Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

poruka: 23
|
čitano: 13.352
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

NEVJERUJETE SERVISERIMA I SUMNJATE U NJIHOVU KVALITETU SASTAVLJANJA VAŠEG PC-a...

KOLIKO SU VAM MATERIJALA POKRALI U SERVISU KOJI SU VAM DOŠLI KAO REZERVA UZ VAŠ HARDVER...

A NISTE SIGURNI JE LI PAMETNO SASTAVLJATI GA DOMA SAM JER MISLITE DA NEŠTO KRIVO RADITE...

 

Ovo iznad je bilo poput onih glupih reklama sa TV prodaje Smijeh

 

Evo jedna tema koja bi mogla mnogima biti i korisna,  volio bih da mnogi pokažu svoje znanje o sastavljanju računala, ili da pokažu kako su modirali svoja kučišta ili napravili pametna riješenja za bolje hlađenje ili zaštitili PC od prašine....

 

 

VIŠE SLIKA I VIDEO TUTORIALA NEGO TEKSTOVA

 

 

BILO BI DOBRO DA NETKO KAŽE SVOJ PROBLEM JER OVDJE ĆE SIGURNO NAĆI RIJEŠENJE

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.5.2008 23:58 (themoviekiller).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

napisao bih tekst ili tutorial, ali kad smognem vremena i volje. ali neka tema služi za pitanja i odgovore, ako već ništa.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

SASTAVI SVOJE RAČUNALO:

 

 

Ovdje ima dosta linkova za video tutoriale o sastavljanju PC-a:

 

________________________________________________________________________

 

OPREZ !!!!!!

 

PRVO I OSNOVNO KOD SASTAVLJANJA, A TO JE DA VAM RUKE NESMIJU BITI VLAŽNE

I MORATE UVJEK NOSITI GUMENE RUKAVICE ZA ZAŠTITU OD ELEKTRICITETA KAKO

NEBI SPRŽILI ČIPOVE NA ELEMENTIMA (CPU, MBO, VGA)!!!!!

 

TO VRIJEDI ZA ELEMENTE SA OZNAKOM:     http://www.sabcal.com/images/labels.jpg

 

IMAJTE PODLOGU KOJA SE NEMOŽE NAELEKTRIZIRATI !!!!

_________________________________________________________________________ 

 

GLAVNI IZVOR MI JE YOUTUBE

 

 

POGLEDAJTE OVAJ VIDEO ZA UVOD U SASTAVLJANJE CIJELOG RAČUNALA KAKO BI LAKŠE SHVATILI ZA SVAKI DIO POSEBNO:

 

   

  Cool

 

 

 

_____________________________________________________________ 

 

PROCESORI: (sve je praktički jednako kod postavljanja za svaki socket)

 

 

 

- Postavljanje Intelovog procesora:

 

     

  Cool

 

 

 

- Postavljanje AMD-ovog procesora:

 

    

  Cool

 

 

- Mijenjanje termovodljiva paste:

 

    

  Cool

 

   Pasta je potrebna kako bi se toplina savršeno prenosila sa procesora na hladnjak. Metal koliko god bio

   gladak on je još uvjek pod povečalom hrapav i ima sitne rupice i kad bi spojili procesor direktno na hladnjak

   nebi se ta dva elementa cijelom površinom dodirivala i toplina se nebi prenosila na hladnjak i oštetili bi procesor

 

   Poželjno je promijeniti pastu nakon nekog dužeg perioda, otprilike par godina,

   ali ako imate nekvalitetniju termovodljivu pastu bilo bi preporučljivo svakih godinu dana

 

   Prekrijte cijeli procesor sa pastom i nemojte staviti jako tanak a ni debel sloj paste. Neka sloj

   paste ne bude tanji od debljine osobne iskaznice kako bi se toplina dobro prenosila između procesora

   i coolera

 

 

______________________________________ 

POSTAVLJANJE GRAFIČKE KARTICE NA MBO:

 

 

  Cool

 

    Nema nikakve mudlorije. Sve vidite iz videa. Samo pazite na zaštitu ruku!

 

 

___________________________________ 

POSTAVLJENJE SATA I IDE HARD DISKA:

 

 

   Slike:  

 

      SATA - http://www.supremelaw.org/systems/wd/left.angle.sata.cable.jpg

                 http://www.firefold.com/images/products/SATA-BUNDLE.jpg

                 http://www.hardwarezone.com/img/data/articles/2006/1819/975x7ab_bottom.jpg

                 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/29/SATA_ports.jpg/672px-SATA_ports.jpg

              

         IDE - http://www.usbgeek.com/prod_img/uniusbsataideset8.jpg

                  http://computershopper.com/i/sh/cs/new/wp-optical-addition-02.jpg

                  http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/images/cable-ide.jpg

                  http://www.hardwarezone.com.sg/img/data/articles/2005/1654/AL8_topconnects.jpg

                  http://www.ep.sci.hokudai.ac.jp/~inex/y2003/urakata/kumitate-manual/INOHATA-PENIII600/images/ide-HDD.jpg 

 

 

  Video:   

  Cool

 

                - Video pokazuje spajanje hard diska sa obje vrste konektora. Spojiti ćete hard disk ovisno o tome koju vrstu imate

                  SATA ili IDE. Nemožete ništa pogriješiti.

 

 

________________________     

POSTAVLJANJE CD/DVD-roma :

 

  1.)  

  Cool

 

  2.)  

  Cool

 

    U prvom videu vam pokazuje koje konektore gdje spojiti a u drugom vidite kako ti konektori izgledaju na matičnoj ploči. 

 

 

_________________________________

POSTAVLJANJE RAM KARTICE NA MBO:

 

  

  Cool

 

 

_________________________

POSTAVLJANJE NAPAJANJA :

 

  

  Cool

 

  

________________________

 ČIŠČENJE PRLJAVŠTINE U PC-u:

 

 

  Cool

 

    Komprimirani zrak kupiti ovdje:

 

        - VE-MIL

        - DISKONT24

        - ADM

        - LINKS.HR

 

_____________________________________________

 

Evo ovo bi trebalo biti dovoljno kako bi shvatili kako sve ispravno spojiti. Sve bi trebalo normalno raditi ako ste pratili točan postupak.

 

 

USKORO DODAJEM I MODIRANJE PC-a, ako itko ima kakve slike ili video tutorijal kako je svoj kompjuter modirao bilo bi dobro da pokaže.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.5.2008 17:55 (themoviekiller).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

gumene rukavice LOLSmijeh


It*s our destiny
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-

Što je tu smiješno? To je normalno jer ako misliš da možeš ovako rukama dirati po djelovima za komp onda zbilja se ne kužiš u elektroniku. Je smiješno ali je obavezno, pogotovo za matičnu, procesor i grafičku. Imaš umjesto rukavica i narukvicu koja ima žicu na sebi i moraš ju spoiti na kučište da se odvede elektricitet.

16 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

OT: neznam kad ste vi, ali ja sam prvi put sam sastavio PC-u na kraju 8.raz osnovne samo uz znanje iz časopisa (sad studiram):D

tko redovito čita BUG neće imati problema :)

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-
buky kaže...

gumene rukavice LOLSmijeh


Galvni  djelovi  kao  matična  i  proc  nisu  za  igranje...  jer  ih  statički  elektricitet  može  lagano  sje.. 

neznam kaj da napišem,,,,,
16 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

koliki je napon na usb-u i dali se mogu spojiti led diode tako da im je napajanje usb port

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

Moram da se slozim sa ovim gore LOL,heheheh.Sastavio sam na stotine racunara,nikada nisam korisitio nikakve gumene rukavice niti bilo kakve rukavice....Znaci mogao bi reci iz iskustva da rukavice netrebaju.....Jedino ako sadimo cvijece onda nam trebaju ili ako cistimo WC.....Jos jedno veliko LLLOOOLLLSmijeh


Extreme_Tech
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-
SmijehExtreme_Tech kaže...

Moram da se slozim sa ovim gore LOL,heheheh.Sastavio sam na stotine racunara,nikada nisam korisitio nikakve gumene rukavice niti bilo kakve rukavice....Znaci mogao bi reci iz iskustva da rukavice netrebaju.....Jedino ako sadimo cvijece onda nam trebaju ili ako cistimo WC.....Jos jedno veliko LLLOOOLLL


 Možeš ih sastaviti milijun ali kad ne kužiš neke stvari ne vrijedi ti ponavljat jer opet neće biti nikakvog učinka....Smijeh
ovo gore je za početnike... Tako nam svejedno koristiš li ti ili ne kakve rukavice ali možeš spržiti neki mali element i ne kuži se  odmah, ali ode nakon nekog vremena... znam iz iskustva Belji se takao sam samo odispod 8800GTX karticu i u početku sve zakon i poslije neke crne crte počele pelaziti preko ekrana i temperatura je išla do 90°C, odnjeo u servis i pitao što je uzrok a lik mi rekao, citiram : AKO SI SAM SASTAVLJAO KOMP ONDA JEDNA OD POSLJEDICA JE TO ŠTO NISI IMAO ZAŠTITU OD ELEKTRICITETA I SPRŽIO SI JEDAN ČIP NA GRAFIČKOJ KARTICI..... to se testiranjem i uspostavilo točnim, na moju sreću dobio sam novu grafičku  i vidio sam likove u servisu kako koriste rukavice.... možda su sadili cvijeće ili čistili WC... tko će znat...LOLČINA 
Ako nema hardver ovu oznaku  http://www.sabcal.com/images/labels.jpg Onda se netreba zabrinjavati
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.5.2008 0:46 (themoviekiller).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-
ale329 kaže...

koliki je napon na usb-u i dali se mogu spojiti led diode tako da im je napajanje usb port

 
OVDJE POGLEDAJ DETALJE O USB PORTU:
A diode se sigurno mogu spojiti na usb port samo treba znat to napraviti Smijeh
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-
Jebi**** ali i meni je smiješno ovo sa gumenim rukavicama jedna velika LOLCINA :D
Ne znam u kojem si to servisu bio i vidio ih kako koriste gumene rukavice mozda su kemijali nešo :D
Mozda su klokirali procesor pomocu kakvih kemikalija itd.. xD
Inace da se ti tako DOBRO RAZUMIJEŠ U ELEKTRICITET znao bi da kad prođeš rukom bilzu kose kosa ti se "dize" prema ruci.
Znaci da ti trenutno ruka ima dosta elektriciteta.
Nakon toga staviš/prođeš rukama par puta bilzu radijatora(peci glavno da je nešto toplo izvora neke topline) i taj elektricitet ti se smanji na minimum.
Ponoviš radnju sa rukom bilizu kose i vidjeti ceš da kosa jako slabo regira ili uopce ne ragira.
Tako da ovo sa gumenim rukavica mi je jako smiješno.
Budem baš pitao prijatelj koji radi u vemilu u servisu dali itko od njih tamo korsiti gumene rukavice prilikom testiranja/sastavljnja konfiguracija ili prilikom reklamacije.
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

vozdra ljudi

vidim da se vodi zustra rasprava o sklepavanju masine,pa na zalost ja tu nis nemrem napisat jer sam kupio novu msg pro n10 konfigu a nemam cod4 da instaliram i da probam kako ide.zato ako netko ima i voljan je odvojit vrijeme za ustupanje instal diska nek se javi molim lijepo

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

Pa dobro mjenjo sam procesor i matičnu ali nikad sa rukavicama zato mi je bilo smjesno.


Volim sise :)
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

Neznam ni sam koliko sam puta cistio prasinu s grafe,,vadio je van i to bez rukavica i nikad nije nista bilo...na kakve to rukavice mislis gumene??loolBelji se

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

E sad...gumene rukavice da ili ne...možda da se otvori PF čišćenje, pranje i peglanje pa da se iznesu iskustva.

Osobno nikada nikakve rukavice i nikada nikakvih problema.

Ne tvrdim da ih možda neće nekada biti, a o izjavama raznih servisera mogla bi se napisati lijepa knjiga.

Taj dio koji je ciknuo na kartici moguće se i potkrao u proizvodnji kao što se i meni jednom u kutiji našla GF 6200 inžinjerski primjerak.

Evo je radi i danas u drugom kompu, a da sam se požalio u servisu dućana gdje je kupljena kladim se da bi mi svašta napričali samo da mi je otmu i zamjene.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

A dečki i meni je to bio jedan veliki LOL sa gumenim rukavicama (onim medicinskim ne onim velikim žutim za odštopavanje WC školjke.... HAHAHA) i isto sam tako se smijao drugima kad su mi pričali o tome sve dok se nisam sam opekao Smijeh

A vjerujte da sam imao više sreće nego pameti jer su mi zamijenili grafu, a to po uputama u garanciji nebi smjeli napraviti jer sam ju ja sam oštetio, a da mi ju nisu promijenili onda bi te ogromne pare otišle u vjetar pa sam napisao za svaki slučaj da se to nekome drugome ne dogodi ipak

 

Ima istine u tome s rukavicama, jer logički je da guma ne provodi struju i onemogučava stvaranje elektriciteta....

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-
Darth Punisher kaže...
Jebi**** ali i meni je smiješno ovo sa gumenim rukavicama jedna velika LOLCINA :D
Ne znam u kojem si to servisu bio i vidio ih kako koriste gumene rukavice mozda su kemijali nešo :D
Mozda su klokirali procesor pomocu kakvih kemikalija itd.. xD
Inace da se ti tako DOBRO RAZUMIJEŠ U ELEKTRICITET znao bi da kad prođeš rukom bilzu kose kosa ti se "dize" prema ruci.
Znaci da ti trenutno ruka ima dosta elektriciteta.
Nakon toga staviš/prođeš rukama par puta bilzu radijatora(peci glavno da je nešto toplo izvora neke topline) i taj elektricitet ti se smanji na minimum.
Ponoviš radnju sa rukom bilizu kose i vidjeti ceš da kosa jako slabo regira ili uopce ne ragira.
Tako da ovo sa gumenim rukavica mi je jako smiješno.
Budem baš pitao prijatelj koji radi u vemilu u servisu dali itko od njih tamo korsiti gumene rukavice prilikom testiranja/sastavljnja konfiguracija ili prilikom reklamacije.
 Ja sam spomenuo gumene rukavice jer ih je najlakše nabaviti i skoro svako kućanstvo ih ima, ali inaće u servisima onim boljim koji drže do svojih potrošača koriste takvu zaštitu samo što je rukavica primitivni tip zaštite većinom je ovo dolje bolji način zaštite, ali zašto za to dati pare kad je lakše nabaviti rukavice.... neznam što će ti lik u vemilu reć ali imam osjećaj da će reć isto što i svi do sad, a ako mi nevjerujete onda POGLEDAJTE ONE GORE VIDEO ISJEČKE I VIDJET ĆETE DA LJUDI OBJAŠNJAVAJU TO S RUKAVICAMA I DA IH NEKI I SAMI KORISTE
Narukvica koja uklanja elektricitet s ruku Narukvica koja uklanja elektricitet s ruku
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.5.2008 23:22 (themoviekiller).
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

EVO LINKOVA KOJI VAM POKAZUJU TU FORU SA ZAŠTITOM PRILIKOM POSTAVLJANJA PROCESORA

 

 

 

 

I POGLEDAJTE OVDJE DI LIK POSTAVLJA VGA, NE KORISTI ZAŠTITU ALI KAŽE DA SE NE DIRA VGA ISPOD DI SU VODOVI I ČIPOVI NEGO SASTRANE DA SE DODIRUJE NA RUBOVIMA PRILIKOM POSTAVLJANJA JER MASNOČA S RUKU MOŽE KRATKO SPOJITI VODOVE  A I MOŽE DOĆI DO TOG ELEKTRICITETA

 

 

 

I bilo bi dosta više s tim rukavicama, tema nije o rukavicama nego o sastavljanju PC-a i o čiščenju od prašine koja ga uništava

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.5.2008 23:41 (themoviekiller).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-a)

Nisu gumene rukavice nešto vrijedno natezanja i dokazivanja, ali ja se mogu složiti s time da mogu više pomoći nego odmoći.

Čak i lik kojemu furam auto kad treba napraviti izmjenu ulja radi u istim takvim rukavicama :)

Dobro...on time štiti sam sebe jer mi sigurno svojim statičkim neće uništiti gradaciju ulja :))

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-

Ja sam čuo da se dovoljno uzemljiti. Tj dodirnuti 0 npr. radijator.


Kublach
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-
archer02 kaže..

Čak i lik kojemu furam auto kad treba napraviti izmjenu ulja radi u istim takvim rukavicama :)

Dobro...on time štiti sam sebe jer mi sigurno svojim statičkim neće uništiti gradaciju ulja :))

 
HAHAHAHAHAHAAHAHaaaaaaaaa... dobra, dobra ovo me nasmijalo Belji se
16 godina
offline
RE: Sam svoj majstor (sastavljanje i modiranje PC-
themoviekiller kaže...

 

I bilo bi dosta više s tim rukavicama, tema nije o rukavicama nego o sastavljanju PC-a i o čiščenju od prašine koja ga uništava

 Pa i ne bi bilo dosta.
Lateks rukavice (one klasice bijele) su u biti jak generator statickog naboja, ako zelis koristiti rukavice postoje posebne za rad s ESD uredjajima, no ne znam gdje ih naci u RH.
Inace se u RH uredno moze nabaviti antistaticki komplet (narukvica, kabel, podloga, itd.) koji su obavezni u certificiranim servisima.
Isto tako, prasina nije nikakav problem, postaje problem kad je ima toliko da ometa protok zraka i disipaciju. U vecini slucajeva kolicina prasina potrebna za to treba biti skupljana godinama.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice