Koji je problem s kompjuterom?

poruka: 16
|
čitano: 2.093
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Imam slijedeći problem sa kompjuterom. Već neko vrijeme se ugasi sam od sebe i to većinom kada ništa ne radim na njemu. Uz to je počela slika u zadnje vrijeme da se sužava i širi (pojavi se ono crno sa strana) pa je normalna, ili stoji tako sužena pa se vrati, pa nakon nekog vremena opet i nekada kao da slika izblijedi kada se to dešava. Zna li možda neko zbog čega se to dešava?

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2015 22:10 (delta00).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji je problem s kompjuterom?

Ovo mi najvise slici na problem sa monitorom ,ali ti kazes da se cijeli comp ugasi ?

10 godina
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Kristalna kugla mi se razbila al meni ovo smrdi na grafu.

 

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
2 0 hvala 2
10 godina
neaktivan
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Da, samo se ugasi. Ne vjerujem da je montor, jer po zvuku mi djeluje kao da se "napreže" kada se to dešava. Postoji li način kako da provjerim da li je do grafičke?

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2015 23:22 (delta00).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Posudi u nekog prijatelja grafu pa probaj s njom hoce li se problem javljat.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
1 0 hvala 2
10 godina
neaktivan
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Evo šta mi se desilo u međuvremenu. Sinoć se opet sam ugasio. Kada sam ga upalila, par puta se pokušao podići i ja sam ga ugasila. Danas je radio kad sam ga upalila ali nakon nekog vremena se pojavio plavi ekran i pisalo je: Beginning drump of phisical memory. Poslije toga se opet upalio. Još da napomenem da, kada se tako ugasi sam, nema nikakve reakcije kada ga pokušam upaliti dok ga ne isključim i ponovo uključim u struju.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji je problem s kompjuterom?
Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji je problem s kompjuterom?

To sužavanje slike i blijedilo je znak da je vrime da promjeniš CRT monitor novim LED monitorom, a to što se ugasi provjeri najprije "Power options"  sleep , hibernate itd. a plavi ekran je možda do tvog načina prisilnog gašenja...

9 godina
neaktivan
offline
Koji je problem s kompjuterom?
Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Provjerila sam power i ne vidim ništa čudno. Nadam se da nije monitor jer se ovaj kompjuter koristi samo povremeno. U svakom slučaju ću provjeriti. Hvala vam puno, pogledat ću ovo što ste napisali pa ću javiti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji je problem s kompjuterom?

A sad glavno pitanje:

 

je li to LCD (tanki) monitor ili stari katodni (debeli)?

 

 

Ju je je? Je ju je!
10 godina
neaktivan
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Debeli. :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji je problem s kompjuterom?

Baci to....

 

odlaze ti elektromagneti koji šire snop iz cijevi na cijelu površinu ekrana...

 

daj 200 kn i kupi rabljeni 20" LCD i briga te..

 

a ako cijeniš svoje oči, imaš 22" LED IPS ova s bar dva ulaza za 1000 kn

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Re: Koji je problem s kompjuterom?

Kao što sam napisao , nabavi LED monitor jer ovaj neće dugo, najvjerovatnije su u pitanju elektroliti  tj. napajanje a za to ti treba elektroničar ili RTV el.mehaničar.

 

 

ps: Jura , nisu "elektromagneti" u pitanju tj. "otklonska zavojnica" ( dva namota , vertikalni i horizontalni) jer bi slika išla u crtu vertikalnu ili horizontalnu i jako je rijedak takav kvar jer prije tj. puno češće ode izlazni stupanj horizontalni ( vn tranzistor kao BU508 npr.) ili kod vertikale elektrolit ili int. kolo.

Ovdje kod ovog slučaja se sužava sa obje strane i problijedi slika što nas dovodi na napajanje koje se povremeno gubi...

10 godina
neaktivan
offline
Koji je problem s kompjuterom?

Hvala vam. Sve je gore i morat ću kupiti neki polovan ili nosati drugi sa sobom. :) Samo se nadam da je to sve i recite mi da se gasi radi toga? Malo sam ga očistila i brži je malo ali se i dalje gasi. A gasio se i prije nego su se pojavili ovi problemi na monitoru.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji je problem s kompjuterom?

Ako misliš na to što se pojavi plavi ekran trebala bi pogledati temu "BSOD... " a predpostavljam da si čistila po hdd sa CCleanerom.

Vjerovatno neko starije računalo pa bi ti predložio da otvoriš lijevu stranicu i provjeriš ima li na hladnjaku procesora (ispod ventilatora) na rebrima puno prašine i na grafičkoj kartici, Dugim stajanjem pomalo oksidiraju neki spojevi pa bi bilo dobro da se kablovi isključe i ponovo uključe koji su na matičnoj ploči i po diskovima.

Memorije se mogu izvući i proć školskom gumicom kontakte i čiste vratiti pravilno na svoje mjesto. Ako nisi to radila ili imaš poznanika koji to zna odraditi probaj ga nagovoriti da pomogne.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice