Stvaranje LAN mreže

poruka: 19
|
čitano: 13.618
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Stvaranje LAN mreže

Ok,vjerovatno sam ovo stavio u pogrešnu sekciju ali se  nadam da će admin imati milosti XD.Dakle,pitanje:Može li se sa onim žutim kablom za modem spojit jedno tj. više računala u LAN mrežu i kako to napraviti u Win7.Hvala

Jurim kao furija,za petama mi murija,krivina me ubija,motor mi se raspada,auspuh mi otpada....FUCK scooter drive TOMOS
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stvaranje LAN mreže

Ako pod žutim kabelom mislis mrežni patch kabel koji dobijes s router/modemom, onda je odgovor DA i NE...

Po svim pravilima, za spajanje dva računala direktno, bez switcha integriranog u router/modem, potrebno je koristiti tzv. crossover kabel. Medjutim, moderne implementacije NIC-ova dopuštaju tzv. automatski MDI/MDI-X, odnosno mogucnost da se NIC sam prilagodi koristenju jednog ili drugog tipa kabela (patch/crossover).

Sa sofverske strane, samo trebas podesiti na računalima fiksne i različite IP adrese iz privatnog adresnog prostora (npr. 192.168.X.Y), i jednaku subnet masku, te postavit jedan od njih, ne nuzno, kao gateway (iako to ne igra ulogu, osim ako drugim nacinom jedno od racunala nije spojeno na internet)...

Sad, ukoliko si na nesto drugo mislia, samo reci...

14 godina
neaktivan
offline
Stvaranje LAN mreže

to je to,samo može li to malo više laički jer ovaj zadnji dio(subnet i gateway) nisan ni ja skonta a onda sigurno neće ni pajdo zbog kojeg pitam XD

Jurim kao furija,za petama mi murija,krivina me ubija,motor mi se raspada,auspuh mi otpada....FUCK scooter drive TOMOS
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Stvaranje LAN mreže
veki je car kaže...

Ok,vjerovatno sam ovo stavio u pogrešnu sekciju ali se  nadam da će admin imati milosti XD.Dakle,pitanje:Može li se sa onim žutim kablom za modem spojit jedno tj. više računala u LAN mrežu i kako to napraviti u Win7.Hvala

 

wifi kaže...

Ako pod žutim kabelom mislis mrežni patch kabel koji dobijes s router/modemom, onda je odgovor DA i NE...

Po svim pravilima, za spajanje dva računala direktno, bez switcha integriranog u router/modem, potrebno je koristiti tzv. crossover kabel. Medjutim, moderne implementacije NIC-ova dopuštaju tzv. automatski MDI/MDI-X, odnosno mogucnost da se NIC sam prilagodi koristenju jednog ili drugog tipa kabela (patch/crossover).

Pri gore rečenom je 'više računala' = 2, i naravno ako pod 'modem' misliš na broadband (ADSL/Cable) modem.

Za stvarno spajanje više računala, nabavi si mali switch. Cijene su im cca 100kn (spajanje 4-8 računala) + obične (straight) kabele.

 

Elegantnije rješenje bi bilo da ti 'modem' ima 4 LAN porta, pa bi njega konfigurirao da dodjeljuje IP adrese, a za sva ostala računala (max 4) bi na LAN sučelju imao podešenu automatsku konfiguraciju TCP/IP parametara.

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
14 godina
neaktivan
offline
Stvaranje LAN mreže

pa ruter ima 2 LAN porta a meni triba spojit 2 kompa

Jurim kao furija,za petama mi murija,krivina me ubija,motor mi se raspada,auspuh mi otpada....FUCK scooter drive TOMOS
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stvaranje LAN mreže

u search upisi network and sharing center (zapocni samo)

kad ga otvoris s lijeve strane change adapter settings

pronadjes local area connection

desni klik na njega, properties

odaberes ip v4, tamo redom imas

Manual configuration

IP adresu (na jedan npr. 192.168.1.10, na drugi 192.168.1.20)

Subnet mask, stavi na oba 255.255.255.0

Gateway (na oba isti, ili ostavi prazno, npr. 192.168.1.10)

DNS ostavi prazno

Ovom konfiguracijom ne mozes na internet ako je neki od njih preko mreznog kabela spojen na net, ovo je cisto da ta dva kompa povezes direktno...

 

za vratit natrag na staro, samo idi istim putem, ali vrati na automatske postavke umjesto manual

16 godina
neaktivan
offline
Re: Stvaranje LAN mreže
veki je car kaže...

pa ruter ima 2 LAN porta a meni triba spojit 2 kompa

onda ubodi kabele, ostalo bi sve automatski trebalo bit odradjeno...

 

14 godina
neaktivan
offline
Stvaranje LAN mreže

ok,evo sad sam dobio update to je neki ruter sa jednim ethernet izlazom i lopovom u kojeg se unda uštekaju 2 kabla i jedan kraj tog ethernet kabla je USB,jel to moguće tada izvesti i mijenja li to išta

 

Jurim kao furija,za petama mi murija,krivina me ubija,motor mi se raspada,auspuh mi otpada....FUCK scooter drive TOMOS
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stvaranje LAN mreže
veki je car kaže...

ok,evo sad sam dobio update to je neki ruter sa jednim ethernet izlazom i lopovom u kojeg se unda uštekaju 2 kabla i jedan kraj tog ethernet kabla je USB,jel to moguće tada izvesti i mijenja li to išta

 

izgleda da mijenja... ali da mi nebi nagadjali sto i kako, najbolje da dobijes jos jedan update, sa tocnim nazivom modema i/ili routera koji se koristi (s donje strane, naljepnica)

14 godina
neaktivan
offline
Stvaranje LAN mreže

pozz imam jedno pitanje razvukao sam utp kabl  po sobama  i spoji bih  ga na mreznu uticnicu   koja je dupla  znaci imam 6 kablova u svakoj sobi po dva kako da to umrezim   i imam ip tv u dvije sobe  mislio sam sa svicerom ali nezna oce li tv raditi .  a sve kablove sam spustio u jednu sobu  a ruter mi je u drugoj

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stvaranje LAN mreže
miro76 kaže...

pozz imam jedno pitanje razvukao sam utp kabl  po sobama  i spoji bih  ga na mreznu uticnicu   koja je dupla  znaci imam 6 kablova u svakoj sobi po dva kako da to umrezim   i imam ip tv u dvije sobe  mislio sam sa svicerom ali nezna oce li tv raditi .  a sve kablove sam spustio u jednu sobu  a ruter mi je u drugoj

-mrežni signal - žica, nije obična žica, ne vrijede pravila kao za struju ili telefon (jer izgleda da ti je zamišljena shema po tom modelu)..

Mrežni kabel ide od switcha do priključnog uređaja, nema duplanja-razdvajanja i sl, ako treba, ponovo se stavlja switch. Standardni uređaj koji dobiješ u pravilu ima 4-priključka (ravnopravna) dok je na Tcomu 2-PC, 2-TV.

-Standardi, raspored žica (CAT5e A/B 568, za kabel koristi B), switch. Sve ostalo vjerojatno neće raditi ili će raditi probleme ostalim uređajima. IPTV (ako misliš nešto kao MaxTV) trebaš prijemnik, pretplatu. To je mreža jednaka kao i za PC, samo ovisi o izvedbi na modemu-routeru, tj ISPovom firmwareu.

-Nije posao za početnike, ali sve se može naučiti, pitanje je samo dali petljati s nečim što treba pouzdano radit sljedećih x godina... (i gubiti živce ako bude problema).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stvaranje LAN mreže

a jel bi moglo ici dva svicera  jedan za internet    a drugi za tv  recimo max tv   jedan kabl bi spoio u ruter  na crveni utor za  tv i do prvog svicera   a drugi svicer za internet  u zuri utor  

15 godina
offline
Re: Stvaranje LAN mreže

-može, ali, čemu razvlačenje dva paralelna kabela? npr. praktičnije je dovuči liniju (ADSL tel-žica) do TVa, tu priključiti modem i maxtv prijemnik na njega i na TV, samo se mrežni dio za PC tad povlači po potrebi do druge prostorije, PC se može spojiti u utičnicu ili se može ubaciti switch ako spajaš više uređaja ili wirelessom...

-drugi TV ovisi o dodatnom prijemniku, ponekad ga ni ne možeš koristiti jer ovisiš o propustnosti linije (bakar, centrala.. potrebno je da parica isporučuje barem 12-16Mbit..(po prijemniku cca 5-9Mbit, treba nešto ostati za internet..), tako da drugu žicu normalno postavi ali je vjerojatno nećeš trebati ili je iskoristiš za spajanje do drugog računala.

Switch se može postavljati npr svakih 100m kabela, ali ide i do 200m, switch je samo malo pametnija kutija-razvodnik (i stabilizator ako je veća udaljenost), možeš stackirati switcheve (spojiti serijski ili paralelno više) ali je tad logičnije uzeti veći. Za kućnu upotrebu su 5 - 8portni vjerojatno dovoljni.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stvaranje LAN mreže

moze jos jedno pitanje  jel problem spajati uticnicu

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Stvaranje LAN mreže
miro76 kaže...

moze jos jedno pitanje  jel problem spajati uticnicu

 

nije, imaš nacrtane boje i tako spajaš, ne trebaš ni blankirat ni niš, samo stisneš sa onom plastikom koja je i poklopac i gotovo - cca 3 minute posla po utičnici. onda elegantno to pričvrstiš na zid i ukopčaš LAN kabel.

14 godina
moderator
offline
Re: Stvaranje LAN mreže
miro76 kaže...

moze jos jedno pitanje  jel problem spajati uticnicu

 

koliko je komplicirano ovisi o tome kakva je utičnica...

 

ali problem sigurno nije

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
15 godina
offline
Re: Stvaranje LAN mreže
miro76 kaže...

moze jos jedno pitanje  jel problem spajati uticnicu

 

-nije, ali može biti. Ovisi o modelu. Problem je ako ne ostaviš viška bar pola metra kabla dok montiraš. Neki modeli imaju bolji-pametniji način ubacivanja žica. Radije plati za bolji konektror jer ako od par pokušaja ne napraviš dobar spoj kontakti više ne drže kao iz prve. To je posao koji se treba napraviti bez grešaka-rutinski.

- Označeni su A-B standard (drž se B568, vidi originalan kabel). Isti raspored je za noramlan (patch) kabel, ako mješaš A i B raspored dobiješ crossover (ali na swichu ili routeru je svejedno jer imaju autodetekciju pa rade oba načina).

Samo primjer ako je utičnica po A, kabel B, tad je svaki spoj crossower, dva crossovera opet daju normalan spoj. Zato se drž jednog rasporeda (manje glavobolje).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Stvaranje LAN mreže

sad sam spajo u  u mreznoj uticnici  i nemogu dobiti signal

 

 

 

 

sta znaci  spajanje   A/B    vidi tako pise na uticnici?   di budem spajo svićer tam sam stavio isti raspored žica isao sam s ljijevo na desno jedino me sad pati utićnice   nemogu nikako dobiti signal

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2012 18:51 (miro76).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stvaranje LAN mreže

-nema istog rasporeda s lijeva na desno, tj utičnice su color-coded, žice su u bojama. Moraš žicu staviti prema boji, nema 'po redu', nego ovisi o izvedbi uzičnice.  Raspored po standardu TIA/EIA-B568 (BjNar-Nar-BjZel-Plava-BjPl-Zelena-BjSme-Smeđa) parovi parica su 1-3, 2-6, na RJ-45 konektoru gledaj s doljnje strane (bez kvačice).

Žicu moraš dobro utisnuti, kontakt je kao škare, treba zarezati kabel do bakra.. neke imaju 'češalj', pa je lakše ili tankim šarafcigerom (postoji alat za nabacivanje parica..). Zato sam već napisao da to mora biti rutiniran posao tj s iskustvom-osjećajem za žicu.. (početnik ima male šanse za pravilno kabliranje).

Kabel možeš napraviti samo krimp klještima za RJ45.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice