Problemi s grafičkom

poruka: 10
|
čitano: 2.886
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Misterij s grafičkom karticom

Pozdrav,

Prije svega, konfiguracija je slijedeća:

Fujitsu Celsius M470 Workstation
X58 + ICH10 chipset, 2 x PCI-E 2.0 16x (SLI, Crossfire)
Intel Xeon W3550 3.06-3.33 GHz, 8 MB L3, 8 threads, socket 1366 
6x 2 GB DDR3 ECC unbuffered, triple channel 
AMD Radeon HD 7850 2GB GDDR5 256-bit, DVI, HDMI, DisplayPort, VGA (XFX Double D FX-785A-CDFC)
550 W PSU

Kupil sam rabljenu, komponente su stare 3-4 godine. U suštini to bi bila serverska kanta(vidljivo po CPU) s kojom je kombinirana grafika AMD Radeon HD 7850 XFX.

Hardver baš nije moje područje, ali za početak, dal je takav miks komponenti "ok"? Ne treba slučajno PSU jači od 550W?

Sad glavni problem:

Prvi dan - cijeli dan radi savršeno (gore su bili Win 10). Testiral sam Mass Effect 2 na skoro max detaljima, sve glatko. Idući dan upalim, i tokom surfanja na Chrome-u - crni screen. Zeleno svjetlo na monitoru stoji (nije izgubil signal). Ne reagira na Win + R, na tipkovnicu općenito, miš, ništa. nakon resetiranja, ponavljalo se nasumično. Nakon nekog vremena, čak i u power up screenu (boot selection, BIOS, etc...), počele su se primjećivati sitne točke / pixeli (uvijek na istoj poziciji ekrana, preko teksta većinom). ponekad bi taj crni screen značil i da je monitor izgubil signal, i znalo je biti i bučnog hlađenja u tom momentu. (ed. crni screen je bil samo unutar Windowsa, ne prije)

Prva pomisao - Win 10 i driveri su problem. Čitam da zna biti tih black screenova na 8.1 i 10. Zbog update-ova (osobno ih nisam niti radil niti zatekel da su se pokretali), ili ko zna čega...
Pa sam apdejtal zatim driver za AMD Radeon s v15 na v16. Nakon toga još gore, sve češće je dolazilo do black screen-a. Dopizdilo mi pa odlučih instalirati Windows 7. Kak' ih nisam imal pri ruci, isprobal sam frišku instalaciju Win 8 (prije i par pra-starih linux distribucija kao live DVD samo do početnog screena da vidim kaj se desi, i na nekim dijelovima su se definitivno vidle crte u pozadini, artifacts). Uglavnom, Win 8 instalacija nije išla, nakon prvog restarta u procesu, crni screen opet i nema dalje.

Da skratim, zadnje testiranje je bilo kod frenda, spajali smo tu grafičku na njegov PC, i obrnuto (njegovu ovdje). 
Prvo je dugo trebalo da se bilo kaj da primijetiti. Npr tek je sitni glitch bil vidljiv nakon instalacije AMD drivera na njegovoj kanti s mojom grafičkom (on ima nvidia). Ali onda tokom testiranja igra sa steam-a, ništa. U power-up screenu nista posebno čudno, osim da fali dio linija na nekim slovima. Onda smo spojili njegovu grafičku na ovu kantu, i sve ok.

nakon nekog vremena unutar Win 8 instalacije na njegovoj kanti s mojom grafičkom, crash! (slika u prilogu).

Drugim riječima grafička je u kvaru.

Ali ono kaj me brine - i zakaj otvaram topic - je slijed događaja. nemoguće je sad ustanoviti dal je grafička došla pokvarena ili je taj prvi i drugi dan počela odlaziti zbog nečeg u sklopu cijele mašine i oštetila se do kraja. E sad, ono kaj sigurno mislim napraviti je kupiti novi PSU. To bez obzira i ak se ispostavi da nije pokvaren. Ak je pokvaren onda je on uzrok kvara grafičke. To idem ispitati u ponedjeljak. Ak nije, zanima me, kaj još sve može biti da bi moglo oštetiti graf. karticu tokom rada?

Iduće dobivam novu takvu, ali me strah da ako stavim u mašinu, da i ona ne ode. Zato se mislim osigurati barem za PSU.

(dodatno: frendu se nakon testiranja kad je vratil svoju grafičku desila slična stvar, crni screen, ne reagira, ostalo kaj kod moje nije bilo prisutno - BIOS beeps kod restarta, "grafička nije detektirana". Ali, nakon kaj je malo pričekal il kaj već napravil, sad je sve ok već cijeli dan. Koincidencija je malo to, nadam se da nije i njegova oštećena nakon kaj je bila spojena u ovu mašinu. Ali nema glitcheva, samo nije bila prepoznata i pošto je sad uredu, valjda je bilo nešto s prespajanjem samo. Pripisujemo to BIOS-u da je bil zbunjen nakon prespajanja, ne znam...) 


Znači, 
1) zanimaju me mogući uzroci na kvar grafičke (naravno bilo kaj vezano uz PSU može biti, ali kaj osim toga?)
2) kombinacija komponenti kak sam navel - djeluje ok?

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.5.2016 17:32 (moriel).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Misterij s grafičkom karticom

Komponente se mogu pokvariti i same od sebe - ne treba forsirati uzrok u nekoj drugoj komponenti, jer isti možda ni ne postoji.

 

I grafičku si karticu kupio rabljenu? Grafičke kartice su inače jako nezahvalna stvar za kupovati rabljeno, jer se GPU može pokvariti, pa ga ekipa pečenjem u pećnici nakratko vrati u život, a sad koliko će nakon toga raditi, ostaje nepoznato - nekima radi jako kratko, nekima i više od godinu dana. Nažalost, ne možeš znati je li grafička kartica bila u pećnici - jedino ako ima neka vidljiva oštećenja (ogrebotine od šarafcigera, možda negdje rastaljena plastika, da se vidi da je skidan hladnjak, možda kondenzatori).

7 godina
neaktivan
offline
Re: Misterij s grafičkom karticom

Grafička je po izgledu ko nova, ni traga oštećenju ovak' izvana. Sve je bilo čišćeno od prašine navodno prije nego se slalo, pa vjerojatno i kartica.

Ne mislim peći, došla bude mi druga takva (ocito isto rabljena, ali valjda ovaj put ispravna). PSU svakak' preporučaš provjeriti, točno? To je ionak najveći rizik koristiti rabljeno.

Ali osim toga, dal je samo teoretski moguće nešto drugo? Kužim da su male šanse da je u nekoj drugoj komponenti stvar, ali ipak mi je malo riskantno staviti iduću grafičku pa da opet ode - zato prethodno pitanje samo radi informiranosti.

16 godina
moderator
online
Re: Misterij s grafičkom karticom

Napajanje je svakako potencijalni krivac (ako krivac postoji!). A sad, kako ti misliš provjeravati napajanje - ne znam. Možeš multimetrom izmjeriti napon na 12V vodovima i PCIE konektoru - i kad se uvjeriš da su naponi OK, što dalje? U osnovi možeš prihvatiti napajanje takvo kakvo je ili ga preventivno zamijeniti. Ak je u nekom trenutku došlo do nekog izboja koje bi oštetilo grafičku karticu, ti to naknadno nećeš moći saznati. Velim, jedino možeš provjeriti napone, iako je maaaaalo vjerojatno da naponi neće biti OK.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Misterij s grafičkom karticom

Odnijeti u servis i vjerojatno će mjeriti napon. Ali da, mislim ga definitivno zamijeniti, za isto neko od 550W, oko 400kn, ne planiram davati 800+.

Inače razlog da seciram do te razine umjesto da samo pretpostavim da je kartica u kvaru, je zato jer ne kužim scenario gdje prvi dan tokom moje upotrebe radi 100%, a idući počnu problemi i eksponencijalno rastu, prek' noći. Lako da je ona bila odmah u kvaru.


Poruka je uređivana zadnji put sub 21.5.2016 18:58 (moriel).
16 godina
moderator
online
Re: Misterij s grafičkom karticom
moriel kaže...

Inače razlog da seciram do te razine umjesto da samo pretpostavim da je kartica u kvaru, je zato jer ne kužim scenario gdje prvi dan tokom moje upotrebe radi 100%, a idući počnu problemi i eksponencijalno rastu, prek' noći. Lako da je ona bila odmah u kvaru.

Prvi dan, deseti dan, tisućiti dan - u čem je razlika? Kako se i inače znaju pokvariti same od sebe, tako se mogla i sada. Samo što ti tom događaju pridaješ nepotrebni (preveliki) značaj.

 

Nisam inače shvatio - to si kupio cijelu konfiguraciju ili si sam ugrađivao grafičku karticu? Ako si je sam ugrađivao, onda postoji maaaala šansa za oštećenje statičkim elektricitetom.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Misterij s grafičkom karticom

Cijelu ali rabljenu:
http://www.njuskalo.hr/pc-racunala/intel-xeon-i7-12-24-gb-ddr3-xfx-radeon-hd-7850-2-gb-500-gb-oglas-19044542

Statički elektricitet? Može pojašnjenje, iz kojeg razloga statički elektricitet svezi s ugrađivanjem kartice?

16 godina
moderator
online
Re: Misterij s grafičkom karticom
moriel kaže...

Cijelu ali rabljenu:

Ako je nisi otvarao, ako nisi gurao prste nutra, dirao grafičku, onda je nisi mogao uništiti statičkim elektricitetom.

 

moriel kaže...

Statički elektricitet? Može pojašnjenje, iz kojeg razloga statički elektricitet svezi s ugrađivanjem kartice?

Kad su elektroničke komponente u pitanju, uvijek postoji mogućnost oštećenja statičkim elektricitetom. Ta mogućnost je jako mala, ali ipak postoji. Zato i komponente dolaze u zatvorenim antistatičkim "vrećicama" (onim tamnim, metaliziranim).

 

7 godina
neaktivan
offline
Problemi s grafičkom
A koja bi preporuka bila za PSU? S jedne strane, cijela konf. je bila serverska (izuzev grafike), pa je vjerojatno ok PSU unutra za potrebe iste. S druge strane, stara je 3-4 godine i ak je ko server radila 24/7, mozda se preporuca novo? Kakvo bi napajanje bilo najpametniji izbor? I dalje 550W, to je dovoljno za navedene komponente u prvom postu? (Koristil sam kalkulator ali da provjerim i tu). I dal je oko 450kn Corsair 550W solidno?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problemi s grafičkom
moriel kaže...
A koja bi preporuka bila za PSU? S jedne strane, cijela konf. je bila serverska (izuzev grafike), pa je vjerojatno ok PSU unutra za potrebe iste. S druge strane, stara je 3-4 godine i ak je ko server radila 24/7, mozda se preporuca novo? Kakvo bi napajanje bilo najpametniji izbor? I dalje 550W, to je dovoljno za navedene komponente u prvom postu? (Koristil sam kalkulator ali da provjerim i tu). I dal je oko 450kn Corsair 550W solidno?

Ovisi koje, ako je VS serija, onda izbjegavaj.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice