Pitanje u vezi elektro...šmnjšmnj

poruka: 6
|
čitano: 798
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi elektro...šmnjšmnj

Poz ekipica :)

 

Monitor, kučište, 2 velika studijska zvučnika mi stoje na jednom stolu, jedno do drugoga. Ventilator [220-240V, 30W (prepisa san)] stoji na zvučniku, odmah do kučišta i monitora.

Kad ugasim ventilator monitor mi se resetira na sekundu i zvučnik ima isto reakciju ako je upaljen.

 

Pitanje!

Dali je štetno za kučište, monitor da bude vent tako blizu s obzirom na obzir koji sam opisao gore?

 

Tnx

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Pitanje u vezi elektro...šmnjšmnj

Da, štetno je, ovisno koliko dobar "snubber network" imaju monitor, napajanje u kučištu i zvučnici.

Malo je neobično da ventilator ima toliko lošu supresiju visokonaponskih harmonika koji nastaju prilikom gašenja.

Vjerovatno njegov supresorski (filterski) kondenzator ne valja.

U svakom slučaju, bolje ga uštekaj na neku dalju utičnicu na koju nisu uštekani nikakvi osjetljivi elektronički uređaji.

 

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Pitanje u vezi elektro...šmnjšmnj
Neka isto prova ostavit ustekan vent na istu uticnicu samo ga fizicki pomaknit , nekako mi nema smisla da obicni motor od 30w vraca na mrezu toliko smetnji da zezne smps koji mora imat filtriranje, prije je em.
7 godina
offline
Re: Pitanje u vezi elektro...šmnjšmnj

Da, motori uvijek vraćaju ogromne visokonaponske impulse u mrežu prilikom zaustavljana (zbog naglog propadanja magnetskog polja), i te amplitude i na malim motorima dosežu i preko 1000V kroz par mikrosekundi.

Ovisno o točnom trenutku isključenja dio te energije će pokupiti njegov filter kondenzator (zato npr. svaka bušilica, brusilica itd. imaju blok kondenzatore na ulazu, koji služe i još nekim drugim stvarima).

Naravno, veći dio energije će se svejedno vratiti u mrežu.

I uvijek od toga nastradaju obližnji uređaji.

Ni jedno fltriranje nije savršeno, pa kad dolete harmonici ogromne amplitude filter ništa skoro ne pomaže.

Za tu svrhu se koristi obično varistor (najčešće MOV), koji ima jako brzo vrijeme reakcije, ali naravno ne i beskonačno brzo, a i stvara opet rezonantni krug zajedno s motorom.

 

Edit: namjena filtera u smps-u je primarno filtriranje smeća koje smps generira, a ne ulaznog signala.

A povratni impulsi iz motora su obično najizraženiji na frekvenciji duplo većoj od brzine vrtnje motora, znači cca. 100 Hz, pa kroz filter prolazi bez problema.

A da je stvar u em smetnjama, onda bi se čule na zvučniku cijelo vrijeme dok se ventlator vrti.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.6.2017 10:37 (fer-de-lance).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje u vezi elektro...šmnjšmnj
fer-de-lance kaže...

Da, štetno je, ovisno koliko dobar "snubber network" imaju monitor, napajanje u kučištu i zvučnici.

Malo je neobično da ventilator ima toliko lošu supresiju visokonaponskih harmonika koji nastaju prilikom gašenja.

Vjerovatno njegov supresorski (filterski) kondenzator ne valja.

U svakom slučaju, bolje ga uštekaj na neku dalju utičnicu na koju nisu uštekani nikakvi osjetljivi elektronički uređaji.

 

 Kupljen je u eDigital shopu za nekih 80 kn vjerujem. Sve jasno.

 

Prijatelji hvala vam, zna san da na bug.hr mogu računat kad je god neko sranje sa tehnologijon. :)

Odma ga mičem.

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
7 godina
offline
Re: Pitanje u vezi elektro...šmnjšmnj
Sve mi je jasno ali tvs i filteri u smps to odrade bez problema, tako nek prova covik samo pomaknit ventilator dalje jer je moguce da em preko zraka utjece na elektroniku ne na napajanje.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice