Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

poruka: 9
|
čitano: 1.873
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

Pozz!!

Win 10 pro mi pokazuje samo 8 od dostupnih 16gb rama.

konf: Gigabyte GA-AB350M-Gaming-3 (zadnji bios)

Ryzen 2700X

2x8GB Kingston DDR4 2400

GTX 1070

Corsair 750W

 

Bios,AIDA64,CpuZ vide 16GB ali windoze samo 8.

Isprobao sam svašta,msconfig,mjenjanje utora,podizanje napona (no tu se javljanju 3 bipa)

Ne kužim kako mi sada pokazuje 16GB rama ali ne u dual nego u slotovima 3 i 4, na slotovima 1 i 2 jednu ploćicu rama niti ne prepoznaje samu.

Trenutno nemam niti druge memorije ni matičnu da isprobam,ima li tko ideju?

tnx!

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2019 11:12 (helex).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
15 godina
offline
Re: Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

ispravak, i win ti prijavljuje 16gb .. to što je usable samo 8 je stvar pogrešnih postavki, yogurtastog isnatalla ili naknadnog dodavanja 8+8..

-ako je dodavan ram, prvo ući u bios, saveati.. do tad ne mora biti ''uključen''.. + isključiti fastboot/hyber i sl. jer te rutine preskaču detekciju hwa i prijavu novog stanja (tako štede vrijeme boota).

-ako je čačkan sys, vjerojatno msconfig.. provjeri.

-ako je yogurt, loader i sl... skini čist install s msovih str, podesi bios, obiršeš sve i tad instalirano radi sve ili imaš kvar.

-po navedenom, nije kvar.. ram i ostalo je ispravno, ali poželjno je obaviti memtest86+.. ima ga skoro svaki boot-alatni medij kao hirens/livelinux.. čačkanje po naponu je nasuprot pogrešno-loše, krivi način ''popravljanja'' (što već i sam vidiš) + ali s tim i pitanje ''tko zna što si sve ''popravljao'' ..'' ili zbrljavio u postavkama, pa kreni od reseta biosa, podešavanja svih potrebnih stavki kao uefi-legacy-boot.. sec/fast, ahci itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

Stavio ram u slotove 1 i 2 i windows ih odmah prepoznaje.Dual nikako.Win 10 je jučer ponovo skinut sa ms stranice ,instaliran i aktiviran (ključem sa ebay).

15 godina
offline
Re: Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

-za AMD je standardno po redu, slot 1, 2.. tako da je to normalan raspored. (za intel 1-3, 2-4). Čitaj manual. Radi. :)

+ kod svake izmjene resetiraj (i ponovo podesi) BIOS.

- nakon tog bootaš neki live i memtestom vidiš stanje (kratki test).. ispiše sve pa i dual-single..

- ako moduli ne rade u dualmodu a trebalo bi.. tad znači da nisu 'kompatibilni'.. tj da ih bios iz nekog razloga ne preppozna, ne postavi.. često zbog OCa ili trebaš updateati BIOS (ovisno što koja verzija popravi, piše u changelogu.. možda nikad neće popraviti neki takav problem). AMD je uvjek bio kilav oko takvih stvari.. važnije je da radi. Možeš npr probati reklamirati-zamijeniti u trogovini za drugi ram (ali trgovac to može odbiti, jer ako nije neispravno.. ako je sve kupljeno na jednom mjestu, tad bi to bilo pristojno od trgovca, neki set od dva dimma koji će raditi u dual modu..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

Krivo sam se izrazio memorije su u slotovima 3 i 4 (samo ih tako prepoznaje kao 16GB).Samo single mod radi.

Sa ovime se još nisam sreo,recimo u ostala 2 slota uopće ni ne diže windoze.

Jel moguče da su slotovi bacili dlaku.Imam garanciju pa mi nije teško  reklamirati,jedino me to čekanje kod Linksa ubija.

16 godina
offline
Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

Šta podrazumevaš pod slotovima 1, 2, 3 i 4? Pogledao sam manual, gledano od CPU socketa, RAM slotovi idu redom: 4, 2, 3, 1. Imajući ovo u vidu, treba da instaliraš RAM u slotove broj 1 i 2 (crveni slotovi), ili 3 i 4 (crni) da bi radili u dual channel modu. Ako ti rade u dva susedna slota, onda ti je verovatno otišao jedan memorijski kanal, bilo na ploči, bilo na procesoru.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama
Ivan(4) kaže...

Šta podrazumevaš pod slotovima 1, 2, 3 i 4? Pogledao sam manual, gledano od CPU socketa, RAM slotovi idu redom: 4, 2, 3, 1. Imajući ovo u vidu, treba da instaliraš RAM u slotove broj 1 i 2 (crveni slotovi), ili 3 i 4 (crni) da bi radili u dual channel modu. Ako ti rade u dva susedna slota, onda ti je verovatno otišao jedan memorijski kanal, bilo na ploči, bilo na procesoru.

 -da.. redosljed je u pravilu od CPUa, ali se na nekim novijim mbo na ploči numerira obrnuto (dalje, zbog zraka-hlađenja..). Tad dodatno zbunjuje što bios i nrp cpuz prikazuju drugi broj nego što je označeno na samoj mbo ili u manualu. Vjerojatno će se to standardizirati.. možda kao nevažna stvar prolazi bez ispravka u manualu i sl.

+ neki BIOSi imaju virtualan DC (neparan broj modula) i prikazuju normalno dual ali to može ovisiti i o gustoći modula (singleside-doubleside + broj chipova na pločici, jer se banke interlivaju..).

 

-ako slotovi 1-2 ne rade, tad je to najvjerojatnije kvar.. tj neovisno kako se popune dimmovi, da je sve ispravno, razlika bi samo bila single-double chanel.. ali zbog kemijanja i virtualnih dual modova može biti strože pravilo kojim redosljedom se banke moraju popunjavati (uobičajeno za server mbo). Pošto je juzer podizao napon.. lako moguć kvar + često s relativno novim HWom, osjetljivo ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 pro prikazuje samo 8gb rama

Isprobao 4 vrste rama u dual modu i sve isto.Na kraju uzeo Gigabybe B450 aorus pro , staru poslao na reklamaciju.Sad radi savršeno.Recimo u Aidi64 memory read na staroj je bio 18000 a na novoj 40000.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice