[POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi

poruka: 11
|
čitano: 9.249
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
[POMOĆ] Kompjuter se sporo (ili nikako) gasi

Pozdrav ljudi...

 

Ovako...u zadnje vrijeme imam problem sa kompom tj. s gašenjem istog...ne znam da li je do hard diska, windowsa ili nečeg trećeg...

 

Naime, kada hoću da ugasim komp ono normalno: START pa SHUT DOWN... treba mu cijela vječnost da se ugasi (po nekoliko minuta) te dugo vremena stoji ono: "Windows shutting down" gdje se onaj okrugli loading vrti i vrti (koristim Windows 7) U par navrata komp se nije mogao sam od sebe ugasiti pa sam morao mehanički na dugme...

 

HDD mi je još od 2007. godine (western digital) kada sam kupio komp i moram priznati da je "prešao" puno, terabajti i terabajti downloada, pisanja/brisanja na njemu te ga čujem kada radi  pa me interesira jel moguće da mu je blizu kraj pa se zbog toga neće sam da gasi? Palo mi je na pamet da se možda nije nešto zafrkalo u windowsu i da li mi vrijedi da reinstaliram windows?

 

Ukoliko je do HDD-a, te ukoliko moram kupiti novi, totalno sam noob povodom ovih SSD diskova, da li se oni isplate i jel vrijede? Od nekoga sam čuo da su nepouzdani i da s njih nestaju zapisi? Jel to istina? Jel ti diskovi mogu na starije kompjutere? Totalno sam neinformiran povodom tih novih diskova...Ukoliko je istina da su nepouzdani, možete mi onda reći koja je marka od ovih običnih HDD-ova najbolja i najkvalitetnija?

 

Unaprijed hvala svima na odgovorima ;)

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
[POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi

Svakako popuni Moj PC rubriku tako da znamo o čemu pričamo.

Nadalje, možeš napravit dijagnostiku HDDa prema ovome tutorijalu, stavi slike na forum.

Možeš proskenirati sa Malwarebytes antimalware free, Hitman pro, AdwCleaner,

te defragmentirati disk s Auslogic disk defrag.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
[POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi

Identičan problem imamo frend i ja. Frendu se to dešava kad stavlja komp na Sleep, a meni prilikom Shut Downa, ali ne svaki put već random, kako mu dođe.

Siguran sam da ti nije u pitanju HDD već Windowsi i procesi. Vjerojatno se nakupilo smeća među programima i procesima i to ga usporava. Kao što ti je predložio Valentin, malo proskeniraj disk sa antimalware programima, pročisti sa CCleanerom, defragmentiraj disk i vjerojatno će ti se problem riješiti.

Za svaki slučaj možeš napraviti i dijagnostiku diska, ali mislim da se ne trebaš bojati toga, mala je vjerojatnost da je disk u pitanju.

 

Ako baš ništa ne pomogne, napravi backup važnih podataka i reinstaliraj Windowse.

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
[POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi

Ok ljudi..ovako...

 

Odradio sam testove HDD-a  sa programima Hard Disk Sentinel i HD Tune a ovo dole u dnu su rezultati:

 

Poslije toga sam proskenirao sa Malwarebytes antimalware free, pa sa Hitman pro, i na kraju sa AdwCleaner-om. Svi su našli po nekoliko problema koji su sređeni. Sad je komp kao čist, bar ovi programi više ne nalaze ništa.....E sada mi ostaje da vidim kako će ići sa gašenjem kompa u narednom vremenu.....

 

Ako se ne varam gledajući u ove rezultate sa HDD testova, disk mi je poprilično dobar?

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.10.2014 0:30 (mack83).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: [POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi

Taj mali WD hard od 160GB ti ima bad sektore i on ti pravi probleme. Bilo bi vrijeme da ga se riješiš.

Twitter: @191x7
11 godina
neaktivan
offline
Re: [POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi
191x7 kaže...

Taj mali WD hard od 160GB ti ima bad sektore i on ti pravi probleme. Bilo bi vrijeme da ga se riješiš.

 

Znači ipak HDD je za promjenu? Kako, ja koliko vidim na HD Tune testu je samo jedna kockica crvena (damaged) dok HD Sentinel pokazuje performance 100%, Health 96% što mislim da je i dalje dobro...

 

Ili se očito gleda nešto sasvim drugo...sad zaista ništa ne razumijem :D

16 godina
offline
Re: [POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi

Pa piše ti "There are 7 weak sectors...". Sigurno i u S.M.A.R.T. statusu imaš neke napomene. A HDTune čak pokazuje i bad sektor.

I Raw Red Error Rate ti je 6 i to u HDTune 2.55. Daj probaj novi HDTune pa nam javi.

Twitter: @191x7
11 godina
neaktivan
offline
Re: [POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi
191x7 kaže...

Pa piše ti "There are 7 weak sectors...". Sigurno i u S.M.A.R.T. statusu imaš neke napomene. A HDTune čak pokazuje i bad sektor.

I Raw Red Error Rate ti je 6 i to u HDTune 2.55. Daj probaj novi HDTune pa nam javi.

 

Evo uradio sam testove sa zadnjim HD Tune-om, slike su na dnu...

 

btw, ništa se nije promjenilo povodom sporog gašenja i restarta računara...opet mu treba nekoliko minuta da se zagasi :/

13 godina
offline
Re: [POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi
mack83 kaže...
btw, ništa se nije promjenilo povodom sporog gašenja i restarta računara...opet mu treba nekoliko minuta da se zagasi :/

Nema se kaj promjeniti kad imaš neispravan disk, ovo što radiš nije popravak, nego samo dijagnostika.

Fino kupiš novi disk, staviš nove windowse, zadnje drivere i bude sve ok.

SATA disk od 500 GB danas dođe cca. 350 kn.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.10.2014 15:02 (Valentin17).
11 godina
neaktivan
offline
Re: [POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi
Valentin17 kaže...
mack83 kaže...
btw, ništa se nije promjenilo povodom sporog gašenja i restarta računara...opet mu treba nekoliko minuta da se zagasi :/

Nema se kaj promjeniti kad imaš neispravan disk, ovo što radiš nije popravak, nego samo dijagnostika.

Fino kupiš novi disk, staviš nove windowse, zadnje drivere i bude sve ok.

SATA disk od 500 GB danas dođe cca. 350 kn.

 

Da znam, pa već neko vrijeme razmišljam da mi uskoro treba novi HDD...tako da ću u narednim danima i kupiti nešto

 

Ne znam samo da li da ostanem na Western Digital-u ili da mijenjam marku, koji su trenutno najbolji i najkvalitetniji? I vidim neki su 16 MB, neki 64 MB i nešto piše Intellipower, u čemu je razlika?

16 godina
offline
[POMOĆ] Kompjuter se sporo ili nikako gasi

Ili jednostavno stavi neki SSD od 64-120-128GB (400-600 Kn) za OS i programe, puno bolja kupnja nego mehanički disk, barem što se tiče operacijskog sustava, programa i brzine računala.

 

Ovdje bi mu moglo možda pomoći da prođe sfc i chkdsk, no ni to nije popravak već samo "popravak" i sigurno nije rješenje.

Dakle pokrenuti cmd.exe (command prompt) s admin pravima te u njemu prvo proći chkdsk c: /f /x /r i kada to odradi onda nakon reboota isto u cmd pokrenuti sfc /scannow te ponavljati sfc sve dok ne popravi sve što nađe (ako uopće može) uz povremene restarte ili još bolje iz safe mode.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice