Nešto mi ubija RAM slotove?

poruka: 10
|
čitano: 2.167
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Nešto mi ubija RAM slotove?

Pozdrav! 

Izgleda da imam problema s cijelim kompom i više ne znam što, gdje, kako, zašto, kada...


PC:
matična: ASRock 770 Extreme3 
proc: Phenom II 955 BE @3.2GHz (stock)
grafa: XFX 6950 2GB (flashana u 6970 prije par godina)
RAM: Corsair 2x2GB 1600, Kingston 2x2GB 1333
PSU: Corsair CX600, 600W
HDD: WD Black 1TB

 

nova matična: Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H

RAM od susjeda: G.SKILL Ripjaws 2x4GB 1333

grafa od susjeda2: POV GTX550ti

Pokušat ću pojasniti situaciju što je kraće moguće. 
Odlučio sam instalirati Windows 10 (s 8.1 na 10) jer predugo nisam napravio novu instalaciju i promijeniti termalnu pastu na procesoru. Imao sam malo problema jer se procesor primio za heatsink(jako dugo nisam mijenjao pa se zapeklo), ali ništa što fen i malo sile ne može riješiti.
Nije mi se svidjela 10-ka pa sam se vratio na Win 7 jer mi je ipak komp dosta star pa da idem na najbolje performance, tako nešto.. 
Nakon par dana korištenja, surfam i freeza se slika i zvuk. Lupim restart na kučištu, ventilatori se vrte, lampice svijetle, ali ne želi POST-at. Probam opet restartati, ali ne pomaže pa moram gasiti preko napajanja.. Napravim to nekoliko puta i svaki put ista situacija. 
Rastavim komp, ništa neobičnog, stavim 1 keks RAM-a i proradi, POSTa, loadaju se Windowsi(veselje, radost). Nakon toga piknem ostala 3 keksa RAM-a i vrati se u situaciju da ne dobivam POST. Znači RAM je kriv. Testiram jednog po jednog u prvom slotu, svi rade. Isprobam sve kombinacije  i ispada da mi ne rade slotovi 2 i 4 (1-2, 3-4 su u channelu). Susjed se smiluje pa mi posudi 2x4GB da budem opet na 8GB, a ja njemu svoja 3 keksa po 2GB. 
Njuškalo, nova matična, dođe za par dana. Sklopim sve, stavim 2x4GB u slot 1 i 2, a 2GB u slot 3. Komp se boot-a, pokazuje 10GB i sve super. Nakon dan-dva, freeza se, restartam i ne POST-a. Izvadim keks iz slota 2 i sve radi. Znači kupio sam novu matičnu i opet su mi krepala ista 2 slota za RAM kao i na staroj ploči Živim tako još koji dan i grafa mi počne kazati artefakte i postane neupotrebljiva. Jel moguće da mi je grafa skršila 2 slota za RAM na 2 ploče? Bar sam mislio da jest. Sad koristim integriranu grafu s matične i iz znatiželje stavim onaj keks od 2GB u slot 4, kad ono, proradi i imam 10GB Odmah na zaključak, grafa je za sve kriva. Nije dugo trajalo jer mi se komp opet freezao i nemam POST Ista situcija na integriranoj kao i na 6970. Posudim od drugog susjeda 550ti i opet mi pokazuje 10GB RAMa, ali dogodilo se po treći put isto. Freeze, restart, nema POST-a, vadi RAM van iz slota. 

TL;DR Krepala mi 2 slota za RAM, kupio novu matičnu na kojoj su krepala ista 2 slota. Nakon toga mi krepala grafička, ako stavim drugu grafičku onda slotovi za RAM prorade, ali krepaju nakon nekog vremena.
RAM bi trebao biti ispravan jer kod susjeda rade bez problema, na procesoru su svi pinovi dobro, mijenjan je SATA kabel, vadio sam CMOS bateriju, izgleda da je grafa slučajno krepala i nije kriva za RAM slotove(valjda).


Najviše sumnjam u procesor(previše sile kad sam mijenjao pastu?) i napajanje.

Molim vas za neku informaciju o ovome ili savjet što napraviti..

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Nešto mi ubija RAM slotove?

Zanimljivo. S obzirom da si RAM, ploču i GPU već zamijenio, ja bih sad isto posumnjao u napajanje. Sudeći po ostatku sustava, ne čude me ovakvi problemi. Ovo je razdoblje u kojem PC-evi počinju pokazivati prve probleme. Druga stvar koja me brine je sila koju spominješ, jesi li siguran da nisi štogod polomio prilikom tog skidanja CPU-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nešto mi ubija RAM slotove?

Grijao sam fenom heatsink i CPU neko vrijeme i kad mi se činilo da je dosta pokušao sam šarafcigerom "odgurati" CPU dolje s heatsinka. Prvo u jednom kutu IHS-a, pa u drugom i pomaknuo se. Nije bilo nikakvog udaranja niti padanja CPU-a.

11 godina
odjavljen
offline
Re: Nešto mi ubija RAM slotove?
presvietli kaže...

Grijao sam fenom heatsink i CPU neko vrijeme i kad mi se činilo da je dosta pokušao sam šarafcigerom "odgurati" CPU dolje s heatsinka. Prvo u jednom kutu IHS-a, pa u drugom i pomaknuo se. Nije bilo nikakvog udaranja niti padanja CPU-a.

 Svi pinovi na cpu su OK? Pogledaj to. 

...................................... funny facts
13 godina
offline
Re: Nešto mi ubija RAM slotove?
presvietli kaže...

Složi taj RAM kako se spada, kakvo je... miješanje i to još kobinacije sa 2 GB modulom.

Uzmi 2x 8GB i to je to, ako je previše novaca, uzmi jedan modul od 8 GB i gotovo.

Napajanje ako je starije zamjeni za FSP Hyper 600W i sve že raditi kako treba.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D ps. pomoći ću svakome najbolje što mogu i znam. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.7.2017 17:11 (Valentin17).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nešto mi ubija RAM slotove?

Nemam u planu nikakvu nadogradnju, a i neisplativo mi je trenutno. Kupio sam novu ploču da imam funkcionalne slotove i da mogu nutra staviti svojih 4x2GB i to mi je dosta(ovih 2x4GB od susjeda su privremena solucija), a onda se desilo to što se desilo i opet ne mogu iskoristiti svoje module. 
Pinovi su ok. 

13 godina
offline
Re: Nešto mi ubija RAM slotove?
presvietli kaže...

RAM ti je neispravan taj.

Ako ne želiš ulagati, a ništa, baci sve u smeće onda.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D ps. pomoći ću svakome najbolje što mogu i znam. :D
12 godina
offline
Re: Nešto mi ubija RAM slotove?

Napajanje ti je u kvaru!

Probaj od susjeda posuditi napajanje pa probaj!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
15 godina
offline
Nešto mi ubija RAM slotove?

Grafička kartica ti nije ubila RAM slotove. RAM slotovi mogu otkzati iz čista mira. Meni se to desilo na par mjeseci staroj matičnoj ploči.

 

Problemi koje imaš su najverovatnije  zbog moguće nekompatibilnosti RAM memorija (različite frekvencije, naponi i latencije) ili neispravnosti jedne od njih.

 

Napiši modele memorija koje koristiš 2x4 GB i ova od 2GB - brzina, napon i latencije.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.7.2017 0:14 (boxer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nešto mi ubija RAM slotove?

Probat ću s drugim napajanjem prvom prilikom.

2x4 je G.Skill Ripjaws X, 1333MHz, 1.5V, 9-9-9-24-2N

2GB je Kingston, 1333MHz, 1.5V, 9-9-9

Prvi put kad su mi slotovi prestali raditi imao sam prištekano taj Kingston 2x2GB i Corsair 2x2GB od kojih se ne sjećam specifikacija, ali radili su bez problema oko godinu i pol.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice