Gigabyte 990xa UD3

poruka: 53
|
čitano: 7.051
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

imam gigabyte 990xa ud3 jedno pola god i od kad sam je kupio northbridge mi je ekstremno vruc, radi na sigurno 80C nmg ga pipnut. inace sve je ono skroz hladno cak i sam proc je na sobnoj temp. zanima me bi li se mogao za tu maticnu naci kakav aktivni hladnjak jer nemogu izvest vent , a i da ga izvedem nema koristi jer puhanjem u pasivni hladnjak nema koristi.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

Puhanje (ustima) na pasivni hladnjak nema koristi,

ali ako gore namontiraš ventilator, dobijaš aktivni gladnjak. Ima smisla zar ne?

 

Kupi si 60mm ili 40mm vent, ovisno koliki ti max paše a da ne ometa grafičku karticu,

nakelji gore sa super lijepilom (dosta je dva ćoška malo namazati) i to je to.

 

Ploča će ti nadživiti jamstveni rok sigurno (ako je ne ubije grom, poplava, potres, vulkan itd).

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

Pa da stavis vent da puse na NB bi sigurno spustilo malo temp, i jel imas garanciju? nece ti priznat garanciju ako prckas po njoj. i dal ti je oc-an cpu? naponi u granicama normale?

15 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

"Puhanje (ustima) na pasivni hladnjak nema koristi,

ali ako gore namontiraš ventilator, dobijaš aktivni gladnjak. Ima smisla zar ne?"

ja govorim o ventilatoru. -.-

 

nije mi nista clockano proc mi radi mi je 6 jezgri 3.9GHz , nikad ga nisam ni vozio na toj brzini neg sam ga spustio na 3.3GHz jer nema potrebe jak je dost.

Ventilator nedolazi u obzir jer ventilator nemoze postic puno na pasivnom hladnjaku jer on ima premalu povrsinu , zato ako si ikad vidio/vidjela da cpu hladnjaci su poprilicno veliki i imaju jako puno rebara zato da bi imalo sto vec upovrsinu za prenosenje topline. znaci ako stavim vent mogu spustit temparaturu za 2-3C. Uostalom probaj pa ces vidjet.

 

U obzir bi mi jedino dosao neki aktivni hladnjak osim ako nema drugog rjesenja, i zas mi nebi priznali garanciju sto ja toliko prckam po njoj? ali neda mi se slat na garanciju jer necu je mjesec dana dobit i jos ce na kraju rec da je sve u granicama normale.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

Jesi siguran da ne može?

 

Garantiram da će ti temperatura pasti i do 30°C sa jednim ventilatorom na chipsetu.

 

 

Primjerice, na pločama sa ovakvih hladnjakom na chipsetu se čovjek opeče kad ga dotakne.

I ploče sa tim hladnjakom su se preko ljeta kvarile ko lude, reklamacija na tone.

 

Stavljali smo odmah po prodaju PC-a na chipset jedan Sharkoon 40mm, hladan ko špricer.

Te se ploče nisu kvarile.

 

Ali ok, ventilator ne može ohladiti ako ti tako kažeš.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
15 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

pa nemoze jer sam probao vec

i da moze do 30C pasti to nije dovoljno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.8.2012 4:22 (Russa).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Gigabyte 990xa UD3

Ne znam za chipset ali na grafickim sa pasivnim hladnjakom aktivni itekako pomaze, u mene je isla i do 71°C u loadu a sada nije nikada presla 60°C u full loadu a na idle solidnih 47°C... pomoglo bi i na chipsetu koliko-toliko.

P.S. moze li mi neko objasniti za sta sluzi Sjeverni a za sta Juzni chipset?

Mislim da jedan sluzi za integrisanu graficku, a drugi za integrisanu audio kartu ali nisam siguran, neka mi neko pojasni ko se bolje razumije

http://www.speedtest.net/result/2082576031.png
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.8.2012 9:11 (Haker_x).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

Mislio sam da želiš staviti vent tu:

 A taj proble se isto može riješiti,

stavitš 40mm vent između grafičke i heatsinka,

taman stane, da puše kroz cooler prema procesoru.

 

 

Tebi je problem taj što ti grafička kartica dodatno grije chipset.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
14 godina
offline
Gigabyte 990xa UD3

Da se moze kako na poklopac od kucista stavit veliki 12 ili 14cm ventilator odmah bi se i graficka i chipset od njeg hladili...

http://www.speedtest.net/result/2082576031.png
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3
Russa kaže...

imam gigabyte 990xa ud3 jedno pola god i od kad sam je kupio northbridge mi je ekstremno vruc, radi na sigurno 80C nmg ga pipnut. inace sve je ono skroz hladno cak i sam proc je na sobnoj temp. zanima me bi li se mogao za tu maticnu naci kakav aktivni hladnjak jer nemogu izvest vent , a i da ga izvedem nema koristi jer puhanjem u pasivni hladnjak nema koristi.

 Tako je i kod mene što se tiče NB-a. Jako je topal, neznam koja je temperatura kad tu nema senzora, ali je jako jako toplo. To je očito na svim pločama tog modela. Vent bi nešto pomogao, a očito da NB može podnjeti te temperature inče bi pokrepavale svima ploče do sad.

12 godina
offline
Gigabyte 990xa UD3

Zalman ZM-SC100 , ovo ti je elegantnije riješenje od ljepljenja ventilatora, makar nije baš jeftino.

 

"PCI Slot Powered
Powered by the motherboard's PCI slot, there is no need for additional power cables."

 

Ovaj dio nisam vidio, sorry{#}

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.8.2012 10:44 (filterini).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3
Haker_x kaže...

Da se moze kako na poklopac od kucista stavit veliki 12 ili 14cm ventilator odmah bi se i graficka i chipset od njeg hladili...

Ovo bi najbolje bilo ako mogne, ako ima rupice na poklopcu od kusta, a ako nema i ako mu nije kuciste puno vrijedno nek izbusi rupice i nek kupi vent i postavi ga sa unutrasnje strane na stranicu...

http://www.speedtest.net/result/2082576031.png
14 godina
protjeran
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

Kod mene je hladan ko špricer, na dodir mlak.

Evo temerature 8.8.2012.

8.8.2012. 8.8.2012.
 

A u 5. mjesecu je još hladniji zbog hladnije temperature okoline.

18.5.2012. 18.5.2012.
 

Ovdje tip ima isti problem kao i ti:

http://www.overclock.net/t/1099327/ga-990fxa-ud3-and-hwmonitor

http://www.overclock.net/t/1161772/what-are-your-990fx-northbridge-temps/20#post_15659709

 

Očito neka serija i nije tako presretno riješena sa hlađenjem,

dok drugi prijavljuju temperature na istoj ploči od 45-50°C,

dakle nešto očito ne štima sa pojedinim hladnjacima.


Ili pasta nije nanešena kako treba, ili je previše/premalo, ili cooler dobro ne sjeda.

Promjeni pastu za početak, moglo bi pomoći, tip je smanjio temperature za cca 15ak stupnjeva u idleu,

i cca 10 stupnjeva u loadu, što je prilično bolje.

 

A drugi lik je stavio aftermarket cooler:

http://www.overclock.net/t/1099327/ga-990fxa-ud3-and-hwmonitor/20#post_15698887

 

Anyway, čini se kao globalni problem.

Uvjek možeš probati nagurati Zalmana:

http://www.links.hr/artikl-050.909.094

 

 

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

Čipsetu nesmeta ništa šta je na 80c .. A i ako ti je komp u caseu i ako ti je iza jedan vent za ispuh a naprijed za upuhivanje onda ti je na 50c ili manje NB 

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite, If you want ŠROT buy ASRock, if you want quality buy Asus
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

Nesmeta chipsetu, smeta komponentama oko njega, te leguri na kojom je zalemljen.

Kad tad će doći do pojave hladnog lema, jer legura brže oksidira, zagrijavanjem se širi, hlađenjem skuplja,

te je moguće i pucanja lema.

 

Onda se desi ono što ljudi rade sa grafikama -> peku ih da ih poprave, no to je privremeno riješenje,

jer treba skroz skinutu čip, promjeniti leguru i zalemiti, to ne može svako.

 

Naravno, ploča će raditi jedno izvjesno vrijeme, dok ne prestane raditi. A prestat će. Kao i svaka druga.

Prije ili kasnije.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

Ja kažem da joj neće bit ništa a ni komponentama

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite, If you want ŠROT buy ASRock, if you want quality buy Asus
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Gigabyte 990xa UD3

isti problem imam i ja sa 970a-ud3

samo kaj je kod mene malo manje izrazeno preko zime ali preko ljeta ide do 70c

sad je ispod 60 kad je u sobi 28 ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

Ako na bočnoj stranici imaš vent ili iza koji ispuhuje nb ti je odma oko 30-40 znam jer sam imao tu ploču

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite, If you want ŠROT buy ASRock, if you want quality buy Asus
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Gigabyte 990xa UD3

komp je otvoren sa svih strana

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

To je puno. Meni je u loadu 44°C max.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
11 godina
neaktivan
offline
Gigabyte 990xa UD3

Hoće li mi na tu matičnu ići sata2 hard disk?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3
LukaPRO kaže...

Hoće li mi na tu matičnu ići sata2 hard disk?

hoce

 

eto kako je kod mene

 

12 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

Sve ti je OK .. CPU sckt je 57 sb i nb su ovo 30-40

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite, If you want ŠROT buy ASRock, if you want quality buy Asus
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

nije tocno TMPIN2 je temp chipseta

znam jer je chipset pakleno vruc i nemoguce je na njemu drzati prst vise od pola sekunde.

oko procesora je sve relativno hladno ali chipset je pakleno vruc

12 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

Ja sam imao tu ploču a i na UD7 je ista shema .. I NB mi je mlak a piše velika temp ? a cpu temp mi je identična

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite, If you want ŠROT buy ASRock, if you want quality buy Asus
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

znaci ak je ova tmpin2 temp oko socketa onda bi se logicki ona trebala povecavati opterecenjem procesora. idem sad probati

ali svejedno mi je chipset vruc ko pakao. pa ne vjerujem da su ove temp0 ili 1 od chipseta jer su jako niske a hadnjak je vruc.

idem sprobati pa javim

 

12 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

Haj

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite, If you want ŠROT buy ASRock, if you want quality buy Asus
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Gigabyte 990xa UD3

evo probao sam

ovak dize se tmpin1 s 42 na 52 i tmpin 2 s 57c na 68c

ali mi se ujedno digne i temp jezgri s 48 na 55c

 

jer nema logike da je oko procesora 68c a da je chipset 42c u idleu jer ja nemogu kao sto sam vec naveo drzat prst na njemu a bakrene cjevi od cpu coolera (stock) su tople tj ideju vec prema vrucem ali to je jos ok naspram chipsetu

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Gigabyte 990xa UD3

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3901&dl=1#utility

 

Ma BD se vjerovatno namjerno zabunio, kao uvjek.

 

Skini fino utility od Gigabytea, ovaj Easy Tune 6 sigurno ima nešto da očitaš temperature senzora,

a ako nema, onda je fail software svojim postojanjem.

 

Tako ćeš biti sam siguran "šta je šta", makar svi na Overclock.Net kažu da je chipset, like You sad.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
protjeran
offline
Gigabyte 990xa UD3

Imaš na caseu senzor ?

 

Meni CPU kao TMPIN2

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite, If you want ŠROT buy ASRock, if you want quality buy Asus
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.8.2012 22:11 (Bulldozer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice