HDD škljoca

poruka: 34
|
čitano: 13.700
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

Prije tri mjeseca kupio sam HDD Seagate Barracuda 320Gb(sata). Često se iz njega čuje zvuk nalik na škljocanje. Nekad i po par puta u nekoliko minuta, a nekad čitav dan  niti  jednom.  Na  netu  sam  našao  dosta  o  toj  temi,  ali  tim  osobama  bi  se  komp  smrznuo  i  bio  bi  potreban  restart.  Meni  sve  radi  kako  treba  i  nisam  primjetio

neke  posljedice  tog  škljocanja  (za  sad). Probao sam mjenjati kablove, ali ista stvar (primjetio sam da konektor na disku u koji ide podatkovni kabel ima dosta lufta). Napajanje je Enermax i vjerujem da ono nije uzrok. Šta mi predlažete? Da ga nosim i da mi ga zamjene (ako budu htjeli u Ve-milu) ili da stavim čepiće u uši?

 

Pomagajte  drugovi....

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca
Kao što si vec i sam skužio.
Kabel ne sjedi kak treba.
To ne bilo jednom i kod mene.
Samo kaj se olabavio kad sam prckao po kompu.
Ako ga probaš namjestit ne sjedne kak treba i dalje je labav(ima lufta)?
Onda bi ga išao mjenjat
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca

Predlazem ti da napravis backup svih podataka sto imas na disku i redovito ga radis. Srica sto imas 5 godina garancije, ali takvo skljocanje ne sluti na dobro. Svi oni koji se sicaju poznate IBM Deathstar serije prisjetit ce se zvuka. Mozda stvarno je nesto banalno poput kabela, ali ipak, kad bude kasno bolje da su podaci na sigurnom.

16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca

I meni je isto tako bilo i to na novom kompjuteru...Škljocalo je nešto i stalno se gasio...Skinuo sam sa seaget-ove stranice program za provjeru diskova,seatool, instalirao ga i provrtio...Kako mi analiza nije prošla do kraja, napravio sam backup i odnio ga do ve-mila da mi ga zamijene...Frend mi je u njih uzeo 2 harda od 500 Gb i niti jedan ne radi kako treba...Jednoga je već vratio a sad će ubrzo i drugi...

Bolje ti je to odmah zamijeniti...

16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

Istina kad crkne disk sve ode u k..., odma mjenjaj.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

hmm...to skljocanje moze biti da uopste nije problem...jer koliko hdd znam da skljoca kada radi...nego da te pitam...kada kliknes na start ili nesto..jel ti onda zaskljoca ili stalno, i kada nista ne radis...al ovaj problem sto opisujem se javljao na starim hdd-ovima ...nisam cuo u skoro vreme da se pojavljuje na novim ...

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

Zna škljocnut kad kopiram, dok sam na netu, nekad i dok ne radim ništa. Pokušao sam pratiti, ali nema neke logike. Probat ću vidjeti sa dečkima iz Ve-mila da li bi zamjenili. Prijatelj mi je imao isti problem sa istim diskom i nakon promjene kabla sve ok.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca
mainkic kaže...

Zna škljocnut kad kopiram, dok sam na netu, nekad i dok ne radim ništa. Pokušao sam pratiti, ali nema neke logike. Probat ću vidjeti sa dečkima iz Ve-mila da li bi zamjenili. Prijatelj mi je imao isti problem sa istim diskom i nakon promjene kabla sve ok.

to ti je kaj ti govorim.
Provjeri kable(strujni i podatkovni)
Mora da se negdje malo izvukao.
Ako to nije slucaj možeš još uvijek zamijenit disk

C2D@3360mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz@2,2V
16 godina
offline
RE: HDD škljoca

Seagate nakon udruživanja sa Maxtorom mora da je pokupio neke njegove odlike, a to je u prvom redu i tzv. škljocanje pri radu, tj. malo bučniji rad nego prije...

16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca

Ma provjeravo sam već sto puta, mjenjo kablove, pravio čuda.  Onda  uključim  komp  i  kao  na  iglama  samo  čekam  da  škljocne,  a  kad  škljocne  najrađe  bih  ga  otreso  o  zid.

16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca
Wiz3m4n kaže...

Seagate nakon udruživanja sa Maxtorom mora da je pokupio neke njegove odlike, a to je u prvom redu i tzv. škljocanje pri radu, tj. malo bučniji rad nego prije...

 Bas i nije, ovisi o modelu i o tome sto znaci "buka" za pojedinog korisnika. Za mene je i 320 Gb model tih, a imam i 250 Gb dva komada
koji su jos tisi tj po meni necujni. Po mom iskustvu Seagate ima jako dobre diskove uz 5 godisnje jamstvo i pristojne cijene, meni bar bolje
od toga ne treba...

× Asus P5B-Eplus × E4300@3GHz(fsb1333) × Crucial Ballistix 2x1Gb 4-4-4-12@833MHz × Asus Radeon 3870 × Seagate 7200.10 x2 = 530Gb total × Corsair 520HX × win_xp+win_vista ×× LCD NEC 1970 NX ××
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca

Imao sam isti problem. Ja sam samo defragmentirao disk i kasnije mi je sve bilo OK.


Potpis bez imena, takozvani bezimeni potpis ili potpis koji nema imena...
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

Nažalost to je jedan od simptoma crkavanja HDD. Obavezno uradi Back Up podataka. Probaj i uraditi chkdsk /r, ali sumnjam da će i to pomoći. Ovo sve pod uslovom da je to škljicanje prilično čujno, jer HDD se inače čuje dok radi, ali ne glasno.


More, more...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
HDD škljoca

Da, da, opasni simptomiNamigiva

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca

backup prije chkdsk-a napravi... jer chkdsk ti nekad do kraja u nepovrat sredi disk, koji je u banani.

16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca
mainkic kaže...

Ma provjeravo sam već sto puta, mjenjo kablove, pravio čuda.  Onda  uključim  komp  i  kao  na  iglama  samo  čekam  da  škljocne,  a  kad  škljocne  najrađe  bih  ga  otreso  o  zid.

ako si probao promjeniti kablove.. provjerio da li stoje dobro... i i dalje skljoca.. trci i mjenjaj disk.

Reg: But apart from the sanitation, the medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, the fresh-water system, and public health, what have the Romans ever done for us?
Xerxes: Brought peace?
Reg: Oh, pea-- Shut up!
16 godina
offline
RE: HDD škljoca

mislim da nije do kabela vec da je hdd


Matej
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

Jedan od razloga moze biti Automatic defragment,ako naprimjer imas Diskeeper onda iskljuci automatic defragment ako je ukljucen.Meni se isto tako desavalo koda neko struze ekserima po disku Smijeh i skenirao sam Sa Trojan Remover i nasao trojanca i evo vise ne skljoca.


Extreme_Tech
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca
LUXX kaže...
to ti je kaj ti govorim.
Provjeri kable(strujni i podatkovni)
Mora da se negdje malo izvukao.
Ako to nije slucaj možeš još uvijek zamijenit disk

 jel može sad za nas "laike" itko objasnit kakve veze imaju imaju kablovi s škljocanjem HDD-a. Hvala
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca

Ako ti hrad škljoca a još uvijek radi,znači da je pri kraju.Najbolje da ga odneseš di si ga kupio na reklamaciju.Trebali bi ti priznati reklamaciju ako ga nisi otvaral.

16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca
free_ kaže...
LUXX kaže...
to ti je kaj ti govorim.
Provjeri kable(strujni i podatkovni)
Mora da se negdje malo izvukao.
Ako to nije slucaj možeš još uvijek zamijenit disk

  jel može sad za nas "laike" itko objasnit kakve veze imaju imaju kablovi s škljocanjem HDD-a. Hvala
  naravno da mogu.
Kod  mene  jednom  bilo  da  sam  zapeo  rukom  za  strujni  kabel  na  hardu(dok  sam  petljao  po  kompu)
Odmah  kad  sam  bio  gotov  i  bootao  pocelo  je  škljocanje.
Prvo  cudno  struganje  pa  škljoc.....
Odma  sam  mislio  da  je  kabel.
Otvorio  stranicu  i  vidim  da  šteker  od  struje  ne  sjedi  kak  treba.
Bio  je  molex.
Šteker  namjestio  i  više  nije  škljocalo.
Naravno  može  i  bit  da  je  jednostavno  hard  u  ku****. 

C2D@3360mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz@2,2V
16 godina
neaktivan
offline
RE: HDD škljoca

dobro sve je moguće, ali ako je naponski kabel onda je logično da neće radit, bar meni, a ako je podatkovni onda mi i ima neke logike, recimo da ne hvataju možda 1-2 pina pa prijenos podataka šteka...

16 godina
online
HDD škljoca

Iskopiraj negde važne podatke i nosi u servis. Probleme sa kablom sam imao i sam (disk škljocne, računar se smrzne, zatim se čuje kako disk ubrzava kao da je tek uljučen i onda sve nastavi da radi do narednog škljoca), ali ako si menjao više priključaka bojim se da je nešto drugo. Mada, zvukovi koje diskovi ispuštaju znaju biti vlo različiti i ako se škljocanje ne poklapa sa štucanjem sistema, moguće je da je samo u pitanju model koji se iritantno oglašava (doduše, tada bi, pretpostavljam, škljocao malo redovnije).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

Evo hard sam odnio na reklamaciju. Sad mola malo stojati kod njih (valjda u karanteniŠutim), pa ću vidjeti šta će biti. Jedina solucija je da mi daju novog, jer ovoga više ne uzimam. Komp više ne škljoca, a   u njemu imam još jedan Seagate-ov hard iste starost, tako da bih ja otklonio bilo kakav softverski problem.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

imam isti disk i istu situaciju. mozda je to normalno za ovu seriju jer sam cuo da je dosta bucna


Intel C2D 2,66 GHz, 4 Gb RAM, HD 3850, SB 320 Gb + WD 250 Gb, Philips 200ws, 850 W RMS panasonic 5.1 sound system
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

sličnu situaciju sam imao prije nekih 3mj sa WDC250ks,u početku je počelo laganim kuckanjem na koje nisam obraćao pažnju i nisam znao od kud dopire taj zvuk,nakon nekog vremena je počelo zamrzavanje,usporenost otvaranja podataka sa tog diska,budući da sistem nije bio na njemu već je služio za važne stvari,srećom sam uspio spasiti oko 90% podataka sa kvalitetnim alatom,koji može vratiti dosta podataka čak i nakon 3 formatiranja diska ,e sada do takvog stanja može dovesti ako je dolazilo do nekakvih fizičkih udaraca,ili je pitanje do same elektronike diska(u mom slučaju elektronika zakazala)

bilo kako bilo tom disku ne preostaje još puno,jedino što možeš probati je to da uradiš lowlevel format,koji dovodi do potpunog usijanja diska,i traje nekoliko sati ovisno o veličini samoga. nakon toga disk gubi apsolutno sve podatke i u potpunosti briše sve,a ne kao klasično formatiranje diska koje samo na pojedine sektore stavlja 0000 (nule),ako preživi lowlevel format i nebude cvrckao trebalo bi biti sve ok,mada nikad neznaš...moja preporuka je reklamacija u svakom slučaju.


Black Edition
AMD 6400+
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
HDD škljoca

ljudi nemojte kupovati Seagate to je jednostavno postalo smeće od harda. Ja sam kupil isto baracudu i dva puta sam ju nosil na servis, prvi put je krepo a drugi put je počel cvilit ko sam vrag, nisam na kompu mogo bit kak je cvilil. Jednostavno nevaljaju.


"Imam sve karakteristike ljudskog bica; meso, kosti, kozu, dlake, ali nijednu emociju - osim pohlepe i gadjenja. Kad me vidite imate osjecaj da je to jaka osoba sa cvrstim stavovima i jakom voljom. Ali kad mi pogledate u oci, ja jednostavno nisam tamo..."
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

da ti odmah skrenem paznju s kablova, do njih nemoze bit.

oni mogu prouzrocit da ti ne radi, al ne i da "skljoca"..

 

 

ili je serija taka (bucnija) jer sam imo disk koji radi 5 godina i neprestalno skljoca

ili si nabaso na pokvaren disk.

 

uglavnom, idi u vemil i vidi sta ti kazu, oce li zamjenit.


celeron 333mhz / 64sdram / monitor u boji
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HDD škljoca

Ja imam vanjski disk LaCie (mislim da je unutra WD) od 250GB, i kada disk nije u upotrebi i kada sa njega neide pisanje i citanje, isto ponekad cujem škljocanje. Ali čim ga počmem koristiti to škljocanje prestaje. Taj isti disk imam već oko 4 godine, radi izvrsno i bez problema. a škljoca od prvog dana.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
HDD škljoca

Na svojoj baracudi primjećujem "zujanje" slično kao "škljocanje" (ako bi se to moglo usporedit s tim) već godinu dana, ali disk barem zasad radi bez problema. To zujanje il škljocanje najčešće čujem dok npr. čitam neki pdf. Ono prestaje dok pomaknem stranicu gore/dolje, al se opet s vremenom javlja. Disk je Seagate ST3120827AS i star je 3 g. i moguće je da baš takva serija il su pojedini diskovi s greškom. A kakvu ja imam sreću uvijek dobim nešt kaj nije bez greške. Cool

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice