Laptop se pali preko baterije, preko punjaca nece!

poruka: 14
|
čitano: 5.069
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Laptop se pali preko baterije, preko punjaca nece!

Pozdrav,

imam zanimljiv problem. Naime, kao sto u naslovu stoji, laptop se preko baterije normalno upali i funkcionise, dok na punjac apsolutno ne reaguje. Konektor za punjenje kao i punjac, sam mijenjao, sto znaci da nije do njih. Problem lezi negdje na maticnoj. Je li se mozda neko susretao sa slicnim problemom i kako ga uopce rijesiti? Unaprijed hvala.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.10.2016 20:39 (Vehid).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n
Vehid kaže...

Pozdrav,

imam zanimljiv problem. Naime, kao sto u naslovu stoji, laptop se preko baterije normalno upali i funkcionise, dok na punjac apsolutno ne reaguje. Konektor za punjenje kao i punjac, sam mijenjao, sto znaci da nije do njih. Problem lezi negdje na maticnoj. Je li se mozda neko susretao sa slicnim problemom i kako ga uopce rijesiti? Unaprijed hvala.

 Provjeri MOSFET-e kod konektora i Schottkyeve diode (sumnjam da je tu problem, ali...), a više mi smrdi na naponski regulator (vjerovatno ima neki MAXxxx IC).

A zaboravio sam te pitat, to samo kad uštekaš punjač bez baterije, ili i dok su oboje uštekani?

Kruha i igala...
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n

Svejedno, ubacim samo bateriju, laptop radi, dok radi ukljucim punjac, isto kao da ga nisam ni ukljucio. Izbacim bateriju, ukljucim punjac, apsolutno nista ne reaguje, kao da ga i nisam ukljucio.

9 godina
offline
Laptop se pali preko baterije, preko punjaca nece!

Koji laptop?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n

HP 6710b

15 godina
offline
Laptop se pali preko baterije, preko punjaca nece!

puni li taj punjač bateriju (kad je računaljka isključena)? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.10.2016 18:30 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n
Ajar kaže...

puni li taj punjač bateriju (kad je računaljka isključena)? 

 Punjač je uredan, kao i baterija. Problem leži negdje na maticnoj ploci, a ne mogu ga naci.

7 godina
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n
Vehid kaže...

 Punjač je uredan, kao i baterija. Problem leži negdje na maticnoj ploci, a ne mogu ga naci.

 Jesi provjerio ono kaj sam ti napisao?

Kruha i igala...
15 godina
offline
Laptop se pali preko baterije, preko punjaca nece!

prema diskusiji na forumima o ovom problemu s navedenim laptpom (osim što svi - s razlogom - pljuju po hp-u) proizlazi da: ili priključnica za napajanje na laptopu ne drži (olabavila se i/ili odlemila), za što valja sve rastaviti i provjeriti ili je pogreška u dc konverteru (pretvaraču u istosmjernu struju) na matičnoj, za što nema drugačijeg lijeka nego nova matična. jebiga. sljedeći put kupi dell i odoše ti brige u vjetar. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n
fer-de-lance kaže...
Vehid kaže...

 Punjač je uredan, kao i baterija. Problem leži negdje na maticnoj ploci, a ne mogu ga naci.

 Jesi provjerio ono kaj sam ti napisao?

Ja isto mislim da je najvjerovatnije charging IC u problemu, ali ga ne mogu naci nigdje na shemi od ploce.

9 godina
offline
Laptop se pali preko baterije, preko punjaca nece!

Prema mom iskustvu najčešći problem je oko detekcije priključenosti punjača za što je zadužen lm393 (integrirani krug pod oznakom U1 koji radi kao komparator), ako ćemo nagađati. Ako imaš minimalnog znanja multimetar, možemo detaljnije obraditi problem.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.10.2016 22:18 (ITelektronika).
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n
ITelektronika kaže...

Prema mom iskustvu najčešći problem je oko detekcije priključenosti punjača za što je zadužen lm393 (integrirani krug pod oznakom U1 koji radi kao komparator), ako ćemo nagađati. Ako imaš minimalnog znanja multimetar, možemo detaljnije obraditi problem.

 

 Uz pomoc kolege "fer-de-lance" uspio sam upaliti laptop. Kada sam stavio pipaljku multimetra (+) na gate od MOSFET-a (FDS6673BZ), ukljucile su se signalne lamprice, a zatim sam normalno upalio laptop i dalje drzajuci pipaljku multimetra na gate-u. Sutra mi ostane da provjerim par komponenti koje su na gate-u, pa cu tacno odrediti u kojoj je problem. Hvala svima.

9 godina
offline
Laptop se pali preko baterije, preko punjaca nece!

Svakako provjeri...

Kod ta dva mosfeta ključnu ulogu imaju dva lm393. U1 je zadužen za detekciju priključenog punjača dok  u tvom slučaju LM393 pod oznakom U6  koji je zadužen za identifikaciju snage punjača te upravljanjem gate-om navedenog mosfeta(adp_en). Naravno da može biti i sam mosfet ili par elemenata direktno povezana s gate-om, ali najčešće stradavaju ta dva LM-a na tom modelu. Hp ih često koristi zbog Smart pin dizajna pa ćeš ih lako naći na hp-ovim pločama.

Možeš S i D(sporan mosfet) kratko spojiti te upaliti laptop, ako U6 (taj LM393) ne radi tada nećeš imati detekciju snage punjača tj sistem neće prepoznati snagu punjača te eventualno nećeš imati punjenje. To ćeš moći provjeriti s softw. u win.

Ako uspiješ riješiti problem super, napiši šta je bilo, ako zapne izmjeri i napiši napone ;

Q507, Q514, adp_en, U5(pin26, pin5, pin27, pin22)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.10.2016 1:02 (ITelektronika).
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali preko baterije, preko punjaca n
ITelektronika kaže...

Svakako provjeri...

Kod ta dva mosfeta ključnu ulogu imaju dva lm393. U1 je zadužen za detekciju priključenog punjača dok  u tvom slučaju LM393 pod oznakom U6  koji je zadužen za identifikaciju snage punjača te upravljanjem gate-om navedenog mosfeta(adp_en). Naravno da može biti i sam mosfet ili par elemenata direktno povezana s gate-om, ali najčešće stradavaju ta dva LM-a na tom modelu. Hp ih često koristi zbog Smart pin dizajna pa ćeš ih lako naći na hp-ovim pločama.

Možeš S i D(sporan mosfet) kratko spojiti te upaliti laptop, ako U6 (taj LM393) ne radi tada nećeš imati detekciju snage punjača tj sistem neće prepoznati snagu punjača te eventualno nećeš imati punjenje. To ćeš moći provjeriti s softw. u win.

Ako uspiješ riješiti problem super, napiši šta je bilo, ako zapne izmjeri i napiši napone ;

Q507, Q514, adp_en, U5(pin26, pin5, pin27, pin22)

 

 

 Napokon, uspjesno rijeseno! Problem je ipak bio u grani s gate-om, tačnije u diodi D12. Stavio novu, laptop radi uredno vec koji sat. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice