Komp nekad pali - nekad ne

poruka: 9
|
čitano: 1.662
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Komp nekad pali - nekad ne

Pozdrav, imam problem s kompjuterom od roditelja.

 

Kažu mi da se komp u 50% slučajeva nakon pritiska na gumb za paljenje ne upali do kraja, znači vrte se ventovi i rade diodice ali se ne čuje onaj "beep" i monitor ne prikazuje ništa. Zbilja se random dešava, svaki put dok sam ja bio doma (vikendom) je radilo tako da nisam vidio kako točno izgleda dok ne radi. Dok ne radi znaju ga ostaviti par minuta i ugasiti na sklopki i onda nekad proradi a nekad isto.

 

Specifikacije su sljedeće: 

Asrock A770DE+

Phenom II X4 925

Radeon RX 560

8 GB DDR2 noname stari rami

COOLERMASTER 550W napajanje (ne sjećam se koji točno model)

Crucial MX500 SSD

 

 

Od svih tih dijelova, jedino su mbo, cpu i rami iz "originalne konfiguracije", ostalo je sve zamijenjeno relativno nedavno. (2-3 godine)

 

Po meni vjerojatno je u pitanju napajanje ili matična ploča, međutim napajanje nije neko no name i nije tako staro.

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Komp nekad pali - nekad ne
Provjeri jesu svi kabeli uštekani kako treba, možda je negdje slab kontakt
Jesi probao cmos?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Komp nekad pali - nekad ne
BalkanUSrcu kaže...
Provjeri jesu svi kabeli uštekani kako treba, možda je negdje slab kontakt
Jesi probao cmos?

 Kabeli su svi uštekani dobro. 

 

BIOS sam stavio na default settingse opet (a i bio je i prije), tako da nisam ručno clearao cmos pomoću baterije - jer mogu doći u bios većinom 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Komp nekad pali - nekad ne
Koliko pločica rama imaš. Jesi probao vaditi, mijenjati slotove?
Jesi probao bilo šta
Imaš drugo napajanje da vidiš jeli do njega?
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 16:00 (BalkanUSrcu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Komp nekad pali - nekad ne
BalkanUSrcu kaže...
Koliko pločica rama imaš. Jesi probao vaditi, mijenjati slotove?
Jesi probao bilo šta
Imaš drugo napajanje da vidiš jeli do njega?

 2 keksa po 4gb, nisam probao ništa jer je radilo dok sam ja probao upaliti.

 

Recimo da se nece upalit, izvadim keks rama i onda se upali, svejedno ne znam jel se upalio jer je neispravan ram jer komp povremeno radi

 

Da imam drugo napajanje i ostale dijelove ne bih ovdje tražio pomoć 

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2019 8:16 (dmanz).
15 godina
offline
Re: Komp nekad pali - nekad ne

Sumnjam na RAM i napajanje. 

RAM testiraj sa memtestom da vidiš ima li kakvih grešaka.

Napajanje može imati problem sa napuhanim kondezatorima koji mogu praviti slične probleme. 

Također bilo bi zgodno provjeriti i kondezatore na matičnoj ploči da nije nekii procurio ili se napuhao. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
odjavljen
offline
Komp nekad pali - nekad ne

Postoji i jedna banalnija stvar - neki BIOS-i imaju opciju da zaštite računalo ako se ne upali ventilator. Imao sam slučaj da zbog hladnoće ležaji ventilatora, koji inače radi na niskim okretajima, dodatno koče ventilator i brzina pri paljenju bude niža od granične i BIOS spriječi paljenje do kraja. Ugasiš, upališ, sad se ventilator već malo ugrijao i sve krene normalno.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Komp nekad pali - nekad ne
MrBlc kaže...

Postoji i jedna banalnija stvar - neki BIOS-i imaju opciju da zaštite računalo ako se ne upali ventilator. Imao sam slučaj da zbog hladnoće ležaji ventilatora, koji inače radi na niskim okretajima, dodatno koče ventilator i brzina pri paljenju bude niža od granične i BIOS spriječi paljenje do kraja. Ugasiš, upališ, sad se ventilator već malo ugrijao i sve krene normalno.

 Nekako ne vjerujem, pošto je stavljen novi LC-CC-120 cooler, al ajd, budem rastavio komp za vikend pa sve pregledao detaljnije

11 godina
offline
Re: Komp nekad pali - nekad ne
Evo imam u temi slican problem i sad nakon 8 mjeseci opet racunalo ne daje sliku tj ne pali a ventilatori rade u pola snage kao i prije a tada đi je trebalo po pola sata da racunalo radi te pritiskom na restart ventilatori bi pokrenuli u svojoj brzini i sve je uredno radilo, eto i 8 mjeseci on palio iz prve dok evo sad 3 dana nista, zna netko ima jos kakvog na ina ili je do cega?
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice