PC se sam gasi

poruka: 12
|
čitano: 2.400
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
PC se sam gasi i nezeli se upaliti neko vrijeme

Pozdrav kolege Bugovi forumaši. Nadam se da ce te mi moći pomoći sa problemom koji mi se pojavio. Naime kada igram igricu nakon nekog vremena (1-2h) mi se ugasi računalo i ne želi se odmah upaliti. Nema BOSD-a jednostavno se ugasi kao da je nestalo struje. Mislio sam da je proc pa sam nakon 5 godina zamjenio pastu i krenuo mjeriti temperature, ali nije u tome problem zadnji puta kada se ugasio kada su temperature jezgara bile 57 57 57 54. Vrtio sam ga i u prime95, neki 15 minuta temperature su došle do 80-84 stupnjeva, ali se komp nije gasio (cooler je stock intel šit). Napajanje ima godinu dana i 5 mjeseci starosti, ventilator radi normalo i kupio sam ga na preporuku ljudi tu s foruma kao dovoljno za moju konfu (vidi pod moj PC). Neznam šta bi moglo biti, meni se najviše čini kao da je napajanje, ali i ako je kako ću ja njima na garnaciji dokazat da meni napajanje radi to što radi? Oni će ga testirat vidjet da je ok i vjerovatno mi ga vratit...
Ja više nemam ideja što bi moglo biti, pa Vas molim za neki savjet. I preporuke što bi još mogao isprobati da se što više približim mogućem rješenju problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC se sam gasi i nezeli se upaliti neko vrijem
Bazinga kaže...

Pozdrav kolege Bugovi forumaši. Nadam se da ce te mi moći pomoći sa problemom koji mi se pojavio. Naime kada igram igricu nakon nekog vremena (1-2h) mi se ugasi računalo i ne želi se odmah upaliti. Nema BOSD-a jednostavno se ugasi kao da je nestalo struje. Mislio sam da je proc pa sam nakon 5 godina zamjenio pastu i krenuo mjeriti temperature, ali nije u tome problem zadnji puta kada se ugasio kada su temperature jezgara bile 57 57 57 54. Vrtio sam ga i u prime95, neki 15 minuta temperature su došle do 80-84 stupnjeva, ali se komp nije gasio (cooler je stock intel šit). Napajanje ima godinu dana i 5 mjeseci starosti, ventilator radi normalo i kupio sam ga na preporuku ljudi tu s foruma kao dovoljno za moju konfu (vidi pod moj PC). Neznam šta bi moglo biti, meni se najviše čini kao da je napajanje, ali i ako je kako ću ja njima na garnaciji dokazat da meni napajanje radi to što radi? Oni će ga testirat vidjet da je ok i vjerovatno mi ga vratit...
Ja više nemam ideja što bi moglo biti, pa Vas molim za neki savjet. I preporuke što bi još mogao isprobati da se što više približim mogućem rješenju problema.

Testiraj OCCT PSU testom. Meni najviše smrdi napajanje.

15 godina
neaktivan
offline
Re: PC se sam gasi i nezeli se upaliti neko vrijem
Bazinga kaže...

Pozdrav kolege Bugovi forumaši. Nadam se da ce te mi moći pomoći sa problemom koji mi se pojavio. Naime kada igram igricu nakon nekog vremena (1-2h) mi se ugasi računalo i ne želi se odmah upaliti. Nema BOSD-a jednostavno se ugasi kao da je nestalo struje. Mislio sam da je proc pa sam nakon 5 godina zamjenio pastu i krenuo mjeriti temperature, ali nije u tome problem zadnji puta kada se ugasio kada su temperature jezgara bile 57 57 57 54. Vrtio sam ga i u prime95, neki 15 minuta temperature su došle do 80-84 stupnjeva, ali se komp nije gasio (cooler je stock intel šit). Napajanje ima godinu dana i 5 mjeseci starosti, ventilator radi normalo i kupio sam ga na preporuku ljudi tu s foruma kao dovoljno za moju konfu (vidi pod moj PC). Neznam šta bi moglo biti, meni se najviše čini kao da je napajanje, ali i ako je kako ću ja njima na garnaciji dokazat da meni napajanje radi to što radi? Oni će ga testirat vidjet da je ok i vjerovatno mi ga vratit...
Ja više nemam ideja što bi moglo biti, pa Vas molim za neki savjet. I preporuke što bi još mogao isprobati da se što više približim mogućem rješenju problema.

 Napajanje je... odnesi ga na reklamaciju, reci kaj radi i reci da ti treba drugo jer ti je napajanje prijeko potrebno za rad... izaći će ti u susret i dati novo.

13 godina
neaktivan
offline
PC se sam gasi

Testiro ga OCCT za PSU, ali mi nakon nekih 2:20 prekine test jer mi 2 jezgra na procu pređe 85 stupnjeva. Kao što sam reko jučer sam na procu mjenjo termalnu pastu i znam da je cooler stock od intela šit, ali u igrici mi ne prelazi 60 stupnjeva i tad se gasio. Jel postoji neka metoda da manje nagazi CPU, ali da svejedno odradi taj PSU test?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC se sam gasi
Bazinga kaže...

Testiro ga OCCT za PSU, ali mi nakon nekih 2:20 prekine test jer mi 2 jezgra na procu pređe 85 stupnjeva. Kao što sam reko jučer sam na procu mjenjo termalnu pastu i znam da je cooler stock od intela šit, ali u igrici mi ne prelazi 60 stupnjeva i tad se gasio. Jel postoji neka metoda da manje nagazi CPU, ali da svejedno odradi taj PSU test?

Mijenjaj PSU. Po svim simptomima, do njega je.

11 godina
offline
PC se sam gasi

Evo samo da se i ja ubacim, meni je tako isto bilo i isto sam mislio da je napajanje jos je moje napajanje bilo staro 7 godina. Zamjenio i kupio napajanje nove. Opet se komp gasi i nakon sto se ugasi zna biti problem s paljenjem ponekad.

 

Na kraju sam dosao do memorije  imao sam dvije razlicite pločice od kingmaxa i jedna nije bila kompitabilna sa maticnom i to mi je pravilo probleme s gasenjem. Ovo sam se cist javio da imas jos jednog moguce rijesenje ako nije do napajanja. (Premda su obadvije plocice prolazile memtest po 8 sati bez greške)

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
PC se sam gasi

Općenito je najbolje, ukoliko si u mogućnosti, od nekoga posuditi neko napajanje na dan-dva i isprobati.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
PC se sam gasi

E da posudit bi bilo najbolje, ali nemam od koga. Imam doma još jedno enermax u drugom kompu napajanje ali je staro ko biblija(10+ godina) i ima samo 300W tako da s tim nemogu upogonit sve ovo. Mislim da ću nosit napajanje na reklamaciju, pod garancijom je valjda će mi dat odmah drugo ak ne osuđen sam na čekanje :(

Inače sad se maloprije ugasio samo što sam bio u main menu igrice čekajući da se skinu neki modovi, znači nije bio pod nikakvim jačim opterećenjem. A prošlu noć sam ga ostavio upaljenog i nije se gasio.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: PC se sam gasi
Bazinga kaže...

E da posudit bi bilo najbolje, ali nemam od koga. Imam doma još jedno enermax u drugom kompu napajanje ali je staro ko biblija(10+ godina) i ima samo 300W tako da s tim nemogu upogonit sve ovo. Mislim da ću nosit napajanje na reklamaciju, pod garancijom je valjda će mi dat odmah drugo ak ne osuđen sam na čekanje :(

Inače sad se maloprije ugasio samo što sam bio u main menu igrice čekajući da se skinu neki modovi, znači nije bio pod nikakvim jačim opterećenjem. A prošlu noć sam ga ostavio upaljenog i nije se gasio.

 Ako ti se gasi samo u toj igrici možda je do nje

ništa mi se neda
13 godina
neaktivan
offline
PC se sam gasi

To je i meni palo na pamet, sad kad dode k sebi cu ga upalit i idem igrat neš drugo. Inače dotična igrica o kojoj se radi je ARK. :D

 

EDIT: Kolika je vjerojatnost da je problem u kablu koji ide u napajanje? Jer sad zadnje kad se ugasio nisam ga mogao ponovno upalit sve dok nisam ištekao i ponovo uštekao kabel? Inače kabel je original koji je došo s napajanjem, imam hrpu takvih drugih kablova pa mogu probat i s nekim drugim.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 15:40 (Bazinga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: PC se sam gasi
Bazinga kaže...

To je i meni palo na pamet, sad kad dode k sebi cu ga upalit i idem igrat neš drugo. Inače dotična igrica o kojoj se radi je ARK. :D

 

EDIT: Kolika je vjerojatnost da je problem u kablu koji ide u napajanje? Jer sad zadnje kad se ugasio nisam ga mogao ponovno upalit sve dok nisam ištekao i ponovo uštekao kabel? Inače kabel je original koji je došo s napajanjem, imam hrpu takvih drugih kablova pa mogu probat i s nekim drugim.

 Nije kabl, napajanje je gotovo... nemoj čekat više, jer si samo možeš sjebat ostale komponente u kompu.

13 godina
neaktivan
offline
PC se sam gasi

Evo da stavim točku na i ovog mog slučaja. Kao što sam i ja mislio nije napajanje bilo problem (bilo bi iznimno čudno da napajanje od 550W koje je koštalo 700+ kn sa 5 god gare i 80+ gold certifikatom krepa nakon ni godinu i pol dana rada, znam da je moguće da je tvornička greška u proizvodu, ali za to su male šanse). Prvo na što sam ja pomislio je bila matična jer je stara 5 godina i matične su takve da vole krepat bez nekog razloga. Ali mislim si nebi računalo palilo da matična ne radi. I onda mi je pala suluda ideja na pamet. A da mi ne krepava neki Ram slot. I tako ja izvadim dva novija keska rama koja imam i pritisnem gumb za paljenje i bam! Zavrte se ventilatori i računalo se ne pali. A tu smo znači! :D

 

Tl;dr; Krepo drugi ram utor na matičnoj, ostala 3 rade.

 

I za kraj racionalno objašnjenje zašto se računalo gasilo nakon nekog vremena u igrici: pošto su prvi i treći slot radili nakon što se napunilo 8gb rama (2 x 4 dual channel zato je njih prvo i punio) došlo je vrijeme da počne punit rame na 2. i 4. slotu, a kako 2. slot nije radio računalo bi se jednostavno ugasilo. Zašto se nije htjelo upalit? Nemam pojima valjda je trebalo ga isključit iz struje i ostavit tako malo da se isprazne kondenzatori i resetira mu se pamet i da zaboravi da mu ne radi 2. slot rama, ali to je samo neka moja teorija (ne nužno točna). Hvala vam svima iako mi niste puno pomogli. :D Najviše mi je još pomogao kolega Selverak kojem se zahvaljujem iako sam njegov post skroz zanemario jer sam znao da su mi rami potpuno kompatibilni s matičnom i bez imalo problema su već radili 4x4 6 mjeseci, a 2x4 već 5 godina. Svejedno i on mi je malo pobudio sumnju u rame. 

Evo nek bude ako se nekome počnu događati iste stvari da zna što bi mogao biti problem. I ako neko hoće kupit 4x4gb Corsair Vengeance rama nek mi se slobodno javi, ja ću vjerovatno ići na 2x8gb pa može i neki trade ili ako neko ima za prodat nek se javi (DDR3). Hvala i doviđenja. :D

Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice