Cudni problemi s kompjuterom

poruka: 9
|
čitano: 1.937
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Cudni problemi s kompjuterom

Ok, naslov je blesav, ali blesav je i problem.

 

 

Na savjet ovdje s foruma promjenio sam napajanje, uzeo silentium 600w, izvadio staro napajanje, ubacio novo, sve pospajao....iskoristio priliku da konacno monitiram lc-cc-120 cooler koji mi stoji u ladici vec duze....

 

I tu pocima zabava...

 

Upalim, sve radi normalno, cpu hladan, max temp 25C u idleu, 40C u igrama, 50C u primeu nakon 2 sata....

 

Igram igru, primjetim trzanje i blokiranje. Znaci, kao frame drop, ali bez frame dropa. Frameovi ostanu isti, samo igra zatrzava jako. 2-3 sekunde, onda normalno radi, i onda opet. Prvo sam mislio da je specificno vezano za jednu igru, ali sve se ponasaju isto, neke vise, neke manje.

 

U Msi afterburneru, u chartovima primjecujem, da kad se desi to trzanje, CPU CORE CLOCK i GPU CLOCK se spuste na nekih 500Mhz, to traje sekund-dva, i onda opet normalno rade na svojoj predvidjenoj brzini. I tako ukrug. Nevezano za cool'n'quiet, C1 state, boost i slicno, sta god namjestim, isto je.

 

Probao sam resetirati bios, probao sam reinstalirati drivere, probao sam bios default postavke, probao sam sve sto mi je palo na pamet, i nakon iskljucivanja svega ostaju mi samo 2 mogucnosti:

 

1. napajanje nije ispravno, pod nekim vecim opterecenjem popusti (iako je ovo nikakvo opterecenje ali eto). 

 

2. vrm temperature odu previsoko, i ploca automatski rusi napone, sto eventualno mogu povezati s time sto stock cooler (amd stealth) ipak malo puse i po vrm-ovima, dok ovaj tower to ne radi. 

Opet, prekratko mi je to vrijeme, nista se za sekundu-dvije ne moze desiti, odnosno ne mogu temperature pasti toliko da sve opet proradi. Ili mogu?

 

 

Cinebench, unigine heaven benchmark, memtest, prime95 - sve radi apsolutno normalno, nema dropova u voltazama, nema dropova u frekvencijama, ali u svakoj igri se to desi. I pocelo se desavati nakon promjene coolera i napajanja?

 

Naravno, uvijek imam opciju staviti stari cooler, i staro napajanje, pa onda probati, ali da ne raskopavam sve, moze li ista od navedenog biti uzrok ovih debilnih problema?

 

Mislim da bi prime trebao vise opteretiti sistem sto se voltaza i struje tice, ali s njim se nista ne desava, sve radi najnormalnije....

 

Da reklamiram napajanje kao DOA?

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 20:17 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Cudni problemi s kompjuterom

Apdejt, vrlo vjerovatno nije napajanje....

 

Na prvoj slici mozete vidjeti taj drop na 500Mhz, a na drugoj mozete vidjeti temperaturu VSOC na 95C....

 

E sad, i dalje cekam misljenje, moze li to uzrokovati te dropove?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Cudni problemi s kompjuterom
Damir22 kaže...

Ok, naslov je blesav, ali blesav je i problem.

 

 

Na savjet ovdje s foruma promjenio sam napajanje, uzeo silentium 600w, izvadio staro napajanje, ubacio novo, sve pospajao....iskoristio priliku da konacno monitiram lc-cc-120 cooler koji mi stoji u ladici vec duze....

 

I tu pocima zabava...

 

Upalim, sve radi normalno, cpu hladan, max temp 25C u idleu, 40C u igrama, 50C u primeu nakon 2 sata....

 

Igram igru, primjetim trzanje i blokiranje. Znaci, kao frame drop, ali bez frame dropa. Frameovi ostanu isti, samo igra zatrzava jako. 2-3 sekunde, onda normalno radi, i onda opet. Prvo sam mislio da je specificno vezano za jednu igru, ali sve se ponasaju isto, neke vise, neke manje.

 

U Msi afterburneru, u chartovima primjecujem, da kad se desi to trzanje, CPU CORE CLOCK i GPU CLOCK se spuste na nekih 500Mhz, to traje sekund-dva, i onda opet normalno rade na svojoj predvidjenoj brzini. I tako ukrug. Nevezano za cool'n'quiet, C1 state, boost i slicno, sta god namjestim, isto je.

 

Probao sam resetirati bios, probao sam reinstalirati drivere, probao sam bios default postavke, probao sam sve sto mi je palo na pamet, i nakon iskljucivanja svega ostaju mi samo 2 mogucnosti:

 

1. napajanje nije ispravno, pod nekim vecim opterecenjem popusti (iako je ovo nikakvo opterecenje ali eto). 

 

2. vrm temperature odu previsoko, i ploca automatski rusi napone, sto eventualno mogu povezati s time sto stock cooler (amd stealth) ipak malo puse i po vrm-ovima, dok ovaj tower to ne radi. 

Opet, prekratko mi je to vrijeme, nista se za sekundu-dvije ne moze desiti, odnosno ne mogu temperature pasti toliko da sve opet proradi. Ili mogu?

 

 

Cinebench, unigine heaven benchmark, memtest, prime95 - sve radi apsolutno normalno, nema dropova u voltazama, nema dropova u frekvencijama, ali u svakoj igri se to desi. I pocelo se desavati nakon promjene coolera i napajanja?

 

Naravno, uvijek imam opciju staviti stari cooler, i staro napajanje, pa onda probati, ali da ne raskopavam sve, moze li ista od navedenog biti uzrok ovih debilnih problema?

 

Mislim da bi prime trebao vise opteretiti sistem sto se voltaza i struje tice, ali s njim se nista ne desava, sve radi najnormalnije....

 

Da reklamiram napajanje kao DOA?

 Ako je prije promjene napajanja i coolera bilo sve ok, moje mišljenje je da nešto onda nije uredu sa napajanjem! Vrati staro napajanje ako je ispravno i probaj opet ući u igricu nakon toga vidi jeli sve ok. Bude  li ok onda je do napajanja, a ako nije, onda je nešto možda i kompliciraniji problem.

 

Dario
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 21:25 (CPU).
8 godina
offline
Re: Cudni problemi s kompjuterom
I moja pretpostavka isto...

Doduse sam sam kriv, nisam postovao staro pravilo po kojem radis samo jednu izmjenu, nikad vise njih istovremeno,ali nekako ne vidim kako bi cpu cooler mogao uzrokovati problem..... ;)
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Cudni problemi s kompjuterom
Damir22 kaže...
,ali nekako ne vidim kako bi cpu cooler mogao uzrokovati problem..... ;)

 ako cooler nisi pravilno instalirao...

8 godina
offline
Re: Cudni problemi s kompjuterom
Istina, no to bi pokazale temperature... A i nije prvi kojeg instaliram, tako da iskljucujem tu mogucnost....
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Cudni problemi s kompjuterom

Ok, problem rijesen. 

 

Dakle, problem je u temperaturnom throttlingu, cim temperatura VSOC-a dodje do 97C, throttla cpu (a kako je grafika integrirana, automatski throttla i nju, cpu na 500, a gpu na 200mhz).

 

Cim temperatura padne na 95C, tu je dovoljna sekunda-dvije, frekvencije se opet vracaju na zadane. I opet sve radi ok, dok temperatura ne dosegne 97. Ukoliko uzmemo da ove temperature nisu 100% pouzdana ocitavanja, Vjerovatno se tu radi o barem 105C kad pocima throttlanje. 

 

Jednostavno losa VRM sekcija, bez heatsinkova,  stock cooler koji je puhao prema dolje je izgleda drzao temperature da ne dodju do te kriticne tocke, sa tower coolerom, pojavio se problem.

 

Iz nekog razloga bios mi nije, kod ucitavanja default postavki, resetirao igpu postavke, pa sam cijelo vrijeme furao na 1666mhz, sa 1,275 voltazom, tako da ne vrijedi ono sto sam napisao, da se problem pojavljuje i na stock frekvencijama. 

 

Tako da, ako netko naleti na slican problem, neka si gleda vrm temperature, iako svuda po netu stoji da to nije nesto s cime se treba baviti.... 

 

Ili je ploca u banani,ima netko mozda kakvu 350/370/450 plocu viska? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2019 0:30 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Cudni problemi s kompjuterom
Damir22 kaže...

Ok, problem rijesen. 

Pa stavi neki manji ventilator neka puše po VRMu.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
8 godina
offline
Re: Cudni problemi s kompjuterom
Probao i to, nema nekog velikog efekta, samo mu duze treba dok ne dodje do tih temperatura....
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice