Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

poruka: 11
|
čitano: 44.155
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

Pozdrav svima!

 

Ovo mi je prvo otvaranje teme na forumu, pa se nadam da dobro radim...

 

Problem je u displayu na končarovom laptopu Nela 4 14,1in. Pojavljuju se vertikalne (cijeli ekran) i horizontalne (gornja trećina ekrana) tanke linije u boji. Ovdje je slika: http://postimage.org/image/so7ppzu1b/

 

Kad su se prvi put počeli pojavljivati problemi, pojavio bi mi se bijeli ekran sa pravilno raspoređenim tamnim kvadratima veličine cca. 0,5x0,5 cm. Onda sam skužio da ako malo 'savijem' lijevi gornji kut ekrana - samo bi ga pritiskao kao da ću ga saviti prema sebi - da problem nestane na neko vrijeme (znam da to nisam trebao raditi, ali kad nemaš para za popravak, onda ti bilo koje rješenje paše). Inače, kada sam danas otvorio kućište ekrana, skužio sam da sam pritiskao baš negdje na mjestu gdje je uštekan video kabel. Ali problem se sve češće počeo pojavljivati i na kraju bi prelazio u vertikalne i horizontalne linije. Pogotovo sam skužio da se to događa kad laprop već neko vrijeme radi, pa se valjda zagrije. Kad se pojave vertikalne i horizontalne linije, onda nikakvo pritiskanje ne pomaže.

 

Uglavnom, sad me zanima da li bi netko mogao procijeniti u čemu je problem. Ili predložiti kako da saznam u kojoj komponenti je problem. Na netu sam gledao i našao da bi problem mogao biti: sam ekran, inverter, video kabel ili grafička. Grafičku sam isključio jer na nju ne bi utjecala primjena pritiska na ekran. Ali sad nisam siguran što bi moglo biti od preostale 3 opcije. Našao sam već neke displaye na ebayu, ali ne bi htio kupiti novi ekran da bi se na kraju ispostavilo da je problem u kablu.

 

 

Ovo su podaci o ekranu:

Compatibility: B141EW04 V.6

Size: 14.1-inch WideScreen (12"x7.4")

Resolution: WXGA (1280x800)

Type: Matte

Backlight type: CCFL 1-Bulb

Condition: New Grade A+

 

I...jedno potpitanje, da li ima veze da li je verzija B141EW04 V.6 ili B141EW04 V.7? Jer sam na ebayu našao puno jeftiniji ekran, ali verzija V.7.

 

Hvala unaprijed na bilo kakvoj pomoći. Osim naravno savjeta tipa: odnesi laptop u servis.

 

moj ekran s linijama moj ekran s linijama
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

Vjerovatno Grafička Karta Riknula tu su tzv artefakti koji upućuju da je Laptop ošao , daj ga na servis ak želiš pa čuj njihovo mišljenje i jel ti se isplati popravljat laptop ako nije prestar.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

Artefakti...Grafulja ti izumire ili ti je ekran pri kraju...Ako imaš drugi monitor probaj ga priključit na laptop,al mislim da je do grafulje :/

Izvan WC-a ne trpim druženje s govnima...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

Grafa je otisla - monitor je ok, da je do monitora on nebi radio, dakle trebat ces novu grafu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

Problem sa grafičkom ćeš eliminirati tako da spojiš neki monitor na VGA port od laptopa. Ako na tom monitoru nema problema (kada se pojave na ekranu od laptopa), onda je u pitanju ili kabel od ekrana ili sam ekran. Taj kabel je u "šarkama" od ekrana (jednoj) i njegov konektor zna puknuti.

 

To ti je (ako je u tome problem) najbolje odnesti na servis jer ako nemaš iskustva, možeš samo nešto zabrljati. Barem nek obave dijagnostiku, to ti je 100-150kn tako da znaš u čemu je problem.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
11 godina
neaktivan
offline
Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

ako je grafička otišla, zašto onda kada upalim laptop, pritiskom  na ekran mogu dobiti savršenu sliku (opisao sam to gore).... da je otišla grafička, onda nikakvo diranje ekrana ne bi vratilo sliku, zar ne?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

otišla ti je grafička kartica....a grafička kartica u laptopima se neda mjenjati...imao sličan slučaj i u svakom servisu mi rekli da je to tehnički neizvediva misija...jer je integrirana na mbo....dakle....mjenjaj sve skupa

11 godina
neaktivan
offline
Re: Horizontalne i vertikalne linije na laptopu
lamos_driver kaže...

otišla ti je grafička kartica....a grafička kartica u laptopima se neda mjenjati...imao sličan slučaj i u svakom servisu mi rekli da je to tehnički neizvediva misija...jer je integrirana na mbo....dakle....mjenjaj sve skupa

  Grafička možda nije integrirana!Pri kupnji treba paziti da je odvojena,a mislim da u končarovih laptopa jest...

Izvan WC-a ne trpim druženje s govnima...
15 godina
offline
Re: Horizontalne i vertikalne linije na laptopu
tapavko kaže...

ako je grafička otišla, zašto onda kada upalim laptop, pritiskom  na ekran mogu dobiti savršenu sliku (opisao sam to gore).... da je otišla grafička, onda nikakvo diranje ekrana ne bi vratilo sliku, zar ne?

 -točno. Loši kontakti ili pohaban kabel, možda uzrok (hladni) lem... enivej, svaki majstor od lemilice to može riješiti.. ovtori i vidi gdje je problem, možda je dovoljno popraviti-pritisnuti kabel, učvrstiti ga selotejpom i sl.

-veći problem je otvaranje ekrana bez oštećenja plastike i dostupnost tj otkriti gdje je problem.. potraži na YT video na tu temu.

-problemi s VGA (elektronikom) nebi dali ove simptome, tj nebi pomagalo piganje ili bi se pojavili artefakti nakon nekog vremena (pregrijavanje).. ipak spoji na neki monitor, za svaki slučaj, jer nije isključena mogućnost oba problema. Ako je problem s VGA tad vjerojatno nije isplativ popravak.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.2.2013 21:50 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

Hvala svima za komentare i savjete, pogotovo Sum_of_all_fears i ihush

Spojio sam eksterni lcd ekran na laptop. Na laptopu linije, a na eksternom monitoru savršena slika. Tako da definitivno nije grafička (bar koliko se ja kužim u to).

Sad ostaje kabel ili ekran. A meni se nekako čini da je problem negdje sa konekcijama kabela koji su vremenom zbog otvaranja i zatvaranja otišli.... ili se to bar nadam. :)

 

Ima netko nekoga (jeftinog a ultra stručnjaka, hehehe) za preporučiti da mi to pogleda i zalemi ako je moguće tako riješiti problem?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Horizontalne i vertikalne linije na laptopu

Pozdrav raja,

 

Da ne otvaram novu temu imam sličan problem. Laptop je star nekih pola godine, kupljen je nov. Naime, promjenom Windows teme pojavile su se linije, vidljive na slikama. Ne znam do čega je ovo? Takođe u vrhu ekrana se vidi i sjena komandne tipke browsera (Reload this page), zakrivljena strelica Chroma, samo to ne mogu uslikat kako treba......

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice