Monitor - četiri paljenja za dobivanje slike?

poruka: 25
|
čitano: 3.642
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
odjavljen
offline
Monitor - četiri paljenja za dobivanje slike?

Bok, ekipo!

 

Da ne duljim, u posljednih mi se tri dana događa relativno čudna stvar. Naime, monitor nakon određenog vremena mirovanja jednostavno ne želi odmah pokazati sliku. Točnije, za prikazivanje slike treba mu točno četiri ponovna paljenja na gumb. Prvo sam prije tri dana kako mi se POST ekran pojavio samo na pola sekunde, zatim onaj Verifying DMI Pool Data također na pola sekunde, a ista se stvar dogodila i s animacijom pri učitavanju OS-a. Međutim, kad se sustav podigao, normalno sam imala slike. (Nakon zapravo četiri mijenjanja rezolucije s VGA moda na 1440×900 u OS-u.) To se nastavilo i jučer te danas, s time da su se danas pojavili novi simptomi: nakon bivanja monitora u mirovanju (standby), kad sam dodirnula miša, slika je došla na pola sekunde i onda nestalo. To se ponavljalo dok ga nisam četvrti put upalila i ugasila nakon čega je sve radilo normalno. Pokušavala sam ponoviti taj problem dok je monitor vruć, ali nisam uspjela - to se događa samo nakon duljeg stajanja monitora u mirovanju. Radi se o LG Flatronu L192WS.

 

Eh, sad, čudno mi je što se monitor uvijek normalno upali nakon četvrtog puta. Da je u pitanju neki naponski dio, bi li on baš uvijek proradio nakon četvrtog uzastopnog paljenja? :) Nisam baš vična tomu pa zato pitam vas. Svaka će mi pomoć dobro doći, samo da mi ne kažete da promijenim monitor jer je to gotovo nemoguće. Ovaj monitor ima podršku za pravi 50 Hz kojeg ponekad koristim zbog svoje struke, a ponekad i zabave (PAL igrice). :)

 

EDIT - Moderatori, molim vas da promijenite naslov u Monitor - četiri paljenja za dobivanje slike?. Naslov poruke je dobar, ali teme nije. :/

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2015 15:52 (Arendelle).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Monitor -

Vjerojatno "odlazi" neki od kondenzatora u napajanju backlighta... Provjeri za svaki slučaj s drugim monitorom da nije problem u grafičkoj, pa ako imaš lemilicu, ima po youtubeu tutorijala kako to popraviti (rastaviš, zamjeniš kondenzator, sastaviš); ili nosi u najbliži elektroničarski servis.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Monitor -

Hm, sumnjam da je problem u grafičkoj budući da sam probala signal dovesti do monitora i dvama različitim kabelima i s dvaju različitih priključnica (VGA i DVI s DVI-VGA adapterom).

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Monitor -

Nda, najvjerojatnije je kondenzator. Trebat će mu sve dulje da se upali, a onda jednog dana neće više uopće. Imali smo u firmi više takvih i kolega ih je većinu popravio.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor -
DigiMagic kaže...

Nda, najvjerojatnije je kondenzator. Trebat će mu sve dulje da se upali, a onda jednog dana neće više uopće. Imali smo u firmi više takvih i kolega ih je većinu popravio.

 

 Čudno mi je što mu uvijek, bez iznimke treba tri puta. Prva tri paljenja se zacrni nakon pola sekunde do sekundu, a može tako raditi i satima, neće se pojaviti slika. Četvrti put, s druge strane, pali i više ne gasi dok ne ode dulje vrijeme u mirovanje. :)

 

EDIT - Ipak, definiraj jednog dana. Za dva dana, mjeseca ili godina?

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2015 23:05 (Arendelle).
15 godina
offline
Re: Monitor -
Arendelle kaže...

 

EDIT - Ipak, definiraj jednog dana. Za dva dana, mjeseca ili godina?

 

14.09.2015. 07:56:23  po srednjoeuropskom vremenu 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor -
plavi08 kaže...

14.09.2015. 07:56:23  po srednjoeuropskom vremenu 

 Razumijem da je moje pitanje moglo biti shvaćeno u krivom smislu pa ću ga preformulirati. Zanima me koliko takav prosječan načet kondenzator (ako je uopće do toga) može izdržati - valjda je to dovoljno jasno?

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
15 godina
offline
Monitor -

Nemoguće za prognozirati. To je poanta mog odgovora. Iz iskustva sa sličnim problemima također mislim da je problem kondenzator na izmaku snaga.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Monitor -

Posalji u neki TV servis da ga poprave, ukoliko je neki od kondenzatora u banani ne bi trebalo biti skupo, obicno se vizualno da shvatiti ukoliko procuri tekucina i slicno.

clock2much
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Monitor -

Imao sam slican problem sa monitorom prije par mjeseci.

Pitao kolegu na poslu o cem se radi kaze on meni prdnuli kondenzatori odi u chipoteku i kupi ih evo ti tocne oznake.

Otisao kupio za 12 kn kondenzatore kolega ih promjenio i od tog dana sve vrh radi.

u nevolji ne treba plakati vec traziti ljeka
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor -
Čudno mi je što se kondenzator odmah toliko degradirao da monitor daje sliku tek od četvrtog, a ne npr. drugog pokušaja.
bolje.hr - Bolje je hrvatski!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Monitor -

Tu ne postoje pravila, milijun faktora igra svoju ulogu, od proizvodnje u tvornici do uvjeta rada. Mogao si uopce ne imati sliku, zato

clock2much
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Monitor -

Jednog dana = par tjedana do par mjeseci. Vjerojatno neće crknuti već sutra ako je tek počeo zezati (iako nije nemoguće), ali i praktično garantirano neće poživjeti još šest mjeseci, pokoj mu duši.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Monitor -

A dolazi li u obzir onaj trik koji pali na televizorima - da se nikad ne gase kad se počnu teško paliti? :) Bar nakratko, dok ne istražim koji monitor nativno prikazuje 50 Hz, a nije preskup, prevelik, pogrešne boje, rezolucije, omjera stranica (preferiram 16:10) i slično...

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Monitor -

Hmm, sumnjam da bi ispala neka primjetna razlika, no po nekoj logici, trebao bi dulje trajati ako nije konstantno upaljen. Recimo u (manjim) serverima je pravilo da se ugase diskovi koji se dulje vremena ne koriste; projektori se svi gase da se produlji trajanje lampe...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Monitor -
Arendelle kaže...
plavi08 kaže...

14.09.2015. 07:56:23  po srednjoeuropskom vremenu 

 Razumijem da je moje pitanje moglo biti shvaćeno u krivom smislu pa ću ga preformulirati. Zanima me koliko takav prosječan načet kondenzator (ako je uopće do toga) može izdržati - valjda je to dovoljno jasno?

 Relativno kratko ali nije bit u tome. Kada jednom kondenzatori "ispadnu" iz specifikacija cijeli sklop će biti preopterećen odnosno za istu stvar će biti potrebna veća struja te će ripple biti daleko viši što sve skupa može rezultirati dodatnim kvarovima a samim time i upitnu isplativost popravka. Savjet je zamjeniti dotrajale kondenzatore, naravno ako je u tome uopće problem.

www.itelektronika.com
8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor -
DigiMagic kaže...

Hmm, sumnjam da bi ispala neka primjetna razlika, no po nekoj logici, trebao bi dulje trajati ako nije konstantno upaljen. Recimo u (manjim) serverima je pravilo da se ugase diskovi koji se dulje vremena ne koriste; projektori se svi gase da se produlji trajanje lampe...

 

 Kako ne bi? Znam brdo LCD-ova koji rade već godinu-dvije bez gašenja na UPS-ovima ili agregatima (u profesionalnim uvjetima) baš zato što se nakon gašenja ne bi mogli upaliti. I sama sam imala neki Quadrov TV koji je palio nakon tridesetog pokušaja, a kad sam ga ostavila da radi stalno, radio je još valjda godinu dana ili čak više bez problema. Zamijenih ga jer je imao ogavnu sliku.

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
14 godina
moderator
offline
Monitor -

Kondenzatori u napajanju 99.9%.

 

Ne vidim razlog zašto se nebi zamijenili ti kondenzatori što prije...10-15kn troška + nekom platiš kavu i riješi ti to.

Ima na forumu dovoljno stručnih ljudi ako već neznaš nikog privatno da ti to riješi.

 

Ovako se samo uništava i ostala elektronika unutra pa će popravak biti neisplativ kad crkne do kraja.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor -

A dobro, onda će se to riješiti. Samo se bojim da se ne bi servis pretvorio u to da zbog nečije pogreške moram kupiti novi monitor. :) Valjda ću imati sreće...

 

P. S. Može promjena naslova u onaj iz prvog posta?

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
14 godina
moderator
offline
Re: Monitor -

Ne vidim zašto bi se to dogodilo.

 

Samo godine sam popravio već najmanje 50 monitora i ne vidim ništa komplicirano u tome.

 

 

Promijenjeno.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor -
XXX-Man kaže...

Ne vidim zašto bi se to dogodilo.

 

Samo godine sam popravio već najmanje 50 monitora i ne vidim ništa komplicirano u tome.

 

 

Promijenjeno.

 Ah, imam loša sjećanja od jednog CRT-a koji je toliko cvrčao da mi je dodijalo pa mi je prijatelj ponudio da će on to riješiti. Nakon tog zahvata, slika se više nikad nije pojavila.

 

Sad ozbiljno: nije mi problem danas naći novac da kupim neki solidni monitor (za cca tisuću krznenih životinja, možda i malčice više), ali mi je problem naći ijedan koji prikazuje 50 Hz kako treba. Većina ih samo podupla frejmove pa opet nemam gladak pokret u PAL-u.

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
12 godina
offline
Monitor - četiri paljenja za dobivanje slike?

Iako znam da cu od tebe dobiti TD

Hajde probaj jednu stvar,onako meni za dušu,prije mjenjana kondezatora!

Iza monitora imas one ventilacijske rešetke,di ti je monitor vruć,e tu gurni pištolj od kompresora i dobro ga ispuši(ako nemas kompresor,mozes sa onim na benzinskim pumpama)

Inace,imao sam isti monitor koji je imao slicne simptome i to puhanje je rjesilo sve i dan danas taj Flatron radi!

 

Ako sam dobro razumio,gasiš/pališ gumbom na monitoru?

Zasto?Nema ti potrebe taj gumb uopce dirati!

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor - četiri paljenja za dobivanje slike?

Vidiš, zanimljiva ideja, iako ne znam otkud bi u njemu bilo baš toliko prašine da bi mu smetalo u smislu nekakvog pregrijavanja ili sličnog s(t/r)anja. Ipak, kako metoda nije agresivna (invanzivna?) i kako nakon tog tretmana monitoru ne bi smjelo biti ništa gore (tja, pričam o njemu kao o živom biću), mogu probati.

 

Ne uključujem/isključujem monitor na gumb... bar nisam dosad. Sad ga moram tako uključivati nakon nekog vremena mirovanja jer se sâm ne želi uključiti, tj. isključi se nakon pola sekunde.

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
14 godina
offline
Monitor - četiri paljenja za dobivanje slike?

Jel se radi o PAL igrama za neku konzolu? Nikad nisam čuo da neka PC igra zahtjeva 50 Hz monitor...

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.8.2015 21:14 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Monitor - četiri paljenja za dobivanje slike?
Alkaline kaže...

Jel se radi o PAL igrama za neku konzolu? Nikad nisam čuo da neka PC igra zahtjeva 50 Hz monitor...

 Jok. 1080i50 i 576i50 videomaterijali.

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice