USB problem, please help !

poruka: 16
|
čitano: 3.728
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
USB problem, please help !

Nabavio sam i ugradio (uz puno naguravanja, silovanja metala i plastike, i ispadanja sićušnih vida I might add {#}) interni USB hub (i čitač memorijskih kartica), dakle jednu od onih 3.5" kutijica koju stavite u kućište na mjesto disketne, uštekate na standardni konektor od napajanja i na interni pinski USB konektor od matične, i onda s prednje strane kućišta uštekavate šta god oćete sa USB konektorom...

E sad, sve lipo radi, osim jedne stvari. Svaki put kad rebootam Windblowse na početku mi je detektiran novi Generic USB storage device u My Computeru i dan notification u system trayu, iako je taj device naravno samo virtualan (right click -> properties kaže da je veličina 0, a left double click kaže insert USB device ili tako nešto) jer je hub naravno prazan, i moram svaki put napraviti right click na notification u system trayu pa Stop USB device safely da bi se riješio toga.

Kad uštekam USB stick u njega pojavi se još jedan USB device u My computeru a prvi ostane tamo (ako ga nisam već zatvorio), i što je fascinantno USB LED-ica na hubu ne blinka pri kopiranju na / sa USB sticka, iako bi to bilo logično (piše da je power / activity LED). Umjesto toga ta LED-ica je samo mirno zelena kad se koristi USB stick u hubu a počne blinkati crveno svaki put dok se boota komp (kad sistem detektira hub kao uštekani USB device pretpostavljam.

Dakle moje pitanje je kako natjerati komp / sistem da tretira taj hub kao neutralni / providni hub i ne prikazuje ga kao USB uređaj u My Computeru ako nije ništa uštekano u njega ?

Inače autoplay je isključen, u uputstvima nema ništa (nema ni uputstava nego samo malo teksta na pakiranju), kompanija koliko vidim nema site na netu, tako da ne znam di tražit info.

Sistem je XP Pro, model uređaja je Imono Kuroshiro CX700, ovako izgleda :

http://www.usbgeek.com/products/81-in-1-internal-card-reader-with-4-usb-port

Ako se ne može reći OS-u ili uređaju da ne prikazuje svaki put taj device, bi li možda bilo moguće napraviti nekakvu skriptu / batch file da svaki put pri bootupu isključi taj USB device isto kao što bi ja ručno uradio ? Recimo imam jedan batch file koji sam napravio i stavio u startup koji svaki put pri bootupu postavi Firefox za default browser (nemojte me ni pitati zašto mi je to potrebno)...

Ko korisno pomogne dobije pivu / čokoladu / karmu, biraj šta ti je srcu milo !

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
USB problem, please help !

Da dodam jednu stvar, radi testiranja sam probao uštekati USB memory stick u hub i u eksterni USB slot od matične dok je kompjuter isključen i onda ga uključiti.

Kad je uštekan odotraga u slot od matične normalno se dignu Windowsi i prikažu se odmah i stick i hub u My Computeru.

Kad je uštekan u hub dok je komp isključen uopće neće da se dignu Windowsi, stane na samom početku procesa bootanja i stoji, a LED-ica USB sticka svijetli, dakle komp pokušava pristupiti sticku.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: USB problem, please help !

A bios, jel ti u biosu isključeno bootanje sa usb-a? A to što ti je u windowsima detektiran USB device i kad nije uštekan stick odnosi se na čitač kartica koji si također dodao.

11 godina
protjeran
offline
USB problem, please help !

Ako si izvadio floppy,trebao bi ti se pojaviti beep?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: USB problem, please help !
dastefan kaže...

A bios, jel ti u biosu isključeno bootanje sa usb-a?

 

Ideja ti nije loša, ali First boot device mi je postavljeno na HDD0, a Second boot device i Third boot device su disabled. Jedino drugo vezano uz USB u BIOS-u mi je USB keyboard support, to sam proba disableat (imam PS/2 tastaturu) i nema nikakve razlike s bilo čime...

 

 

dastefan kaže...

A to što ti je u windowsima detektiran USB device i kad nije uštekan stick odnosi se na čitač kartica koji si također dodao.

 

Ne, čitač kartica nije neki dodatan uređaj uštekan u USB slot od ovoga huba, ako si me tako shvatio, sami taj interni USB hub na prednjem licu ima 4 USB slota i tri slota za kartice (CF, SD/SDXC, microSD/SDXC). Meni je logično da kad ubaciš karticu unutra on prikaže u My Computer još jedan USB storage device. Moguće da se umjesto toga ovaj već prisutni "pretvori" u to, ali šta onda kad imaš više kartica unutra i prebacuješ s jedne na drugu (što piše da se može), nekako mi to nije logično...

Anyway to automatsko ubacivanje u My Computer koliko vidim zasad nema neke korisne svrhe i mislim da bi se mogao riješiti toga tako da malo prilagodim ovo :

http://www.codeproject.com/Articles/13530/Eject-USB-disks-using-C

i ubacim u autostart...

Btw odakle ti taj cool avatar ? Posića me po stilu crtanja na neke Fable artwork skice šta sam vidio, a po sadržaju mi više vuče na Fallout ili Stalker... Sad opet možda si ti cyborg in RL a ovo je tvoj rukom rađeni autoportret, ko zna...

 

 

Ghettoblaster :) kaže...

Ako si izvadio floppy,trebao bi ti se pojaviti beep?

 

LOL, floppy ne koristim već 15 godina a izvađen je ko zna otkad ! Da mi je cijelo to vrijeme beepao kompjuter dosad bi se ubio strujom kad je redukcija ! No offense, al imam osjećaj da si ti otprilike informatički stručan kao i tvoj avatar... {#}

 

 

14 godina
offline
Re: USB problem, please help !

Da, dobro sam te shvatio i vidio sam link koji si stavio i šta si ubacio u komp. Na tom što si ubacio imaš usb hub i čitač kartica. Svakom čitaču kartica pa tako i tom tvom windowsi automatski dodjeljuju slovo u My computer (jednako kao i praznom DVD čitaču bez obzira što nema u njemu ni cd-a ni dvd-a). E sad, u tvom slučaju bi se zapravo trebala pojaviti 3 dodatna slova jer koliko vidim taj tvoj usb hub+card reader ima 3 odvojena slota za kartice, a zašto se ne pojavljuje vjerovatno je stvar u tome da ti je negdje u registryu ili s*ebano ili namjerno isključeno prikazivanje određenih diskova.

 

Avatar sam davno negdje skinuo (cca 10 godina) i nemam pojma od kud.

11 godina
neaktivan
offline
Re: USB problem, please help !
Imam i ja citac, nesto slicno kao i tvoj 3.5' dok sam koristio Xp svaki ulaz na citacu imao je svoje slovo, dodjeljeno od windowsa ali na sedmici i mycomp nema nista, slovo se dodjeljuje tek kada ubacim neki disk, tj karticu. Problem je zapravo sto su to komponente za koje nama drivera ili nekog vanjskog programa kojim bi se lakse upravljalo. Znam da ti nisam pomogao ali eto, patimo zajedno ;)
11 godina
neaktivan
offline
Re: USB problem, please help !
Sorry na greskama, tipkam s moba pa mi bjeze slova.
14 godina
offline
Re: USB problem, please help !

Mogao si edit a ne pisati novi post :D

Sad ce se moderatori ruzit :D

Mehemed
14 godina
offline
Re: USB problem, please help !
funky0308 kaže...
Imam i ja citac, nesto slicno kao i tvoj 3.5' dok sam koristio Xp svaki ulaz na citacu imao je svoje slovo, dodjeljeno od windowsa ali na sedmici i mycomp nema nista, slovo se dodjeljuje tek kada ubacim neki disk, tj karticu. Problem je zapravo sto su to komponente za koje nama drivera ili nekog vanjskog programa kojim bi se lakse upravljalo. Znam da ti nisam pomogao ali eto, patimo zajedno ;)

Stvar je u tome da win7 imaju opciju da ne prikazuju prazni drive u my computer a win Xp nemaju po defaultu, tako da je slovo svakom prikopčanom driveu dodijeljeno već kod podizanja windowsa ali se drive prikaže u my computer tek nakon što umetneš karticu. http://www.online-tech-tips.com/windows-7/hide-empty-drives-in-windows-7s-my-computer/

Enivej, ako se je neš i shebalo pa windowsi ne dodjeljuju automatski slovo uvijek se može ručno dodati/promijeniti slovo preko control panel>administrative tools>computer management>disk management (valjda netrebam napominjati da se sistemskim driveu nesmije mijenjati slovo)

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: USB problem, please help !
Enkidu kaže...

 

Ne, čitač kartica nije neki dodatan uređaj uštekan u USB slot od ovoga huba, ako si me tako shvatio, sami taj interni USB hub na prednjem licu ima 4 USB slota i tri slota za kartice (CF, SD/SDXC, microSD/SDXC). Meni je logično da kad ubaciš karticu unutra on prikaže u My Computer još jedan USB storage device. Moguće da se umjesto toga ovaj već prisutni "pretvori" u to, ali šta onda kad imaš više kartica unutra i prebacuješ s jedne na drugu (što piše da se može), nekako mi to nije logično...

Anyway to automatsko ubacivanje u My Computer koliko vidim zasad nema neke korisne svrhe i mislim da bi se mogao riješiti toga tako da malo prilagodim ovo :

http://www.codeproject.com/Articles/13530/Eject-USB-disks-using-C

i ubacim u autostart...

Btw odakle ti taj cool avatar ? Posića me po stilu crtanja na neke Fable artwork skice šta sam vidio, a po sadržaju mi više vuče na Fallout ili Stalker... Sad opet možda si ti cyborg in RL a ovo je tvoj rukom rađeni autoportret, ko zna...

  {#}

 

 

  Ako ti je utjeha ..

 

Normalno je da My Computer prikazuje taj HUB iako nema nista prikopcano (Na pr. ja imam Epson stampac sa citacem i prikazuje ga)

Ako ne zelis da se prikazuje onda u Folder Options ukljuci Hide Empty Drives

 

Za drugi problem sto se tice bootanja

Iskljuci u BIOS-u USB Legacy Support (sa ovim neces imati tipkovnicu kada radis sa Live Distrama od Ubuntua ili programima za bootanje/spasavanje podataka)

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
16 godina
neaktivan
offline
USB problem, please help !

Thanks Dastefan, Funky i Lazarus što ste mi pojasnili zašto i kako mi se to samo pojavljuje (tj. da je to normalno za Windowse), a što se tiče rješavanja tog problema Win7 nemam još, ali mi app TweakUI (super app btw) može sakriti stvari iz My Comp., međutim i dalje ostaje uštekan kao USB gadget tj. ostaje ikona u system trayu (a i ako kliknem na ikonu da ištekam nešto drugo piše i to).

Zato ću to proba riješit sa C# programčićem da se išteka kao što sam gore spominjao.

Btw zna li ko neki program s kojim se može viditi koji proces kopa po disku kad se kopa po disku (mrzim kad komp ponekad počne kopat po disku a ja ne znam zašto, windows indexing service i svi automatski updateovi su isključeni) ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: USB problem, please help !
Enkidu kaže...

Thanks Dastefan, Funky i Lazarus što ste mi pojasnili zašto i kako mi se to samo pojavljuje (tj. da je to normalno za Windowse), a što se tiče rješavanja tog problema Win7 nemam još, ali mi app TweakUI (super app btw) može sakriti stvari iz My Comp., međutim i dalje ostaje uštekan kao USB gadget tj. ostaje ikona u system trayu (a i ako kliknem na ikonu da ištekam nešto drugo piše i to).

Zato ću to proba riješit sa C# programčićem da se išteka kao što sam gore spominjao.

Btw zna li ko neki program s kojim se može viditi koji proces kopa po disku kad se kopa po disku (mrzim kad komp ponekad počne kopat po disku a ja ne znam zašto, windows indexing service i svi automatski updateovi su isključeni) ?

  Tebi treba Windows sedmica

 

U task manageru imas(mo) gumb Resource Monitor

Inace imas brdo utility-a na Nirsoft-u i Sysinternals (pogotovo ovi drugi)

 

 

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
16 godina
neaktivan
offline
Re: USB problem, please help !
Lazarus Long kaže...

Normalno je da My Computer prikazuje taj HUB iako nema nista prikopcano (Na pr. ja imam Epson stampac sa citacem i prikazuje ga)

 

Evo riješio sam taj problem sa zgodnim appom sa neta, ispalo je da se nisam morao sam gnjaviti sa prilagođavanjem onog C# koda.

Čini se da ima dosta programčića koji se bave USB i drugim eksternim uređajima i upravljanjem njima ili dobivanjem informacija o njima, ovaj prvi recimo ištekava sve USB uređaje promptno a može i čistiti registry i foldere od njih i zaustavljati procese pokrenute sa njih :

http://softwarespot.wordpress.com/software/proeject/

Ovaj drugi može ištekavati USB diskove, FireWire diskove, memorijske kartice i čitače istih :

http://quick.mixnmojo.com/software/usb-disk-ejector

Oba se mogu pokrenuti iz komandne linije sa fleksibilnim argumentima, tako da se može naprimjer narediti da ejectaju određeni drive.

Ja sam napravio jedan .bat file da pokrene taj program i da mu naredi da ejecta ovaj moj USB hub / card reader, i onda sam stavio shortcut na taj .bat file u autostart.

Sad se lijepo to unpluga kad se dignu Windblowsi, jedino nisam siguran oće li to smetati kad uštekam SD kartice unutra, tj. da li card reader mora biti pre-pluggan da tako kažem, ali ako tako bude lako maknem ovaj .bat file.

Anyway odi ima još par korisnih appova ako kome triba :

Mousinity - http://softwarespot.wordpress.com/software/mousinity/ (ekran postaje beskonačno polje za miš)

Keyndicate - http://softwarespot.wordpress.com/software/keyndicate/

 

 

Lazarus Long kaže...

U task manageru imas(mo) gumb Resource Monitor

 

Pa ovo je baš cool, sudeći po ovom screenshotu u Win7 task manageru se može vidit i HD i network aktivnost za svaki proces, i to sa vremenskim grafom. Oduvijek sam mislio da Windowsi ne daju korisniku niti dovoljno kontrole nad računalom i softveru koji se vrti na njemu niti dovoljno informacija o tome, ovo je definitivno korak u pravom smjeru. Win XP Task Manager je stvarno prilično škrt informacijama, dosad mi je puno pomagao Rainmeter i TaskPatrol, ali nisam mogao lako viditi šta kopa po disku ili pristupa netu... Dobro je vidit da su i ponešto korisno uveli u novim verzijama Windowsa, a ne samo glupavo šarenilo i kontinuirano renameanje istih stvari.

Anyway na Win7 prijeđem kad nabavim novi hardver, dotad mi se ne žuri strašno. A onaj Win8 je čista debilana ka i Vista pa će Win7 čini mi se biti aktualan još duže vrijeme.

13 godina
neaktivan
offline
Re: USB problem, please help !

Ogromna procedura.

16 godina
neaktivan
offline
USB problem, please help !

Kreiraš .txt file, renameaš u blabla.bat, upišeš u njega start ProEject.exe /eject F, napraviš shortcut na to i cut / pasteaš ga u Startup folder u Start meniju, di je tu golema procedura ?

Triba minutu za to i jedno 5-10 minuta za podesit program...

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice