Kako da umrezim dva racunara

poruka: 9
|
čitano: 6.122
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kako da umrezim dva racunara
pitanje

Ja se izvinjavam ako sam promašio podforum ali nisam znao gdje da stavim ovu temu pošto mi za moj problem treba i hardver i softver i savjeta....

 

u dvije sobe imam dva računara. na jednom računaru sam povezan na internet (ADSL koncekcija preko Speedtouch)... e sad, pojma nemam kako da ih umrezim da i na drugom racunaru imam internet, da igram u mrezi itd.... sta mi treba od opreme, kako da to sve na oba racunara podesim????

 

hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako da umrezim dva racunara
prihvaćeno rješenje

ethernet, LAN ili Crossover kablom. To je sve isti kabel sam ima više naziva. uglavnom spojiš. Na svakom nariktaš ip adrese. I to bi bilo to.

 

Za provjeru propusnosti otvoriš cmd i upišep ping [ip adresa onog drugog računala] i stisneš enter.

osjecam se kao prezervativ istrosen al' ispunjen jer sam pogodio cilj
16 godina
offline
Kako da umrezim dva racunara

Tebi treba Cat5e crossover kabel. Dakle mreežni kabel. Uvijeti su da oba kompa imaju mrežnu karticu (intgriranu ili dodatnu) i onda im trebaš podesiti firewalle da jedno drugome dopuste ulaz

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis. Gigabyte EP35-DS3 | Intel C2D E8200 @3.04 GHz | Gigabyte HD4850 | 2 GB Kingmax PC 6400 | Chieftec 550 W
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kako da umrezim dva racunara

Ako imaš SpeedTouch 780WL, bez problema...

 

Oba računala, tj. drugo računalo mora imati mrežnu karticu, žićnu ili bežićnu..

 

Uglavnom, mrežnim (utp)  kablom spojiš mrežne kartice računala u LAN1 i LAN2 port na Speedu  ( ako imaš wireless mrežnu u računalu , onda nema spajanja :)  ).

 

Speed podesiš na npr:  IP 192.168.0.1,  Mask  255.255.255.0

 

Računalo 1:  IP 192.168.0.2,  Mask  255.255.255.0,  Gateway 192.168.0.1, DNS  195.29.150.3  i 195.29.150.4 ( ako je t-com)

Računalo 2:  IP 192.168.0.3,  Mask  255.255.255.0,  Gateway 192.168.0.1, DNS  195.29.150.3  i 195.29.150.4 ( ako je t-com)

 

Probaš sve međusobno pingat da provjeriš da li šljaka i pripazi na firewall..

 

Ako imaš wirelles, postavke kartice u računalu podesiš isto kao gore, ali u routeru moraš podesiti wireless postavke (SSID, kanal, zaštitu i sl. ), te na računalu također iste postavke bežićne mreže..

Odabrao Đelo Hadžiselimović, preveo Saša Kolka. tekst čitao Miljenko Kokot..
16 godina
offline
Kako da umrezim dva racunara

Buraz oprosti, ali loše objašnjeno Šutim Ne mislim na neku netočnost ili nešto, ali očito je da lik pojma nema o mrežama, baš poput mene Smijeh Ovakva objašnjenja su jasna onima koji su već probali petljat ponešto.

 

Evo koji su meni link dali kad sam pokrenuo sličnu temu. PozdravNamigiva

Doć će Zoka da vas roka
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kako da umrezim dva racunara

"Buraz", oprošteno.. eto, tvoj link je ok, a ja baš nemam vremena pisati tutorijale. Napišem srž, a ako čovjek ne zna, pišem detalje ili stavim link poput tvoga, samo treba pitati..  Cool

Odabrao Đelo Hadžiselimović, preveo Saša Kolka. tekst čitao Miljenko Kokot..
16 godina
neaktivan
offline
Kako da umrezim dva racunara

Evo da ne otvaram novu temu, budem pitao ovdje... Ovako, imam laptop i racunalo. Racunalo je spojeno na SpeedTouch 780WL preko mreznog kabela, e sad me zanima ovo... Preko laptopa mogu ici na wireless pristup routeru, ali to mi se bas i ne svidja previse, pa sam ga povezao kablom... E sve radi, nisam nista posebno podesavao, samo sam spojio kabel u router i u laptop i automatski mi se laptop spoji na mrezu i imam pristup internetu... Ali problem je u ovome... Na racunalu pod "View workgroup computers" vidim racunalo i laptop, a na laptopu vidim samo laptop, znaci ne vidim racunalo... A treba mi da vidim racunalo zbog prijenosa podataka, tj. sharinga... Dal to popravim tako da svakom podesim ip adrese i mask, te dns? Za providera koristim Iskon, HR.Duo usluga....

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako da umrezim dva racunara

provjeri da ti nije ukljucen firewall na stolnom kompu, i ako je, iskljuci ga (kad si iza routera, nema bas neke potrebe za firewallom).

ako i dalje ne vidis komp, mozes mu direktno pristupiti bez automatskog trazenja (brze i sigurnije rjesenje), tako da u Address bar bilo kojeg foldera upises

\\ime_kompa

ili

\\ip_kompa

kojem pristupas, i trebao bi ti otvoriti njegove shareove. ovo "View workgroup computers" zna zezati, pa bolje ovako radi.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako da umrezim dva racunara

Ako imate Speedtouch, koji u sebi sadrzi switch i wireless

onda imate sve sto Vam je potrebno od sklopovlja.

Naravno uz uvijet da racunalo (laptop) ima žicnu ili bezicnu mreznu karticu.

Niste naveli koji Vam je ISP i jeli Speedtouch u 'bridge'

ili 'router' modu, sto je vazno za prijavu na Internet

jer se postupak razlikuje

(http://www.informatika.buzdo.com/s932.htm).

Opcenito, racunala i uređaji spajaju se uobičajenim UTP ethernet kabelom

a 'crossover' kabel sluzi za spajanje istorodnih uređaja
(dva switcha, dva racunala ... ) i to nisu isti kablovi prema rasporedu parica

u prikljucnim glavama (RJ45).

(http://www.informatika.buzdo.com/s485.htm).

Ono sto treba postovati je da su racunala u mrezi razlicitog imena

i u istoimenoj grupi i adrese treba podesiti kako kaze 'ferovca1',

odnosno da imaju razlicitu IP adresu i istu mreznu masku.

Uobicajeno kucni routeri koriste u radu 'C' klasu IP adresiranja,

pa prema klasi koja se koristi treba podesavati mrezne postavke racunala

(http://www.informatika.buzdo.com/s924.htm).

Iako je to privatna mreza ISP-ovi svojim uredjajima daju razlicite postavke,

koje opet mogu biti razlicite od tvornickih i tu obicno 'ne daju dirati'.

Razlicite IP adrese racunala u mrezi dobiju automatski od DNS usluge Speedtoucha

a moze se naknadno dobivena adresa proglasiti i kao staticka IP adresa u Speedtouchu

sto je bolje ako se mrezni programi (igre) podesavaju na iste IP parametre.

Sve treba uredno zapisati da se ne zaboravi.

Vrijede sve postavke opisane u linku koji je dao 'asusdvd'.

Ako se podesi kako je opisano firewall ce automatski prihvatiti sva racunala u lokalnoj

mrezi i nema ga potrebe iskljucivati.

Moze se dogoditi da je potrebno za odredjenu igru naknadno propustiti

neke portove firewalla ako instalacija igre to nije automatski ucinila.

Sto se tice portova igre prema Internetu, podesavanje se izvrsava prema

http://www.portforward.com/

Da bi se racunala u mrezi brze dogovarala korisno je kod svakog kreirati mapu

koja ce omoguciti 'sharing' a servise koji ovo omogucavaju kao i mreznu povezanost

treba postaviti na atomatsko ukljucivanje.

Jednostavnije, sve servise koji su se ukljucili nakon sto je izvrseno uspjesno umrezavanje

treba postaviti na 'automatic' ako se ne zeli naknadno petljati s njima.

Tada ce se racunala odmah prikazati u prozoru 'View workgroup computers'.

Ako ste vicni podesavanju racunala, IP adrese racunala i njihova imena mogu se upisati u datoteku

[WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts] ali samo ako su IP adrese staticke,

a zapis u ovoj datoteci moze pomoci ako ima problema s nekim serverom na Internetu glede igranja.

Evo grmi i puce veza. Sve mi se cini da ce Speedtouch konacno na UPS.


Nadam se da sam uz ostale ucesnike u forumu pomogao.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.9.2008 19:46 (drradic).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice