HDD riknuo

poruka: 13
|
čitano: 1.867
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
HDD riknuo

Pozdrav,

imam HDD koji je izvađen iz starog koma a trebao bi podatke s njega. Problem je jer je disk riknuo, znači kada ga spojim na u struju, apsolutno ništa, mrtav je skroz, tako da mi je laptop ne prepoznaje kao externi disk.

 

Što mi je za činiti, kako mogu izvući podatke iz diska?

 

Hvala!

mmiklauz
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: HDD riknuo

Čekaj, kad ga uštekaš u PC samo na napajanje ne radi ili samo u laptopu?

Tj. ako mu uštekaš kabel od napajanja u kučištu trebao bi osjetiti da se vrti i čuti ga.

U tom slučaju možda radi.

A ako ne radi kad ga uštekaš u laptop može biti i da konektor u laptopu ne valja.

 

 

Kruha i igala...
14 godina
neaktivan
offline
Re: HDD riknuo
fer-de-lance kaže...

Čekaj, kad ga uštekaš u PC samo na napajanje ne radi ili samo u laptopu?

Tj. ako mu uštekaš kabel od napajanja u kučištu trebao bi osjetiti da se vrti i čuti ga.

U tom slučaju možda radi.

A ako ne radi kad ga uštekaš u laptop može biti i da konektor u laptopu ne valja.

 

 

 

Znači imam adapter na koji ga uštekam, i ne radi. Probao sam ga uštekati na drugi disk i on radi normalno tako da je problem baš u disku. 

mmiklauz
15 godina
odjavljen
offline
Re: HDD riknuo

Možeš uslikati adapter? Da li daje 5V i 12V. Obično se 2.5" diskovi napajaju samo sa 5V, a 3.5" diskovi koriste oba napona, ali je moguće da neki green diskovi i u 3.5" koriste samo 5V.

 

Moguće da adaptor ne daje dovoljno struje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: HDD riknuo

-ako je adapter ok... ako daje dovoljno struje (uobičajeno, previđeno je za 2.5" koji traži niži napon za rad, 3.5" koristi sasvim drugi napon 12v.. u kućištu npr molex ima oba...) adapteri bez dodatne struje nisu za interni 3.5 hdd.. dok usb može dati do 5v (nazivno, cca 4,5v..).

-ako je motor crko, nemaš što.. jedino (pravi) data recovery .. koji ima odgovajući uređaj (kao cd..), mada se reklamiraju, nemaju (preskupo, neisplativo, stari koji imaju..) datalab ... bit će jako skupo, cjenkaj se.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: HDD riknuo
ihush kaže...

-ako je adapter ok... ako daje dovoljno struje (uobičajeno, previđeno je za 2.5" koji traži niži napon za rad, 3.5" koristi sasvim drugi napon 12v.. u kućištu npr molex ima oba...) adapteri bez dodatne struje nisu za interni 3.5 hdd.. dok usb može dati do 5v (nazivno, cca 4,5v..).

-ako je motor crko, nemaš što.. jedino (pravi) data recovery .. koji ima odgovajući uređaj (kao cd..), mada se reklamiraju, nemaju (preskupo, neisplativo, stari koji imaju..) datalab ... bit će jako skupo, cjenkaj se.

 

Evo slike adaptera i diska 

 

https://ibb.co/dZU5D6
https://ibb.co/hSVZ6R

 

Disk je 3.5''

mmiklauz
16 godina
offline
Re: HDD riknuo
Kako je spojen data kabel?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HDD riknuo

-pa to je prastari PATA disk.. moraš odgovarajuće postaviti jumpere (ako je ispravan), single-master poziciju, da bi radio na adapteru (ne cable select ili slave).

+ adapter-molex je ok, kad se spoji struja mora zavrtiti.. bez tog 99% posto crko motor/chip..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: HDD riknuo
Old Iggy kaže...
Kako je spojen data kabel?

 Spojen s ATA to USB kablom

mmiklauz
14 godina
neaktivan
offline
Re: HDD riknuo
ihush kaže...

-pa to je prastari PATA disk.. moraš odgovarajuće postaviti jumpere (ako je ispravan), single-master poziciju, da bi radio na adapteru (ne cable select ili slave).

+ adapter-molex je ok, kad se spoji struja mora zavrtiti.. bez tog 99% posto crko motor/chip..

 

Kada spojim ne zavrti uopće, ne daje znakove nikakve

mmiklauz
7 godina
neaktivan
offline
HDD riknuo

Dali disk ima oštećenja na ploči? Ili tragove oksidacije. Nekad se zna ulje za podmazivanje na ležajevima zamoriti. Pokušaj fenom za kosu zagrijati ležaj.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
HDD riknuo

Dali disk ima oštećenja na ploči? Ili tragove oksidacije. Nekad se zna ulje za podmazivanje na ležajevima zakoriti. Pokušaj fenom za kosu zagrijati ležaj.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: HDD riknuo
Pozdrav!
Imam WD black HDD 1T, star je nekih 6 mijeseci i ima jos 420GB prostora! Ali kada stavim da skine igru sa Steama nikako da je zapise, a igre koje su gore uredno rade! Sada se pitam dali je do HDD ili mozda sata kabla, ili nesto trece! Probao sam sa HD tune i nema ostecenja, ali igru nikako da zapise!

Pa sam je prebacio na SSD od OS i sve sljaka! Dali netko zna u cemu je problem? Posto ima garanciju jos 30 mijeseci nece biti problema sa reklamacijom ( Links.hr ) barem se nadam! HDD sluzi kao storge, igre+ muzika, i koj program! Thx!
Odmori se u Istini! :))
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice