WiFi za apartmane?

poruka: 4
|
čitano: 2.836
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
WiFi za apartmane?

Pozdrav. Planiram se baciti u iznajmljivanje na moru te je na dnevni red došla tema WiFija.

 

Ono kako sam ja sebi u glavi zamislio izvedbu je imati "moj", zaključan WiFi na koji se samo spajamo ja i moja obitelj te koji nema nikakvih ograničenja, te imati "otvoren" ( spajanje bez šifre, ali im WiFi ne da pristup internetu dok ne unesu šifru u portal koji im popuppa kad pokušaju pristupiti internetu ) WiFi na koji će se gosti spajati, na kojem ću donekle ograničiti brzinu ( te na kojem ću vjerojatno onemogućiti torrentanje ).

 

Sad ne znam gdje da počnem u vezi ovog drugog dijela. Znam sam složiti mrežu ( imao sam na umu nalijepiti DD-WRT na dedicated WRT54GL i samo repeaterima slati tu mrežu po apartmanima ), samo ne znam kako da pristupim problemu autentikacije korisnika? Savjeti/mišljenja?

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2017 8:20 (ormar).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: WiFi za apartmane?

Imati odvojene WiFi mreže za obitelj i goste je dobra praksa.
No ako samo imaš dvije "odvojene" mreže a da nisu svaka u svom VLAN-u je kada se spojiš isto kao da ste u istoj mreži i veliki je security loophole.

WRT54GL i hrpa repeatera su loša ideja u startu,za apartmane obavezno ići na nešto tipa Unifi UAP-a za svaki apartman,a sada model ovisi o tome kolika ti je internet brzina u početku.

E onda moraš imati i Unifi controller,njega možeš hostati na nekom PC-u ili nečemu tipa Raspberry Pi-a,onda moraš integrirati i captive portal o kojemu si pričao.

E onda to sve treba ići na neki dobar router tipa Edgeroutera X gdje ćeš lijepo VLAN-om odvojiti mrežu za sebe i goste.

 

E to je ugrubo,relativno pravilno izvedena mreža je teža nego što si mislio.

robimarko@gmail.com
12 godina
neaktivan
offline
Re: WiFi za apartmane?
robimarko kaže...

Imati odvojene WiFi mreže za obitelj i goste je dobra praksa.
No ako samo imaš dvije "odvojene" mreže a da nisu svaka u svom VLAN-u je kada se spojiš isto kao da ste u istoj mreži i veliki je security loophole.

WRT54GL i hrpa repeatera su loša ideja u startu,za apartmane obavezno ići na nešto tipa Unifi UAP-a za svaki apartman,a sada model ovisi o tome kolika ti je internet brzina u početku.

E onda moraš imati i Unifi controller,njega možeš hostati na nekom PC-u ili nečemu tipa Raspberry Pi-a,onda moraš integrirati i captive portal o kojemu si pričao.

E onda to sve treba ići na neki dobar router tipa Edgeroutera X gdje ćeš lijepo VLAN-om odvojiti mrežu za sebe i goste.

 

E to je ugrubo,relativno pravilno izvedena mreža je teža nego što si mislio.

 

Shutdownao si me odmah u startu :D

 

Imaš par linkova za tutoriale/općenito materijal što se tiče ovakve izvedbe?

13 godina
offline
Re: WiFi za apartmane?
A joj,nemam baš linkova na tutoriale.

Jedino googlati za svaki dio,pogotov VLAN odvajanje,to ti jako ovisi o hardwareu i softwareu kojega vrte.

Koliko si love mislio uložiti?
robimarko@gmail.com
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice