Grejanje laptopa

poruka: 39
|
čitano: 9.640
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Grejanje laptopa

Pozdrav imam problem sa laptopom, greje se bez ikakvog opterecenja, nista nije pokrenuto a on se greje. Temperatura procesora i grafike dostize oko 65c. Ociscen je maksimalno od prasine i stavljena je nova termalna pasta. Pre se gasio ali sada se ne gasi.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
Jockz02 kaže...

Pozdrav imam problem sa laptopom, greje se bez ikakvog opterecenja, nista nije pokrenuto a on se greje. Temperatura procesora i grafike dostize oko 65c. Ociscen je maksimalno od prasine i stavljena je nova termalna pasta. Pre se gasio ali sada se ne gasi.

Što ti znači ovo "greje"?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Grejanje laptopa
Jockz02 kaže...

Pozdrav imam problem sa laptopom, greje se bez ikakvog opterecenja, nista nije pokrenuto a on se greje. Temperatura procesora i grafike dostize oko 65c. Ociscen je maksimalno od prasine i stavljena je nova termalna pasta. Pre se gasio ali sada se ne gasi.

 A jesi ti u task manager-u provjerio da nema nikakvo opterecenje ?

Prije se gasio, jer se obicno ugase kada se 'pregriju'. Ocito da si mu dao malo vise zraka, pa to vise ne radi.

No. Uglavnom. to su visoke temperature za idle-anje. Ili ti se nesto vrti u pozadini ili nisi dobro ocistio, odnosno nisi dobro stavio t. pastu.

15 godina
offline
Re: Grejanje laptopa

-svi problemi na računalu se dijele na hardware (kvar/elektronika) ili software.. (u to spada i postavke/BIOS, OS, driver, malware-virus itd..).

-kad god postoji neki problem, prva stvar je eliminirati-potvrditi uzrok. Nagađanje ne pomaže.. osim kao klasičan popis sumnjivaca ''možda''..

-najbrži način, eliminacija.. pribavi neki npr linux npr mint, napraviš live-boot-usb stikić i vidiš kako se ponaša.. tad možeš zaključiti ako je sve normalno, da mora biti nešto povezano s windows-aplikacijama npr virus (postoje razni virusi-malware, npr popularni su sad mineri-rudarenje dok je soft za SETI legitiman..). Tad bi to bilo objašnjenje viših temperatura.

-ili, sve se kvari, regulacija/kontrola napajanja.. loš kontakt, oksidacija, sve to povećava otpor a time dodatno podiže temperaturu, + pogotovo ako si zakasnio sa čišćenjem tj.  kad si prije imao problem s gašenjem.. jer svaka previsoka temperatura može dodatno oštetiti elektroniku, kao u autu, voziti bez ulja u motoru... zato se problem-kvar treba što prije otkriti i eliminirati.. a ponekad baš ništa ne možeš (laptop, sve je na matičnoj.. izvan garancije neisplativ popravak).. i ovisno o sreći, neki traje par godina neki desetak..

-ovisno o generaciji procesora/chipseta i grafičke, različito se griju, pa nema nekog pravila koja je temperatura noramlna idle-opterećenje, nego do 60-70c svaki radi, 80-90 počinju problemi.. i ovisi kako je interno dizajniran-konstrukcija npr ako se zbog grafičke/cpu grije npr RAM ili disk, ili neki tranzistor.. tad problem za tu komponentu može biti na recimo 50c... mada je to za CPU/VGA nisko.

 

Kako starenjem sve povećava otpor, time i temperaturu, možda ne možeš ništa, tj recimo da je to moguće zbog 'starenja'.. i da osim nekim dodatnim hlađenjem ne možeš ništa više..

 

eliminiraj, logički zaključi što je od nabrojenog uzrok i tad možda nađeš odgovor .. nema drugog načina.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
ihush kaže...

-svi problemi na računalu se dijele na hardware (kvar/elektronika) ili software..

Da li je neznanje problem?

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2018 6:49 (Valentin17).
7 godina
protjeran
offline
Re: Grejanje laptopa
Jockz02 kaže...

Pozdrav imam problem sa laptopom, greje se bez ikakvog opterecenja, nista nije pokrenuto a on se greje. Temperatura procesora i grafike dostize oko 65c. Ociscen je maksimalno od prasine i stavljena je nova termalna pasta. Pre se gasio ali sada se ne gasi.

 

A koja je konfiguracija tj. dijelovi laptopa, grafika i procesor se najvise griju.

 

Ako se gasio, znaci da je bio zastopan do krajnje granice, i da nije vise zdrav kao prije.

 

Obavezno staviti ga na hladnjak za laptop, da mu se produzi zivot.

15 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
Valentin17 kaže...
ihush kaže...

-svi problemi na računalu se dijele na hardware (kvar/elektronika) ili software..

Da li je neznanje problem?

 -je :)

ali juzer-korisnik, početnik, misli da nešto može... ili može naučiti. Elementarna logika i nešto informacija, nešto alata (i soft je alat).. uz naravno znanje kako to primijeniti.

jednako tako, kvar je nešto što korisnik ne može popraviti, tj neispravna komponenta se baca.. sve što korisnik može je otkriti kvar ili ako je software-postavka, podesiti..

(ne)znanje, .. da, ali tako se uči, prvo se ne zna, pa se nauči. .. neki, jer ne mogu svi biti majstori, neki odustanu i odnesu na servis.

Na kraju, ako nauči, ako logikom-eliminacijom otkloni problem, korsinik je sretan, uštedio je novac.. i tema ima svoj smisao. Ponekad čak nije presudno znanje, može i sreća-slučajnost. Ali se samo od sebe, nikad ništa neće popraviti.. može se samo dalje kvariti-stariti. Fizička ograničenja i determinizam.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Grejanje laptopa

LJUDI SVE SAM DOBRO OCISTIO I DOBRO STAVIO TERMALNU PASTU. Imam instaliran Linux Mint znaci cim ga upalim tolika je temperatura. Nemojte da lupate neke gluposti bez veze, ako znate napisete ako ne nista. Laptop je HP 8470p onaj sa i5 3230m intel HD 4000 i 6gb rama.

15 godina
odjavljen
offline
Grejanje laptopa

Kako si ti stavio pastu i kako si ti to ocistio to mi nemamo kristalnu kuglu da vidimo.

65 stupnjeva u idle-u cim ga upalis nije normalo da ga...

Ili je greska u senzoru ili krivo gledas, odnosno gledas temperaturu PCH diode ili to nisi dobro napravio, ma koliko vikao i bio ubjedjen da jesi.

Odgovor ces vidjeti u full loadu kako se ljeto bude priblizavalo.

 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Grejanje laptopa
Ma to baci u smeće I kupi novi laptop.
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
mislioc kaže...
Ma to baci u smeće I kupi novi laptop.

Svaka čast.

10 godina
offline
Re: Grejanje laptopa

Kod ovog laptopa se može dok radi stavit prst na hladnjak CPU-a i ako i on ima ~60'C bi se trebao opeć ako je termalna pasta postavljena pravilno i pritegnuto kako treba....ali usput ako ventilator radi znači da je vjerovatno ostao sustav bez tekućine u bakrenim cjevima.

Ako je hladnjak mlak znači da sa sa CPU preko paste ne prenosi temperatura na hladnjak.....ili loše leži hladnjak ili je paste previše.

15 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
AF139 kaže...

Kod ovog laptopa se može dok radi stavit prst na hladnjak CPU-a i ako i on ima ~60'C bi se trebao opeć ako je termalna pasta postavljena pravilno i pritegnuto kako treba....ali usput ako ventilator radi znači da je vjerovatno ostao sustav bez tekućine u bakrenim cjevima.

Ako je hladnjak mlak znači da sa sa CPU preko paste ne prenosi temperatura na hladnjak.....ili loše leži hladnjak ili je paste previše.

 -ili senzor pogrešno očitava.. :)

prst-test je dovoljno dobra metoda ali možda teže izvediva za laptop + ne mora pregrijavanje CPUa biti problem, nego to može pregrijavai periferiju u okolici CPUa.. ploča-tranzistori-chipset a tu problem može biti na +50c..

prst, ''kalibracija''.. ljudsko tijelo podnosi do cca 70c, ako se opeče na kratak dodir, tad je više od 60c.. do 60c ne bi trebala biti opeklina. Pa se tako može procijeniti.. uz paušalnu ocjenu koju korisnik mora sam donjeti tj jel se kao nov manje zagrijavao... sam zrak koji ispuhuje, jel od početka jednake topline ili je sad osjetno više. To sve korisnik mora sam logično znati, mi možemo znati samo ono što napiše i nagađati .. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Grejanje laptopa

Pozdrav drustvo. Imam laptop HP Omen 17- w221ng i primjetio sam da je ovaj deo skroz desno do numerickog dela tastature prilicno topal, skoro pa vruc, iako ne radim nista zahtevno na laptpu. Sve sto radim je citanje clanaka na googlu. Pa me interesuje da li znate u cemu je problem? Hvala unaprijed. :) 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2018 22:51 (LukaMagnus).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
LukaMagnus kaže...

Skini, instaliraj HWmonitor i stavi sliku njegovoga prozora na forum.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Grejanje laptopa

Evo slike. 

13 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
LukaMagnus kaže...

Evo slike. 

Temperature su ti u redu.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Grejanje laptopa

Hvala na odgovoru. :) Pa ne znam. Samo mi je cudno jer je bas toplo sa te desne strane. A bukvalno ne radim nista osim pretrazivanja interneta. Moj drugar radi isto i laptop mu je skroz hladan.... 

10 godina
offline
Re: Grejanje laptopa

To su temperature u "leru" hoću reć baz opterećenja stoga ga optereti da vidimo kakve su ful loadu. Možeš s Prime95, Intel burn test ili nešto nešto slično

MISCREATED
12 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
Jockz02 kaže...

LJUDI SVE SAM DOBRO OCISTIO I DOBRO STAVIO TERMALNU PASTU. Imam instaliran Linux Mint znaci cim ga upalim tolika je temperatura. Nemojte da lupate neke gluposti bez veze, ako znate napisete ako ne nista. Laptop je HP 8470p onaj sa i5 3230m intel HD 4000 i 6gb rama.

 A taj model! Pa što nisi prije reko. Greje ti se jer ti je crko ventilator.

LukaMagnus kaže...

Pozdrav drustvo. Imam laptop HP Omen 17- w221ng i primjetio sam da je ovaj deo skroz desno do numerickog dela tastature prilicno topal, skoro pa vruc, iako ne radim nista zahtevno na laptpu. Sve sto radim je citanje clanaka na googlu. Pa me interesuje da li znate u cemu je problem? Hvala unaprijed. :) 

 Ctrl+Shift+ESC - za Task Manager, procese stavi da ti ispisuje prema CPU

Instaliral MSI Afterburner i imaj otvoreni hardware graf

 

To imaj negdje sa strane na ekranu, a lijevo radi što inače radiš.

Afterburner nikad ne bi smio pokazivati više od kojih 2-3% kad radiš samo na desktopu.

I stalno prati Task Manager, ni jedan program ne bi trebao ići preko 5-10% kod rada na desktopu (osim kad nešto otvaraš, snimaš, obrađuješ... ali to ignoriraš)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
10 godina
neaktivan
offline
Re: Grejanje laptopa

Evo nakon Intel Burn testa:

15 godina
offline
Re: Grejanje laptopa

i jel ti sad jasno? Kar PC ne radi ništa (težeg) tad je hladan, kad radi, tad je vruć.. i to je normalno, fizikalne pojave. Zato i imaš 'jači' gaming PC/laptop..

-dok je hlađenje adekvatno, dok uspjeva spustiti temperature, ne treba se brinuti... a design samog laptopa kao i materijali, izolacija, težina.. sve to ima fizička objašnjenja pa i disparacija topline..

-normalni izvori topline su cpu+vga, desno je ugl disk (hdd/ssd/optical).. ako je izvor desno, to je neobično, ali možda je takva konstrukcija/raspored, možda toplovodne cijevi.. da kažeš da se lijeva strana zagrijava, bilo bi 'normalnije'. To ovisi o konstrukciji-designu kućišta i rasporeda.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
LukaMagnus kaže...

Evo nakon Intel Burn testa:

 Ja bi to rastavija, prominija termovodljivu pastu i dobro ispuha ispuh. Po mom mišljenju 91c je ipak malo previše

MISCREATED
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 2:36 (nicky.sl).
13 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
LukaMagnus kaže...

Evo nakon Intel Burn testa:

Te temperature nećeš sigurno postići nakon rada sa npr. wordom, internet preglednikom i sl.,

ja zato i nisam predlagao da vrtiš taj ili slični test jer po meni to nije realno opterećenje.

Po meni čak i da vrtiš neki Youtube video ili sl. što će biti najviše opterećenje, nećeš imati temp.

više od 75-80 stupnjeva što je za laptop u redu.

A ako laptop nema garancije, onda ga možeš rastaviti, detaljno očistiti te zamjeniti termalnu pastu

za kvalitetniju kao npr. AC MX-4, ali moraš paziti i na termal padove ako ih imaš, moraš ih zamjeniti

za druge koji su iste debljine.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Grejanje laptopa

Da li je ovo normalna temperatura za SSD? Ipolako raste: 44, pa 45...

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 11:44 (LukaMagnus).
13 godina
offline
Re: Grejanje laptopa
LukaMagnus kaže...

Da li je ovo normalna temperatura za SSD?

Ta temperatura je u redu, nemoj da prelazi 50 stupnjeva.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Grejanje laptopa

Evo trenutno se temperatura SSD-a popela na 50. Postepeno raste, iako nista posebno ne radim. 44, pa za pola sata 45, pa za pola sata 46, pa za sat 48 itd. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 16:28 (LukaMagnus).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Grejanje laptopa
CyberDemonVZ kaže...
Jockz02 kaže...

LJUDI SVE SAM DOBRO OCISTIO I DOBRO STAVIO TERMALNU PASTU. Imam instaliran Linux Mint znaci cim ga upalim tolika je temperatura. Nemojte da lupate neke gluposti bez veze, ako znate napisete ako ne nista. Laptop je HP 8470p onaj sa i5 3230m intel HD 4000 i 6gb rama.

 A taj model! Pa što nisi prije reko. Greje ti se jer ti je crko ventilator.

LukaMagnus kaže...

Pozdrav drustvo. Imam laptop HP Omen 17- w221ng i primjetio sam da je ovaj deo skroz desno do numerickog dela tastature prilicno topal, skoro pa vruc, iako ne radim nista zahtevno na laptpu. Sve sto radim je citanje clanaka na googlu. Pa me interesuje da li znate u cemu je problem? Hvala unaprijed. :) 

 Ctrl+Shift+ESC - za Task Manager, procese stavi da ti ispisuje prema CPU

Instaliral MSI Afterburner i imaj otvoreni hardware graf

 

To imaj negdje sa strane na ekranu, a lijevo radi što inače radiš.

Afterburner nikad ne bi smio pokazivati više od kojih 2-3% kad radiš samo na desktopu.

I stalno prati Task Manager, ni jedan program ne bi trebao ići preko 5-10% kod rada na desktopu (osim kad nešto otvaraš, snimaš, obrađuješ... ali to ignoriraš)

Kako se ventilator vrti ako je crko?

12 godina
offline
Re: Grejanje laptopa

Ima ih nekoliko?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
10 godina
neaktivan
offline
Grejanje laptopa

Drustvo, koja je normalna temperatura CPU i GPU prilkom igranja igara????Moj laptop je HP Omen 17, i7700hq, RAM 8GB, nVidia GTX 1050 2GB...

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 0:36 (LukaMagnus).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice