Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

poruka: 22
|
čitano: 20.302
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

Pozdrav,

Danas mi se pojavio problem na mom laptopu Dell Studio XPS 16.

 

Juče nije pokazivao nikakve probleme.
Pritisnem dugme da ga upalim,ali kad se pali samo tipkovnica pokazuje pozadinsko osvetljenje.
Pomislio sam da je problem do konekcije izmedju monitora i ekrana, otvorim ja laptop,i nista neobično,sve povezano kako treba.

Zatim sam probao da upalim računalo i da sačekam 5-10 minuta,dok se ne upali u potpunosti(sa i dalje ugašenim monitorom),i zatim sam probao pritiskati Alt+F4 da vidim da li računalo reaguje,medjutim opet ništa,niti se ugasilo,niti se ništa drugo nije dogadjalo.
Sada,ja sumnjam na grafičku,ali da je to problem verovatno bi se računalo ugasilo kada sam pritiskao Alt+F4.

Na njemu je instaliran Windows 10.

Prethodno je pokazivao ovaj problem koji sam probao da rešim,ali bezuspešno: link

 

Šta vi mislite,u čemu je problem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
Crkla ti je matična/grafička.
Ništa čudno s obzirom na starost laptopa.
Laptop se neće ugasiti s altF4 jer ti uopće ne uđe u windowse, možeš probati onaj popravak s pećnicom ali ako to i upali računaj da vjerojatno neće dugo potrajati.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

Prikopčaj vanjski monitor, ako i tamo nema slike, onda kako je već rečeno, matična.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
Dali vidiš sliku ako jakom lampom osvjetliš ekran?
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

Nedavno sam imao slični slučaj, s laptopom od prijatelja. Na ekranu nije bilo slike. Spojio vanjski monitor - jednom mislim da sam je dobio (dovoljno da učitam Linux Mint, ali ne punu live verziju, nego u onom drugom modu - zaboravio sam kako se taj zove), drugi put nisam.

 

Rastepao sam laptop, očistio, zamijenio termalnu pastu i termalne padove i provjerio situaciju - sad je bilo slike na ekranu laptopa. Super. No, dok je temperatura procesora još i bila u granicama normale, GPU se pregrijavao. Windowsi su stoga jako sporo radili, a ako sam ga probao restartati nakon što je neko vrijeme već radio, u BIOS setupu ili prilikom ponovnog pokušaja bootanja Windowsa, laptop se jednostavno isključio. Ponovno sam ga otvorio, provjeravao da je sve OK, ponovno zamijenio termalnu pastu, provjerio termalne padove (vidio se dobar utisak GPU-a u njemu) i i dalje ista stvar. Tak da u ovom slučaju, ili termalni pad kojeg imam (jeftini, kupljen za bezveze preko eBaya) nije mogao prenijeti dovoljno topline s GPU-a ili je GPU defektan. Kladio bih se u ovo drugo.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

Ili ti je neki od senzora za mjerenje struje bio neispravan ili je ploča imala djelomični kratki spoj. Kladiti se u termalnu pastu ili neispravan GPU je glupo.

16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
andrijam kaže...

Ili ti je neki od senzora za mjerenje struje bio neispravan ili je ploča imala djelomični kratki spoj. Kladiti se u termalnu pastu ili neispravan GPU je glupo.

Radeon Mobility iz serije 5000 (5450/5470) nema interni senzor temperature?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

Nisam napisao senzor temperature, nego senzor za mjerenje struje ili ti current sensor resistor ili sl.  Grafička se napaja iz SOC_VCC+ raila. Rail se generira iz čipa npr. Svaki čip koji generira PWM napon ima feedback pin ili dva, za mjerenje voltaže/struje koja prolazi railom. Ja bih se kladio u neispravnost tog čipa, a ne grafičkog. Ako se slika ne dobiva ne znaći da je sam grafički čip neispravan.

16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
andrijam kaže...

Nisam napisao senzor temperature, nego senzor za mjerenje struje ili ti current sensor resistor ili sl.  Grafička se napaja iz SOC_VCC+ raila. Rail se generira iz čipa npr. Svaki čip koji generira PWM napon ima feedback pin ili dva, za mjerenje voltaže/struje koja prolazi railom. Ja bih se kladio u neispravnost tog čipa, a ne grafičkog. Ako se slika ne dobiva ne znaći da je sam grafički čip neispravan.

Slike prvo nije bilo na ekranu laptopa, a na vanjskom monitoru je u ograničenom Linux Mintu bila zbrčkana (temperatura GPU-a je tada bila 84+ C). Nakon čišćenja, zamjene termalne paste i termalnih padova, odštekavanja i ponovnog uštekavanja kabela za ekran - radi i na ekranu laptopa i na vanjskom ekranu, bez zrčki. Ali se ipak nakon nekog vremena laptop isključi u BIOS-u ili prije/tijekom učitavanja Windowsa ako je neko vrijeme radio. Pod Mintom ili Windowsima se ne gasi, samo što je tada računalo daleko sporije nego bi trebalo biti, odnosno GPU-ov takt je spušten na najnižu vrijednost, a temperature GPU-a su povišene.

 

Zašto bi u takvoj situaciji bila glupa pretpostavka loš termalni pad (ne termalna pasta, s obzirom da se u tom laptopu GPU na hladnjak povezuje putem termalnog pada, a ne termalne paste) ili defektni GPU (bilo da on sam vuče previše struje zbog nekog internog problema pa se zbog toga pregrijava ili da mu je interni senzor temperature defektan)?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

Zato je taj GPU ima 15 ili 20W TDP ako se ne varam, i najgora termalna pasta/pad bio bi dovoljan. Ako je interni problem GPU-a onda bi se  stroj ugasion zbog potrošnje previše struje, nakon nekoliko sekundi. Zato bih se ja kladio u neispravno skloplovlje za rad GFX raila i da se zagrijava zato jer radi na nešto višoj voltaži, mislim da se radi oko 1.1V. Al na kraju priče nebitno jer u oba slučaja mora u servis.

14 godina
offline
Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku

Izvadi ram, bakrene pinove očisti da gumicom za olovku da se ponovno sjaje, vrati ram i probaj, 50% ovakvih problema je uzrokovano oksidiranim pinovima na ramu,

 

pozdrav

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
andrijam kaže...

Zato je taj GPU ima 15 ili 20W TDP ako se ne varam, i najgora termalna pasta/pad bio bi dovoljan.

A vidiš da nije dovoljno, s obzirom da GPU ima previsoku temperaturu. Baš sam pogledao situaciju - pod Windowsima je dosegnuo čak i 103 stupnja pod opterećenjem i nije se isključio, ali restart i ponovno učitavanje Windowsa ne prolazi - isključi se tijekom učitavanja Windowsa, još i prije nego prikaže grafičko sučelje. Ostaviš ga da se ohladi - Windowsi se normalno pokrenu. Mene to navodi na pretpostavku da BIOS isključuje računalo zbog previsoke temperature, a do toga ne dolazi u Windowsima jer tada power management preuzimaju Windowsi.

 

I zašto bi onda u takvoj situaciji bila glupa pretpostavka da je termalni pad loš ili GPU defektan?

 

andrijam kaže...

Ako je interni problem GPU-a onda bi se  stroj ugasion zbog potrošnje previše struje, nakon nekoliko sekundi.

Zbog čega bi svi potencijalni interni problemi GPU-a rezultirati takvim katastrofičnim posljedicama? Nemaš osnove to tvrditi.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.8.2018 20:15 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
andrijam kaže...

Zato je taj GPU ima 15 ili 20W TDP ako se ne varam, i najgora termalna pasta/pad bio bi dovoljan. Ako je interni problem GPU-a onda bi se  stroj ugasion zbog potrošnje previše struje, nakon nekoliko sekundi. Zato bih se ja kladio u neispravno skloplovlje za rad GFX raila i da se zagrijava zato jer radi na nešto višoj voltaži, mislim da se radi oko 1.1V. Al na kraju priče nebitno jer u oba slučaja mora u servis.

 Kineski termalni padovi nisu dovoljni za većinu GPU-a na laptopima. OK, su za Chipsete niskog TDP-a. Termalna pasta, ako postoji razmak, odnosno ako hladnjak ne naliježe direktno na GPU nije dobro riješenje.

Ja nekako gdje god to mogu stavljam bakrene podloške odgovarajuće debljine jer imaju višestruko bolju vodljivost nego najbolji termalni padovi na tržištu. Jedino je škakljivo odabrati točnu debljinu.

 

kuki123 Može konfiguracija?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
Zoki B kaže...

Izvadi ram, bakrene pinove očisti da gumicom za olovku da se ponovno sjaje, vrati ram i probaj, 50% ovakvih problema je uzrokovano oksidiranim pinovima na ramu,

 

pozdrav

 

 Probao sam očistiti RAM sa alkoholom,ali nije pokazalo nikakve rezultate.

 

Ako hoćeš da sijaš kao sunce,prvo moraš da goriškao ono!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
andrijam kaže...
Dali vidiš sliku ako jakom lampom osvjetliš ekran?

 

Ne,slike nema...probaću sa eksternim monitorom,ali sumnjam da će raditi,zbog onog dela gde nije reagovao na Alt+F4 i Enter.

Ako hoćeš da sijaš kao sunce,prvo moraš da goriškao ono!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
ITelektronika kaže...
andrijam kaže...

Zato je taj GPU ima 15 ili 20W TDP ako se ne varam, i najgora termalna pasta/pad bio bi dovoljan. Ako je interni problem GPU-a onda bi se  stroj ugasion zbog potrošnje previše struje, nakon nekoliko sekundi. Zato bih se ja kladio u neispravno skloplovlje za rad GFX raila i da se zagrijava zato jer radi na nešto višoj voltaži, mislim da se radi oko 1.1V. Al na kraju priče nebitno jer u oba slučaja mora u servis.

 Kineski termalni padovi nisu dovoljni za većinu GPU-a na laptopima. OK, su za Chipsete niskog TDP-a. Termalna pasta, ako postoji razmak, odnosno ako hladnjak ne naliježe direktno na GPU nije dobro riješenje.

Ja nekako gdje god to mogu stavljam bakrene podloške odgovarajuće debljine jer imaju višestruko bolju vodljivost nego najbolji termalni padovi na tržištu. Jedino je škakljivo odabrati točnu debljinu.

 

kuki123 Može konfiguracija?

 

Imaš u Moj PC,ali evo:

 

-CPU:DualCore Intel Core 2 Duo T9400, 2666 MHz

-RAM:4GB DDR3

-GPU:ATI Mobility Radeon HD 3670 512MB

-HDD:320 GB

-OS:Windows 10 Pro

Ako hoćeš da sijaš kao sunce,prvo moraš da goriškao ono!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
mbaksa kaže...
andrijam kaže...

Zato je taj GPU ima 15 ili 20W TDP ako se ne varam, i najgora termalna pasta/pad bio bi dovoljan.

A vidiš da nije dovoljno, s obzirom da GPU ima previsoku temperaturu. Baš sam pogledao situaciju - pod Windowsima je dosegnuo čak i 103 stupnja pod opterećenjem i nije se isključio, ali restart i ponovno učitavanje Windowsa ne prolazi - isključi se tijekom učitavanja Windowsa, još i prije nego prikaže grafičko sučelje. Ostaviš ga da se ohladi - Windowsi se normalno pokrenu. Mene to navodi na pretpostavku da BIOS isključuje računalo zbog previsoke temperature, a do toga ne dolazi u Windowsima jer tada power management preuzimaju Windowsi.

 

I zašto bi onda u takvoj situaciji bila glupa pretpostavka da je termalni pad loš ili GPU defektan?

 

andrijam kaže...

Ako je interni problem GPU-a onda bi se  stroj ugasion zbog potrošnje previše struje, nakon nekoliko sekundi.

Zbog čega bi svi potencijalni interni problemi GPU-a rezultirati takvim katastrofičnim posljedicama? Nemaš osnove to tvrditi.

 

 I takodje često sam menjao termalnu pastu(termalna pasta je bila ona za 15kn)i čistio kompjuter,nije bilo problema,na stress test-u je temperatura bila oko 70 °Cdok je u normalnom radu bila oko 50°C.

 

Ako hoćeš da sijaš kao sunce,prvo moraš da goriškao ono!
16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
kuki123 kaže...
I takodje često sam menjao termalnu pastu(termalna pasta je bila ona za 15kn)i čistio kompjuter,nije bilo problema,na stress test-u je temperatura bila oko 70 °Cdok je u normalnom radu bila oko 50°C. 

GPU ili CPU? Na ovom laptopu kojeg sam ja čistio temperatura CPU-a je bila OK, ali GPU-a nije.

 

BTW ne znam kakva je ta pasta za 15 kuna, ali za laptop bi uvijek trebalo odabrati nešto bar malo kvalitetnije, s obzirom da je kod njih hlađenje uvijek problematično zbog malih dimenzija. Ja sam koristio klasiku - MX-2.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.9.2018 12:47 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
kuki123 kaže...

 I takodje često sam menjao termalnu pastu(termalna pasta je bila ona za 15kn)i čistio kompjuter,nije bilo problema,na stress test-u je temperatura bila oko 70 °Cdok je u normalnom radu bila oko 50°C.

 

Temperature su ok.

Nitko ti ovako ne može reći s sigurnošću točan uzrok kvara, ali ako ćemo nagađati s obzirom na model, platformu i nekakvo iskustvo biti će najvjerovatnije GPU.

 

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
mbaksa kaže...
kuki123 kaže...
I takodje često sam menjao termalnu pastu(termalna pasta je bila ona za 15kn)i čistio kompjuter,nije bilo problema,na stress test-u je temperatura bila oko 70 °Cdok je u normalnom radu bila oko 50°C. 

GPU ili CPU? Na ovom laptopu kojeg sam ja čistio temperatura CPU-a je bila OK, ali GPU-a nije.

 

BTW ne znam kakva je ta pasta za 15 kuna, ali za laptop bi uvijek trebalo odabrati nešto bar malo kvalitetnije, s obzirom da je kod njih hlađenje uvijek problematično zbog malih dimenzija. Ja sam koristio klasiku - MX-2.

 

GPU nije imao senzor temperature,pa nisam znao...ali laptop baš i nije bio pretopao na osjećaj...sad ta termalna pasta mi je snizila temperaturu za 3-4 stepena,za razliku od prethodne...

Ako hoćeš da sijaš kao sunce,prvo moraš da goriškao ono!
16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
kuki123 kaže...
GPU nije imao senzor temperature,pa nisam znao...ali laptop baš i nije bio pretopao na osjećaj...sad ta termalna pasta mi je snizila temperaturu za 3-4 stepena,za razliku od prethodne...

Bilo bi čudno da nema senzor za temperaturu. Jesi pogledao programom GPU-Z?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali,ali ekran ne prikazuje sliku
mbaksa kaže...
kuki123 kaže...
GPU nije imao senzor temperature,pa nisam znao...ali laptop baš i nije bio pretopao na osjećaj...sad ta termalna pasta mi je snizila temperaturu za 3-4 stepena,za razliku od prethodne...

Bilo bi čudno da nema senzor za temperaturu. Jesi pogledao programom GPU-Z?

 Ne,koristio sam AIDA64.

Ako hoćeš da sijaš kao sunce,prvo moraš da goriškao ono!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice