Komp se gasi dok se ne "zagrije"

poruka: 22
|
čitano: 2.901
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Komp se gasi dok se ne "zaleti"
aj naslov teme nije baš posve tocan ali evo imam ovakav problem.
kada upalim komp nekoliko puta se ugasi, odnosno ili blokira, ili izbaci BSOD, ili se resetira, ili se samo ugasi koda ga izvucem iz struje.... i onda na dalje kada ga ponovo upalim ili resetiram također zna blokirati prilikom bootanja (maticna?), pa ne pronađe diskove itd itd...
uglavnom to se desi 2-3 puta i onda kasnije cjeli dan radi normalno. probao sam i cim ga upalim uci u neku igru da se komponente što brže zagriju ali nije pomoglo.


ovo je konfiguracija:
MBO: gigabyte MA790FXT-UD5P
CPU: Phenom II 955
GPU: sapphire HD6950
SSD: intel 120GB i nekoliko HDDova
RAM: više vrsta :D
OS: Windows 7 RTM
uglavnom windows još nisam probao reinstalirati, komp je godinu dana radio normalno sa ovakvim setupom.
i još nešto možda bitno, odkad sam stavio SSD, brže se pali itd ali onaj crni ekran di svjetli onaj windows logo, on jako dugo stoji, puno duže nego na obicnom HDDu a trebalo bi ici puno brže.
aj ima ko kakvu ideju prije nego sam poceo raskopavati komp?
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.9.2016 22:39 (Vegas).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Prva ideja - koliko ti je jako napajanje? Sa "nekoliko" HDDova i  HD6950, mozda ti fali Watta. Probaj isključiti koji HDD, ako nisu neophodni tijekom boota - je li se situacija popravila?

 

Edit: imaš online wattage calculator, googlaj. Tvoja konfiguracija (recimo da su 3 HDD) treba napajanje od minimalno 500 W

 

Druga ideja - jel overclockano išta na stroju? Ovo su simptomi i kad prodješ overclock iznad onog što RAM može izdržati, nevisno o CPU. Naročito ako imaš više različitih RAM modula - probaj eliminirati koji od modula, pa vidi jesu li simptomi još uvijek isti

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.9.2016 16:33 (post).
15 godina
neaktivan
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

ma napajanje je dovoljno. ćiftek 550W 2007g.. zvjerka :D nebi komp blokirao da je napajanje neispravno i gasio bi se u loadu a ne dok cackam po fejsu.

 

nije ništa overclockano. sve radi na 1333 a neki rami su cak i brži. međutim cackano je po BIOSu kada sam stavio SSD, ali eto kažem radilo je do nedavno normalno.

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"
Vegas kaže...

ma napajanje je dovoljno. ćiftek 550W 2007g.. zvjerka :D nebi komp blokirao da je napajanje neispravno i gasio bi se u loadu a ne dok cackam po fejsu.

 

nije ništa overclockano. sve radi na 1333 a neki rami su cak i brži. međutim cackano je po BIOSu kada sam stavio SSD, ali eto kažem radilo je do nedavno normalno.

 napajanje staro 10g nemoze nikako vise valjati! ako se ne varam i ploca je iz 2007g! nesto od toga dvoje je sigurno!

edit. kaj se tice dugog loada moras si namjestiti neke opcije obicno imaju veze s fast boot selekcijom u biosu ili tak nesto slicno ovisi od proizvodaca do proizvodaca!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.9.2016 16:39 (Stjepanj).
13 godina
neaktivan
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Također provjeri ram

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"

e sad si ga baš lupio.... pa da je staro 20 godina što nebi moglo valjati. radi se od kvalitetnim komponentama, ne o šrotexu. maticna možda. to i sam pretpostavljam, međutim ima ko ideju šta joj je?

aj procackat cu sad po biosu pa cu viditi. ko znajel u ono doba bilo tih opcija :D btw maticna je 2009g.

 

i koji benchmark za rame preporucate?

12 godina
protjeran
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

u njemu ima 1000+- el komponenti, na maticnoj ploci valjda 2x vise...zdravom logikom lako dodes do zakljucka netreba ti pametniji od tebe samog da bi to shvatio!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
1 1 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"
Vegas kaže...

e sad si ga baš lupio.... pa da je staro 20 godina što nebi moglo valjati. radi se od kvalitetnim komponentama, ne o šrotexu. maticna možda. to i sam pretpostavljam, međutim ima ko ideju šta joj je?

aj procackat cu sad po biosu pa cu viditi. ko znajel u ono doba bilo tih opcija :D btw maticna je 2009g.

 

i koji benchmark za rame preporucate?

Ako imaš više pločica rama vadi jednu po jednu mijenjaj slotove itd, možeš koristiti memtest+ za testiranje.
Što se tiče napajanja moguće da nije ništa sa njim ako ga nisi koristio, ako jesi koristio moguće da je oslabilo jer je ipak to dosta godina prošlo, možeš skinuti OCCT i testirati.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"
Vegas kaže...

ma napajanje je dovoljno. ćiftek 550W 2007g.. zvjerka :D nebi komp blokirao da je napajanje neispravno i gasio bi se u loadu a ne dok cackam po fejsu.

 

nije ništa overclockano. sve radi na 1333 a neki rami su cak i brži. međutim cackano je po BIOSu kada sam stavio SSD, ali eto kažem radilo je do nedavno normalno.

 Ništa te ne košta isprobat - izvadi disk po disk ili RAM pločicu po RAM pločicu

15 godina
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"

KISS (ako treba googalti za pravilo), kad se ne zna konkretno-očigledno, tad eliminacijom. Po navedenom, prvo odspoji SVE diskove. Upališ i uživaj u slici BIOSa.. dok se ne ugasi .. ili radi? Ako radi, gasiš, spojiš disk, upališ.. i opet .. ako radi ponoviš koliko imaš diskova.

-to je samo prvi mogući. Ostali su napajanje (ne bi vjerovao ali sve stari, gubi efikasnost-snagu, zapravo najveće opterećenje je upravo kod paljenja, sve se mora inicijalizirati.. ali ovo je sličnije problemu s MBO (VRM-stabilizacija napona+lem) ili problemu s kontrolerom-diskovi.. pa čak i neki od kablova. Čest uzrok je i VGA, jednako kao za sve, stari, stabilizacija+lem i to može biti objašnjenje 'kad se zagrije'. Ostalo kao RAM-cpu.. vjerotjatno nije uzrok, ali ako prije ne izoliraš/otrkiješ uzrok i to je moguće i opet isto objašnjenje, kontakti ili lem.

 

problem lema-kontakta. Da bi radilo mora biti OK-100%, ako negdje kontakt nije dobar, problem. Starenjem (oksidacija+trošenje) i naprezanjem-uvijanjem, čitava MBO (kao i VGA) postane problem, bezbroj mikro spojeva. Skoro nemoguće testirati-vidjeti (lako je za eksplodiran/nabubren kondić). Upravo to je najsličnije opisu. Dok se zagrije ostalo obavi termodinamika (širenje materijala) i kontakt proradi. Ponekad je fix u pećnici, ponekad u smeću.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"

zdrava logika kaže ako je napajanje neispravno da ce se komp ugasiti, zasmrditi ili nešto slicno, a ne blokirati i jednu sekundu pjesme koja trenutno svira do nedogleda.

i da, ventilator se cuje vec nekoliko godina što opet nema nikakve veze sa ovim.

 

 

i ne mora biti problem ovo zagrijavanje što sam naveo u naslovu, zato sam sada promjenio naslov teme.... ali i može...

 

e sad problem je što nacin eliminacije bi bilo teško izvesti jer mi se danas nakon 2-3 tjedna komp prvi puta upalio i da se nije ugasioili resetiro. da sam npr izvadio jedan ram sad bi ga proglasio neispravnim, a ne mora biti neispravan.

a ne mogu ni povaditi sve diskove u gledati u boot jer se komp prvi puta normalno upali I RADI.... blokira tek nakon 2 ili 15 minuta, svaki dan drugacije.

 

ali eto ovo što si naveo, lemovi na maticnoj, i meni to najviše smrdi jer je ona najosjetljivija i jedna je od starijih komponenti. cak mi je vec mrežna kartica riknula. sreca pa imam dvije.

 

btw koji su simptomi slabe baterije na maticnoj? (osim resetiranja biosa i sata, pto mi se ne dešava)

15 godina
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"

baterija je nevažna, služi samo postavkama i datumu. Možeš i bez nje, naravno tad moraš svaki put nakn paljenja podesiti.. do gašenja je nevažna (restart nije gašenje).

-daješ razne info.. može biti svašta, logika često nema veze s kvarom.. i diskove možeš isključiti i gledati 'ništa' to vrjeme.. odnosno ako ti nemaš vremena 2-15 min.. što ćemo tad?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Previše nagađaš, meni su tu glavni sumnjivci RAM.

 

Opali Memtest+ barem 2 sata (inače je više potrebno) ali pusti ga barem toliko da vidiš ima li grešaka, ako nema traži krivca dalje.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

pitam za bateriju jer kao što si sam rekao, kvar nema veze sa logikom :D ono možda neki imlupls da pa.....

 

gledam taj memtest+... to je nešto što se boota sa CDa pa tako radi ili nisma dobro skužio? btw imam u još jednom kompu druge rame pa cu ih proati zamjeniti. možda se bolest preseli na drugi komp :D

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Nemoj da prije provjere iskljucujes bilo sta kao uzrok problema. Probaj sve, od spajanja manje HDD-ova, RAM-ova i modula, graficke, lemova, pa do napojne, a podjednako je moguce da je i napojna kao i ostalo.

 

Sto se tice memtesta, provjeri gdje kakav tutorial, mislim da se moze uraditi i sa usb flash driveom. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.9.2016 23:46 (dzelo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"
Vegas kaže...

pitam za bateriju jer kao što si sam rekao, kvar nema veze sa logikom :D ono možda neki imlupls da pa.....

 

gledam taj memtest+... to je nešto što se boota sa CDa pa tako radi ili nisma dobro skužio? btw imam u još jednom kompu druge rame pa cu ih proati zamjeniti. možda se bolest preseli na drugi komp :D

 Evo link na Memtest, skini i sprži ISO na bootabilni CD ili sa njihovim alatom napravi bootabilni USB.

 

U biosu naštimaj boot order/priority na CD ili USB, resetiraj i memtest će sam odraditi svoje, ako izbaci greške označeno crvenom bojom onda ne štima memorija i tu traži krivca, izbacuj jednu po jednu da izoliraš onu koja pravi probleme.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Tipičan problem za kondenzatore na matričnoj ploči. Provjeri imaš li koji napuhan ili procurio kondenzator.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Kada vidim tu platformu, prvo što pomislim je čipset. Iznimno nepouzdana platforma u režiji AMD genijalaca koju su vukli još par generacija bez obzira na probleme za koje odbijam vjerovati da nisu znali. Na desktopu ipak malo manje izraženi.

Napajanje bez obzira na kvalitetu, vremenom degradira....komponente u njemu imaju svoj vijek trajanja. Razlika između kvalitetnog i šrota je u tome što prvi ima znantno duži radni vijek. Što ne znači da ako je napajanje kvalitetno da će raditi bezprijekorno zauvjek, neće.

 

 
1 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

e pa da nisam pitao sad bi još uvjek imao problema, ovako koda sam ga ureko... al eto barem radi xD
isto sranje danas sa  visokotlacnim peracem. jebe me vec 2 godine i odnesem ga danas kod majstora i sve radi normalno. kod mene sve nešto poluispravno.

 

 

ne kažem da ne slabi napajanje, naravno, ali u 2 tjedna u 30ak puta mi se potpuni shutdown desio samo jedan puta. napajanje je zadnje na što bi posumnjao. prije bi okrivio kuciste nego napajanje....

 

pregledao sam kondezatore, onako odoka koliko se vidi iza gravicke i coolera. nisam ništa neobicno primjeito. ovih dana cu ga skroz rastaviti pa detaljnije pregledati. kondenzatori mi se cine vec realniji razlog :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Komp se gasi dok se ne "zagrije"
Vegas kaže...

e pa da nisam pitao sad bi još uvjek imao problema, ovako koda sam ga ureko... al eto barem radi xD
isto sranje danas sa  visokotlacnim peracem. jebe me vec 2 godine i odnesem ga danas kod majstora i sve radi normalno. kod mene sve nešto poluispravno.

 

 

ne kažem da ne slabi napajanje, naravno, ali u 2 tjedna u 30ak puta mi se potpuni shutdown desio samo jedan puta. napajanje je zadnje na što bi posumnjao. prije bi okrivio kuciste nego napajanje....

 

pregledao sam kondezatore, onako odoka koliko se vidi iza gravicke i coolera. nisam ništa neobicno primjeito. ovih dana cu ga skroz rastaviti pa detaljnije pregledati. kondenzatori mi se cine vec realniji razlog :)

 Prije toga opali testiranje memtestom da vidiš ima li problema sa memorijom, jer Bsod, freezanje, restartanje, restart loop i sl. su simptomi neispravne memorije, latencije se kolju, nedovoljno napona i sl.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
online
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Meni 15 passova nije pomoglo, kad sam cimnuo RAM prstom, eto BSOD-a i uzroka... Zamijenio RAM, i nema BSOD-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Komp se gasi dok se ne "zagrije"

Davno (prije deset godina) sam imao skoro pa isti problem. Malo su procurili kondici na maticnoj ploci, kada bi se sustav dovoljno zagrijao toga vise nebi bilo.

Što je najbolje nije se dogadalo svaki dan nego random

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice