Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

poruka: 17
|
čitano: 3.512
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Pozdrav svima i sve najbolje za blagdane,

 

Imam čudan problem u igrama koji mi se počeo pojavljivati pred nekoliko mjeseci. Prvo sam mislio da je do jedne igre (Deus Ex: MD), no kasnije se počelo pojavljivati u svim ostalim igrama.

 

PC mi je u profilu, no ako treba evo ga i ovdje:

 

  • Core i7-4770 3,4 GHz
  • MSI Z87-GD65 GAMING
  • Corsair Vengeance Pro 2x8 GB
  • MSI GTX 970 4G Gaming 4GB
  • Intel SSD 180GB
  • Seagate HDD 500 GB
  • Hitachi HDD 1 TB
  • XFX Pro 650W
  • Windows 10 Pro

 

Znači, točno se sjećam kada se to prvi puta pojavilo. Skinuo sam DX12 beta patch za Deus EX MD i sve je bilo ok, dok se nije pojavio čudan stutter u igri. Mislio sam da je do igre/patcha, no ubrzo se počelo pojavljivati u gotovo svim 3D igrama.

 

Više nemam Deus Ex MD instaliran, no redovito igram Fifu i The Division.

 

Snimio sam video s RivaTuner statistikama gdje se pojavljuje stutter u te dvije igre:

 

 

Ono što sam do sada napravio za troubleshoot:

 

  • CPU i GPU temperature su normalne pod maksimalnim opterećenjem (~70-75°C CPU/~65°C GPU)
  • Promijenio sam SATA kabele na SSD-u i oba diska
  • SATA je u AHCI modu
  • Premjestio The Division na SSD da vidim hoće li to pomoći (nije)
  • Ugasio Xbox DVR
  • Ugasio neke sumnjive procese
  • Skenirao s Malwarebytes
  • Provjerio je li mi CPU kojim slučajem underclockiran
  • Diskovi su mi redovno defragmentirani


Nemam pojma što da više pokušam. Još mi je ostao memtest za koji dosad nisam imao vremena, i komplet reinstalacija Windowsa.

 

Ako ima tko još kakvu ideju, bio bih izuzetno zahvalan.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je doba
Reinstall starijih gpu drivera ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Eh, iskreno nemam pojma koje sam drivere imao instalirane prije no što se problem počeo pojavljivati...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Stavi za probu druge  drivere.  A što se zvuka tiče  kako stojiš sa zvučnom? intergrirana, pcie? ja imam sličan problem u gta5 sa zvukom pa sam se vratio na win 7 zbog toga.

Padobranci, mineri i djevice griješe samo jednom
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2016 20:17 (Kewin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Integrirana, Realtek. Stavio sam nove drivere za zvučnu. Nije pomoglo.

 

Ekipa na Guru3D sumnja da bi mogao biti problem u cooleru za CPU. Možda se pregrijava.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Temperature CPU-a se čine malo visokima. Probaj staviti bolji hladnjak i/ili ispuhati od prašine ako nisi, jer on možda smanjuje takt kod previsoke temperature, a čini mi se da su oni deklarirani do 72-73 tako nešto prema službenoj Intelovoj specifikaciji.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Da, to mi se zasad čini najizglednije. Kupit ću danas novu termalnu i premazat svježi sloj, i očistit hladnjak, barem kao privremeno rješenje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Ok, mislim da sam pronašao odgovor na problem. Ne znam zašto mi ranije nije palo na pamet skinut HWiNFO

 

Uglavnom,

 

 

 

 

Pogledajte maksimalnu temperaturu procesora. Igrao sam Fifu i trzanje se pojavilo nekoliko puta, ali mnogo manje ozbiljno nego inače, nakon što sam očistio hladnjak i stavio svježi sloj paste.

 

I distance to TjMAX. Očito je da pri 75°C prelazi maksimalnu dopuštenu temperaturu, i tada krene s throttlanjem da smanji temperaturu.

 

Pretpostavljam da mi ne preostaje drugo doli kupiti novi cooler.

 

Što vi mislite?

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 15:52 (p3r02d3r0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je doba

Nisam stručnjak neki, ali mislim da TjMax znači da ti je toliko još ostalo do maksimum temperature. Što bi za taj proc značilo oko 100°C, a to Google i potvrđuje... I onda se on počne downclokati..  Ako sam u krivo nek me netko ispravi tko se bolje razumije u to.

 

Što tiče novog coolera, ako mislis da je u njemu problem možda da si uzmeš LC-CC-95? On bi trebao biti bolji od stocka.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 16:09 (MacTheBig).
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Vjerujem da je u tome problem, jer baci pogled na core max, koji ima vrijednost 75°C, dok Core 0 ima vrijednost 70.

 

A pri igranju je prešao tih 70 i došao do 75. Tada je očito počeo s throttlingom.

 

Jedino ne znam zašto mi se CPU toliko grije, a nisam ga OC-ao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 16:18 (p3r02d3r0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Ako imaš kakav običan ventilator/cooler, bilo koji, stavi ga blizu procesora da puše u njega. Testiraj onda temperature u igrama...

Nije neko rješenje, ali probaj, sigurno će smanjiti temperaturu na procu, provjereno. 

Bar ćeš znati ako trebaš po novi cooler.

 

Ili probaj smanjiti rezoluciju/detalje na Fifi, testiraj temperature i stutter.

 

I ja imam sličan proc, "dozvoljene" temperature su iste na mom i tvom, 72.7, meni zna ići po ljeti do 75-76, i nikad nisam doživio nikakav stutter...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je doba

Mislim da krivo gledaš graf.

 

Gledaš Current - Core #0 i Current #0 Distance to TjMax. Taj zbor ti daje 100. Što znači da imao još 50°c "lufta" na svakoj jezgri dok ne dođe do 100.

Onda Core #0 Minimum i Core #0 Distance to TjMax Maximum, što ti daje 100 opet. Znači kad ti je Core0 bio na 30°C imao si "lufta" još 70 do maksimuma. Mislim da sam dobro objasnio.

 

Tebi proc nije prešao 75°C po tome.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 16:29 (MacTheBig).
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Nda u pravu si, tjmax je 100. Mater.... Back to square one. Ali opet, maksimalna temperatura u Fifi mi djeluje malo previsoko.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 16:42 (p3r02d3r0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je doba

Na kojem disku su ti igre? Možda on zeza?

 

NVM, vidim da si probao s Divisionom na SSDu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 16:53 (MacTheBig).
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Probat ću reinstall OS-a. Ako to ne upali, onda rma grafe jbg.

 

Edit: da odgovorim na nešto raniji post. Problem je postojao i kada sam Fifu/Division igrao pri 1080p rezi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 17:17 (p3r02d3r0).
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Riješio sam problem. Jučer sam reinstalirao Windowse i prvo što sam nakon instalacije osnovnih drivera napravio jest pokrenuo Fifu. Trzanja nije bilo.

 

Kasnije sam nastavio instalirati neke programe koje inače koristim, i nakon toga sam ponovno pokrenuo Fifu... i poludio vidjevši da se trzanje vratilo.

 

No onda sam skužio da bi problem mogao biti softverski. Zatim sam deinstalirao te programe, Evernote, Handbrake, TeamViewer i CleanMem, ponovno pokrenuo Fifu i trzanja nije bilo.

 

Uglavnom, jedan od tih programa je radio probleme. Ne znam koji, testirat ću ih pojedinačno, no moguće da je CleanMem. Zapravo i ne znam zašto sam ga instalirao in the first place.

 

Maloprije sam probao i The Division. Igrao sat vremena bez trzanja.

 

Sve u svemu, hvala svima na sugestijama.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Čudno trzanje u svim 3D igrama, a komp je dobar

Imap sam isti problem i ništa od gore navedenog nije funkcioniralo, nakon dugog traženja i već gubljenja volje sam našao riješenje.

 

Ići u Control Panel - Power Options - Change Adwanced power - Settings - Processor Power Managment - Maximum Processor State - i staviti On Battery i Pluged bilo što osim 100 % (ja sam stavio 99%) i problem je bio riješen.

 

Ako netko ima drugo riješenje neka zapiše ali meni je ovo sve riješilo.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice