Umrežavanje dvaju kuca

poruka: 54
|
čitano: 13.537
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Pozdrav,

 

Evo ovako, mene zanima kako da umrezim dvije kuce udaljene oko 100m koje su na istoj telefonskoj liniji.

 

"Glavna kuca" ima adsl pristup internetu od t-com-a koji bi htio prosiriti i na tu drugu kucu ali ne vidim nacin kako da to ostvarim. Wireless signal od rutera je naravno puno preslab.

 

Jel ima netko ideju?

 

Hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Ako možeš provući kvalitetniji STP kabel najkraćom linijom, trebao bi ti raditi ethernet na 100 Mbit/s. Ako ipak ne bude, raditi će 10 Mbit/s sigurno. Alternativa je neke kvalitetnije antene za Wifi, ali ja bih rađe išao i na 10 Mbit/s žicu nego 22 Mbit/s WiFi (ukoliko ti signal bude toliko nekvalitetan da obara brzinu).

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Mozes slobodno provuci wireless preko WDS-a.

 

Izvuci vanjske antene, usmjeri ih jednu prema drugoj i to je to. kako setapirati WDS... jedan mora biti wds klijent drugi wds server. Sa 9dB antenama mislim da bi mogao imati 50-ak Mbit/s

I'm going woo woo
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Nabavi si ovo x 2. Trebat će ti i nešto x 2 na što ćeš ih "prišarafiti" - to mogu biti mrežne kartice ili W-USB-keyevi sa podrškom za vanjske antene ili zasebni AP-ovi. Ako ideš na mrežne, bilo bi idealno da su kompovi u sobama koje se "gledaju" (da što manje platiš pigtailove za antene). Ako ideš na W-USB-keyeve, onda možeš razvući USB kabel i time uštedjeti na dugačkim pigtailovima. Ako ideš na zasebne AP-ove, onda možeš povezati komp i AP + vanjska antena najobičnijim UTP-om. Može i bilo koja kombinacija (npr. s jedne strane AP + vanjska antena, a s druge W-USB + vanjska antena).

 

Kad sve povežeš, usmjeriš antene jedna prema drugoj, podesiš na kompu što se već mora podesiti (ovisi koju konfiguraciju odabereš) i nakon toga - voziii.... Smijeh

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Imas takodjer jeftinije tu:

 

http://www.mikrotik-hrvatska.com/panel-antena-24ghz-14db-p-339.html

 

Al ovo ti je overkill za ono sto tebi treba. Trazi 9dB.

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.6.2010 0:50 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Hvala na odgovorima..

 

Ali nije mi bas jasno sta mi vi predlazete..sta je to WDS? I ne znam jel sam bio dovoljno jasan, htio bi da u drugoj kuci isto imam neki router, da se vise racunala moze spajat na njega preko wlana. Kako da to najlakse ostvarim bez provlacenja dodatnih kabela iz prve kuce?

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

WDS = Wireless distribution system...

 

Dakle da ti vise AP tocaka radi ko... hm... da se nalaze u "istoj" wireless mrezi. Proguglaj malo.

I'm going woo woo
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

http://www.mikrotik-hrvatska.com/panel-antena-5ghz-23db-p-348.html

 

jel bi se moglo sa ovim antenama umreziti na nekih 600-800 metara ako postoji opticka vidljivost

 

i koji kabal preporucate a da nije preskup jer mi treba oko 15-20 m kabla do krova

Sheldon Cooper: Hop, you little plumber! Hop, hop, hop!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca
crozoki kaže...

http://www.mikrotik-hrvatska.com/panel-antena-5ghz-23db-p-348.html

 

jel bi se moglo sa ovim antenama umreziti na nekih 600-800 metara ako postoji opticka vidljivost

 

i koji kabal preporucate a da nije preskup jer mi treba oko 15-20 m kabla do krova

Ovo ti je 5 GHz i moze ti posluzit za link, ali uzmi u obzir da tvoj router vjerovatno radi na 2.4 pa ti ova antena nema koristi. Takodjer sa ovim antenama mozes ic preko 10km sa dovoljno jakom karticom. Ako mislis koristiti one kartice iz rutera koje su mislim 20-ak mW, onda bi mogao 600 - 800 metara bez problema i sa onima od 19 dB.

 

Sto se tice kabela preporucivo je da bude sto kraci. Dakle pozeljno bi bilo da dovuces router pod krov, stavis metar kabela do antene, a do kompa vuches UTP kabel. Za 5GHz je preporucivo sto deblji kabel (npr u mikrotik hrvatska onaj LMR 400)

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.6.2010 20:22 (tnakir).
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Znaci trebaju mi dvije antene spojene svaka na svoj router koje su podesene preko tog WDS-a?

 

A sta nebi onda bilo jednostavnije samo izvuc neku jacu antenu iz rutera pa da mi ona pokriva i pol susjedstva i drugu kucu? :P

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.6.2010 23:45 (PraskaviRepan).
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Umrežavanje dvaju kuca

pa sta nije covjeku bolje da na router stavi kantenu i usmjeri je u drugu kucu i u drugoj kuci kupi onaj AP od canyona za 250kn i na njega jednu kantenu i to perfektno radi kako smo mi u mjestu za lan party 6 AP I 6 KANTENA

 

I da stavi si Router odnosno tamo di ti je ADSL Router u AP MOD SA WPA 2 ILI WPA enkripcijom i ovaj AP u Client ako ide samo na jedan komp ili u Repeater ako ide na vise kompova i bezicno

 

z v o n e x p
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2010 0:04 (zvonebaba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca
tnakir kaže...
crozoki kaže...

http://www.mikrotik-hrvatska.com/panel-antena-5ghz-23db-p-348.html

 

jel bi se moglo sa ovim antenama umreziti na nekih 600-800 metara ako postoji opticka vidljivost

 

i koji kabal preporucate a da nije preskup jer mi treba oko 15-20 m kabla do krova

Ovo ti je 5 GHz i moze ti posluzit za link, ali uzmi u obzir da tvoj router vjerovatno radi na 2.4 pa ti ova antena nema koristi. Takodjer sa ovim antenama mozes ic preko 10km sa dovoljno jakom karticom. Ako mislis koristiti one kartice iz rutera koje su mislim 20-ak mW, onda bi mogao 600 - 800 metara bez problema i sa onima od 19 dB.

 

Sto se tice kabela preporucivo je da bude sto kraci. Dakle pozeljno bi bilo da dovuces router pod krov, stavis metar kabela do antene, a do kompa vuches UTP kabel. Za 5GHz je preporucivo sto deblji kabel (npr u mikrotik hrvatska onaj LMR 400)

da,kuzim sto zelis reci i tako bi bilo najbolje ali nemogu staviti ruter u tavan jer zivim u zgradi i nemogu ruter nigdje na tavanu prikljuciti na struju to je problem ja sam mislio umreziti se direktno preko kartica znaci wireless kartica u kompu i kabal iz nje u antenu i isto tako i na drugoj strani.problem je sto meni treba nekih 15-20 m kabla od kartice do antene,a znam da su gubljenja signala po metru kabla velika, jel se moze to izvesti i sa kojom opremom

Sheldon Cooper: Hop, you little plumber! Hop, hop, hop!
14 godina
protjeran
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca
crozoki kaže...
tnakir kaže...
crozoki kaže...

http://www.mikrotik-hrvatska.com/panel-antena-5ghz-23db-p-348.html

 

jel bi se moglo sa ovim antenama umreziti na nekih 600-800 metara ako postoji opticka vidljivost

 

i koji kabal preporucate a da nije preskup jer mi treba oko 15-20 m kabla do krova

Ovo ti je 5 GHz i moze ti posluzit za link, ali uzmi u obzir da tvoj router vjerovatno radi na 2.4 pa ti ova antena nema koristi. Takodjer sa ovim antenama mozes ic preko 10km sa dovoljno jakom karticom. Ako mislis koristiti one kartice iz rutera koje su mislim 20-ak mW, onda bi mogao 600 - 800 metara bez problema i sa onima od 19 dB.

 

Sto se tice kabela preporucivo je da bude sto kraci. Dakle pozeljno bi bilo da dovuces router pod krov, stavis metar kabela do antene, a do kompa vuches UTP kabel. Za 5GHz je preporucivo sto deblji kabel (npr u mikrotik hrvatska onaj LMR 400)

da,kuzim sto zelis reci i tako bi bilo najbolje ali nemogu staviti ruter u tavan jer zivim u zgradi i nemogu ruter nigdje na tavanu prikljuciti na struju to je problem ja sam mislio umreziti se direktno preko kartica znaci wireless kartica u kompu i kabal iz nje u antenu i isto tako i na drugoj strani.problem je sto meni treba nekih 15-20 m kabla od kartice do antene,a znam da su gubljenja signala po metru kabla velika, jel se moze to izvesti i sa kojom opremom

 

 

naravno da se moze napraviti ostavis router u AP modu ili bez WIFI-Ai kupis jedan AP i na njemu napravis POE i to je to

 

z v o n e x p
16 godina
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca
zvonebaba kaže...

pa sta nije covjeku bolje da na router stavi kantenu i usmjeri je u drugu kucu i u drugoj kuci kupi onaj AP od canyona za 250kn i na njega jednu kantenu i to perfektno radi kako smo mi u mjestu za lan party 6 AP I 6 KANTENA

 

I da stavi si Router odnosno tamo di ti je ADSL Router u AP MOD SA WPA 2 ILI WPA enkripcijom i ovaj AP u Client ako ide samo na jedan komp ili u Repeater ako ide na vise kompova i bezicno

 

Gdje se moze kupit ta kantena kod nas?

 

Jel mogu onda samo tu kantenu izvuc na prozor usmjeren prema drugoj kuci i to je to? Jel se kantena spaja direktno na router, kojim kabelom?

 

I molim vas da pisete bez kratica :D

15 godina
odjavljen
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca

Kantena je ručno rađena antena od kantice od kave, boje ili nešto slično, odgovarajućeg promjera. Spaja se na konektor na kojem je antena. Možeš i kupiti kvalitetnije antene u bolje opremljenim PC shopovima ili u specijaliziranim WiFi dučanima.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
14 godina
protjeran
offline
Umrežavanje dvaju kuca

evo ti kako napraviti kantenu jefitno i brzo samo budi sto precizniji

 

moja preporuka ti je onda da radis ovako

 

napraviti 2 KANTENE i kupiti 2 AP moze i najefitnija varijata AP-a iz linksa Canyon WF514A to ti je i ap/router

 

znaci napravi ovako Router normalno kod tebe na AP napravis POE ( POWER OVER ETHERN ) i na taj ap stavis kantenu i usmjeris u tu kucu na tu kucu drugu stavis ako oce POE i kantenu usmjeris u prvu kucu i to ti je to

 

LINK

z v o n e x p
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.6.2010 10:41 (zvonebaba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Kako se ova antena spaja na router (imam THOMSON ST780), kojim kabelom? I znaci kad tu antenu izvucem na prozor i usmjerim prema drugoj kuci svi uredaji kojim imaju wlan ce se normalno moc spojit na nju ako su u njenom dometu?

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Umrežavanje dvaju kuca

cemu takva antena, sasvim dobra ce ti biti antena Kantena ovo su antene za vise od 500m i za nju ti treba odgovarajuci PIGTAIL i jos je pitanje dali ti na svoj ST780 mozes zavidati antenu jer kolko ja znam ST780 ima integriranu antenu

z v o n e x p
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Dobro, a s kojim kabelom se kantena spaja na router? I jel ce radit ok posto ce kabel morat bit dug oko 20m?

 

Kakav router bi ja trebo imat da mogu na njega spojit ovu antenu?

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.6.2010 18:22 (PraskaviRepan).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca

Wireless antene se spajaju na uredaje pomocu posebno izoliranih kablova koji na svom kraju imaju ovakve konektore. Ako tvoj router/stick/kartica nemaju odvojivu antenu onda ti spajanje vanjske antene predstavlja odredeni problem (potrebno je otvarati uredaj i lemiti kabel na pcb).

 

Dakle da ti odgovorim, treba ti nekakav wireless uredaj sa odvojivom antenom ako zelis sve spajati bez igranja s alatom.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
14 godina
protjeran
offline
Umrežavanje dvaju kuca

da ma kolko sam skutio covjek kaze da bi antena OD ROUTERA DO ANTENE TREBALO 20 M kabela ma to je koma ovako mora raditi druge opcije nema

 

znaci ROUTER ima Internet

 

Kupuje covjek 2 AP i 2 antene

 

router spaja sa jednim ap-om i na taj ap stavlja antenu ali radi POE da mu netreba struja

 

a u drugoj kuci radi AP bez ili sa Poe i antena

z v o n e x p
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Ali ja nebi kupovo dva AP i dvije antene, btw. AP = accesss point?

 

Jel moze to radit na ovaj nacin ako sam dobro shvatio: znaci moj router/adsl modem spojim na taj AP i onda AP na tu antenu koju izvucem van na prozor? I onda se uredaji spajaju na tu antenu preko ugradenog wlana, jeli tako?

 

I jel mi moze neko preporucit neki dobar AP i dobru antenu, ne kantenu!

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Umrežavanje dvaju kuca

DA tako isto moze kupi ovaj AP i ovu ANTENU

 

AP ti ima POE tako da nemoras imati gore struju antena je i vise nego dobra samo kada budes kupovao to reci tipu da ti da konektor koji spaja antenu i AP jer je antena na N konektoru a AP-ovi imaju RSPMA

z v o n e x p
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

Znaci ja mogu antenu koristit i za slanje signala i za primanje signala? Jel cuo sam da nemogu slat wifi signal s antenom?

 

I daj mi jos reci sta ce mi taj POE, pa sta ne mogu router i AP komunicirat bezicno?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Umrežavanje dvaju kuca

POE = Power over ethernet - sta bi znacilo da saljes struju preko UTP kabela, odnosno nemoreas razvlacit kabel od struje uz kabel od eterneta jer eth na 100Mbps moze radit na 2 parice, odnosno Tx i Rx. 

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca
tnakir kaže...

POE = Power over ethernet - sta bi znacilo da saljes struju preko UTP kabela, odnosno nemoreas razvlacit kabel od struje uz kabel od eterneta jer eth na 100Mbps moze radit na 2 parice, odnosno Tx i Rx. 

Nisam to pitao tnakir, pliz procitaj moj gornji post bolje..

16 godina
protjeran
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca
PraskaviRepan kaže...

Znaci ja mogu antenu koristit i za slanje signala i za primanje signala? Jel cuo sam da nemogu slat wifi signal s antenom?

 

I daj mi jos reci sta ce mi taj POE, pa sta ne mogu router i AP komunicirat bezicno?

 

Ajd reci gdje si ti to čuo, takvu glupost?

 

Mogu AP i ruter komunicirat bežično to se zove WDS repeatar mod, ali negativno tog moda je da je onda domet duplo manji. Svejedno ti treba napajanje za ruter pa je bolje kablom spojit modem i ruter (lakše namiještanje) i odmah imaš napajanje.

 

 

Antenu možeš kupiti ili napraviti, kantenu, yagi ili biguad ili omnicu. Ako trebaš usmijerenu antenu, tj da odašilje samo prema jednoj strani onda napraviš kantenu, sat kantenu, yagi ili biquad.

 

Ako ti koji pojmovi nisu jasni, potraži na googlu imađ tamo masu stvari i nacrte.

I don't need sex, T-com fucks me every day
16 godina
offline
RE: Umrežavanje dvaju kuca
pinkskin kaže...
PraskaviRepan kaže...

Znaci ja mogu antenu koristit i za slanje signala i za primanje signala? Jel cuo sam da nemogu slat wifi signal s antenom?

 

I daj mi jos reci sta ce mi taj POE, pa sta ne mogu router i AP komunicirat bezicno?

 

Ajd reci gdje si ti to čuo, takvu glupost?

 

Mogu AP i ruter komunicirat bežično to se zove WDS repeatar mod, ali negativno tog moda je da je onda domet duplo manji. Svejedno ti treba napajanje za ruter pa je bolje kablom spojit modem i ruter (lakše namiještanje) i odmah imaš napajanje.

 

 

Antenu možeš kupiti ili napraviti, kantenu, yagi ili biguad ili omnicu. Ako trebaš usmijerenu antenu, tj da odašilje samo prema jednoj strani onda napraviš kantenu, sat kantenu, yagi ili biquad.

 

Ako ti koji pojmovi nisu jasni, potraži na googlu imađ tamo masu stvari i nacrte.

 

Hvala na odgovoru pinkskin :)

 

Evo jos (vjerojatno :P) zadnje  pitanje: jel bi mogla stvar ovako funkcionirat, stavim prvi AP blizu prozora, spojim ga bezicno s routerom (nije mi prakticno vuc kabel, 15m nije problem da ide bezicno?). Drugi AP stavim na prozor druge kuce i usmjerim njegovu internu antenu prema prvom AP-u (udaljenost izmedu ta dva AP-a ce bit 50m ipak) i to je to?

 

Koji je najeftiniji AP koji mogu kupit da bi gornja shema radila bez problema?

14 godina
protjeran
offline
Umrežavanje dvaju kuca

al svejedno ces morati vuc kabel od struje tako da ti je svejedno a usput ako radis WDS repeater jako gubis bolje ti je zicno povezi Router i AP i usmjeri tu antenu nikako se ne isplati WDS Repeater

z v o n e x p
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Umrežavanje dvaju kuca

neda mi se citat gornje postove, nego napravi ovako, kupi kabel dug :) , uzmi jednu gridicu , stavi na krov usmjeri prema toj kući,uštekaj u wireless karitcu i ima da radi :),ako ne to, probaj sa kantenom, mozes je i kod kuce napravit...

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice