Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

poruka: 61
|
čitano: 306.059
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Dakle, fizički je riknuo eksterni HDD (riknuo baš Hard ne elektronika kućišta), probao sam ga prebacivat u druga ispravna kućišta jednostavno ne daje znakove života. Nakon te šokantne činjenice, mene sad zanima ima li tko ideju kako spasiti stvar i doći do podataka. Da li je moguće reparirati elektroniku, da se hard pokrene, barem samo za jednokratno skidanje podataka i tko to eventualno radi?

 

Podaci na Hardu mi nemaju neku profesionalnu vrijednost, da bih riskirao i uložio bogatstvo za skinut ih, međutim imaju sentimentalu vrijednost osobnih fotografija i video zapisa, dakle privatnog zabilježja jednog dužeg perioda obiteljskog života kojeg se definitivno ne bih samo tako rješio, pogotovo radi faza odrastanja klinaca.

Šta pametno napravit?

Obratio sam se razvikanom servisu, traže brdo financija za spašavanje 1TB podataka, što si normalno nikako ne mogu priuštiti, pa sam negdje načuo da postoji mogućnost nalaženja identičnog harda, pa se onda samo zamjeni elektronika. Ima li tko iskustva s takvom radnjom ili neki drugi možda pametniji savjet.

Očajno tražim izlaz iz ove gabule!

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Može se sa određenim programima izvući većina sa harda. Ja sam uspio. Malo proguglaj koji je to program, jer sam zaboravio.

Slike,word, exel i video sam spasio.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2010 2:14 (gnjav).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Ako i sam kažeš da je riknuo baš hard a ne elektronika onda ti i nema baš smisla nać isti hard i zamijenit elektroniku...jel? Ali inače radio sam to dosta puta i zna uspijevat, daj malo detalja o tom hardu, koji je tocno model, firmware. A i daj malo opisi detaljnije kako je doslo tocno do kvara tj simptomi koje si primjetio prije nego je hard "prestao radit"?

Ako hoćeš možeš i na private mi poslat.

14 godina
neaktivan
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

nu ako je crka hdd onda je mehanički kvar ili nešto slično podaci se teško da izgube jer oni stoje na lijepom tvrdom svjetlucavom disku

stjepwan
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

ovako, prvo spoji hard preko SATA kabla direktno na maticnu plocu...

pretpostavljam da nece davati znakove zivota, ali ako ga procita kao particiju, pokusaj s par programa spasit podatke... vrlo vjerojatno ces sve spasiti

preporucujem ti da pogledas slicnu temu na forumu:

http://www.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/verbatim-vanjski-hard-disk-250-gb-problem/44214.aspx

Nothing last forever, even cold November rain...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Dakle radi se o Toshiba ext. hardu 1TB, u kojem čuči WD disk, a kojeg je kolega spojio na krivi punjač. Ja nažalost nisam bio taj tren prisutan, a on je iz moje laptop torbe izvukao punjač od laptopa, a ne od harda i spojio ga na njega. A šta da mu sad radi čovjek. Neko vrijeme sam se nadao da je riknula možda samo elektronika eksternog kućišta, međutim na moju žalost nije tako jednostavno. Pretpostavljam da su HARD ploče ostale neoštećene, jer nije došlo do nikakvog pada uređaja, niti mehaničkog oštećenja i da je očito "samo" elektronika harda otišla.

tirao spajanjem na desktop računalo, jer imam samo laptop, ali sam ga zvadio iz ext.kućišta i ubacio u drugo ext. kućište i opet ništa, disk ne mrda - mrtav. U ono toshibino kučište ubacio sam drugi disk i taj je uredno radio, dakle kućište je očigledno ostalo ispravno. Pretpostavljam da je ovaj test sa kućištima dovoljan da se otkloni sumnja u neispravnost HDD-a. Disk se čak uopće i ne zavrti, bar ja ništa ne čujem, nego samo stoji mrtav.

Radi se konkretno o WD10EAVS disku 1TB:
WWN: 50014EE25771C2B1
DATE: 16 OCT 2008
DCM: DARNHT2MFB
LBA: 1953525168


jel pomažu šta ti podaci?!?


Poruka je uređivana zadnji put uto 16.2.2010 2:25 (mynotaurus).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
Dakle radi se o Toshiba ext. hardu 1TB, u kojem čuči WD disk, a kojeg je kolega spojio na krivi punjač. Ja nažalost nisam bio taj tren prisutan, a on je iz moje laptop torbe izvukao punjač od laptopa, a ne od harda i spojio ga na njega. A šta da mu sad radi čovjek. Neko vrijeme sam se nadao da je riknula možda samo elektronika eksternog kućišta, međutim na moju žalost nije tako jednostavno. Pretpostavljam da su HARD ploče ostale neoštećene, jer nije došlo do nikakvog pada uređaja, niti mehaničkog oštećenja i da je očito "samo" elektronika harda otišla.

Nisam testirao spajanjem na desktop računalo, jer imam samo laptop, ali sam ga zvadio iz ext.kućišta i ubacio u drugo ext. kućište i opet ništa, disk ne mrda - mrtav. U ono toshibino kučište ubacio sam drugi disk i taj je uredno radio, dakle kućište je očigledno ostalo ispravno. Pretpostavljam da je ovaj test sa kućištima dovoljan da se otkloni sumnja u neispravnost HDD-a. Disk se čak uopće i ne zavrti, bar ja ništa ne čujem, nego samo stoji mrtav.

Radi se konkretno o WD10EAVS disku 1TB:
WWN: 50014EE25771C2B1
DATE: 16 OCT 2008
DCM: DARNHT2MFB
LBA: 1953525168


jel pomažu šta ti podaci?!?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Pirova ja to pomoć kad već nije pobjeda... Nažalost nemam ti te elektronike, ali imam drugih načina da se to pokuša spasit, naravno ne mogu ti garantirat uspjeh, ali ti mogu garantirat beznovčićajnost...tj besplatnost. Osim troška slanja diska kod mene ( ako nisi iz Rijeke ili šire okolice ). Pa ako ti to odgovara javi mi na PM da ti pošaljem podatke. Kažem mogu probat, ne garantiram da će i uspjet.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
ma svakako hvala na susretljivosti i želji za pomoć prika, pogotovo ovoj "beznovčanoj" :-) neće to danas svak svakome, cijenim tvoj trud i volju, al pokušat ću smislit neki profi servis ovdje u zg i nekak se dogovorit za normalne novce, a ne gulikoženje. Dobio sam savjet da se obratim u Helpdisc firmu koji kak vidim imaju relativno pristojan i podnošljiv cjenik, a garantiraju za obavljeni posao i ne naplaćuju dijagnostiku. Pa ću barem od dijagnostike krenut, možda se već u startu iskristalizira neka olakotna okolnost. thx
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Nema problema, ako ti zatreba pomoć slobodno se javi.

15 godina
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Da, ima one data recovery-e sa labovima samo su skupi ko vrag... cca 1000 kn spasavanje podataka :(

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Da li si probao zamjeniti elektroniku samo harda, znaći onu pločicu na poleđini harda gdje se spaja napajanje i sata kabel.

 

Ako je nešto riknulo onda je to to, jer ne vjerujem da je unutra riklulo nešto kod glkave za čitanje pisanje.

 

Nabavi tu vanjsku pločicu od negdje, posudi ili odi do nekog servisa da ti daju koju, ziher ih imaju dosta.

 

Zamjeni pa probaj onda, 95 posto da će raditi.


Meni se dogodilo slično, valjda je došlo do prenapona ili nešto i skurila se samo elektronika, zamjenio sam elektroniku i prebacio podatke a kada sam našao drugu elektroniku stavio na disk i radi ko beba.

 

U najgorem slučaju ako je glava riknula imaš na netu tutoriale kako otvoriti disk, izvaditi pločice i prebaciti u drugi ispravan disk, naravno da za to trebaju biti što više laboratorijski uvjeti ali i to se da srediti.

 

Evo ja čekam da mi netko uleti sa Seagate Baracudom 320 da to probam.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
mynotaurus kaže...

Dakle, fizički je riknuo eksterni HDD..

 

Šta pametno napravit?

Možeš napraviti tri stvari;

- odnjeti hard u neku od specijaliziranih firmi za spašavanje podataka

- kupiti isti takav hard/ elektroniku pa promijeniti na crknutom

- ne napraviti ništa i sjećati se kako si nekada imao lijepe slike

 

Ne znam koliko si tehnički 'navudren' ali elektroniku zamijeniti je čas posla, treba ti mali zvjezdasti ključ. Malo je kompliciranije ako treba mjenjati glavu, ali i to se da napraviti. Ali kladio bih se da je elektronika po opisu. Sumnjam da ćeš naći elektroniku kod nas ili ako je i nađeš sumnjam da će te ispasti jeftinije od novog harda koji je cca 600 kn. Prije cca 10 dana imao sam sličan slučaj i uspješno sam ga riješio zamjenom elektronike, jer sam eto imao 2 ista harda. To ti je moj savjet, barem bih ja tako napravio, pa bi prošao daleko jeftinije ili bi za razliku kupio još dva nova hd-a..

14 godina
neaktivan
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Imam isti problem sa Hard-om na kojem je (pretpostavljam) otišla elektronika (hard je 'mrtav' - motor se ne pokreće).

 

'Povijest bolesti':

 

Izgorilo mi napajanje (zdimilo se!) . Kada sam stavio novo nisam mogao pokrenut računalo dok nisam izvadio Hard (hard mi je u 'ladici') , tad me je tražilo boot CD.

Kad sam izvadio hard iz ladice na pločici elektronike se vidio manji dio koji je spržen -pocrnio i smrdi(jedan pol je na masi tj. na vijku sa kojim je pločica učvršćena na kućište harda).

Dao sam hard u jedan od onih skupih servisa na dijagnostiku pa me frka da će me za povrat podataka 'opalit' po džepu.

Ako mi kažu da je problem samo u elektronici dali mi neko može pomoći i točno opisat proces zamjene te pločice i naravno reć' gdje bi nabavio zamjensku za Seagate Barracuda 80Gb  7200.7 i dali bi eventualno mogao iskoristit pločicu (elektroniku) sa Seagate Barracuda 160Gb 7200.9

Kod promjene te pločice neznam dali osim skidanja vijaka je potrebno i kakvo lemljenje (strah me da ne spržim ispravnu pločicu) ili je sve na konektor ?

 

Molim vas ljudi , pomagajte !Plač

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Ne brini... budu te oprzili po djepu :)

 

Sto nisi pitao cijene okvirno prije nego si slao disk na dijagnostiku... Decki poprilicno naplacuju svoj rad, sto je i normalno, jer su dosta ulozili u opremu (dust free lab, pa onda primjerak ili dva svakog HDD-a bla bla), a i nije da to moze raditi svaki kenjo koji zna upalit komp...

 

Backup glavu cuva :)

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Istina, oprema je za te stvari jako jako skupa, i dust free lab, i komore i svi ostali alati, i potrošni materijali. Sama dijagnostika se naplaćuje od 150 pa na više kn, plus PDV, iako je točesto i oko 300+PDV

15 godina
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Po satu ili?

 

Nekako mi je to malo...

 

Znam da sam bio jednom slao disk iz lapa na recovery... naplatili su oko 1800 kn ili nesto tako

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

kažem samo dijagnostika je od 150+ pdv pa na više, ali često zna bit sama dijagnostika oko 300+PDV

13 godina
neaktivan
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Pozdrav, meni se isto desilo s*** s hardom pa vas molim za pomoc jer gore imam hrpu slika koje meni puno znace..

Ovako, hard je pao na pod sa cca pola metra visine i kad sam ga opet ukljucio on se upali i vrti i pokusava se pokrenut ili kaj vec i cuje se neko skljocanje prije nego se ugasi.

Jel se moze hard nekako spasit ili podaci a da me ne oderu masno u nekom servisu ?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
ante003 kaže...

 

Jel se moze hard nekako spasit ili podaci a da me ne oderu masno u nekom servisu ?

 

  Moze se spasiti ako ides smesta u servis i u meduvremenu nemoj ga prikopcavati na PC. Moguce je da je od pada napukla ili na kakav drugi nacin ostecena ploca HDD-a.

Sada svaki put kad ga prikopcas moguce je da se razvijaju sve vise i vise bad sectori.

All your carefully picked arguments can easiliy be ignored! There are no real rules about posting. There are no real rules about moderating either - enjoy your ban
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
tnakir kaže...

 

 

Znam da sam bio jednom slao disk iz lapa na recovery... naplatili su oko 1800 kn ili nesto tako

  Spasili su sve? Uzeli ti toliko za ceo sadrzaj ili?

All your carefully picked arguments can easiliy be ignored! There are no real rules about posting. There are no real rules about moderating either - enjoy your ban
16 godina
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
ante003 kaže...

Pozdrav, meni se isto desilo s*** s hardom pa vas molim za pomoc jer gore imam hrpu slika koje meni puno znace..

Ovako, hard je pao na pod sa cca pola metra visine i kad sam ga opet ukljucio on se upali i vrti i pokusava se pokrenut ili kaj vec i cuje se neko skljocanje prije nego se ugasi.

Jel se moze hard nekako spasit ili podaci a da me ne oderu masno u nekom servisu ?

 

Morat ces ic u specijalizirani servis to je mehanicki kvar, disk jednostavno ne smije past na pod nikak to je zlatno pravilo. Trebat ga dat u firmu koja se bavi vracanjem podataka s diskova i raznih drugih medija nista bez toga. Sad je kasno kad nisi bekapiral podatke kaj je još jedno zlatno pravilo stalno bekapiraj, kaj je tak bilo tesko zaprzit najbitnije stvari na nekoliko kvalitetnih DVD-a i sad ne bi bilo problema.Cool

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2010 1:53 (rambox).
14 godina
neaktivan
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

mislim da imas u svakom Bug-u reklamu firme koja se bavi time

sto se tice  mojeg iskustva jednom sam dao disk na dijagnostiku koja je kostala par stotina kuna da se vidi da li se sto moze spasiti,ali kad smo pitali za cijenu za povrat podataka prvo pitanje je bilo koliko su mi vrijedni podaci na njemu-sto mi je zvucalo kao da po tome odreduju cijenu,a  ne po npr velicini diska ,postupka koji primjenjuju i odmah mi je prisjelo. Tako da se sad ne sjecam koliku su cifru na kraju bubnuli-mislim par tisuca kuna tako da je moje misljenje da se bas to ne isplati ni gledati u specijaliziranim firmama,jedino da su ti ti podaci bas neophodni za posao ili nesto slicno jako vazno

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
Radoznali kaže...

mislim da imas u svakom Bug-u reklamu firme koja se bavi time

sto se tice  mojeg iskustva jednom sam dao disk na dijagnostiku koja je kostala par stotina kuna da se vidi da li se sto moze spasiti,ali kad smo pitali za cijenu za povrat podataka prvo pitanje je bilo koliko su mi vrijedni podaci na njemu-sto mi je zvucalo kao da po tome odreduju cijenu,a  ne po npr velicini diska ,postupka koji primjenjuju i odmah mi je prisjelo. Tako da se sad ne sjecam koliku su cifru na kraju bubnuli-mislim par tisuca kuna tako da je moje misljenje da se bas to ne isplati ni gledati u specijaliziranim firmama,jedino da su ti ti podaci bas neophodni za posao ili nesto slicno jako vazno

Pozzz,

sudeći po tvojoj priči išao si u infolab.

u DataSector-u (http://www.datasector.hr) imaš fiksne cijene bez obzira na kolicinu i vrstu podataka + dijagnostika je besplatna.
Znači totoalno suprotno od onoga što si naveo...

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2012 9:39 (EvilKanevil).
16 godina
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Ja bi vas lijepo zamolio da pogledate doma u kutijama dal mozda itko od vas ima ovaj ispravan hard disk: Seagate U10, model : ST315323A. Kapacitet mu je 15,3 GB. Unaprijed zahvaljujem.

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
Batista kaže...

Ja bi vas lijepo zamolio da pogledate doma u kutijama dal mozda itko od vas ima ovaj ispravan hard disk: Seagate U10, model : ST315323A. Kapacitet mu je 15,3 GB. Unaprijed zahvaljujem.

Ošla elektronika?

 

Tako starog Seagatea nemam, da si tražio WD-a ili IBM-a, imam već od 700Mb ispravne..Belji se

Good artists copy, great artists steal. (Picasso)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

Samo da napomenem da na novim diskovima zamjena elektronike ugavnom ne pali ;)

:)
16 godina
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
Don Kihoty kaže...
Batista kaže...

Ja bi vas lijepo zamolio da pogledate doma u kutijama dal mozda itko od vas ima ovaj ispravan hard disk: Seagate U10, model : ST315323A. Kapacitet mu je 15,3 GB. Unaprijed zahvaljujem.

Ošla elektronika?

 

Tako starog Seagatea nemam, da si tražio WD-a ili IBM-a, imam već od 700Mb ispravne..Belji se

Ma da... Al pronasao kod 3. servisa u vz-u...

logic kaže...

Samo da napomenem da na novim diskovima zamjena elektronike ugavnom ne pali ;)

Nisam to znal, al nema veze, glavno da sam izvadil podatke sa starkelje...

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska
EvilKanevil kaže...
Radoznali kaže...

mislim da imas u svakom Bug-u reklamu firme koja se bavi time

sto se tice  mojeg iskustva jednom sam dao disk na dijagnostiku koja je kostala par stotina kuna da se vidi da li se sto moze spasiti,ali kad smo pitali za cijenu za povrat podataka prvo pitanje je bilo koliko su mi vrijedni podaci na njemu-sto mi je zvucalo kao da po tome odreduju cijenu,a  ne po npr velicini diska ,postupka koji primjenjuju i odmah mi je prisjelo. Tako da se sad ne sjecam koliku su cifru na kraju bubnuli-mislim par tisuca kuna tako da je moje misljenje da se bas to ne isplati ni gledati u specijaliziranim firmama,jedino da su ti ti podaci bas neophodni za posao ili nesto slicno jako vazno

Pozzz,

sudeći po tvojoj priči išao si u infolab.

u HelpDisc-u (http://helpdisc.hr) imaš fiksne cijene bez obzira na kolicinu i vrstu podataka + dijagnostika je besplatna.
Znači totoalno suprotno od onoga što si naveo...

 Bio je to Infolab.Ali i kad pogledas cijene kod Helpdisca  mozda te dijagnosticiranje ne kosta nista,ali u slucaju bilo kakvog popravka ostanes bez najmanje tisucu kuna pa mozes vidjeti koliko se to isplati i u kojim slucajevima.

13 godina
neaktivan
offline
Spašavanje podataka s neispravnog Hard Diska

ovako..da ne otvaram novu temu,samo bi postavio pitanje,dal postoji sansa,da su neki podaci na disku ostali na njemu u slucaju malo tezeg mehanickog kvara (pad sa 1 metra u toku rada)...znaci elektronika tog eksternog seagate diska od 500gb radi,ali su mu glave "popucale" jer se cuje "struganje" od ploce prilikom spajanja na napajanje. Disk se u windowsu ne moze ucitati,vjerovatno jer su glave vidljivo ostecene i van svojih lezista u kucistu hdd-a.

 

msm,teoretski bi se mogle zamjeniti glave sa identicnog diska,samo koliko je to sada moguce,jer je disk otvaran na "zemaljskim" uslovima,tj bez specijalne komore ili sta ja vec znam.

 

Unaprijed zahvalan na odgovoru.

Pozzz

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice