Spajanje vise ventilatora

poruka: 5
|
čitano: 2.072
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Spajanje vise ventilatora

 Dakle imam kuciste corsair air 540 i maticnu asus strix e z370 koja ima 6 fan headera, ja planiram spojiti 8 ventilatora , 3 za intake, 4 za push pull i 1 za izlaz pa me zanima kako to najbolje spojit na maticnu ili di ima za kupit onaj razdjelnik da mogu vise ventova spojit 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje vise ventilatora

https://www.nabava.net/kabeli-i-adapteri__500/deepcool-2-3-4-pin-kabel-za-napajanje-crno-7cm-fan-hub__47455251

možda nešto kao ovo samo bi bilo dobro da ima utikač za sata ili molex power jer neznam ako če utikač na matičnoj dati dosta struje za 4 ventilatora

16 godina
moderator
offline
Re: Spajanje vise ventilatora
martinocko9 kaže...

https://www.nabava.net/kabeli-i-adapteri__500/deepcool-2-3-4-pin-kabel-za-napajanje-crno-7cm-fan-hub__47455251

možda nešto kao ovo samo bi bilo dobro da ima utikač za sata ili molex power jer neznam ako če utikač na matičnoj dati dosta struje za 4 ventilatora

Tipični ventilatori troše - koliko? Između 50 i 150 mA pri punom opterećenju? 600 mA nije nikakav problem za takav header. Jedino ako matična ploča namjerno ne ograničava jakost struje, ali onda bi ventilatori svejedno trebali raditi, samo ne nužno pri maksimaloj brzini vrtnje.

11 godina
online
Re: Spajanje vise ventilatora
mbaksa kaže...
martinocko9 kaže...

https://www.nabava.net/kabeli-i-adapteri__500/deepcool-2-3-4-pin-kabel-za-napajanje-crno-7cm-fan-hub__47455251

možda nešto kao ovo samo bi bilo dobro da ima utikač za sata ili molex power jer neznam ako če utikač na matičnoj dati dosta struje za 4 ventilatora

Tipični ventilatori troše - koliko? Između 50 i 150 mA pri punom opterećenju? 600 mA nije nikakav problem za takav header. Jedino ako matična ploča namjerno ne ograničava jakost struje, ali onda bi ventilatori svejedno trebali raditi, samo ne nužno pri maksimaloj brzini vrtnje.

 nije problem koliko oni troše u radu, nego koliko povuku dok se startaju

 

primjerice moji be quiet silent wings troše 0,06a 

no, pri startanju povuku pet puta više

oni s kugličnim ležajevima navodno povuku i znatno više kod startanja

 

Electrical specs 

be quiet! Silent Wings 3 Fan

Rated voltage DC (V)
12
Operating voltage DC (V)
5 ~ 13.2
Current consumption (A)
0.06
Safety current (A)
0.3
Input power (W)
0.72
15 godina
offline
Re: Spajanje vise ventilatora
martinocko9 kaže...

https://www.nabava.net/kabeli-i-adapteri__500/deepcool-2-3-4-pin-kabel-za-napajanje-crno-7cm-fan-hub__47455251

možda nešto kao ovo samo bi bilo dobro da ima utikač za sata ili molex power jer neznam ako če utikač na matičnoj dati dosta struje za 4 ventilatora

 priključak na mbo je predviđen za jedan vent.. možda može, možda problemi kod inicijalizacije.. ili su u šumici.

-ali, čemu kemijanje, 6 .. ili 8 .. umjesto kemijanja, KISS pravilo je efikasnije. Problem kakav god bio, kvalitetnije je otkloniti nego kemijati. Ako je cilj hlađenje, svaki dodatni potrošač troši struju, opterećuje napajanje-mbo, stvara time toplinu.. manje je bolje. Može biti veći-jači-efikasniji vent koji će dati bolje rezultate nego više komada i kiss kaže da je to tad bolje rješenje.

-hladiti treba komponente, tek idući korak je izbaciti topli zrak efikasno izvan kućišta (da ne ''dinsta'' ostatak npr toplina cpu-vga se širi na hdd...) no do nekih sobnih temperatura 20-40 to nije pretjerano bitno, odnosno, kad dođe ljeto tad je klimatizirana soba bolja.. itd.

 

kvalitetno kućište, npr metal vs plastika.. plastika je izolator, gumeni/plastični umetci na hddu (zujanje-vibracije) su suprotno od poželjnog za hlađenje dok komad lima radi upravo ono što treba.. tad je kao primjer bolje imati kućište (opet za primjer, karikirano) aluminijsko koje će fizikalnim svojstvima raditi upravo ono što treba, izbaciti toplinu van na okolni zrak površinom, nema buke, kablova, opterećanja itd.. i metal daleko bolje provodi toplinu nego zrak (pasivno-vs-aktivno kao vent).. dok vent služi samo hlađenju hladnjaka-finova tj izmeni topline s okolnim zrakom.

 

-po meni je to nepotrebno u čitavoj priči, bar dok nemaš neki temperaturni problem.. ovako možda samo stvoriš problem..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice