Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

poruka: 55
|
čitano: 7.635
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Scythe Katan 4 defektan model HITNO

Dobra večer,

otvaram ovu temu jer se pod huitno trebam informirati o mogućnosti povratka novca.

Evo priče:

U petak je moj dragi tata otišao u ADM kupiti za moj AMD FX 8120 novi hladnjak, jer je ovaj koji je došao s njim pre glasan i ja sam ga to zatražio za rođendan.

Dakle, on je otišao u trgovinu i tražio je trgovca neki za do 160kn skuplji, ali trgovac mu je rekao da ne treba jači, jer on zna koje ja komponente imam i da će biti dovoljan, mom tati je trgovac rekao da njegov kolega ima isti taj hladnjak i da je super za moj procesor.(shvatit ćete zašto ovo navodim kada pročitate sve).

Moj tata je rekao ok i uzeo je onaj hladnjak koji sam ja rekao da mi se čini da je dobar, a riječ je o "Scythe Katana 4".

Moj tata je to kupio i donio doma.

Ja sam ga odmah montirao (nemojte molim vas pretpostavljati da sam ga loše montirao. Zadnjih 4 godine slažem/rastavljam računala te to uključuje demontiranje/montiranje hladnjaka na procesor, tako da ZNAM koliko termalne paste je taman, i znam da j***** zaštitnu foliju treba skinuti s dna novog hladnjaka(to me trgovac ADMa pitao jesam li skinuo kada sam im se obratio zbog problema XD), ugl. želim reć da kvaliteta montiranja nije upitna jer nikada se nije dogodilo da sam montirao hladnjak i da sam ga morao skinuti i opet staviti zbog mene. Ni ne pomišljate da je posljedica loših temperatura koje ću uskoro navest faktor MENE xD).
UGLAVNOM, moj AMD FX 8120, Zloglasni Bulldozer, procesor kojim nisam baš zadovoljan, ali je opet super procesor; sa svojim "stock coolerom" ima temperaturu od otprilike 65°c maximum za vrijeme renderiranja u programu Maya, dakle 100% load na svim jezgrama.

A sad tom Scythe Katanom 4, temperatura u Metrou 2033, u igri koja baš i nije nešto procesorski, doseže u manje od 5 minuta 81°C, te izgasim igricu zbog straha da se nebi CPU pokvario (sigurna granica rada na FX 8120 je 61°C).


Dakle, ukratko

 

Metro 2033 temperature: Stock Cooler ~61°C

                      Scythe Katana 4   81°C+

 

Dakle, trgovac je rekao da je dobar cooler za moj procesor, dakle kolegi od tog trgovca taj hladnjak super funkcionira a meni ne.

 

I evo pitanja: 

PRVO, zar nema moj stari pravo tražiti povrat novca unutar 7 dana od kupovine robe?? Zar nije to u zakonu prava za potrošače??

Oni meni ("pričamo" e-mailovima) kažu da žale i da mi ga ne mogu zamjeniti niti dat povrat novca.

Dakle oni meni seru to, zar ne??

Ovo je prvo, ako je odgovor na ovo onakav da će se meni svidjeti (a to je da mogu dobiti unutar 7 dana od kupovine novce nazad), onda ne morate niti čitati drugo, ali možete, jer to je samo još jedna točka po kojoj sam ja u pravu i imam pravo na reklamaciju.


Čitajući zakon na stranici "Potrošač - Društvo za zaštitu potrošača, naišao sam na ovo:

 


 "Kad postoje materijalni nedostaci
 Članak 401.                                         
(1) Nedostatak postoji: 

1) ako stvar nema potrebna svojstva za svoju redovitu uporabu ili za promet,
2) ako stvar nema potrebna svojstva za posebnu uporabu za koju je kupac nabavlja, a koja je bila poznata prodavatelju ili mu je morala biti poznata,
3) ako stvar nema svojstva i odlike koje su izrijekom ili prešutno ugovorene, odnosno propisane,
4) kad je prodavatelj predao stvar koja nije jednaka uzorku ili modelu, osim ako su uzorak ili model pokazani samo radi obavijesti,
5) ako stvar nema svojstva koja inače postoje kod drugih stvari iste vrste i koja je kupac mogao opravdano očekivati prema naravi stvari, posebno uzimajući u obzir javne izjave prodavatelja, proizvođača i njihovih predstavnika o svojstvima stvari (reklame, označavanje stvari i dr.),
6) ako je stvar nepravilno montirana pod uvjetom da je usluga montaže uključena u ispunjenje ugovora o prodaji,
7) ako je nepravilna montaža posljedica nedostataka u uputama za montažu.
(2) Ako je kupac na temelju izjava proizvođača ili njegova predstavnika očekivao postojanje određenih svojstava stvari, nedostatak se ne uzima u obzir ako prodavatelj nije znao niti morao znati za te izjave, ili su te izjave bile opovrgnute do trenutka sklapanja ugovora ili one nisu utjecale na odluku kupca da sklopi ugovor."

 

 

pogledajte podcrtano, i recite mi slažete li se sa mnom da sam ja u pravu??
Meni je ovo sad veliko sranje, i bilo bi mi još veće sranje (oprostite na izrazima, al moram pokazati koliko sam frustriran :P) da mi taj hladnjak od 200kn stoji tu u sobi u kutiji i nikada ne bude korišten (jer je nevaljal, defektan).

 

Dakle, konačno pitanje: ŽELIM POVRAT NOVCA, DALI JE TO MOGUĆE?

Oprostite ako je ovo krivi forum/thread za otvoriti ovakvu temu, ali 7 dana ističe za dva dana, dakle u petak, jel (7.9.2012), i ako sam u pravu, želim otići već sutra (četvrtak) vratiti hladnjak i uzet novce nazad, tj. moj stari će to napraviti.

 

Slikao sam kada sam po drugi put stavljao hladnjak, jer me trgovac tražio da mu pošaljem slike, pa sam ga morao montirati ponovno jer sam ga bio skinuo i vratio stock cooler na procesor.

33 Imam pravo na povrat novca
1 Nemam pravo na povrat novca
Količina paste na čistoj površini hladnjaka Količina paste na čistoj površini hladnjaka
Hladnjak montiran unutar kućišta Hladnjak montiran unutar kućišta
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Samo mu pomeni da ti nije mrsko pisati prijave inspekciji{#}. Vidjećeš kako mijenja ploču!

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Po meni bi trebao imati pravo na povrat novca. No nije mi nikako jasno kako cooler moze ne valjati, pa to je obican komad aluminija/bakra sa ventilatorom...

clock2much
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Ne znam kaj bi ti rekel dodatno,{#} ne mogu nikako bit na Katana 4 tolko više temperature u odnosu na stock hladnjak pod uvjetom da je Katana 4 dobro namontirana.Tu nekaj ne štima sigurno bez greške no ostavimo sad to na stranu. Kaj se tiče Katana 4 CPU hladnjaka, to nije baš dobar izbor u praksi za hlađenje FX-8120 procesora to sigurno.{#}

 

To je proc od 125W TDP-a i on traži bolji hladnjak,{#} od Katana 4 a to je neki veči CPU hladnjak koji ima 12cm ventilator to je ono najbitnije i najvažnije.{#}

 

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/koji-cpu-cooler-kupiti/122115.aspx?page=53&jumpto=3065449&sort=asc&view=flat

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Mislim da će shvatiti poruku jer sam im u e-mailu naveo zakone, dakle da sam ih svjestan..

Moj stari u svakom slučaju (inače prof. filozofije, te također pukovnik u hrvatskoj vojsci, teško se svađati s njim, jer su mu argumenti jaki) ide sutra poslije posla, dakle oko 17h do ADM-a s hladnjakom po novce, pa bumo vidli kak će to proć.. :)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Moja pretpostavka je da je problem u dizajnu hladnjaka, a pod tim mislim na spojno mjesto hladnjaka s procesorom.
Umjesto da su bakrene cijevi direktno spojene s procesorom, dakle da su direct contact, između njih stoji još nekakva željezna, dakle valjda aluminijska pločicam koja je kao što se vidi na slici, dosta debela.

 

Koji hladnjak bi mi preporučili za taj procesor, te da ga u budućnosti možda overclockati mogu? 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2012 0:33 (Tipkalo).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO
Tipkalo kaže...

Moja pretpostavka je da je problem u dizajnu hladnjaka, a pod tim mislim na spojno mjesto hladnjaka s procesorom.
Umjesto da su bakrene cijevi direktno spojene s procesorom, dakle da su direct contact, između njih stoji još nekakva željezna, dakle valjda aluminijska pločica.

Ma to je normalno, pa 60% hladnjaka nema direct contact heatpipeove, medu kojima je i jedan od najboljih zracnih hladnjaka na svijetu Noctua NH-D14. Razmaze li se pasta po cijelom tom aluminiju? Je li baza Katane potpuno ravna? Cime pratis temperature?

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2012 0:34 (mate960).
14 godina
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Da li ti ovaj ventilator montiran na kućištu paralelno sa ventilatorom na CPU usisava ili isisava zrak? Ako usisava, to je problem i to bi mogao biti uzrok visoke temeprature mada nije isključeno i da je bar jedna cijev u hladnjaku izgubila pritisak.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Rekao sam nije upitna kvaliteta spoja.

Razmazala se pasta po cijeloj spojnoj površini, u dosta tankon sloju.
Temp. pratim s ASrock oc Tuner.

I sa HW monitorom

12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Naravno da isisava zrak (dakle puše zrak van kućišta, jel?).

:)

I da, to je i moja pretpostavka, neš tog tipa.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO
Tipkalo kaže...

Rekao sam nije upitna kvaliteta spoja.

Razmazala se pasta po cijeloj spojnoj površini, u dosta tankon sloju.
Temp. pratim s ASrock oc Tuner.

I sa HW monitorom

Pratis li u HWmonitoru bas CPU temperaturu ili temperature pojedinih jezgri? Meni za jezgre ocitava neke gluposti na FX 6100..

clock2much
12 godina
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

cooler ti vuche hot air od grafe, stavi vise paste i okreni cooler za 90 stupnjeva counterclockwise, ja imam katanu 3 i temp su pale u odnosu na stock na full loadu za 15-20 stupnjeva, doduse na e8400.

 

jel to zalman z9 kučište? ja sam svojeg prodo jer u odnosu na staro kučište temperatura proca pala za pola stupnja i to sa 7 x120 mm ventova,.. smijurija

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2012 1:09 (Cryogenic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Zrak od grafe ne dolazi u gornji dio kućišta, i uostalom grafa ima Twin Frozr 3, te se ventilatori praktički ne vrte,a ono malo zraka šta pušu je hladno. Uglavnom to nema utjecaja, i jedan ventilator na dnu kućišta puše hladni zrak prema gore, a dva ventilatora (koja se vide na slici) isisavaju vrući zrak od tam, tako da to nije problem, ai uostalom, da je, na stock kuleru temperature nebi bile ok također.

 

 

To je Zalman Z11, protok zraka mi je ok ali je VELIKI nedostatak to što nema na side panelu mogućnost za neki ventilator da gura hladni zrak drio na hladnjak od procesora.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2012 1:11 (Tipkalo).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Očitavam temperature s CPUTIN

16 godina
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Taj hladnjak mora davati bitno bolje hlađenje od stock hladnjaka.
Nije idealan za taj proc, ali je dobar. Nebitno je dali ti ima kućište na

bočnoj stranici šupljinu, jer to bi pomagalo uglavnom kod topdown hladnjaka, što ovaj nije.
Također, za njega se pretpostavlja da se koristi i njegov vlastiti ventilator,

ne samo od kućišta. kao pasivan (kako mi se čini da je instaliran) je

mislim preslab za taj procesor.
No nebitno, ako ti nije po ćefu, taman da je i

ispravan, ako nisi uništio pakiranje, ambalažu i imaš apsolutno sve kako je

došlo sa njime, trebali bi ti ga prihvatiti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Jedino čega "nema više" od budnle-a s kojim je hladnjak došao, jest prozirna nalijepnica koja je bila na spojnom mjestu, te pasta koje još ima ali je otvorena.

14 godina
neaktivan
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Što se tiće povratka novca, mislim da imaš potpuno pravo tražiti ga, pa na kraju krajeva neka i sami testiraju hladnjak pa će se uvjeriti.

Isto tako, umjesto povrata novca, možeš tražiti zamjenu za novi ili nadoplatiti za bolji (s obzirom na procesor).

 

I samo jedan hint, tj. pitanje za tebe i ostale, ako koristiš pastu koju si dobio sa hladnjakom, da li postoji mogućnost da ona ne valja?

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO
Tipkalo kaže...

Jedino čega "nema više" od budnle-a s kojim je hladnjak došao, jest prozirna nalijepnica koja je bila na spojnom mjestu, te pasta koje još ima ali je otvorena.

 A sorry, sad sam ponovo pogledao fotke, vidim da imaš instaliran ventilator i na hladnjaku.
Kako je stanje sa ta tri ventilatora? svi stoposto pušu u istom smjeru?
Stvarno mi je vrlo vrlo čudno da bi japanci napravili grešku u proizvodnji koja bi prošla

kontrolu i došla do tebe (mislim na propuštanje toplovodnih cijevi, jer ništa drugo osim

neispravne instalacije hladnjaka ili teške turbulencije zbog krivo postavljenih ventova nebi ovako radilo)

Imam na poslu jednom stroju katanu i to na 6 jezgrenom procesoru i dobro hladi.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Da, to sam i mislio napraviti.

 

I da, postoji mogućnost da ona ne valja, zato što ne valja, ali ne može ne valjati tako jako xD

12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Ja isto ne znam u čeme je stvar, ali znam da kuler ne radi kako spada..

14 godina
neaktivan
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Ima li kakvih novih informacija?

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

imao sam isti problem sa svojom scythe katanom 3 na i5 2400, rastavljao sam 5 puta i temperature bile prek 60c u idle-u, svasta sam radio no nisam razmisljao mozda je u hladnjaku problem

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

članak zakona koji je naveden gore nigdje ne govori o tvom pravu na povrat novca

članak 5. Zakona o zaštiti potrošača koji govori o materijalnim nedostacima na stvari poziva se na Zakon o obveznim odnosima te oba kažu da je u slučaju materijanih nedostataka na stvari trgovac dužan otkloniti kvar u razumnom roku, zamijeniti proizvod, smanjiti cijenu ili vratiti novac. Dakle, dane su opcije. Jamstveni list koji si dobio vjerojatno kaže slično, temeljen je na oba zakona i govori o obvezama trgovca i kupca: da će otkloniti kvar u razumnom roku, a ako ne mogu dati dr. stvar ili vatiti novac...

dakle ono što je trgovac tebi dužan je otkloniti kvar u razumnom roku, a slijedom toga ponuditi i nešto drugo. Povrat novca je u praksi zadnja opcija.

kod hladnjaka je praksa da su "nepopravljivi" osim zamjene ventilatora.

 

 

a sad malo o informatci

-taj hladnjak nije idealno rješenje za taj procesor

- kako matična ploča regulira brzinu ventilatora na hladnjaku?

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.9.2012 8:06 (igy).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Katana 4 nije neki shit od colera ko sta ste se svi razvezali to je prvo.

Drugo katana 4 je sigurno bolji cooler od stock amd-a al koliko vridi pare to je druga stvar.

Najvjerovatnije pogresno namontirano il bez termalne paste.

U Bilo kojem slucaju taj cooler mora bolje hladiti nego stock bez obzira koje mu uvjete postavio i jer ocito stock to uspjeva

Moj PC  
1 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO
Duje00 kaže...
bla bla...

si ti uopce procito prvi post?

xfact
16 godina
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO
=xfact= kaže...
Duje00 kaže...
bla bla...

si ti uopce procito prvi post?

Kakve veze ima? Taj hladnjak mora bolje hladiti od stocka. No slika sa ova tri ventilatora koji pušu zbrda-zdola, pitanje je kud koji puše, mi ne ulijeva povjerenje. A i rekao bih da ipak nije hladnjak dobro sjeo, ili da se topli zrak zadržava u kućištu zbog nečeg. Trebalo bi to rastaviti, dobro počistiti, nanovo staviti pastu i staviti samo jedan ventilator na kućištu da ispuhuje van, onaj gore. Onaj iza zatvoriti sa nekakvim komadom kartona.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Vi niste dobro pročitali taj zakon, meni se čini.

U članku 5 ne piše da se pravo na povrat novca/pojeftinjenje/popravak ima pravo u slučaju materijalnog nedostatka, nego ako SVOJSTVA KOJA SU SE OPRAVDANO MOGLA OČEKIVATI, SVOJSTVA KOJA DRUGI KORISNICI ISTE STVARI IMAJU nisu takva.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.9.2012 16:32 (Tipkalo).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

Evo kad ste preskočili već dio u kojem piše da moja montaža nije upitna, reći ću vam da sam bio u servisu te da ga je njihov čovijek montirao i testirao s PRIMEom, te je temperatura došla do 64°C.

Rekoh super, mora da je riječ bila u tome što je moja termalna pasta (ona koja je došla uz moj kuler) bila nekako zagađena i nije dobro provodila.

Dođem doma, očekujući da će procesor 99% vremena biti ispod 60°C, najviše na 55°C, al kad vidi ti vraga. igram igricu pola sata, igricu Arma 2 operation arrowhead, dayz mod (navodim to za slučaj da ju netko oće provjeriti, kakva su joj zahtjevanja i to) i vidim da je temperatura 72°C-73°C, a za razliku od primea, ni jedna jezgra procesora ni u jednom trenutku nije došla ni blizu 100% opterećenja, a prosječno je proc 20-30% opterećen.

Uglavnom, ja sada mislim da je procesor defektan.

 

16 godina
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO
Tipkalo kaže...

Vi niste dobro pročitali taj zakon, meni se čini.

U članku 5 ne piše da se pravo na povrat novca/pojeftinjenje/popravak ima pravo u slučaju materijalnog nedostatka, nego ako SVOJSTVA KOJA SU SE OPRAVDANO MOGLA OČEKIVATI, SVOJSTVA KOJA DRUGI KORISNICI ISTE STVARI IMAJU nisu takva.

ovo što si napisao u prvom postu nije članak 5 nego stavak 5 članka 401

ja govorim o članku 5 stavak 2 Zakona o zaštiti potrošača

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2012 7:27 (igy).
13 godina
offline
Re: Scythe Katan 4 neispravan model HITNO

a jedno od rjesenja bi bilo da probas s nekim trecim hladnjakom pa da vidis kako ce se temp. ponasat

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice