Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

poruka: 15
|
čitano: 3.423
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

Ovako, pozdrav za početak... Imam veliki problem sa laptopom i pisao sam već nekim ljudima (i časopisima), al mi nitko il ne može il ne želi (ne odgovara) pomoći... Ajmo od početka...

 

KONFA: Acer Aspire 5101 (Mobile AMD Turion 64 MK-36 2.0Ghz, Gigu RAM-a (2x512 DDR2), Chipset ATI Mobility Radeon Xpress 1100, Grafulja ATI MObility Radeon X1100 128MB)

 

PROBLEM: Malo je zeznut za objasnit... Anyway, kad god pokrenem neku 3D aplikaciju (čitaj igru) u intervalima od 2 minute snaga procesora pada i raste (provjerio sam sa AMDClock-om)... Npr. igram Splinter Cell Chaos Theory i igra radi ko zmaj, FR visok i za dvi minute padne ispod 10 i tako minutu, pa opet poraste, pa za dvi minute opet padne, etc... Procesor gubi snagu sa 2000Mhz na 1800Mhz do 1500Mhz (kako kad)... Jel postoji nada za moj problem (please say yes, please say yes)...

 

Molim vas da mi odgovorite što prije, jer ne znam više što ću...

 

Unaprijed hvala...

 

Masko

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

Da ti nije uključen Cool and quiet

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

Onako na prvu mi pada na pamet da ti se "uključuje" PowerNow: http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_10220_10221%5E964,00.htm

Recimo ti igraš, temperatura raste, smanjuje se frekvencija kako bi se ohladio procesor. Kad se ohladi opet je sve OK.

 

Priznajem nisam baš stručan na tom polju, ali izgleda mi kao takav neki problem, a i ako pokrenemo diskusiju, valjda se javi netko tko zna problem.

 

Pozdrav

15 godina
neaktivan
offline
Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

Meni si to znalo dogadati sa starim kompom imao sam celerona D i u CoD2 mi fps sa kojih 60 padne na 3-4 i tako kojih 45s i onda opet sve oke...a problem nisam rjesio jedino sto bi ti mogo preporuciti da ocistis cooler od proca...drugo neznam

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

Sam da otvara laptop?

16 godina
neaktivan
offline
Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

Pa sta - nije to tako tesko.

Universe and human stupidity are only things that are infinite.I'm not sure about universe - Albert Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

Za početak, hvala na odgovorima... Ja sam sumnjao da je tak nešt, jer nije u Windozima (naravno, to se prvo provjeri)... Laptop sam već otvarao bio prije nekih dva tjedna i očistio sve hladnjake (garfulja i proca), al se to i dalje događa... Čak sam i sa nekim starim programom smanjio snagu proce na 1.5, al on opet padne niže... Smanjivao sam i napon koji dobiva, sa *ubi me ak se sjećam imena* programom, al nije pomoglo... Jel postoji fora da isključim Cool & Quiet (ak je to uopće pametno)? Pokušao sam čak i stavit laptop na više postolje (nagnuo ga da hladnjak vuče više zraka, pošto su same nožice niske dosta) i malo je smanjilo intervale, al nije problem riješilo do kraja... Naravno, mogu probat igrat igre u frižideru :)

16 godina
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

A tko kaze da je glavni procesor kriv? Mislim, ako ti se dogadja to samo u igrama, mozda jadan mora tu i tamo povuci umjesto nekog drugog,  npr. graficke.. Driver?

16 godina
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ
pinkskin kaže...

Da ti nije uključen Cool and quiet

 Slažem se sa ovime, ja imam na svome desktopu uključenu opciju radi smanjivanja temperature procesora.
Odi si u bios i isključi to
AMD Athlon64 X2 6000+, oc 6400, Sapphire HD3870 512MB GDDR4, 4 x 2Gb Kingmax, 800Mhz, Asus M2R32-MVP, HDD Segate 250Gb, 16Mb, Chieftec power supply 650W Turbo Series
15 godina
neaktivan
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

OK thanx,  probat ću... I stavit ću si najnoviji Catalyst Mobility (8.5) i našao sam neki AMD OverDrive (pa da testiram jel Proca il ne)... A što se BIOS-a tiče, probat ću i to, al moj je jedan od onih *zaništa* BIOS-a u kojima su opcije za ništa, nema ih puno (nula bodova)...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ
Masko kaže...

OK thanx,  probat ću... I stavit ću si najnoviji Catalyst Mobility (8.5) i našao sam neki AMD OverDrive (pa da testiram jel Proca il ne)... A što se BIOS-a tiče, probat ću i to, al moj je jedan od onih *zaništa* BIOS-a u kojima su opcije za ništa, nema ih puno (nula bodova)...

 Flashaj BIOS. Stavi najnoviji. Kako su ti vec rekli vjerojatno se radi o AMD-ovoj kull end kvajet foriSmijeh
Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

A zar nije to malo opasno? Mislim, nisam toliko upoznat sa hardware i BIOS forama, al uvijek su me učili da je flešanje BIOS-a *opasno*, jer će se *ne znam što loše* dogodit...

16 godina
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ
Masko kaže...

OK thanx,  probat ću... I stavit ću si najnoviji Catalyst Mobility (8.5) i našao sam neki AMD OverDrive (pa da testiram jel Proca il ne)... A što se BIOS-a tiče, probat ću i to, al moj je jedan od onih *zaništa* BIOS-a u kojima su opcije za ništa, nema ih puno (nula bodova)...

 Jednostavno odeš u bios pronađeš tu opciju i postaviš je na disable i to ti je to, nemoj fleshati bios. Samo diseblaj
AMD Athlon64 X2 6000+, oc 6400, Sapphire HD3870 512MB GDDR4, 4 x 2Gb Kingmax, 800Mhz, Asus M2R32-MVP, HDD Segate 250Gb, 16Mb, Chieftec power supply 650W Turbo Series
16 godina
neaktivan
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ
Masko kaže...

A zar nije to malo opasno? Mislim, nisam toliko upoznat sa hardware i BIOS forama, al uvijek su me učili da je flešanje BIOS-a *opasno*, jer će se *ne znam što loše* dogodit...

 BIOS se obično flasha kada ti hardware ne funkcionira kako treba. U novijim verzijama BIOS-a se te greške popravljaju. S obzirom da imaš Turiona,trebao bi moći isključiti Cool & Quiet. Preporučio sam flashanje u slučaju da nemožeš isključiti C&Q u BIOS-u. Ukoliko se odlučiš na to svakako provjeri koje promjene donosi nova verzija BIOS-a.
Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Neki gadni problem sa procesorom... UPOMOĆ

AMD PowerNow! Functionality May Require a Driver for AMD Mobile Athlon 4 and Duron Processors with Windows XP

 

Advanced Micro Devices (AMD) offers PowerNow! technology on AMD mobile Athlon 4 and mobile Duron processors. The PowerNow! technology adjusts the processor's performance and power consumption by dynamically adjusting the processor's operating frequency and voltage. Windows XP requires an additional driver (the Amdk7.sys driver) to enable the AMD PowerNow! functionality. Laptop computers that are based on these mobile AMD processors and are shipped with Windows XP installed by the manufacturer are likely to have this driver already installed. If you reinstall Windows XP, you must also install the Amdk7.sys driver to use the PowerNow! technology.

 

 

http://support.microsoft.com/kb/306458 

 

Ako koristis XP instaliraj SP3

 

Ako koristis Vistu to se moze urediti u Power Options

 

Proveri temperature,BIOS....

P1 200 Mhz RAM 32Mb Hdd 500 Mb Win 98 (i jako sam sretan)
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.6.2008 23:07 (Lazarus Long).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice