnjeg...

 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja
Deawood kaže...

Krivo sam se izrazio (tj. krivo sam napisao i mislio).

 

Ako će kupiti vent sa npr. 0.30A onda će morati imati veći protok zraka od ovog sadašnjeg...

Ne, neće. Potpuno si u krivu.

To je samo podatak koliko struje vent troši na max broju okretaja i nikako nije povezan sa brojem okretaja ili protokom zraka.

 

Bitno je jedino da drugi vent ne troši više struje od sadašnjeg jer postoji mogućnost da to elektronika nebi podnijela i u tom slučaju vent nebi dobio dovoljno struje pa se nebi okretao dovoljnom brzinom ili bi crkla elektronika koja ga kontrolira (ovo drugo je gotovo nemoguće).

 

Ako uzme drugi vent sa manjom potrošnjom struje još bolje.

Jedino bitno je koliki protok zraka daje kako bi mogao dovoljno ohladiti napajanje.

 

Uz to djelomično bitan podatak je broj okretaja jer vent koji se brže vrti u pravilu proizvodi veću buku (ali nije uvijek tako, različiti dizajn može smanjiti buku), ali ako čovjeku ne smeta nešto veći šum zraka onda je to potpuno nebitno.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
odjavljen
offline
Bučni ventilator od napajanja
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 14:19 (Deawood).
 
0 1 hvala 1
14 godina
moderator
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja

Još jedan link koji (kao i ti) ne zna razliku između napona i struje i ne razumije njihov odnos.

 

Upravo zbog problema sa pokretanjem venta je bolje da troši manje struje, lakše ga napajanje pokrene na nižem naponu.

 

A i u toj temi je riječ o drugačijem napajanju i ventu koji je sasvim različit od ovog o kojem ovdje pričamo.

 

 

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
11 godina
offline
Bučni ventilator od napajanja

Jedno pitanje, kad si zadnji put cistio napajenje od prasine i ostalih gluposti?

Ako nisi nikad, probaj to da uradis, da detaljno ocistis sve kako treba i upalis ponovo.

 

Ako se odlucis za novi vent, nemas potrebe da lemis nista, sve se da srediti uz malo izolir trake. 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja

Prije nekoliko mjeseci... nije problem u prašini ako to misliš, oduvijek je bučan taj ventilator. Jel dovoljno ako kažem da mi je to najbučnija komponenta u kučištu? I da, jasno mi je da se može i sa izolir trakom to srediti. Mislim, dosta se kužim ali u pravilu volim istražiti prije nego nešto tako idem raditi a ovo nikad nisam pa... Jel ima tko iskustava s tim? Koji ventilator bi mi preporučili? Šta je tiho a dobro za rashladiti PSU?

 

14 godina
moderator
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja

Potraži malo po trgovinama skuplje ventove i pogledaj specifikacije, gore sam ti sve objasnio.

 

Neznam baš koji bi se mogao naći kod nas da ima toliki protok zraka, jedini koji mi pada na pamet je Scythe GentleTyphoon 3000rpm, ali ima samo 2dBA manje.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
11 godina
offline
Bučni ventilator od napajanja

Samim tim sto taj stock vent radi na 2400rpm mora biti glasan, a moja preporuka ti je da nadjes neki Cooler Master tih dimenzija, najtisi su a mozda cak i najjeftiniji! Misilm da za napajanje ne bi trebalo vise od 1800-2000 rpm, ali sve zavisi od opterecenja itd.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja
chaselol kaže...

Samim tim sto taj stock vent radi na 2400rpm mora biti glasan, a moja preporuka ti je da nadjes neki Cooler Master tih dimenzija, najtisi su a mozda cak i najjeftiniji! Misilm da za napajanje ne bi trebalo vise od 1800-2000 rpm, ali sve zavisi od opterecenja itd.

 

Definitivno ne.

Cooler master ima jako glasne ventove, osobno posjedujem 3 komada (1 je došao sa hladnjakom) i svi su jako jeftini, ali su užasno bučni.

 

Najbolje što bi bilo za tebe je Noctua S12A FLX, cijena 150kn u 'Oprić Informatika'.

 

 

Airflow 107,5 m³/h

Airflow with L.N.A. 83,2 m³/h

Airflow with U.L.N.A. 65,8 m³/h

 

Acoustical Noise 17,8 dB(A)

Acoustical Noise with L.N.A. 10,7 dB(A)

Acoustical Noise with U.L.N.A. 7,4 dB(A)

 

Static Pressure 1,19 mm H2O

Static Pressure with L.N.A. 0,73 mm H2O

Static Pressure with U.L.N.A. 0,51 mm H2O

 

L.N.A= Low Noise Adapter

U.L.N.A= Ultra Low Noise Adapter

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 16:39 (Deawood).
14 godina
moderator
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja
Deawood kaže...
Najbolje što bi bilo za tebe je Noctua S12A FLX, cijena 150kn u 'Oprić Informatika'.

 

 

Airflow 107,5 m³/h

Na osnovu čega bi to bilo najbolje?

 

Trenutni vent mu ima protok zraka od 149m3/h, a ti mu preporučuješ vent sa puno manje.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
odjavljen
offline
Bučni ventilator od napajanja

S obzirom da je napajanje od 700W, a njegova konfa nemože potrošiti niti približno onda nema niti potrebe za ventom sa većim protokom zraka.

I Linus stavlja te ventove u daleko skuplja i bolja napajanja pa molim te lijepo ...

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2014 16:54 (Deawood).
 
0 2 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Bučni ventilator od napajanja
Deawood kaže...

S obzirom da je napajanje od 700W, a njegova konfa nemože potrošiti niti približno onda nema niti potrebe za ventom sa većim protokom zraka.

I Linus stavlja te ventove u daleko skuplja i bolja napajanja pa molim te lijepo ...

Dakle ti garantiraš da se napajanje neće više grijati nego do sada?

 

Daleko skuplja i bolja napajanja se i manje griju.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice