Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

poruka: 45
|
čitano: 14.331
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Kao što piše u naslovu problem je u tome što imam odličan wifi signal, ali nekad mi veza bude jako spora ili izgubim vezu potpuno (onaj uskličnik mi se pojavi kod ikonice veze). Router i laptop su odijeljeni sa par zidova, radi toga mi je u početku bio signal loš (1-2/5 crtica) i zato sam spojio antenicu od 10 dbi pa je sada 4-5/5 crtica. Ali opet mi se nekada potpuno gubi veza. Takva situacija bi mi se događala ako bi "hvatao" free wifi iz nekog kafića nedaleko i to mi je bilo očekivano. Jeli ovo normalna pojava i u kućnim uvjetima ili mogu nešto poboljšati po tom pitanju.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Razmisli da li u kući ili susjedstvu ima wifi uređaja koji mogu biti jači sa signalom na prijemniku rutera ......  ili jednako tako ali u blizini tvog wifi uređaja.

Može se stanje  na smartfon pogledati aplikacijom "wifi analyzer" ili na PC sa "inSSIDer"  (free) u tvojoj prostoriji / u prostoriji kod rutera.

Ako na istom kanalu ima više korisnika (susjeda) kao što većinom bude na kanalima 1CH i 11CH  idi u postavke rutera pa za wifi postavi slobodniji kanal fiksno, a ako su to kućni korisnici (moraju biti na istom kanalu kao i ti) ...najbolje rješenje je da do svoje prostorije provučeš lan-kabal od rutera.

Postoji još opcija za rješenje sa wifi extenderom ili powerline adapterima.

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Misliš ima li više uređaja (osim mog laptopa) koji se spajaju na taj router na koji se ja spajam ili ima li više routera u blizini, a da imam bolji signal od tih routera nego od svog? Skinuo sam taj inssider i pokazuje mi brdo ostalih wifi veza, ima ih brdo jer je riječ o neboderu. Student sam i živim kod tih ljudi tako da im neću provlačit kabele po kući :D. Što se tiče ostalih uređaja u igri su PC (vjerojatno lan kablom spojen) i tablet, ali sumnjam da se to često koristi jer su ljudi penzioneri.

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Pozdrav, kolega je mislio da ako zivis u sredini gdje ima puno drugih wifi mreza one mogu utjecat jedna na drugu. I opisao ti je rijesenje da analiziras slobodne kanale te se prebacis na taj kanal koji ne korisze druge wifi u susjedstvu. Ukoliko imas pristup routeru.

LP

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Znači ako sam dobro shvatio postoji tih 11 kanala i izgleda da moja "dijeli" kanal 6 sa još dosta njih? Ja bi trebao premjestit taj kanal na routeru, to nema veze sa drugim uređajem koji bi se spajali na taj router, tj. oni nebi imali problema? Jer mi je kolega gore napisao "idi u postavke rutera pa za wifi postavi slobodniji kanal fiksno, a ako su to kućni korisnici (moraju biti na istom kanalu kao i ti)".

 
 

Ovo je pregled svih tih kanala valjda.

 

To stvarno dosta ometa signal kada je više wifi na istom kanalu blizu?

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.10.2016 12:42 (AirLive).
13 godina
offline
Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Stari moj, kod tebe je još gore nego kod mene u zgradi... Ja sam nakon mjeseci isprobavanja 4 različita AP-a (čak i Cisco), morao ići na Power adaptere (jer mi ni jedan uređaj ne podržava 5GHz) a wifi mi je ostao samo za mob povremeno... 

Uglavnom, sretno!

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Jbg, neboder 16 katova. 

Ovo AP misliš na access point? Ja imam airlive wl1700 usb AP, koristim ga u station modu sa 10 dbi antenicom. Jeli bi mi poslužio AP mod u ovom slučaju ikako? Jeli mi služi čemu ova oznaka tx power na ovom programčiću za taj airlive. Ja sam stavio taj tx power na 100%, to je u redu?

15 godina
offline
Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

I kod mene je slična situacija, Wi fi koristim samo za 2 smartfona. Međutim poprilično je spora konekcija bez obzira stajao tik do routera ili bio u drugoj sobi, dok je na poslu neusporedivo brža. 

 

Kako provjeriti jačinu signala koje prima smartfone, Iphone je u pitanju? 

 

Meni se čini da je Dlink router, star je par godina. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.10.2016 13:23 (boxer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Da, access point. TX power ti je jačina izlaznog signala. Može ti stajat na 100% ali ti nema koristi. Tebi (kao i meni) nije problem jačina signala, nego zagušenost kanala. Jedino da vidiš na wifi analyzeru marke ostalih wirelessa, pa odabereš onaj kanal gdje po mogućnosti nema onog kakav je tvoj. Ali ni to ti nije ziher jer su wlan kartice unutra možda iste... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Aha, kužim, taj tx mi služi kada prebacim ovu antenicu u AP mod. Wifi analyzer, to je neki program? Misliš na ovu sliku, u desnom stupcu? Ovo je iz inssidera.

 

Inače, prema ovoj slici koju sam već gore postavio kanali 1, 6 i 11 su prenatrpani, ostali su većina ok (?), a 3, 12 i 13 su slobodni? Jesam dobro shvatio?

 

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Probaj se igrati postavkama kao što ja imam na slici, na drugi kanal itd. Ja nemam problema jer živim u kući pa je na automatski. Ne znam kakav imaš router al u principu su postavke iste.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.10.2016 15:07 (Ivan_cno).
13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Ovaj graf je jako zbunjujuć. Skini na mobitel aplikaciju Wifi Analyzer i daj screenshote iz nje. Ista ti govori i na koji ti je kanal najbolje postaviti mrežu.

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza
AirLive kaže...

Aha, kužim, taj tx mi služi kada prebacim ovu antenicu u AP mod. Wifi analyzer, to je neki program? Misliš na ovu sliku, u desnom stupcu? Ovo je iz inssidera.

 

Inače, prema ovoj slici koju sam već gore postavio kanali 1, 6 i 11 su prenatrpani, ostali su većina ok (?), a 3, 12 i 13 su slobodni? Jesam dobro shvatio?

 

 Sorry na kasnom odgovoru, imamo gužvu. Da za oba pitanja.

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Pa i nije baš jako zbunjujući barem po meni koliko ja kužim info koje mi pišu. Ne mogu skinuti aplikaciju jer imam dumbphone. 

Što se tiče tog grafa npr. ovaj plavi trapez je moj router na kanalu 6. Piše u programu da je na kanalu 6, a kuži se po tome da je šestica točno na sredini tog trapeza. Pošto ima jako puno trapeza sa središtem u 1,6 i 11 znači da su ti kanali jako zagušeni. Trapezi prelaze preko više kanala jer koliko sad čitam na internetu, iako je router postavljen na taj i taj kanal, dijelom ulazi u područje i drugih kanala. E sad po toj mojoj slici ja bi se prebacio na 3, 12 ili 13. Pa sad pošto taj trapez ide i lijevo i desno obično +/- 2 za 12 i 13 kanale poviše nemam pa sad ne znam što mi to znači jeli najbolje staviti na 3?

I ono najvažnije kad se prebacim hoće li išta trebati resetirati, hoće li se ostali uređaji "pogubiti" i hoće li trebati još nešto postavljati?

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza
dankopaic kaže...

 Sorry na kasnom odgovoru, imamo gužvu. Da za oba pitanja.

 Ma nema problema. Dok meni refresha taman neko napiše odgovor. 

10 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Slobodno stavi ruter  na 13CH a drugi wifi uređaji bi trebali sami nać ruter (osim uređaja koji imaju samo 1-11 kanala a takvih u EU nebi trebalo biti).

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

A jeli onda sigurnije stavit na 3? Jeli trebam resetirati router? To da bi trebali router sami naći; to znači da ih neće automatski spojiti nego ponovno treba odabrati wifi i upisati password?

13 godina
offline
Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Ja imam na 13. kanalu i nemam nikakvih problema. Svi uređaji normalno pronalaze mrežu. Problem sam jedino imao s Eee PC-om kojem je u postavkama mrežne trebalo namjestiti da pokazuje mreže na kanalima 1-13 i sad sve radi kako treba.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Javi jesi uspio da znaju ostali :D

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Nisam se baš pomakao na bolje. Kad prebacim na kanal 12 i 13 onda ova moja antenica ne može pronaći wifi. Laptop antena može, ali je preslab signal. E sad koliko sam čitao vidim da kanali 1, 6 i 11 ne smetaju jedan drugome pa ih zato većina stavlja. Ako stavim neki kanal između, je da nema nikoga ili malo koga na tom kanalu, ali onda mi se "miješa signal" od ovih na 1 i 6 ili na 6 i 11. Što znači da bi mi najbolje bilo uzeti 1 od ova 3 kanala na koji je najmanje mreža. Tj. odabrati manje zlo pošto su sva 3 kanala nakrcana. Ne znam zašto su neke mreže na 2 kanala?

http://www.extremetech.com/computing/179344-how-to-boost-your-wifi-speed-by-choosing-the-right-channel

http://www.metageek.com/training/resources/why-channels-1-6-11.html

Moj najveći problem je što mi sa laptop antenom nije tolika gužva jer ne može hvatati ove malo udaljenije mreže, ali mi je signal preslab. Ako povećam signal sa drugom antenom od 10dbi onda mi u domet uleti još dosta drugih mreža i dođe do gužve. Sad ne znam bili možda sa onom malo manjom antenicom od 5 dbi bio dobar signal, a ne previše mreža u dometu. Jesam ja to dobro shvatio? Ugl. vidjet ću hoće mi neko još dati neki pametan savjet. Znam da sa žicom nebi trebalo biti problema, ali tu mi treba više od 10m i to kroz više pari vrata koja onda neću moći zatvoriti pa mi je to zadnja opcija.

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Postoji li mogućnost korištenja 5 GHz mreže? Podržavaju li ti uređaji 5 GHz mrežu?

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Koji uređaji? Ako misliš na router mislim da se to na njemu ne može podesiti. Ne znam dali dobro gledam ovo na slici. Ako misliš na laptop i ovu moju antenicu, onda pojma nemam :D.

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Mislim na mobitele, tablete, laptope i slično. Ako isti ne podržavaju 5 GHz, neće vidjeti mrežu. Zar nigdje nemaš opciju za promijenu mreže? O kojem se routeru radi?

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Gdje da vidim na laptopu npr. jeli podržava 5ghz? Valjda bi trebao podržavati... Router je cisco epc2425.

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Win+R -> cmd -> Upiši netsh wlan show drivers i stisni enter. Ako pod Radio types supported vidiš 802.11a ili 802.11ac, wireless kartica podržava 5 GHz. Ako nema 802.11a ili 802.11ac, ne podržava. Ako ti se pojavi 802.11n, može podržavat, a i ne mora (moraš testirat).

 

Za router nisam siguran podržava li 5 GHz, tu informaciju nigdje nisam pronašao. Probaj otići pod Advanced pa vidi ima li tu opcije.

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Laptop podržava, ova antenica dodatna ne. Gdje da to nađem za router? Gledao sam i nisam vidio ništa, opet možda ja krivo gledam.

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Trebalo bi biti pod Wireless>Basic

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Nema, to je ono što sam slikao poviše.

13 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

Što ima pod Advanced? Meni je to pod tim.

9 godina
offline
Re: Odličan signal, a slaba ili nikakva veza

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.10.2016 0:32 (AirLive).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice