Čudan ram

poruka: 7
|
čitano: 2.141
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Čudan ram

kupio sam patriotov ram pc6400  na 800mhz  2 kartice svaka gigu.  tako bar piše.

 

e sad.... bios mi pokazuje da rade na 533mhz   a  CPU-Z mi kaže da kartice rade na 400.... zapravo    prikazana su tri takta  200,  233 i  400.

nije li to malo premal takt??  može li uopće pc6400 ram raditi na tako maloj latenciji?  to imam performanse kao na ddr1 memoriji.

 

 

ja ne osjetim razliku jer mi računalo animacije u swiftu 3d, flashu pa čak i igre (iako ih neigram nešto) kao swat 4 doslovno guta... no

dali bi dobio što jako značajno na performansama kad bih išao  "frizirati ram"?

 

 


možda mi matična ploča zeza... imam asrock crosfire... negdje sam ili načuo ili pročitao da crosfire ploče malo drugačije prepoznaju ramove

i ako se želi optimalan takt treba over clocking raditi... one fore s djeliteljima.... no nisam siguran da mi je to pametno čačkati.

ako budem clockao kolika je vjerojatnost da nešto može otići kvragu?

jer još mi jamstvo na računalo vrijedi 10mj.... ziher mi neće priznati ako što pođe po krivu.

 

kao riješiti tu petljanciju?? dali možda računalo pokazuje manji takt nego što je on stvaran?? može li to biti?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Čudan ram
hondo kaže...

kupio sam patriotov ram pc6400  na 800mhz  2 kartice svaka gigu.  tako bar piše.

 

e sad.... bios mi pokazuje da rade na 533mhz   a  CPU-Z mi kaže da kartice rade na 400.... zapravo    prikazana su tri takta  200,  233 i  400.

nije li to malo premal takt??  može li uopće pc6400 ram raditi na tako maloj latenciji?  to imam performanse kao na ddr1 memoriji.

 

 

ja ne osjetim razliku jer mi računalo animacije u swiftu 3d, flashu pa čak i igre (iako ih neigram nešto) kao swat 4 doslovno guta... no

dali bi dobio što jako značajno na performansama kad bih išao  "frizirati ram"?

 

 


možda mi matična ploča zeza... imam asrock crosfire... negdje sam ili načuo ili pročitao da crosfire ploče malo drugačije prepoznaju ramove

i ako se želi optimalan takt treba over clocking raditi... one fore s djeliteljima.... no nisam siguran da mi je to pametno čačkati.

ako budem clockao kolika je vjerojatnost da nešto može otići kvragu?

jer još mi jamstvo na računalo vrijedi 10mj.... ziher mi neće priznati ako što pođe po krivu.

 

kao riješiti tu petljanciju?? dali možda računalo pokazuje manji takt nego što je on stvaran?? može li to biti?

 Jesi provjerio u biosu da ti memorija mozda nije fiksirana na 533mhz? Stavi na automatic, ili "by SPD", ili jednostavno probaj load optimized defaults.

CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
16 godina
neaktivan
offline
Čudan ram

Ako ti CPU-Z pod opcijom memory pokazuje da ti ram radi na 400 mhz onda je to u redu jer je to stvarna frekvencija memorije, ali efektivna freq. memorije u tom slučaju je 800 mhz, to možeš  najlakše provjeriti u everestu. Kad bi ti u CPU-Z pisalo da ram radi na 430 mhz efektivno bi ti radio na 860 mhz itd.

 


Athlon64 3200+ @2375 (250×9.5), 2×1gb Transcend@475, Asus8800gt, AsusA8N SLI,
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Čudan ram
To je i meni prvo palo na pamet. ali u biosu mu piše da radi na 533
16 godina
neaktivan
offline
Čudan ram

Možda  su u biosu postavke na auto pa mu ne pokazuje točne vrijednosti, u svakom slučaju trebao bi provjeriti u everestu šta mu piše pa neka javi, a ako i dalje bude nejasnoća neka ode u bios prebaci na manual i stavi na 800 i nek prepiše one latencije iz CPU-Z u bios. To bi trebalo riješit nejasnoće.

 

 

Athlon64 3200+ @2375 (250×9.5), 2×1gb Transcend@475, Asus8800gt, AsusA8N SLI,
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2008 1:08 (bubach1211).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Čudan ram

e super....  hvala na pomoći... provjerit ću to   pa se svakako javim kad skužim u čemu je geg.... bilo sve ok ili ne.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Čudan ram

 

Evo ovako....

 

Pošao sam u bios i postavku latencije koja je bila na Auto... prebacio sam na max. Koje sam imao dostupno a to je 400mhz  ddr2-800

Sad mi u CPU-Z stanje izgleda ovako:

Pod memory-  frekvencija se sad digla na 370mhz a latencije su 5,5,5,16,21

 Upalio sam i ugasio računalo nekih 2 puta u jednom mi je pokazao opet pad na stare vrijednosti na 259mhz. i na 4,4,4,11,14... no sad je opet skočio na prave postavke

SPD mi javlja kako je max. Bandwidth kartica (400mhz).. dakle sad bi trebale raditi punom snagom.

U biosu sam ostale postavke kao trc, tras cas i sve ono iz  CPU-Z timing tabele ostavio na auto jer mi bios ima uz ove što ih vidim u cpu-z još neke 3-4 postavke pa onda ne volim ništa dirati i polovično upisivati vrijednosti.... stavio sam izmjene detalja na disable.

Dali je potrebno i te parametre odrediti ili sam sve napravio što treba?

 

Puno se zahvaljujem na pomoći. Svakako ovaj forum stavljam u favorite

Moram Vas odmah javno pohvaliti da je ovo jedino mjesto u zemlji uz linux forum gdje ako ljudi ne znaju odgovor ništa ne pišu.. a ako znaju onda sve lijepo objasne i uglavnom pomognu. (što se tiče informatike)


potpuni opozit tomu možete naći na webmajs...ima  gdje se skupljaju čvimbasti isfrustrirani dječačići koji u pravilu pojma nemaju o čemu pričaju a još manje imaju rezultata od svog rada.

takvih se rješavajte jer ne koriste nikome... pogotovo ne onima koji imaju problem jer ga svojim blebetanjem ljudima samo produbljuju.

 

eto ja malo zabrazdio izvan gabarita teme... no morao sam kratko ukazati na taj problem koji je i mene u nekoliko slučajeva ostavio u još većen neznanju.

 

thnx još jednom.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice