Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?

poruka: 13
|
čitano: 2.311
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Napajanje ili matična uzrok pokvarenog HDD-a?

Prije pola godine nabavia sam novi HDD od 1TB (WD10 EZER), i sve je uredno radilo bez ikakvog problema do prije misec dana.

Prije tih misec dana napravia sam update windowsa 10 (tocnije nakon restarta pc-a update se sam pocea instaliravat, al dobro nebitno).. update uspjesno prode, te nakon nekoliko sati rada na kompu ga gasim.

sutradan ujutro palim komp, kad odma nakon podizanja BIOS-a dobijem ovu poruku: (Slika u prilogu)

Koliko god puta ja restarto komp uvik isto. Stvar je da je HDD krepo. U BIOSU-u kad odem da prominim sa koje ce se particije, odnosno HDD-a bootat windows , tog HDD-a uopce nema ponudenog.

Provjerim SATA kabele od HDD-a i kabele za napajanje koji idu u HDD no 0 bodova. HDD prespojim na drugi komp ni tamo ga ne prepoznaje. pokusam testirati pomocu raznoraznih aplikacija i programa no na svakom mi baca errore i bad sektore. U Disk managementu ga cak i prepozna no kao unallocated space i pise bad disk...

dakle u svakom slucaju novi HDD star niti pola godine je iz vedra neba prestao s radom. 

 

Kupim novi HDD prije misec dana (Takoder WD 1TB, no WD10 EZEX model).

HDD radi najnormalnije i sve kako treba sve do danas kad mi se pc u sred gejmanja zamrznija i bacia bluescreen, naravno restarto se i opet nakon ucitavanja BIOS-a bacio istu poruku i isti error kao i sa onim prvim HDD-om... 

identicna situacija, BIOS ne prepoznaje HDD, sve isto.. vec sam se bio pomirio da cu ga morat slat na garanciju i servis , i iso sam cisto iz ocaja probat zadnju slamku spasa a to je opet otvorit kuciste i provjerit kabele HDD-a odnosno prespojit drugi kabel (konektor) od napajanja i gle cuda nakon toga je proradio i nije vise baca taj error.

Inace imam 2 HDD-a, jedan je za arhivu a drugi je za sistem odnosno windowse... Taj HDD za arhivu je prezivio i prosli i ovaj put, odnosno netaknut je.

 

E sad ono sto mene zanima i zabrinjava je da li je uzrok oba ta problema neispravno napajanje, odnosno moguce da je napajanje skurilo prosli HDD (s obzirom da je taj HDD bio ustekan na isti konektor na napajanju kao i ovaj). Jer niko mi ne garantira da se ista stvar opet nece dogodit sutra, za tjedan dana, misec dana ako je do napajanja i konektora koji idu u HDD.

Kako bi se uopce moglo provjerit napajanje da li je ispravno (odnosno htio bi vidjeti samo za taj jedan konektor koji je ocito problematican da li je stvarno do njega ili je nesto drugo posrijedi)? Jedini nacin koji mi pada na pamet je pomocu voltmetra izmjerit voltazu.

A mozda je i do maticne... 

Da li je imo iko slican problem?

 

Napajanje je XFX TS 450W, takoder relativno novo, mozda godinu ipo staro..

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2016 20:21 (nemesis777).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok pokvarenog HDD-a?
nemesis777 kaže...

Prije pola godine nabavia sam novi HDD od 1TB (WD10 EZER), i sve je uredno radilo bez ikakvog problema do prije misec dana.

Prije tih misec dana napravia sam update windowsa 10 (tocnije nakon restarta pc-a update se sam pocea instaliravat, al dobro nebitno).. update uspjesno prode, te nakon nekoliko sati rada na kompu ga gasim.

sutradan ujutro palim komp, kad odma nakon podizanja BIOS-a dobijem ovu poruku: (Slika u prilogu)

Koliko god puta ja restarto komp uvik isto. Stvar je da je HDD krepo. U BIOSU-u kad odem da prominim sa koje ce se particije, odnosno HDD-a bootat windows , tog HDD-a uopce nema ponudenog.

Provjerim SATA kabele od HDD-a i kabele za napajanje koji idu u HDD no 0 bodova. HDD prespojim na drugi komp ni tamo ga ne prepoznaje. pokusam testirati pomocu raznoraznih aplikacija i programa no na svakom mi baca errore i bad sektore. U Disk managementu ga cak i prepozna no kao unallocated space i pise bad disk...

dakle u svakom slucaju novi HDD star niti pola godine je iz vedra neba prestao s radom. 

 

Kupim novi HDD prije misec dana (Takoder WD 1TB, no WD10 EZEX model).

HDD radi najnormalnije i sve kako treba sve do danas kad mi se pc u sred gejmanja zamrznija i bacia bluescreen, naravno restarto se i opet nakon ucitavanja BIOS-a bacio istu poruku i isti error kao i sa onim prvim HDD-om... 

identicna situacija, BIOS ne prepoznaje HDD, sve isto.. vec sam se bio pomirio da cu ga morat slat na garanciju i servis , i iso sam cisto iz ocaja probat zadnju slamku spasa a to je opet otvorit kuciste i provjerit kabele HDD-a odnosno prespojit drugi kabel (konektor) od napajanja i gle cuda nakon toga je proradio i nije vise baca taj error.

Inace imam 2 HDD-a, jedan je za arhivu a drugi je za sistem odnosno windowse... Taj HDD za arhivu je prezivio i prosli i ovaj put, odnosno netaknut je.

 

E sad ono sto mene zanima i zabrinjava je da li je uzrok oba ta problema neispravno napajanje, odnosno moguce da je napajanje skurilo prosli HDD (s obzirom da je taj HDD bio ustekan na isti konektor na napajanju kao i ovaj). Jer niko mi ne garantira da ce se opet ista stvar dogodit sutra, za tjedan dana, misec dana ako je do napajanja i konektora koji idu u HDD.

Kako bi se uopce moglo provjerit napajanje da li je ispravno (odnosno htio bi vidjeti samo za taj jedan konektor koji je ocito problematican da li je stvarno do njega ili je nesto drugo posrijedi)? Jedini nacin koji mi pada na pamet je pomocu voltmetra izmjerit voltazu.

A mozda je i do maticne... 

Da li je imo iko slican problem?

 

Napajanje je XFX TS 450W, takoder relativno novo, mozda godinu ipo staro..

Voltmetar, radi li PC normalno pod opterećenjem? Nema rušenja i sl.? Jesi li radio testove s HD Tune i sl.? Popuni rubriku Moj PC

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2016 19:09 (softwaremaniac).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok pokvarenog HDD-a?

Evo popunjena je rubrika moj PC...

PC radi normalno pod opterecenjem , barem u kolicini opterecenja kojeg sam ja imao prilike prouzrociti a to je eventualno pokretanjem neke zahtjevnije igre (sto je bio primjer danas kad je riknuo, no onaj prvi HDD je iz cista mira riknuo).

Inace nikakvo rusenje, stekanje, gasenje ili slicno nije bilo, sasvim uredno i bez ikakvih problema PC radi. 

Nisam jos radio nikakve testove s nikakvim programima jer me doslovno strah pokrenut cak i bilokakvu igru da ne dode do nekog opterecenja trenutno jer ukoliko je do napajanja ce automatski morat i vecu voltazu davati HDD-u a onda bi se opet mogo ponovit gornji scenarij pa bi prije tako neceg htio biti siguran da nije do napajanja i da mogu ga opteretit bez straha..

14 godina
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok pokvarenog HDD-a?
nemesis777 kaže...

Evo popunjena je rubrika moj PC...

PC radi normalno pod opterecenjem , barem u kolicini opterecenja kojeg sam ja imao prilike prouzrociti a to je eventualno pokretanjem neke zahtjevnije igre (sto je bio primjer danas kad je riknuo, no onaj prvi HDD je iz cista mira riknuo).

Inace nikakvo rusenje, stekanje, gasenje ili slicno nije bilo, sasvim uredno i bez ikakvih problema PC radi. 

Nisam jos radio nikakve testove s nikakvim programima jer me doslovno strah pokrenut cak i bilokakvu igru da ne dode do nekog opterecenja trenutno jer ukoliko je do napajanja ce automatski morat i vecu voltazu davati HDD-u a onda bi se opet mogo ponovit gornji scenarij pa bi prije tako neceg htio biti siguran da nije do napajanja i da mogu ga opteretit bez straha..

To napajanje bi moralo držat konfu bez beda. Kod tebe se nešto jako čudno događa. Ja bih tu odradio sva hardverska testiranja, pa da vidimo.

Ako imaš prilike nabavit jače/drugo napajanje, probaj ili isprobat svoje kod nekoga.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok pokvarenog HDD-a?

A sutra cu odnit PC na servis da pogledaju preko voltmetra svaki konektor na napajanju da li je ispravan (pogotovo ovaj koji je skurio skoro 2 HDD-a), pa se nadam da ce uzrok biti da je taj konektor krivac, jer ako nije onda stvarno neznam do cega je i bojim se da ako je do napajanja da ne skuri i ostale komponente... iako do sad nije bilo nikakvih naznaka niti gasenja niti icega..

A nemam sad namjeru kupovat novo napajanje jer niti nemam para trenutno za to a niti mi se neda bacat pare na to ako na kraju bude da nije do njega nego do... neznam, maticne mozda (iako sumnjam).

14 godina
offline
Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?

Prvo reklamiraj disk, jer je valjda tri godine garancija, nećeš spominjati napajanje, jednostavno ne radi i nekad ti daju novi.

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?

Ali poanta je upravo u tome da nije do HDD-a vec do napajanja ili maticne koja je skurila HDD..

Ovaj HDD koji trenutno sad imam radi uredno i bez problema do onog errora, tako da trebam otkrit u cemu je stvar i sto to shebava disk. 

14 godina
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?
Hardu treba par mjeseci da vidis da li je ispravan. Ljudima je znalo rikavat njih vise. Vjerojatno je tvornicka greska a ne napajanje
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?

Isti naponi iz PSU služe i za MBO , GPU itd. što znači da HDD nije zbog napajanja u kvaru već je do samog HDD kako i kolega u postu gore reče.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?

U redu moguce naravno , no onda se postavlja pitanje:
Koja je vjerovatnost da u roku od pola godine 2 nova HDD-a iz ducana crknu i to sa identicnim errorom i identicnim kvarom i problemom? :(

ok, ovaj drugi nije crka ali je bacija isti error ko i prvi, i bija je neupotrebljiv sve dok nisam zaminija konektore iz napajanja koji idu u HDD.

Nezz, ovo mi je prvi put da se s ovako necim susrecem, a kako vidim ni po netu nema bas takvog primjera :/

 

14 godina
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?
nemesis777 kaže...

U redu moguce naravno , no onda se postavlja pitanje:
Koja je vjerovatnost da u roku od pola godine 2 nova HDD-a iz ducana crknu i to sa identicnim errorom i identicnim kvarom i problemom? :(

ok, ovaj drugi nije crka ali je bacija isti error ko i prvi, i bija je neupotrebljiv sve dok nisam zaminija konektore iz napajanja koji idu u HDD.

Nezz, ovo mi je prvi put da se s ovako necim susrecem, a kako vidim ni po netu nema bas takvog primjera :/

e

 Ja sam došao do zaključka, da netko online uništava diskove, na tri laptopa i dva kompa, sve počelo klikat u mjesec dana, sve bad sektori. Na jednom laptopu ih je bilo tisuće i nije htio bootat, nakon "popravka" (repair), sa HDD regenerator, uspio je bootat, ali nije i dalje bio ispravan.

Za zahvalu klikni na Hvala
15 godina
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?

Koja je vjerojatnost da serverski HDD od 3,5k kn dođe mrtav. A ti odeš 250km na lokaciju di postavljaš server i plačeš. 

10 godina
offline
Re: Napajanje ili matična uzrok p?okvarenog HDD-a?
nemesis777 kaže...

U redu moguce naravno , no onda se postavlja pitanje:
Koja je vjerovatnost da u roku od pola godine 2 nova HDD-a iz ducana crknu i to sa identicnim errorom i identicnim kvarom i problemom? :(

ok, ovaj drugi nije crka ali je bacija isti error ko i prvi, i bija je neupotrebljiv sve dok nisam zaminija konektore iz napajanja koji idu u HDD.

Nezz, ovo mi je prvi put da se s ovako necim susrecem, a kako vidim ni po netu nema bas takvog primjera :/

 

 

- Gejmeri kad neide lupaju šakom po kućištu ili najmanje po stolu a diskovi te vibracije obožavaju isto kao kad se stisne reset na kućištu dok oni upravo zapisuju podatke..

- Najljepše je kad kupuješ novog a trgovac ga onako samo u celofanu tresne na stol ispred tebe.

itd....

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice