Problem sa RAM-om

poruka: 21
|
čitano: 2.396
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Problem sa RAM-om

Pozdrav ekipa evo novi sam i nadam se da cemo se dobro slagati :) !

Evo ovako, imam jedan problem sa RAMima ,tocnije imam 3 modula rama (1.TakeMS 2GB DDR2 800 CL5   2.Kingmax KLDE88F-B8U5 LUE DDR2-800 2GB   3.Kingmax KLDE88F-B8KY6 PHES DDR2-800 2GB)... Imam 4 slota za rame i kada stavim ove prve rame (TakeMS 2GB ....) u prvi slot (pored procesora -ŽUTI SLOT),a druge rame (Kingmax...) u drugi slot (CRVENI SLOT) i trece rame (Kingmax....) u treci slot (ŽUTI SLOT) , jer imam Poredano ovako: žuti slot-crveni slot-žuti slot-crveni slot...I kada sve rame stavim taman nakon WIN loga mi se pojavi BSOD...A cudnije je jos to sto mogu uci u BIOS i tamo pise da imam 6GB odnosno 6142MB ako se ne varam...Nakon svega toga sam isao isprobavat jedan po jedan RAM i kod 2 modula mi se komp normalno palio ,dok se kod treceg modula (ponavljam jedan po jedan sam stavljao) uopce nije upalio ,tj. nije se niti cuo onaj beep signal za paljenje...Ali cudno mi je to sto kada stavim 3 modula pokazuje 6GB u BIOSU i to me zbunjuje...Da mi itko moze reci o cemu je problem?

Evo jos neki podaci:
-MBU: Gigabyte GA-P35-DS3 (rev 2.0)
-CPU: Intel Core duo E73000 (2.66GHz  2.67GHz)

max
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problem sa RAM-om

Kao prvo, odradi test sa Memtestom 86+ za svaki modul posebno čisto da vidiš je li i u kojem modulu problem.

...The South Will Rise Again... White -h- boys
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa RAM-om
Mozes li mi reci kako to radi? Cuo sam za to ali se bas ne razumijem (prvi put :/ )
max
13 godina
offline
Problem sa RAM-om

Skini Memtest OVDJE, zatim ga sprži na CD. Kad to bude gotovo, ostavi CD u kompu i restartiraj komp. Uđi u BIOS i namjesti da ti komp prvo boota CD, a ne HDD (vjerojatno ti je ova opcija pod advanced options) ili možeš ući u boot menu i odabrati CD. Tada će ti komp pokrenuti Memtest sa CD-a te će on vrtjeti svoje. Pričekaj da odradi nekih 5-6 passeva (pisat će ti njihov broj kad pokreneš memtest) bez greške prije nego što zaključiš da je modul ispravan. To ponovi za svaki modul posebno. Vrijeme potrebno da ti odvrti tih 5-6 passeva je vjerojatno par uri tako da bi ti preporučio da ga ostaviš preko noći.

...The South Will Rise Again... White -h- boys
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa RAM-om
Sve jasno i sve kuzim ,znaci jedan po jedan modul i radim test (sa svakim pojedinacno) ...I trajanje testiranja jednog modula traje nekoliko sati?
max
13 godina
offline
Re: Problem sa RAM-om
anoniomax kaže...
Sve jasno i sve kuzim ,znaci jedan po jedan modul i radim test (sa svakim pojedinacno) ...I trajanje testiranja jednog modula traje nekoliko sati?

 Najvjerojatnije. Bitno ti je da odradi 5-6 passeva, nebitno koliko dugo vremenski trajalo.

...The South Will Rise Again... White -h- boys
8 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa RAM-om

A sto su to passevi?

max
13 godina
offline
Problem sa RAM-om

To su ti, amo reći, ciklusi testiranja... Kad memtest odradi 5-6 ciklusa (passeva), znači da je modul ispravan. Kao što sam ti rekao već, kad pokreneš memtest pisat će ti koji se pass trenutno testira.

...The South Will Rise Again... White -h- boys
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Problem sa RAM-om

Postoji mogućnost da ti je TakeMS i Kingmax nekompatibilan na tvojoj ploči bez obzira što svaka posebno radi.

Jesi u Biosu pogledao dali imaš postavke za latencije i napon,ako imaš,moraš podesiti da ti svi imaju iste manualno jer nekad auto neradi kako treba.

 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa RAM-om
Coder256 kaže...

To su ti, amo reći, ciklusi testiranja... Kad memtest odradi 5-6 ciklusa (passeva), znači da je modul ispravan. Kao što sam ti rekao već, kad pokreneš memtest pisat će ti koji se pass trenutno testira.

 Aha jasnije sad ,hvala!

max
8 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa RAM-om
Se7en kaže...

Postoji mogućnost da ti je TakeMS i Kingmax nekompatibilan na tvojoj ploči bez obzira što svaka posebno radi.

Jesi u Biosu pogledao dali imaš postavke za latencije i napon,ako imaš,moraš podesiti da ti svi imaju iste manualno jer nekad auto neradi kako treba.

 Ali probao sam svaki modul zasebno i TakeMS radi,a radi i Kingmax jedan modul dok kod drugog modula komp niti ne radi, odnosno monitor se ne ukljuci a komp radi(ne cuje se onaj beep)

nisam tocno siguran di se to nalazi ,evo slika ako se vidi:

max
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2015 15:30 (anoniomax).
8 godina
neaktivan
offline
Problem sa RAM-om

Nisam se niti odlucio raditi memtest iz jednostavnog razloga s to je da sam isprobao jedan po jedan modul i jedino se komp nece upalit kada ubacim taj jedan modul od 2gb ...Sto me sad zanima mogu li ubaciti jos dodadnih 1GB RAMa(Kingmax 1GB DDR2-800) uz ova dva modula koja su vec u kompu (svaki po 2GB).I zanima me kako ce to raditi?

max
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2015 17:46 (anoniomax).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Problem sa RAM-om

Bilo tko? Bilo kakva pomoc?

max
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problem sa RAM-om

Imam skoro sličan problem kao ti i nažalost još nisan našao rješenje. Isto tako mi se nije htio upaliti sa nekim modulima, ali nakon bezbroj pokušaja upalio je sa sva tri. Memtest nije našao nikakav error na pojedinim modulima tako da sumnjam da je nešto u vezi voltaže...

...The South Will Rise Again... White -h- boys
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problem sa RAM-om
anoniomax kaže...
Se7en kaže...

Postoji mogućnost da ti je TakeMS i Kingmax nekompatibilan na tvojoj ploči bez obzira što svaka posebno radi.

Jesi u Biosu pogledao dali imaš postavke za latencije i napon,ako imaš,moraš podesiti da ti svi imaju iste manualno jer nekad auto neradi kako treba.

 Ali probao sam svaki modul zasebno i TakeMS radi,a radi i Kingmax jedan modul dok kod drugog modula komp niti ne radi, odnosno monitor se ne ukljuci a komp radi(ne cuje se onaj beep)

nisam tocno siguran di se to nalazi ,evo slika ako se vidi:

 Pod Dram timing stavi na manualno i onda ispod će ti se otvorit mogućnost podešavanja svake latencije posebno.

Stavi ako imaš na ramovima napisano na etiketi na samim mem.čipovima što piše  kao npr.5-5-5-12 ali od njih tri gledaj onaj koji ima najveće brojke i te postavi u biosu te vrijednosti brojki.

Ako nemaš na modulima ništa na etiketi napisano onda prosurfaj netom malo i vidi za svaki posebno modul koji bi mogao biti timing  pa postavi u biosu one vrijednosti od modula sa većim brojkama.

13 godina
offline
Problem sa RAM-om

Jel postoji način nekako istestirat optimalne ili bar najviše latencije koje moraju bit za određeni modul jer ja nikako ne mogu naći na internetu dva modula koja su očito neki no name?

...The South Will Rise Again... White -h- boys
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Problem sa RAM-om

zar softwer kao npr. Aida64 ne prikazuje taj info za memorijske module, ili bios kad ubaciš samo te pločice pri postavkama SPD ?

13 godina
offline
Problem sa RAM-om

Ja sam mislio da softver prikazuje koje su namještene latencije, a ne koje su najbolje ili najoptimalnije za taj modul...

...The South Will Rise Again... White -h- boys
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Problem sa RAM-om

U biosu mogu odabrati za ram ddr3-800(sad je to odabrano), ddr3-1333, ddr3-1600. Ram mi je na 1600mhz,tak piše na kutijici, što da odaberem?

Imam i XMP profil

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2015 11:09 (pqweasdyxc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa RAM-om
Se7en kaže...

Postoji mogućnost da ti je TakeMS i Kingmax nekompatibilan na tvojoj ploči bez obzira što svaka posebno radi.

Jesi u Biosu pogledao dali imaš postavke za latencije i napon,ako imaš,moraš podesiti da ti svi imaju iste manualno jer nekad auto neradi kako treba.

 Da ali rekao je da mu se problem pojavi kad ubaci drugi kingmax modul, znaci 1 takems i 1 kingmax rade? a dodavanje drugog kingmaxa nastaje problem tj nece ni da boota ? 

anoniomax kaže...
Se7en kaže...

Postoji mogućnost da ti je TakeMS i Kingmax nekompatibilan na tvojoj ploči bez obzira što svaka posebno radi.

Jesi u Biosu pogledao dali imaš postavke za latencije i napon,ako imaš,moraš podesiti da ti svi imaju iste manualno jer nekad auto neradi kako treba.

 Ali probao sam svaki modul zasebno i TakeMS radi,a radi i Kingmax jedan modul dok kod drugog modula komp niti ne radi, odnosno monitor se ne ukljuci a komp radi(ne cuje se onaj beep)

nisam tocno siguran di se to nalazi ,evo slika ako se vidi:

 

anoniomax kaže...

Nisam se niti odlucio raditi memtest iz jednostavnog razloga s to je da sam isprobao jedan po jedan modul i jedino se komp nece upalit kada ubacim taj jedan modul od 2gb ...Sto me sad zanima mogu li ubaciti jos dodadnih 1GB RAMa(Kingmax 1GB DDR2-800) uz ova dva modula koja su vec u kompu (svaki po 2GB).I zanima me kako ce to raditi?

 Možeš ubaciti taj 1GB ddr2 od kingmaxa radit će normalno. Probaj taj od 1gb umjesto tog drugog modula za koji kazes da navodno stvara problem?

Se7en kaže...
anoniomax kaže...

 Pod Dram timing stavi na manualno i onda ispod će ti se otvorit mogućnost podešavanja svake latencije posebno.

Stavi ako imaš na ramovima napisano na etiketi na samim mem.čipovima što piše  kao npr.5-5-5-12 ali od njih tri gledaj onaj koji ima najveće brojke i te postavi u biosu te vrijednosti brojki.

Ako nemaš na modulima ništa na etiketi napisano onda prosurfaj netom malo i vidi za svaki posebno modul koji bi mogao biti timing  pa postavi u biosu one vrijednosti od modula sa većim brojkama.

 Bolje da ne dira ručno on ništa jer očito se ne razumije baš u sve to i napravit će samo gore, a na internetu moze naci 10 razlicitih odgovora.

21.
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.6.2015 17:06 (Deep).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa RAM-om
pqweasdyxc kaže...

U biosu mogu odabrati za ram ddr3-800(sad je to odabrano), ddr3-1333, ddr3-1600. Ram mi je na 1600mhz,tak piše na kutijici, što da odaberem?

Imam i XMP profil

 probaš 1600?

21.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice