Povezivanje Mikrotika i B-netova routera

poruka: 8
|
čitano: 7.609
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mrežu

Pozdrav,
Kupio sam mikrotik rb951Ui2HnD pa bi ga htio spojiti na B-netov router.
Po defaultu je na mikrotiku dosta toga postavljeno, no nikako ne mogu uspostaviti konekciju sa internetom.
Spojio sam ethernet 1 od mikrotika sa routerom od providera, te ethernet 2 mikrotik na računalo.

NAT je podešen na masqurade i ETH1.

DHCP je bio po defaultu postavljen, to mislim da je dobro napravljeno.

Nije bila defaultna ruta koju sam postavio na 192.168.1.1 ( interface prema provideru, piše da je unreachable).

DNS sam postavio na 8.8.8.8. Kod pinga na dns piše "no route to host", a kada stavim gateway statičke rute na ethernet 1, onda piše "unreachable net", tak neš slično.

Mogu se spojiti sa routerom normalno, spojim se i laptopom na wireless, no piše da nema interneta. Pratio sam dakako i po tutorijalima sa youtubea, i sve je isto. Praktično je sve crno na bijelo, a opet nije. Kod DHCP-a mi ne učita automatski adresu, na interface, što mislim da bi morao automatski.

Mislim da sam ovako iz glave sve postavke vam prenio, ako sam šta zaboravio pitajte. I pomagajte, jer sam već izludio.

 

 

R0 je router od Bneta, a R3 je Mikrotik

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.3.2014 19:19 (DeeKay).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mr

Jeli kod B.netovog rutera uključen DHCP?
Ako da, jesi li u Mikrotik ruteru složio da automatski preuzme dns, ntp postavke i default rutu od B.net rutera? To je u IP-> DHCP Client.

Ako nije dhcp uključen, onda ručno složiš. Npr. Ako je IP adresa od B.net rutera 192.168.1.1/24, složiš da Mikrotikov interfejs koji je spojen sa B.net ruterom ima adresu 192.168.1.2/24.
Kod default rute složiš 192.168.1.1 za gateway. Nije dovoljno da samo staviš interfejs, nego moraš IP adresu upisati.
Glavne DNS postavke slažeš u IP-> DNS. Opcija "Allow remote requests" mora uključena ukoliko si složio da Mikrotik ruter bude i DNS server.

Ukoliko imaš više uređaja spojenih na B.net ruter, pazi da ti IP adrese ne budu u konfliktu. Da slučajno Mikrotik ruteru ne dodijeliš IP adresu koja je već dodijeljena nekom uređaju.

Provjeri jesu li ti interfejsi možda u bridgu ili spojeni u switch. Ako jesu, makni iz konfiguracije onaj interfejs koji je povezan sa B.net ruterom. Također pogledaj

video.

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.3.2014 21:21 (D1001).
12 godina
offline
Re: Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mr
Pa pretpostavljam da ruter od Bneta ima DHCP uključen pošto mi je na mrežnoj kartici da dobiva automatski adresu.

DHCP client je bio automatski podešen, mislim da je dobro podešen, to ću provjeriti. Ono što nije bilo dobro podešeno jeste interfejs/mreža prema ruteru od Bneta. Ruter ima adresu 192.168.100.1 a ja stavio na interfejs 192.168.1.1 adresu.

Šta je najbolje staviti na DNS? Jel može javni 8.8.8.8, ili treba neki drugi?

Uglavnom sam i gledao sa tog tutoriala sve. Na 11:20 on adresira interface pa poslje defaultnu rutu, gdje stavlja adrese koju je dobio od providera, što ja nemam.

Promjenit ću ovo pa ćemo vidjet...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mr

Možeš staviti i B.netov DNS, a od javnih (GoogleDNS, OpenDNS, NortonDNS,...) koji ti se već sviđa. Ako DHCP Client ispravno vuče postavke od B.net rutera, onda NE moraš ručno slagati ni default rutu, ni dns, ni IP adresu interfejsa koji je spojen sa B.net ruterom. Npr. u IP-> Address bi kraj IP adrese koju je B.net ruter dodijelio Mikrotik ruteru trebalo biti slovo "D". To znači dynamic. Kad ti upisuješ IP adrese ili rute, onda su to statične adrese/rute.

Provjeri i NAT postavku. Trebalo bi otprilike ovako izgledati: "add action=masquerade chain=srcnat out-interface=ether_broj". Pod out-interface ide onaj interfejs koji je spojen sa B.net ruterom.
Kod default rute ovako: "add distance=1 dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.100.1". Ponavljam, ako si dobro podesio DHCP Client, default rutu ne moraš upisivati.

Ako si nešto već slagao, onda dizejblaj(isključi) te statične adrese/rute, jer su u konfliktu sa dinamičkim adresama/rutama koje daje B.net ruter.

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.3.2014 21:49 (D1001).
12 godina
offline
Re: Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mr

Očito da DHCP ne radi dobro dok mi ne daje adresu na interface. Kod pinga googla dobijem:


invalid value for argument address:
invalid value of mac-address, mac address required
invalid value for argument ipv6-address
while resolving ip-address: could not get answer from dns server


Kod pinga DNS-a:
HOST SIZE TTL TIME STATUS
8.8.8.8 timeout
8.8.8.8 timeout
8.8.8.8 timeout

 

 

NAT i defaultna ruta su podešeni upravo onako kako si i napisao.

Evo dolje i slike postavki:

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.3.2014 22:29 (DeeKay).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mr

Ovako na daljinu je teško skužiti gdje je točno problem. Neka sitnica te zeza. Inače se ta poruka pojavljuje kad DNS ili rute nisu dobro složeni. DHCP Client ti ne dobiva od B.net rutera podatke. Poslao sam ti poruku na pm.

12 godina
offline
Re: Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mr
Riješeno u međuvremenu.


BIo je jednostavan problem, zbog moje krive pretpostavke. RouterBoard nije htio povući adresu od Bneta.

Pošto imam Bnetov modem, a ne ruter, nakon svake konfiguracije potreban je restart modema, jer mi je adresa već bila dodjeljena računalu. Nakon restarta, sve radi normalno.
15 godina
offline
Re: Povezivanje Mikrotika i B-netova routera na mr
DeeKay kaže...
Riješeno u međuvremenu.


BIo je jednostavan problem, zbog moje krive pretpostavke. RouterBoard nije htio povući adresu od Bneta.

Pošto imam Bnetov modem, a ne ruter, nakon svake konfiguracije potreban je restart modema, jer mi je adresa već bila dodjeljena računalu. Nakon restarta, sve radi normalno.

 -da si otvorio postojeću temu, mogao si to brže otkriti. Bnetov modem, zapamti MAC PCa (tj prvog uređaja kojeg vidi), treba ga resetirati i spojiti na router, tad njemu dodjeli pristup.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice