Spajanje CPU hladnjaka s matičnom pločom?

poruka: 6
|
čitano: 6.229
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Spajanje CPU hladnjaka s matičnom pločom?
pitanje

 

Imam sljedeće komponente:

 

matična ploča: Asus P5K-E WiFi AP

CPU hladnjak: Scythe Andy Samurai Master

 

Hladnjak ima 3-pinski konektor, a matična ploča ima 4-pinski "CPU fan connector". Kako to spojiti?

 

Konektori za ventilatore na matičnoj su:

4-pinski CPU fan konektor

3-pinski "power" fan konektor

3-pinski "chassis" fan konektor (ovih ima ukupno 4)

 

Znam da će sada neki "nestručno" reći da CPU hladnjak jednostavno spojim na neki od ovih 3-pinskih konektora, ali problem je u tome sto se CPU fan konektor ne razlikuje samo po broju pinova nego i po njihovom znacenju:

 

CPU (4-pinski)

1. pin: Ground

2. pin: CPU fan power

3. pin: CPU fan in

4. pin: CPU fan pwm

 

Ostali fan konektori (3-pinski)

1. pin: Rotation

2. pin: +12V

3. pin: Ground

 

Molim objasnjenje ovog problema. Hvala.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Spajanje CPU hladnjaka s matičnom pločom?

Pa mislim da i procesorski hladnjak ime Rotation,+12V i Ground. Ako ga spojis mislim da bi trebao radit. Nisam 100% siguran,ali mislim da bi mogao radit. Drago mi je ako je ovo bilo od neke pomoći

16 godina
offline
RE: Spajanje CPU hladnjaka s matičnom pločom?

Raditi će ti sigurno ako spojiš na bilo koji 3-pinski konektor, jedino što ti na programima za očitavanje brzine ventilatora neće pisati da je to ventilator od procesora, nego od kučišta, napajanja ili čipseta. Ovisno na koji

konektor priključiš


AMD Athlon64 X2 6000+, oc 6400, Sapphire HD3870 512MB DDR4, 4 x 2Gb Kingmax, 800Mhz, Asus M2R32-MVP, HDD Segate 250Gb, 16Mb, Chieftec power supply 650W Turbo Series
16 godina
neaktivan
offline
RE: Spajanje CPU hladnjaka s matičnom pločom?
prihvaćeno rješenje

Spoji ga na 4 pinski, a ako primjetis ono malo plasticno na sto se nasloni konektor kad ukopcas ti je sigurno tako podeseno da lijepo klizne unutra. Pogleda i vidjet ces da nije u sredini nego malo ulijevo. Tako da zadnji pin neces koristiti.  Nije slucaj samo na tvojoj maticnoj. Cesto je tako. Samo ukopcaj i nemas brige. Sve legne u utor fino.

 

The 4-pin fan headers are for PWM (pulse width modulation) fans. The speed of PWM fans can be controlled by software (usually the motherboard BIOS).

The pin layout for the 4-pin PWM headers are:

Pin 1 = +12V
Pin 2 = GND
Pin 3 = Speed sensor
Pin 4 = PWM pulse

4-pin PWM headers are backwards compatible for 3-pin fans, ie. a 3-pin fan can still operate in a 4-pin header - you can read the fan's RPM (via software) but you can't control its speed.

A 3-pin fan should connect to the Pins 1-3 on a 4-pin header. But if you make the mistake and connect Pins 2-4 instead, nothing will happen and the fan will not be powered.

¡ʞɔǝu ɹnoʎ ʞɐǝɹq
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.3.2008 17:53 (Radikal).
16 godina
neaktivan
offline
Spajanje CPU hladnjaka s matičnom pločom?

Kupi adapter s 3 na 4 pina.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Spajanje CPU hladnjaka s matičnom pločom?

Ma, nemoze se bas sve na temelju kupi adapter i nemos fulat rjesit. Za ovo ti nije potreban adapter. Namigiva

 

¡ʞɔǝu ɹnoʎ ʞɐǝɹq
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.3.2008 9:26 (Radikal).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice