Topljenje molexa

poruka: 13
|
čitano: 2.145
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Topljenje molexa

Računalo već dugo vremena radi normalno, ali danas sam odjednom osjetio čudan miris i vidio da izlazi dim iz kućišta. Problem je bio molex koji se otopio(može se reći i izgorio). 

Unutra to ide ovako: jedini molex iz napajanja ide u molex od ventilatora koji se dijeli na dva, pa taj ide u pcie gpu-a.

Otopio se molex koji se spaja s pcie kabelom gpu-a.

Mislio sam da je problem do samog ventilatora, ali s novim se opet počelo topiti, i to samo žuta žica.

Vjerojatno je važno i nadodati da je danas ujutro dva-tri puta nestalo struje(nekakvi radovi) na par sekundi dok je računalo bilo upaljeno, zbog čega i sumnjam na napajanje.

 

pa eto ne znam da li je problem u napajanju ili nešto nije uredu s gpuom. Računalo mogu upaliti i radi stabilno, ali nakon par minuta se počne topiti i dimiti. I uvijek je to žuta žica na tom molexu.

 

 

Slika 1:Prvi molex, kada se prvi put pojavio problem

Slika 2:Novi molex, žuta žica se počela topiti nakon par minuta

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Topljenje molexa

Koliko vidim po slikama, grije se i sama žica, a ne samo konektor (da je samo konektor, uzrok bi bio loš/labav spoj) - znači definitivno je struja koja teče na tom dijelu prevelika. S obzirom da se radi o dijelu kod grafičke kartice, vjerojatno je na njoj neki kvar, ali mi nije jasno da i dalje radi - nagađam, možda samo probila neka zaštitna dioda?).

Napajanje ne bi moglo uzrokovati takav kvar - ovdje je očito da se radi o preopterećenju tog dijela +12V linije (žuta žica). Ali je li taj dio voda tanji od ostatka? Jer nije mi jasno da nije oštećen cijeli +12 V vod od napajanja do grafičke kartice nego samo taj dio.

KaeR
8 godina
neaktivan
offline
Re: Topljenje molexa

žuta žica prenosi 12v i to je jedina voltaža koju gpu treba a molex na pci nije adekvatno rješenje preporučam novo napajanje sa pci konektorom netreba nešto "fancy" samo nešto što je od poznatog proizvođača npr http://bit.ly/28Jc9lb

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2016 20:00 (martinocko9).
15 godina
offline
Re: Topljenje molexa

Slažem se, molex adapteri su nužno zlo, ali samo zbog toga nije nužno novo napajanje, no meni je nejasno zašto se to tek sada dogodilo, a ne puno prije. Potrošnja preko te žice se prekomjerno povećala - zašto?

KaeR
8 godina
neaktivan
offline
Re: Topljenje molexa

zato jer žica od ventilatora nije dijzajnirana za gpu nego za hdd (gpu -100w) (hdd-15w)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Topljenje molexa
KaeR kaže...

Slažem se, molex adapteri su nužno zlo, ali samo zbog toga nije nužno novo napajanje, no meni je nejasno zašto se to tek sada dogodilo, a ne puno prije. Potrošnja preko te žice se prekomjerno povećala

možda oc

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2016 20:07 (martinocko9).
16 godina
moderator
offline
Re: Topljenje molexa
KaeR kaže...

Slažem se, molex adapteri su nužno zlo, ali samo zbog toga nije nužno novo napajanje, no meni je nejasno zašto se to tek sada dogodilo, a ne puno prije. Potrošnja preko te žice se prekomjerno povećala - zašto?

Jesi siguran da se prekomjerno povećala? Za to postoji mjerač potrošnje (vatmetar) pa onda znaš je li se potrošnja povećala ili ne.

 

Ako si overclockirao, kao što je kolega naveo kao mogućnost, onda je moguće. Ako nisi, a grafička nije defektna, onda je ovo možda samo inkrementalni rezultat - možda ti je za žica stalno bila vruća, samo što je trebalo dugo vremena da konačno do kraja rastali izolaciju.

 

martinocko9 kaže...

zato jer žica od ventilatora nije dijzajnirana za gpu nego za hdd (gpu -100w) (hdd-15w)

Možda za one manje upućene treba reći što to znači - žica, odnosno vodič u žici je pretanak za napajanje snažne grafičke kartice, što za posljedicu ima preveliko zagrijavanje vodiča.

13 godina
offline
Re: Topljenje molexa
rocker55555 kaže...

Napiši točnu konfiguraciju koju imaš, osobito me zanimaju modeli napajanja i grafičke kartice.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
15 godina
offline
Re: Topljenje molexa
mbaksa kaže...

Jesi siguran da se prekomjerno povećala? Za to postoji mjerač potrošnje (vatmetar) pa onda znaš je li se potrošnja povećala ili ne.

 

Ako si overclockirao, kao što je kolega naveo kao mogućnost, onda je moguće. Ako nisi, a grafička nije defektna, onda je ovo možda samo inkrementalni rezultat - možda ti je za žica stalno bila vruća, samo što je trebalo dugo vremena da konačno do kraja rastali izolaciju.

 

(...)

Možda za one manje upućene treba reći što to znači - žica, odnosno vodič u žici je pretanak za napajanje snažne grafičke kartice, što za posljedicu ima preveliko zagrijavanje vodiča.

Točno. No autor nije naveo nikakve promjene u sustavu koje su prethodile problemu, pa dok ne bude poznato više detalja, možemo samo nagađati o uzroku.

Sumnjam da bi žica tako dugo izdržala bez dimnih signala da je u startu bila jednako preopterećena.

KaeR
7 godina
online
Topljenje molexa

Inače, te žice su čista smijurija.

Ja se na njih ne bih oslanjao iznad 5A.

Zbog štednje očito gledaju na svaku licnu i zapravo se te žice dosta griju i kad dva harda spojiš preko razdijeljenog kabela, vjerujte mi.

Frendu su bila dva harda pa se zapalilo nakon nekog vremena.

Pogledam žice, svaka ima samo par licni.

Ali opet, to je bilo šrot napajanje.

Ali i na kvalitetnijima često zna biti naknap...

Tak da, uvijek je to samo pitanje vremena kad su veći potrošači spojeni.

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Topljenje molexa

to mora biti jeftino napajanje jer je u prvom postu rekao da mu je to jedini molex+ rekao da je splitao molex u 2 djela (valjda gpu i hdd) tako da je žica od ventilatora najslabija karika i nek si nabavi pošteno napajanje ne neko za  10 kn s placa

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2016 22:41 (martinocko9).
10 godina
offline
Re: Topljenje molexa

Točno tako...sjećam se napajanja od 150W sa triput debljim žicama na molex nego što su na današnjim od 500W

 

...hdd inače malo troši struje npr. 3.5' SATA WD 160GB Blue 5V / 0.65A i 12V / 0.50A ...ali zato grafa punoooo više.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2016 23:00 (AF139).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Topljenje molexa

na žici imate awg vrjednost evo vam tablice koliko može ampera proči prije gorenja žice http://bit.ly/28KzvM8

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice