Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

poruka: 7
|
čitano: 2.023
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

Pozdrav svima.

Bios mi ne vidi system fan3.

Vent se vrti ali ne pokazuje vrijednost ni u Aidi.

Iz priloga se vidi da su sys1 i 3 uključeni a 2 preazan.

Ima li ko kakva iskustva sa tim?

Pošto je ploča kupljena u dučanu prije deset dana ne znam je li pametno prvo probati staviti novi bios (sad je stari F2 dok je novi F9) ili ju ići odmah reklamirati?

 

Molim savjet nekog ko ima slična iskustva.

 

rođen u V.G.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

Sve dobro gdje ti vidis problem???

1. je CPU Fan, uredno se vidi

2. Je Chasis Fan, uredno se vidi

3. Fan??? imas li u kompu uopce 3. Fan? ako da uopce nije ukljucen na predvidjeno mjesto! kako da ga sistem vidi ako ne postoji, nema funkciju FSC i nije ukljucen u predvidjen konektor na MB?

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2015 1:36 (Hardwhelper!!!).
14 godina
offline
Re: Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

Iz slike biosa se vidi da bios vidi cpu fan i sistem 1.

Iz doljnje slike se vidi da postoji cpu fan, lijevo je spojen sistem 1, pored njega sistem 2 prazan a skroz desno se nalazi sistem 3 koji niti bios, aida, speedfan ne vide a koji se uredno vrti.

U tome je problem.

Probana tri ispravna različita fana na tome konektoru i bios/sistem ne vide ništa. Na 1 i 2 te cpu ve očitava uredno.

rođen u V.G.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

Nis napisao najbitnije!, koja revizija ploce?

 

Obrati paznju na orjentaciju konektora!, nadogradi BIOS najnovijom verzijom ALI za ispravnu reviziju ploce, radnja je visokog rizika tako ukoliko nisi siguran ili nemas  iskustva iza sebe prepusti radnju servisu.

Nisi napisao dali je konfiguracija kupljena u komponentama i slagana u "vlastitoj reziji" ili je isporucena ovako (nestrucno) "slozena" ili neispravna konfiguracija! u zavisnosti od navedenog (rizicno po gubitak garancije: nestrucna ugradnja...) ako je potonje reklamiraj!

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2015 15:06 (Hardwhelper!!!).
16 godina
offline
Re: Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

RTFM !!!

Da si pročitao upute znao bi u čemu je fora. Ploča ima 3 konektora za vent + 1 za CPU.

Od ta 3, 2 mogu očitati/regulirati brzinu vrtnje a 3 ti je samo 12V - nikakav senzor, niš. Zato ga u biosu uopće niti nema (nije ni potrebno jer ti je uvijek na max. brzini).

Normalno da ti pod 2 niš ne piše (odnosno 0 RPM) kad ništa nisi ni priključio na SYS_FAN2.

Znači, ako želiš kontrolu vrtnje, vent prebaci na SYS_FAN2 i na miru si.

14 godina
offline
Re: Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

To sam i pretpostavljao za sys3 ali me zbunilo što sam na netu naletio na sliku biosa te ploče na kojoj se vide sva 3!?

To me zbunilo pa sam ovdje pitao da vidim kaj je vjerojatnije točno.

U knjižici ploče istina spominje regulaciju na dva ali treći je preskoćen u vbilo kakvom opisu.

Hvala na odgovorima.

 

rev.1.1

rođen u V.G.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2015 16:38 (g.nitko).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matična ploča Gigabyte GA-B85-HD3 sys fan3

Postovani kolege @g.nitko i @semilemi nemojte se ovdje uciti servisu, prvo ispecite pa recite, pravilno odredite hardversku reviziju (ne temeljem fotki sa neta...), ne prevodite krivo upute!

 

@g.nitko; na slici koju ste uploadali nije ploca revizije 1.1 nego rev. >=2.0! tocno se vidi po rasporedu Sys fan 1 i 2 konektora i rasporedu npr. CMOS baterije!, zar je tesko procitati reviziju? ako je pitajte ovdje kolege ce razjasniti. Krivim informacijama o hardveru kolege mogu dati npr. krivi link na BIOS za drugu reviziju cime MB ostaje trajno unisten komad hardvera!

@semilemi; netocno, neznam koje si upute citao ili krivo preveo... ALI ploca i u rev.1.0 daje mogucnost regulacije zasebno za SysFan 1 a zasebno za SysFan 2 i 3 !

Kod revizije >=2.0 daje nesto vise opcija, uglavnom svodi se na rucno postavljanje odredjene temperature u °C, % ili posao odradjuje automatika prema ponudjenim opcijama.

Ovdje je kljucno uvidjeti da savjete, linkove nemozemo davati na temelju upitno relevantnih fotogtafija (net...), isto tako treba imati u vidu da bi svaku reviziju BIOS-a trebale pratiti i azurirane upute, nadogradnjom BIOS-a mijenjaju se i izbornici i opcije unutar istog a na konkretnom primjeru vidimo da u praksi nije uvijek tako! zato "meštri" treba punoooo prakse!

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice